Nymor Martell

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
MartellHanesi.png
Nymor Martell
MartellHanesi.png
Karakter Bilgisi
Unvan Prens
Bağlılık Martell Hanesi
Kültür Dornelu

Prens Nymor Martell Kral Aegon I Targaryen saltanatı sırasında Dorne'un yönetici prensiydi.

Tarihi

Fetih Savaşı sırasında, Dorne Targaryenlara ve Ejderhalarına meydan okudu ama FS 4'de Kral Aegon fethini tamamlamak için Dorne'da savaşına başladı. Birinci Dorne Savaşı FS 13'ye kadar sürecekti.

FS 13'de Nymor'un annesi, Prenses Meria Martell, Dorne'un Sarı Kurbağası öldü ve Nymor Dorne yönetimini devraldı. Zaten yaşlı ve zayıf olan Nymor barış istedi, bu yüzden kızı ve varisi Deria Martell tarafından eşlik edilen bir delegeyi Kral Toprakları'na gönderdi. Delege Kral Aegon I'le barışı konuşacaktı ama sancak beyi ve kral arasındaki gibi bir barışı değil iki krallık arasındaki bir barış gibi.

Deria bir barış önerdi ve söylediğine göre Deria ona bir mektup verdiğinde Kral Aegon I reddetmek üzereydi. Kral Aegon mektubu okudu(ve o kadar çok sıktı ki elleri kanamaya başladı) bitince hemen yaktı, ve hiçbir şey demeden Balerion'la Ejderha Kayası'na uçtu. Ertesi gün döndüğünde, barışı kabul etti ve anlaşma imzaladı.

Nymor'un yazdığı mektubun içeriği bilinmemektedir ama üstadların birkaç tahmini vardır. Nymor Aegon'a çok sevdiği kız kardeşi-karısı Kraliçe Rhaenys'in Cehennem Korusu'nda ölmediğini aksine hayatta olduğunu ve sakat kalmış olduğunu ve Aegon barışı kabul ederse acısının çabuk dindirileceğini mi söyledi yoksa Nymor Aegon'u en büyük oğlu ve varisi Prens Aenys'i öldürmek için Yüzsüz Adam tutmakla mı tehdit etti bilinmemektedir. Ama Nymor ve Aegon'un FS 13'de uzlaştığı barış Aegon'un bütün saltanatı süresince sürdü.