Olenna Redwyne

Game Of Thrones Viki sitesinden
(Olenna Tyrell sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
RedwyneHanesi.png
Olenna Redwyne
TyrellHanesi.PNG
Olenna Redwyne.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Diken Kraliçesi
Unvan Yüksek Bahçe'nin Dul Leydisi
Bağlılık Redwyne Hanesi
Tyrell Hanesi
Kültür Westeros
Doğum FS 228Arbor
Lord Luthor Tyrell
Kitap(lar) Taht Oyunları (Bahsedildi)
Kralların Çarpışması (Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
Kargaların Ziyafeti (Görüldü)
Ejderhaşarın Dansı (Bahsedildi)

Oyuncu Diana Rigg
TV Sezon 3
Sezon 4
Sezon 5
Sezon 6

Olenna Tyrell, Olenna Redwyne olarak da bilinir, merhum Lord Luthor Tyrell'in eşi ve Lord Mace Tyrell'in annesidir. Keskin dilinden dolayı genel olarak Diken Kraliçesi olarak anılır. Tv dizisinde Dianna Rigg tarafından canlandırılmıştır.

Diego Gisbert LlorensThe Queen of Thorns .jpg

Görünüş ve Karakter

Olenna, altmışlarında beyaz saçlı ve çok ufaktır. Yumuşak, benekli elleri ve zayıf, ince parmakları vardır. Olenna, yaşlı kadınların ekşi nefesine sahiptir. Lord Hoster Tully'den daha yaşlıdır. Dişlerinin çoğunu kaybetmiştir. Bir baston ile yürür ve sağır olmaya yakın olduğunu iddia eder ama her ikisi de onun aslında olduğunda daha güçsüz olduğu yalanının bir parçası olabilir.

Düşüncesini belirtmede nadiren çekingendir. Kurumuş, muzip zekalı, kurnaz ve Diken Kraliçesi lakabını ona kazandıran keskin dilli yaşlı bir kadın olarak tanımlanır. Torunu Margaery Tyrell'e göre, çok sabırlı biri değildir. Kendi ailesinin üyeleriyle düzenli bir şekilde dalga geçmesine rağmen, Tyrell Hanesi çıkarlarının sadık bir taraftarı görünür.

Tarih

Olenna, Prens Daeron Targaryen ile her ikisi de dokuz yaşındayken nişanlanmıştı ama işin olmamasını garanti altına alabilmek için her şeyi yaptığını iddia eder. Üstatlar'a göre, FS 246 yılında on sekiz yaşına geldiklerinde Daeron nişanı bozmuştur ama Olenna aşağılayarak Targaryen Hanesi'nin garipliğinden bahsetmiştir.

Olenna kocası Luthor Tyrell'i nazik ve yatakta beceriksiz olmadığından oldukça sevmiştir, ama yinede onu budala sayar. Olenna oğlu Mace'ı çocukluğunda daha sık dövmediği için pişmandır. Çünkü böylelikle Mace yetişkin olduğunda Olenna'nın tavsiyelerini dinlemeye daha müsait olabilirdi.

Olenna Arbor Lordu Paxter Redwyne'nın halasıdır. Erryk ve Arryk isimli iki muhafızı vardır. Onlara "Sol ve Sağ" demektedir çünkü onları birbirinden ayırt edememektedir.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Kral Renly Baratheon'un ölümünden sonra, Lord Petyr Baelish, Tyrell Hanesi ve Lannister Hanesi arasında Kral Joffrey Baratheon ile Margaery Tyrell arasında bir evliliği de içeren bir ittifak müzakeresi için Acı Köprü'ye gönderildi. Müzakereler sırasında Leydi Olenna Petyr'a Joffrey'nin tabiatı hakkında keskin sorular sordu. Petyr Joffey'i öve öve bitiremedi, ama gizlice eşlikçilerinden bazılarını Yüksek Bahçe'nin hizmetçileri arasında kral hakkında huzur bozucu dedikodular ekmek için kullandı. Dolayısıyla, resmi açıklamalarının gerçekliği hakkında şüpheler yarattı.

Kılıçların Fırtınası

444px-Mustamirri tellmeallaboutjoff.jpg

Olenna torunu Margaery'nin Kral Joffrey ile olan düğününe eşlik etmek için Kral Topraklarına geldi. Margaery ve Tyrell Hanesi'ne yeminli hanelerden bir kaç leydi ile birlikte bir akşam yemeği sırasında Sansa'yı Joffrey'nin davranışları üzerine sorguya çekti. Sansa'nın bahaneleri ve yarı doğru cevaplarını dinlemeyi red etti ve Sansa ile Joffrey'nin acımazsızlığı ve onu dövmesi hakkında konuştular, bu sırada herhangi bir casusun onları dinleme olasılığına karşı Olenna soytarısı Yağtoparı'a yüksek sesle şarkı söylemesini emretti. Ayrıca oğlu Mace Tyrell'i Yaz Adaları'nın kirpi balığına benzetti.

