Oakheart Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Oakheart Hanesi
Oakheart H.png
Hane arması altın zemin üzerine üç tane meşe yaprağı
Sözler Köklerimiz Derinlere İner
Yerleşke Eski Meşe
Şimdiki Lord Leydi Arwyn Oakheart
Bölge Menzil
Unvan Eski Meşe Leydisi
Bağlılık Tyrell Hanesi
Kurucu Meşe John

Eski Meşe'den Oakheart Hanesi, Menzil'de bulunan eski ve güçlü bir hanedir. Soyları Garth Yeşilel'e dayandığını iddia eden Menzil'deki soylu hanelerden biridir. Dornelu'larla fazla iyi geçinememişler ve sıklıkla birbirlerini öldürmüşlerdir.

Armaları altın zeminde üç meşe yaprağıdır. Sözleri Köklerimiz Derinlere İner'dir.

Tarih

Hane Garth Yeşilel'in efsanevi çocuğu olan Meşe John tarafından kurulmuştur. Oakheart Hanesi Yaşlı Meşe Kralı olarak hüküm sürmelerine rağmen küçük krallıkları arkadaşlık ilişkileri ve karşılıklı çıkarlar nedeniyle Kral Garth III Gardener tarafından Menzil Krallığına bağlanmıştır.

Fetih Savaşı sırasında Lord Oakheart, Ateş Tarlası'nda savaşmak için Kral Mern IX Gardener'in ordusuna asker gönderir. FS 13 yılında Prens Nymor Martell kızı Deria Martell'i elçi olarak yolladığında, Kral Aegon I Targaryen, Lord Oakheart'ın kızı Kral'ın Şehri'nde ki bir geneleve yollamak hakkında ki önerisini red etmiştir.

FS 112 yılında Prenses Rhaenyra Targaryen güneyi gezerken Lord Oakheart'ün oğlu ona kur yapmıştır.

Lord Edgerran Oakheart Dornelilerle savaşmasıyla tanınır. Alester Oakheart ve Sör Olyvar Yeşil Meşe Prens Daeron I Targaryen için savaşırken ölmüşlerdi, Prens Geçidi'nde ölmüşlerdir.

Birinci Blackfyre İsyanı'nda Sör Eustace Osgrey, Oakheart Hanesi'nin kampı elinde tuttuğunu rapor etmiştir.

FS 290 yılında Sör Arys Oakheart, Robert Baratheon'un Kral Muhafızı olmuştur.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Leydi Arwyn Oakheart, Mace Tyrell sancaklarını Renly Baratheon için kaldırdığında onu takip etmiştir. Ve onun savaş konseyinde yer almıştır.

Oakheart yaprağı Renly'nin ölümünden sonra Fırtına Burnu'nun tesliminde ve Mander'in kuzeyinde görülür.

Sör Arys Oakheart, Kral Joffrey Baratheon tarafından Sansa Stark'a vurması emredildiginde karşı çıkmıştır. Fakat sonra vurmak zorunda kalsada hızlı vurmamıştır. Prenses Myrcella Baratheon'un yeminli kalkanı olarak Dorne'ye yollanmistir.

Kargaların Ziyafeti

Arys, Arianne Martell tarafından baştan çıkarılır ve onla beraber Myrcella'ya taç giydirmek için komplo kurar. Komplo ortaya çıktığında Areo Hotah'ın ikazlarına uymayınca onun tarafından öldürülür.

Üçüncü Yüzyılın sonunda Oakheart Hanesinin Durumu

Buz ve Ateş'in Şarkısı serisinde anlatılan olaylar sırasındaki bilinen Oakheartlar:

Hane Halkı

Tarihi Üyeler