Oberyn Martell

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
MartellHanesi.PNG
Oberyn Martell
Second Sons flag.png
Oberyn Martell.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Kızıl Yılan
Unvan Prens
Sör
Bağlılık Martell Hanesi
İkinci Oğullar(eskiden)
Irk Tuzlu Dornelu
Kültür Dornelu
Doğum FS 257 ya da FS 258
Ölüm FS 300Kral Toprakları
Kitap(lar) Buz ve Ateşin Dünyası(Bahsedildi)
Taht Oyunları(Bahsedildi)
Kralların Çarpışması(Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası(Göründü)
Kargaların Şöleni(Bahsedildi)
Ejderhalarla Dans(Bahsedildi)

Oyuncu Pedro Pascal
TV Sezon 4


Prens Oberyn Nymeros Martell Doran Martell'in küçük erkek kardeşi. Kızıl Yılan olarak da bilinir. Kum Yılanları denilen, en küçük dört tanesi metresi Ellaria Kum'dan olmak üzere sekiz tane gayrimeşru kızı vardır. Bazı söylentilere göre biseksüeldir. Televizyon uyarlaması Game of Thrones'ta Pedro Pascal tarafından canlandırılmıştır.

Karakter ve Görünüm

Oberyn'in siyah "yılan" gözleri, keskin bir burnu ve buruşuk bir suratı vardır. Saçları parlak ve siyahtır sadece birkaç beyaz teli vardır. Saçları kaşlarından üçgen şeklinde inmektedir.

Oberyn kıvrak zekası ve dikenli bir dili olan şehvetli ve güçlü bir adamdır. Bir süreliğine Hisar'da eğitim görmüştür hatta üstad zincirlerinden birkaç tanesi de dövmüştür ama sonunda sıkılarak bırakmıştır. Oberyn dünyayı dolaşmıştır hatta kendi paralı asker grubunu kurmuştur. Kız kardeşi Elia'yla çok yakın bir ilişkisi vardı, küçükken birbirlerinden ayrılamazlardı. Bazı dedikodular biseksüel olduğunu söyler. Yaveri (ve söylentilere göre aşıklarından biri) Daemon Kum'dur.

Oberyn kuyruğu ateş renginde siyah bir aygır sürer. Uçuk kırmızı renkli bir pelerin ve parlak kurşunlu disklerle zırhlandırılmış bir gömlek giyer. Miğferi kurşun güneşlerle süslenmiştir. Dornelu tarzında çelik bir kalkanı vardır Martell Hanesi'nin simgesiyle dekore edilmiştir.

Oberyn hem kılıçtaki hem de kalkandaki yeteneğiyle ve hızıyla ünlü sıra dışı bir savaşçıdır. Savaşta parlatılmış yuvarlak kalkanının yanında çelik mızrak başıyla birlikte 8 ft. uzunluğunda kül mızrağı kullanır. Hafif zırh giymeyi tercih eder. Siperi olmayan bir miğfer takar.


Geçmiş

Önceki Hayatı

HBO uyarlaması dizide Oberyn Martell.

Kum Taşı'nda yetiştirilmiştir. Gençliğinde kız kardeşi Prenses Elia Martell ve Dorne Prensesi annesiyle birlikte yolculuğa çıktı ve birçok talibiyle tanıştı. Kayan Yıldız, Arbor, Eski Şehir, Kalkan Adaları ve Crakehall ziyaret ettikleri yerler arasındaydı. Oberyn vaktini Elia'nın talipleriyle dalga geçerek geçirdi. Joanna Lannister'ın doğumda ölmesinden sonra geldikleri Casterly Kayası son geldikleri yerdi. Oberyn'e göre annesi ve Leydi Joanna ya Oberyn'le Cersei Lannister'ı ya Elia'yla Jamie Lannister'ı ya da ikisini birden evlendirmeyi planlamışlardı. Lord Tywin Lannister kızının Rhaegar Targaryen'la evleneceğini söyleyerek teklifi kabul edilemez buldu. Onun yerine Elia'ya yeni doğmuş Tyrion Lannister'ı önerdi ki bu da bir aşağılama olarak görüldü.

