Nymeria (Ulukurt)

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
StarkHanesi.PNG
Nymeria
StarkHanesi.PNG
Arya ve Nymeria.jpeg
Karakter Bilgisi
Lakap Gece Kurdu
Bağlılık Arya Stark
Kurt Sürüsü
Irk Ulukurt
Kitap(lar) Taht Oyunları (Görüldü)
Kralların Çarpışması (Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhalarla Dans (Görüldü)
Nymeria, Jon Kar'ın rüyasında aya şarkı söylerken.
Nymeria, Arya Stark'ın rüyasında ulurken.

Nymeria, Arya Stark’a bağlı bir ulukurttur. Hayalet Boz Rüzgar Leydi Yaz ve Tüylü Köpek ile kardeştir. Adını ünlü Rhoynar'lı savaşçı Prenses Nymeria'dan almıştır.

Görünüş

Nymeria koyu altın rengi gözlere ve gri bir kürke sahiptir. Erkek kardeşleri gibi güçlü ve büyüktür.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Nymeria Jon Kar ve Robb Stark tarafından diğer kardeşleri ile birlikte bulunur. Arya Nymeria’yı yatağının dibinde yatırır ve mümkün olduğunca yakınında tutmaya çalışır. Nymeria Arya’ya Kral'ın Şehri’ne yapılan yolculuk sırasında eşlik eder. Joffrey Baratheon ve Sansa Stark Üç Dişli Mızrak’ta arkadaşı Mycah ile kılıç talim oyunu oynayan Arya’ya rastlar. Prens Joffrey, Mycah’ı düelloya davet eder ve bu sırada yüzünü keserek onu yaralar. Arkadaşını korumak isteyen Arya Prens’e tahta sopası ile vurur. Bunun üzerine Joffrey Arya’ya kılıcı ile saldırır. Nymeria sahibini bu saldırıdan korumak için Prens’e saldırır ve kılıç tutan kolunu ısırarak Arya’yı kurtarır. Arya ve Nymeria ormana kaçarlar. Yakalanıp ele geçmesi durumunda Nymeria’nın öldürüleceğini düşünen Arya onu Jory ile kovalamak durumunda kalır ve ayrılırlar.

Kralların Çarpışması

Yoren ile Kuzeye yolculukları sırasında, Arya Tanrı Gözü yakınlarında insanlardan korkmayan büyük bir sürüye liderlik eden canavar gibi bir dişi kurttan söz edildiğini duyar. Lord William ve oğulları dişi kurdu avlamak için işe koyulurlar fakat bu süreç, tazılarını kaybetmekten başka bir işe yaramaz.

Kılıçların Fırtınası

Arya Harrenhal’dan kaçıp Nehirova’ya doğru yol alırken büyük bir sürü görür, ve onlara doğru ulumaya başlar. Kurt sürüsünün en büyük üyesi ulumaya karşılık verir. Daha sonra Kanlı Oyuncular’ın peşine düştüğü ama oyunculardan Iggo’ya saldırıp öldürdüğü bir rüya görür. Arya Nymeria ile olan warg bağlantısı sayesinde annesi Catelyn Stark’ın ölü bedenini nehirde bulur. Onu kıyıya sürükler ve uyandırmaya çalışır. İnsanların yaklaştığını görünce oradan uzaklaşır.

Kargaların Ziyafeti

Braavos’ta Arya, ormanda büyük bir kurt sürüsüne liderlik ettiği rüyalar görmeye devam eder. Septon Meribald yüzlerce kurdun oluşturduğu bir sürünün Üç Dişli Mızrak’da dolaştığını söyler. Sör Danwell Frey, Nehir Toprakları’nda daha önce hiç görülmemiş bir büyüklükteki kurt sürüsünden dert yanar. Jaime Lannister’e korkunç sürünün, İkizler’e olan yolculuğu sırasında yük kafilesine saldırdığını söyler. Yağmur Orman’lı Sör Dermont, Nehir Toprakları yakınlarında iki keşifçisini katleden yüzlerce kurttan oluşan bir kurt sürüsü olduğunu söyler. Adamlarından biri ölmeden önce sürüye ‘canavar büyüklüğündeki korkunç bir kurdun liderlik ettiğini’ söyler. Jaime kurdun Nymeria olup olmadığını merak eder.

