Ozan Bael

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Ozan Bael
Bael.jpeg
Karakter Bilgisi
Lakap Ozan Bael
Sygerrik of Skagos
Unvan Sur'un Ötesindeki Kral
Kültür Özgür Halk
Ekler
Kitaplar Buz ve Ateşin Dünyası(bahsedildi)
Kralların Çarpışması(bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası(bahsedildi)


Ozan Bael Sur'un Ötesindeki Kraldı. Efsaneye göre, onun zamanındaki en kudretli Özgür Halk akıncılarındandı. Ozan Bael zekice bir hareket yaparak kuzeylileri kandırmış ve Lord Brandon Stark (Mahmudesiz Brandon)'ın kızını hamile bırakmıştır. Bael aynı zamanda kendi hayatı hakkında şarkılar yazan ve söyleyen bir ozandır. Mance Rayder'in Abel lakabı Bael isminin harflerinin yerinin değiştirilmesinden gelmektedir.

Ozan Bael Efsanesi

Mahmudesiz Brandon olarak da bilinen Kuzey'in lordu Lord Brandon Stark, Bael hakkında ödlek ve sadece zayıf olanları avlayan bir korkak dedi. Bu sözler kulağına gittiğinde Bael, lorda bir ders vermek için yemin etti. Sur'u aştı, Kral Yolu'nu geçti ve arpıyla Sygerrik of Skagos adında bir şarkıcı kisvesi altında Kışyarı'na girdi. Sygerrik Skagos'un eski dilinde 'hilekar' anlamına geliyordu. Bael, Lord Stark'ın sofrasına oturdu ve gece yarısına kadar lordu için şarkılar çaldı. Eski şarkılarını ve kendisi için yazdığı yenilerini söyledi. Bael, o kadar güzel çalıp söylüyordu ki bittiğinde lord, Bael'in kendi ödülünü seçmesine izin verdi. Bael, "Bütün istediğim bir çiçek," dedi ve Kışyarı'nda yetişen en güzel çiçek olan mavi kış gülünden istedi. Lord Brandon, şarkıcının ödemesini yapmak için en güzel kış güllerinin toplanmasını emretti. Ertesi sabah lordun bakire kızı kayboldu. Kızın yatağını boş vuldular ama kızın yastığının üstünde Bael'in bıraktığı mavi kış gülü vardı.

Lord Brandon Gece Nöbetçileri'ni onu bulmaları için Sur'un Ötesine gönderdi ama ne Bael'in ne de bakire kızın izine rastladılar. Lord inancını yitirip yatağa düşene kadar bir yol boyunca onu aradılar. Lord Brandon'ın tek çocuğu o bakire kızdı ve Stark soyu sona ermiş gibi görünüyordu. Bir gece Lord Brandon yatağında ölümü beklerken bir çocuk ağlaması duydu. Sesi takip etti ve kızı odasında buldu, göğsünde bir bebekle uyuyakalmıştı. Kız ve Bael onca zaman Kışyarı'nın mahzenlerinde kalmıştı. Bael bakire kızdan bir çocuk yapmıştı. O çocuk büyüdüğünde bir sonraki Kışyarı Lordu oldu.

Otuz yıl sonra, Sur'un Ötesindeki Kral Bael özgür insanları güneye götürdüğünde, onu Donuk Kıyı'da genç Lord Stark karşıladı ve öldürmüştür, çünkü kılıç kılıca karşılaştıklarında Bael öz oğluna kıyamamıştır. Annesi Bael'in kazığa geçirilmiş kafasını gördüğünde acıya boğulmuş ve kendini bir kuleden aşağı atmıştır. Oğlu da annesinden çok yaşamamış ve Bolton sancak beyi lordun derisini yüzmüştür.