On altı yaşındayken Lord Edgar Yronwood'un metresiyle yatakta basıldı, lord onu düelloya çağırdı. Prens solu ve genç olduğu için düello ilk kan akana kadar yapıldı ve ikisi de yara aldı. Lord Edgar'ın yaraları çürüdü ve onu öldürdü. Zehirli bıçakla savaştığı söylendiği için o günden sonra dost düşman fark etmezsizin Oberyn "Kızıl Yılan" diye anılmaya başlandı. Daha sonra Oberyn geçici sürgün olarak önce Eski Şehir'e sonra da Lys'e gönderildi ama kimse buna sürgün demeye cesaret edemedi. Martell Hanesi Yronwood Hanesiyle barışmak için Quentyn Martell'i Yronwood Hanesine bakılması için gönderdi.

Oberyn yoğun olarak zehirle ve daha karanlık sanatlarla ilgili birçok şeyi öğrendiği Özgür Şehirler'i gezdi. Üstad zincirinin altı halkasını dövecek kadar Hisar'da eğitim gördü sonra sıkıldı. Dar Deniz'in ötesindeki İhtilaflı Topraklarda askerlik yaptı. Kendi paralı asker grubunu kurmadan önce bir süreliğine İkinci Oğullar'a katıldı. Hem erkeklerle hem kadınlarla yattığı söylenir ve Kum Yılanları denen sekiz tane piç kıza babalık etmiştir. Oberyn çocuklarının muhtaç büyümemelerini sağlar. Sorumluluk alır ve çocuklarının yetiştirilmesinde yardımcı olur.(piç çocuklara gelindiğinde birkaç lordun yaptığı bir şeydir.) Onlara kendilerini nasıl savunacaklarını öğretir ve büyürken onlara bağımsızlık bahşeder.

Fırtına Burnu Turnuvası'nda Oberyn Rhaegar Targaryen ve Barristan Selmy tarafından atsız bırakılmıştır. Ashara Dayne'le dans ettiği FS 281'deki Harrenhal Turnuvası'nda da bulunmuştur.

Oberyn'in kız kardeşi Elia'yla çok yakın bir ilişkisi vardı. Robert'ın İsyanı sırasında Oberyn'in nerede olduğu şu anda bilinmemektedir. Ama sonrasındaki Kral Toprakları Yağmalaması'nda Elia'nın oğluyla birlikte, Lannister askeri Gregor Clegane tarafından tecavüze uğrayıp öldürüldüğünü ve kızının bir başka Lannister askeri Amory Lorch tarafından öldürüldüğünü öğrendiğinde Dorne'u Viserys için ayaklandırmaya çalıştı. Yeni Kral Eli Lord Jon Arryn savaşı takip eden yılda Güneş Mızrak'a gitti ve barışı sağlamayı başardı ama Oberyn o zamandan beri intikam istedi. Savaştan sonra Oberyn nadiren Dorne'u terk etti.

Oberyn Tyrell Hanesi ve kendi hanesi arasındaki düşmanlığı yakın zamanda canlandırmıştır. Çünkü bir turnuvada Willas Tyrell'i yanlışlıkla sakatlamıştır. Oberyn Willas'ın göğüs korumasına düzgünce bir darbe indirdi ama çocuğun ayağı üzengiye takıldı ve düşerken üzerine at da düştü. Oberyn Willas'ın tedavisi içi kendi üstadını gönderdi. Willas'ın kendisi olaydan sonra kin gütmedi ve ortak at tutkularından dolayu ikisi kuzgunlar aracılığıyla yazıştı bu kazadan sonra da devam etti.

Oberyn ve abisi Doran Robert'ın saltanatını bitirmek ve Lannister Hanesi'ni parçalamak için yıllarca gizlice çalıştılar. Oberyn Daenerys ve Viserys Targaryen'ın sör Willem Darry'le birlikte yaşadığı Braavos'a gitti. Oberyn ve Darry tahtı yeniden kazanmada Dorne yardımının karşılığında Viserys ve Prenses Arianne Martell'in evleneceğini söyleyen gizli bir evlilik anlaşmasını Braavos'un Deniz Lordu şahitliğinde imzaladı.

Son Olaylar

Kılıçların Fırtınası

Prens Oberyn Martell ile Ser Gregor Clegane'in dövüşü.