Ejderhalarla Dans

Hayalet, Nymeria’nın ay ışığı altında yüzlerce gri kuzeni ile birlikte şarkı söylediğini görür. Tepenin üzerinde Sur’dan daha sıcak ve yiyeceğin bol olduğu topraklarda. Arya Kör Beth kimliği altında Batıdiyar’ın karanlık gökyüzünü kurt rüyalarında görmeye devam eder. Bu rüyalar sırasında Nehir Toprakları’na düşen ilk kar yağışını ve kar yağışının beraberinde getirdiği av kıtlığını da görür. Başka bir rüya sırasında, Nymeria ve büyük sürüsü bir çobanın sürüsü ve köpekleri ile ziyafet çekerler. Nymeria’nın küçük gri kuzenlerinden bazıları insanlardan hatta ölü insanlardan korkar; Ama Nymeria için et ettir ve insanlar birer av.

Alıntılar

“Arya kurduna, adı şarkılarda geçen savaşçı bir kraliçenin ismini uygun görmüştü”

Taht Oyunları Bran Stark POV


“Yedi beni korudu, bundan esirgendim ama geceleri kurtların sesini duydum, yalnızca bir kez de değil. Çok fazla ses… insanın kanını donduran sesler. O sesler Köpek’i bile titretiyor ki Köpek onlarca kurt öldürdü.” Rahip, köpeğin başını okşadı. “Bazıları onların şeytan olduğunu söylüyor. Sürünün lideri, canavar gibi bir dişi kurtmuş. Amansız, gri ve kocaman bir gölgeymiş. Yaban öküzlerini tek başına devirebiliyormuş. Hiçbir tuzak ya da kapan onu durduramıyormuş çünkü dişi kurt ne çelikten ne de ateşten korkuyormuş. Üstüne çıkmayı deneyen erkek kurtları öldürüyormuş ve insan etinden başka bir et yemiyormuş.”

Kargaların Ziyafeti Tarth’lı Brienne POV

“Kurtları avlamak niyetindeyim. Ulumaları yüzünden geceleri neredeyse hiç uyumuyorum.” Bolton kemerine eğilip kılıç ve hançer askısını ayarladı. “Ulu kurtların, bir zamanlar insanlardan ya da mamutlardan hiç korkmadan, yüzden fazla hayvandan oluşan büyük sürülerle kuzeyde dolaştığı söylenir. Ama bu çok uzun zaman önceydi ve başka bir topraktaydı. Sıradan kurtların güneyde böyle cesurca dolaştığını görmek tuhaf.”

Kralların Çarpışması Arya Stark POV

“Kurtlar bu yıl çok kötüydü,” dedi yeşil pelerini yolculuk lekeleriyle kaplı, soluk benizli başka bir adam. “Tanrı Gözü civarındaki kurt sürüleri daha önce hiç olmadıkları kadar korkusuzca saldırdılar. Koyunları, köpekleri, inekleri parçaladılar. İnsanların yaşadığı yerlere yaklaşmaktan da çekinmiyorlar. Gece vakti ormanlarda dolaşmak hayatınıza mal olabilir.

“Ah, bütün bunlar masal. Hiçbiri gerçek değil.”

“Ben aynı şeyleri kuzenimden duydum ve kuzenim yalancı biri değildir,” dedi yaşlı bir kadın. “Çok büyük bir sürü görmüş. En az yüz kurt varmış. İnsan katilleri. Sürünün lideri bir dişiymiş. Yedinci cehennemden gelen bir sürtük.”