Olenna, Margaery ile birlikte Sansa'yı torunu Willas Tyrell ile Lord Mace'ın bilgisi olmadan evlendirmeyi planlamıştı. Ancak Sansa Dontos Hollard'a plandan akılsızca bahsetti ve Dontos da tahminen bilgiyi Petyr ile paylaştı. Petyr plandan Lord Tywin Lannister'a bahsederek başarıya ulaşmasını engelledi. Tywin de Sansa'yı çabucak kendi oğlu Tyrion Lannister ile evlendirdi.

Buna mukabil, Olenna da Tywin'in dul kızı Vekil Kraliçe Cersei Lannister ile Yüksek Bahçe varisi Willas Tyrell'i evlendirme planını sabote etti. Mace'ın aslında öneriyi kabul etme eğiliminde olmasına rağmen, Olenna oğlunu patakladı ve Cersei'nin Willas için çok yaşlı ve çok kullanılmış olduğunu ileri sürerek onu bundan vazgeçirdi. Tywin bunu Lord Varys'den öğrendi ve Tyrion ile paylaştı ama Cersei'ye bir şey söylememesini ve teklif hiç yapılmamış gibi davranılmasını emretti.

Olenna, Tyrellerin Martell Hanesi'ne karşı genel nefretlerini paylaşır görünür. Kızıl Kale'nin bahçesindeki çirkin bir karşılaşma sırasında, Oberyn Martell'in aşığı Ellaria Kum'a yılanın fahişesi diye seslendi.

Olenna torunu Margaery ile Kral Joffrey'nin Yüce Baelor Septi'nde ki düğününe katıldı. Tören sonrasındaki düğün alayında septin dışında kendisine Sör Kevan Lannister eşlik etti. Taht odasındaki düğün ziyafetinden önce, Olenna Sansa'ya yanaştı ve ağabeyi Kral Robb Stark ve annesi Catelyn Tully'nin Kızıl Düğündeki ölümleri üzerine başsağlığı diledi. Onunla konuşurken, Olenna Sansa'nın dağınık saçlarını düzeltti ve Sansa'nın Dontos'tan aldığı ve onun düğünde takmasını söylediği saç filesini toparladı. Sonra, düğün ziyafeti sırasın Castamere Yağmurları'nın ne sıklıkla söylendiğine dair düşüncesini iğneleyici bir şekilde söyledi. Joffrey boğulmaya başladığında Olenna, yardım çağırdı ve sonra da Margaery'i teselli etti.

Petyr Sansa'ya Joffrey suikast planındaki rolünü açıklarken, Olenna'nın, Petyr'ın kendisinin ve kullandığı insanların -özellikle Dontos- yardımıyla Joffrey'i zehirleyenlerden biri olduğunu ifade eder. Olenna'ya Sansa'nın saç filesini düzeltmesini söylemiş, o anın yaşlı kadının Joffrey'i zehirleyen siyah taşları aldığı an olduğunu ima etmiştir. Petyr, Olenna'nın Joffrey'i öldürmesini onun Sansa'ya olan zulmünün aynısını torunu Margaery'e de yapmasını önlemek için ve aynı zamanda çabuk sinirlenen torunu Sör Loras Tyrell'in Kral Muhafızları'nda hizmet verirken Joffrey'nin kız kardeşine kötü muamelesine şahit olup da kral katili olmasını önlemek için olduğunu öne sürmüştür. Petyr ayrıca Olenna'nın Sansa'yla ilk buluştuklarında onu sorgulamasına teşvik eden Joffrey'nin karakteri ile ilgili şüpheleri Yüksek Bahçe'deyken nasıl ektiğini paylaşır. Petyr'e göre, Olenna Mace'in kızının kraliçe olması hayalleri kurduğunu biliyordu. Bunun için bir krala ihtiyaçları vardı ama Joffrey'e ihtiyaçları yoktu. Margaery onun kardeşi Prens Tommen Baratheon ile de evlenebilirdi.

Kargaların Ziyafeti

Olenna Redwyne'ın resmedilişi.

Leydi Olenna ailesiyle birlikte Lord Tywin'in cenaze törenine katıldı. Vekil Kraliçe Cersei Lannister Lord Mace Tyrell'e Hazine Başı makamına -bu makam Tywin tarafından Tyrellere söz verilmiş olamasına rağmen- Mace'ın amcası Garth Tyrell yerine Lord Gyles Rosby'i atadığı bilgisini verdi. Mace karşı çıkmaya çalışırken, Olenna tansiyonu düşürdü ama Garth ve Gyles hakkında da bazı yakışıksız ifadeler kullanmayı da ihmal etmedi. Ayrıca Cersei'yi Tywin'den yayılan kokuyu kastederek kızdırdı. Cersei Olenna'nın yakında Yüksek Bahçe'ye dönmek isteyebileceğini ileri sürünce, Olenna Margaery ve Tommen evlenmeden önce Kral Toprakları'nı terk etmeyeceğini söyledi. Olenna, Tywin ölmeden önce onunla bu evliliğin tarihini belirlemek için görüştüklerinden bahsetti ve Cersei ile de yakında bu konuyu konuşmayı önerdi.