Prens Oberyn, Kral Toprakları’na ağabeyinin adına Küçük Konsey’de bulunmak ve temsilen görev yapan Kral El’i Tyrion Lannister ile anlaştığı gibi aradığı adaleti almak için gelir. Fakat sonradan yeni Kral El’i Lord Tywin Lannister’ın bu sözden vazgeçme niyetinde olduğu anlaşılır. Tywin üç ölümden de Amory Lorch’un sorumlu olduğunu iddia eden bir yalan söylemeyi planlamıştır. (Lorch sadece Rhaenys’in ölümünden sorumluydu.) Tyrion, Joffrey’nin ölümü ile suçlanınca Oberyn davanın yargıçlarından biri olur. Hüküm verilmeden bir gün önce Oberyn, eğer Tyrion, Elia’nın ölümünde suçlu olan kişiyi söylerse dövüş ile yargılanmasında onun şampiyonu olmayı kabul eder. Tyrion anlaşmayı kabul eder. Tyrion olaya babasının adının karışmasını istemez fakat Rhaenys’i Sör Amory Lorch’un, Elia ve Aegon’un da Sör Gregor Clegane tarafından öldürüldüğünü söyler. Oberyn zaten rakibinin Sör Gregor olduğunu biliyordur. Aralarında büyük fiziksel farklılıklar olmasına rağmen Oberyn, Sör Gregor’u çeşitli yerlerinden yaralamayı ve zayıflatmayı başarır. Sör Gregor’dan cinayet itirafını almak için ölüm süresini uzatmaya çalışırken yere serilmiş bir şekilde duran Gregor, Oberyn’i yakalamayı başarır ve zırhlı yumruğuyla Oberyn’in yüzünü ezerek onu öldürür. Oberyn'i öldürmeden önce Gregor Elia ve Aegon'u öldürdüğünü bağırarak itiraf eder.


Kargaların Ziyafeti

Oberyn geciken intikamını mızrağına sürdüğü değişik bir tür zehirle alır. Clegane'i acı dolu ve uzun bir ölüme mahkum eder. Oberyn'in kızları, Kum Yılanları babalarının intikamını almak ister. Prens Doran Martell barışı korumak için Areo Hotah'a onları tutuklamasını emreder.

Ejderhaların Dansı

Tyene Kum babasının Dağ üzeridne kullandığı zehri bildiğini söyler ve mızrağı Clegane'in cildini kestiği zamandan itibaren ölü bir adam olduğunu söyler.

Alıntılar

Ellaria: Bu şeyle mi dövüşeceksin? Oberyn: O şeyi öldüreceğim.

-Oberyn ve Ellaria Kum

Elia Martell, Dorne Prensesi, ona tecavüz ettin. Onu katlettin. Onun çocuklarını öldürdün.

-Gregor Clegane'le dövüşürken Oberyn

Oberyn Hakkında Alıntılar

Oberyn her zaman yarı deliydi.

-Tywin Lannister Tyrion Lannister'a

Üstelik şöhreti sadece zehirli kılıçlardan kaynaklanmıyor. Robert'ın sahip olduğundan daha fazla piçi var, oğlanlarla da yatıyor.

-Jaime Lannister Tywin Lannister'a

Tyrion, prensi yalnızca şöhretiyle tanıyordu elbette... ama bu şöhret korkutucuydu... Düelloları, savaşları, düelloları, atları, şehveti.

-Tyrion Lannister'ın düşünceleri

Oberyn her zaman yılandı. Ölümcül, tehlikeli ve öngörülemez. Kimse onu çiğnemeye cesaret edemezdi.

-Doran Martell Kum Yılanları'na

Soy Ağacı

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dorne
Prensesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lewyn
Martell
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Doran
 
Norvoslu
Mellario
 
Mors
 
Olyvar
 
Elia
 
Rhaegar
Targaryen
 
Birçok
kadın
 
Oberyn
Kızıl Yılan
 
Ellaria Kum
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Arianne
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rhaenys
 
 
 
 
 
 
Obara Kum
 
 
 
 
 
 
 
Loreza Kum
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Quentyn
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aegon
 
 
 
 
 
 
Nymeria Kum
 
 
 
 
 
 
 
Obella Kum
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Trystane
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tyene Kum
 
 
 
 
 
 
 
Dorea Kum
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sarella Kum
 
 
 
 
 
 
 
Elia Kum