Kargaların Ziyafeti Brienne Tarth POV

"Kadehler kalktıktan sonra Leydi Amerei ağlamayı bıraktı ve sohbet kurtlara döndü; dört ayaklı olanlara. Sör Danwell Frey, etrafta büyükbabasının zamanında olduğundan bile fazla kurt olduğunu iddia etti. “Artık insanlardan hiç korkmuyorlar. İkizler’den buraya gelirken yük arabalarımıza saldırdılar. Okçularımız bir düzinesini öldürdü ve sürünün geri kalanı ancak o zaman kaçtı.” Sör Addam Marbrand, Kral Toprakları’ndan gelirken kendi kafilelerinin de benzer sorunlarla karşılaştığını itiraf etti."

Kargaların Ziyafeti Jamie Lannister POV

Ertesi gün, Yağmur Ormanı’ndan Sör Dermot kaleye geri döndü, elleri boştu. Ne yakaladığı sorulduğunda, “Kurtlar ve yüzlerce kahrolası dilenci,” dedi. Kurtlar gecenin karanlığında ortaya çıkmış ve Dermot’un iki devriyesini parçalamıştı. “Örgü zırhlar ve kaynatılmış deriler içinde silahlı adamlar, gel gör ki hayvanlar onlardan hiç korkmuyorlar. Jate ölmeden önce, sürünün başında devasa bir dişi kurt olduğunu söyledi. Bir ulu kurt. Kurtlar at sıralarımızın arasına da girdi. Kahrolası canavarlar en sevdiğim doru atı öldürdü.”

Kargaların Ziyafeti Jamie Lannister POV

"Rüyaları kırmızı ve vahşiydi. Oyuncular rüyasındaydı, en az dördü; solgun tenli bir Lysli, Ib’den gelen zalim bir baltacı, Iggo denen Dothraklı bir at efendisi ve adını hiç öğrenemediği Dornelu bir adam. Paslanmış zırhların ve ıslak derilerin içinde, yağmurdan çıkarak peş peşe geldiler, eyerlerine asılmış kılıçlar ve baltalar tıngırdıyordu. Arya’yı avladıklarını düşünüyorlardı, Arya, rüyaların tuhaf ve keskin sarahatiyle biliyordu bunu, fakat yanılıyorlardı. Arya onları avlıyordu.

Rüyasında küçük bir kız değildi Arya, iri ve güçlü bir kurttu. Ağaçların arasından çıkıp adamların önünde belirdiğinde ve pes bir hırlamayla dişlerini gösterdiğinde, hem atlardan hem adamlardan yükselen tiksindirici korku kokusunu aldı. Lysli’nin atı şahlanıp dehşet dolu bir çığlık attı. Diğerleri insan dilinde konuşarak birbirlerine bağırdılar ama onlar hareket etmeye fırsat bulamadan karanlığın ve yağmurun içinden başka kurtlar koşup geldi, büyük bir sürü; zalim, ıslak ve sessiz. Dövüş kısa fakat kanlıydı. Kıllı adam baltasını çıkarırken devrildi, koyu tenli olan okunu gererken öldü ve solgun Lysli kaçmaya çalıştı. Arya’nın kardeşleri adamı yakaladılar, tekrar tekrar döndürdüler, dört bir yandan saldırarak atının bacaklarını ısırdılar ve binicinin boğazını adam yere düşüp toprağa çarparken parçaladılar. Sadece çanlı adam geri çekilmemişti. Adamın atı Arya’nın kız kardeşlerinden birinin kafasını tekmeledi ve saçları hafifçe çınlayan adam diğer kardeşini kıvrımlı gümüş pençesiyle neredeyse ikiye bölüyordu.

Arya’nın içi öfkeyle doldu, adamın sırtına sıçradı, onu baş aşağı devirdi, birlikte düşerlerken çenesi hasmının kolunda kenetlendi; dişleri derinin, yünün ve yumuşak etin içine gömüldü. Yere çarptıklarında, başını vahşice silkerek adamın kolunu omzundan kopardı. Ağzındaki kolu zaferle ileri geri salladı, soğuk ve siyah yağmurun ortasına, sıcak ve kırmızı damlalar serpiştiriyordu."

Kılıçların Fırtınası Arya Stark POV