Cersei ile Tommen ile Margaery evliliği görüşmelerinde, Olenna sıkı pazarlık yaptı. Olenna evliliğin acele olmasında ısrar etti, Cersei'nin kederine rağmen, ayrıca Cersei'nin düğünde Tommen'in Baratheon pelerini yerine Lannister pelerini takması teklifini de reddetti. Olenna torununun hala bakire olduğunu garanti etti, ayrıca Tommen ile Margaery evlenince yataklarını paylaşmaları teklifinde bulundu. Cersei bu tekliften dolayı dehşete düştü ve bunu reddetti. Ancak Olenna kraliyet çiftinin en azından düğün gecesini birlikte geçirmeleri husunda çok sertti aksi durumun evlilik için kötü şans getireceğini söyledi. Bu noktada Cersei pes etti ama sonradan bundan pişman oldu ve kardeşi Sör Jaime Lannister'ı o gece hiçbir şey olmamasından emin olmak için ayarladı.

Düğün ziyafeti sırasında, Olenna Castamere Yağmurları'nın söylenmemesinden alaycı bir şekilde yakındı. Diken Kraliçesi'nin çirkin gülüşü Tyrellerin hepsinden giderek daha da sakınan Cersei'ye Maggy'i hatırlattı, ikisi birbirine hemen hemen hiç benzememesine rağmen. Sonra o gece, Olenna ziyafeti bırakıp kral ve kraliçeyi birlikte yatağa göndermeyi teklif etti. Düğünden sonraki gün, Olenna torunu Garlan Tyrell ile birlikte Yüksek Bahçe'ye döndü.

Tywin'in ölümünden sonra Tyrion Lannister'ın kaçmasını takiben, Qyburn Cersei'ye Gardener Hanesi zamanına tarihlenen bir altın sikkenin Rugen isimli(aslında Varys'in lakabı) bir gardiyanın odasında bulunduğunu ve adamında Tyrion ile aynı zamandan beridir kayıp olduğunu söyledi. Cersei ayrıca Leydi Taena Merryweather'dan Olenna'nın Aegon I Targaryen'den öncesine ait büyük bir sandık dolusu altın sakladığını öğrenir. Ona rahatsızlık veren gafil tüccarlar olması durumunda onlara yeni çıkmış altın ejderhaların yarısı ağırlığındaki Menzil'in eski altınlarıyla ödeme yapardı. Her iki bilgi Cersei'yi, Tyreller'in Tyrion'un kaçışına ve Lord Tywin suikastına bulaştığına dair şüphelendirdi.

Olenna'dan Sözler

Doğruyu söylemek gerekirse tüm erkekler soytarıdır ama renkli kıyafetler giyenler taç takanlardan daha komik görünür.

-Olenna'dan Sansa Stark'a

Olenna Tyrell QoT TheMico.jpg

Bana sorarsan bu diyarda çok fazla cık-cık yapılıyor. Bütün krallar kılıçlarını bir kenara bırakıp annelerini dinleseler çok daha iyi işler yaparlar.

-Olenna'da Sansa Stark'a

Sessiz ol Alerie, benimle konuşurken o tonu kullanma ve bana anne deme. seni doğurmuş olsaydım mutlaka hatırlardım. Ben sadece kocanın suçlusuyum, Yüksek Bahçenin sersem lordunun.

-Olenna'dan Alerie Hightower'a

Sonunda hepimiz için gece çöküyor, bazılarımız için daha erken. Sen bunu pek çok insandan iyi bilirsin zavallı çocuğum. Sen de kederlerden payına düşeni aldın, biliyorum. Kayıpların için çok üzgünüz.

-Olenna'dan Sansa'ya

Olenna Hakkında Sözler

Sansa : Diken Kraliçesi diye anılıyor, öyle değil mi? Loras : Öyle. Ama onun huzurunda bu ismi kullanmasanız iyi olur, aksi takdirde iğnelenebilirsiniz.

-Loras Tyrell'den Sansa Stark'a

Tyrion Lord Luthor Tyrell'in o uçuruma atını kasten sürüp sürmediğini merak etmeye başlamıştı.

-Tyrion Lannister'ın Olenna hakkında ki düşüncesi

Aile

 
Runceford
Redwyne
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bilinmeyen
Redwyne
 
 
 
Olenna
Redwyne
 
Luthor
Tyrell
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Paxter
Redwyne
 
Mina Tyrell
 
 
 
 
 
Mace Tyrell
 
Alerie Hightower
 
Janna Tyrell
 
Jon Fossoway
 
 
 
Ser Desmond
Redwyne
 
Denyse Hightower
 
Mathis Rowan
 
Bethany Redwyne
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
"Dehşet"
Horas
 
"Salya"
Hobber
 
Desmera
 
Willas Tyrell
 
Garlan Tyrell
 
Leonette Fossoway
 
Loras Tyrell
 
Margaery Tyrell
 
Denys