Paralı Askerler

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Paralı Asker, bir kişi veya grup için savaşan kişilere denir. Birçok farklı paralı asker türü vardır. Bu türlerden sellsword ve freerider Westeros’ta benzer kavramları karşılar. Sellswordların sadakati, freeriderların ise disiplini olmadığı bilinir.

Sellsword

Bir sellsword çoğunlukla en yüksek kişiye hizmet eder. Yeterli para karşılığında yapmayakcakları şey yoktur. Bu yüzden fiziki ve zihinsel olarak güçlü kimselerdir. Birçok sellsword gruplara ayrılmıştır. Bazı gruplar çok disiplinlidir(Altın Grup gibi, bazılarıysa bir grup vahşinin bir araya gelmesiyle oluşmuştur(Cesur Dostlar gibi). İkinci Oğullar ve Fırtına Kargaları ortadadır. Bu gruplar genellikle profesyonel kişileri işe alırlar. Bazı grupların ölçütleri daha yüksektir. Bazı gruplar ise kişi birkaç savaşa girmişse profesyonel sayılır. Özgür Şehirler sellswordları, asırlardır bitmek bilmeyen savaşların sürdüğü Stepstones ve İhtilaflı Topraklarda kullanmaktadır. Bu yüzden Essos’ta Westeros’tan daha fazla sellsword vardır. Bu savaşlarda kökeni çok eskiye dayanan sellsword grupları kullanılmaktadır.

Bilinen Sellsword Grupları


Freerider

Freerider yaygın kullanılan bir terimdir. Ancak sıklıkla bir lordun hizmetinde olmayan atlı askerleri tanımlamak için kullanılır. Bazıları sıradan şövalyeler ve tecrübeli savaşçılar olsa da çoğu yeşil, eğitilmemiş ve gidecek başka yeri olmayan kişilerdir. Bunların çoğu para için değil de şan ve şöhret için savaşırlar veya bir lordun veya şövalyenin hizmetine alınmayı umarlar. Bazı freeriderlar sadece hayatta kalmak için dövüşürler. Eğer köyü saldırıya uğrar ve yıkılırsa, silahı olan köylüler silahlanır ve freerider olur. Bu sayede açlıktan ölmekten kurtulurlar. Kökenleri ne olursa olsun freeriderlar her zaman keşif, öncü veya hafif süvari birliği olarak kullanılır.

Sellsail

Sellsail, para karşılığında gemilerde ve deniz savaşlarında görev alan kişilere denir. Savaş zamanı dışında korsanlık ve kaçakçılık yaparlar.