Parmaklar

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Parmaklar
Kule
Baelish kulesi.jpg
Konum Vadi, Westeros
Yönetim Baelish Hanesi , Derebeylik.
Halk Vadili
Din Yedi İnancı
Kuruluş Tarihi Kahramanlar Çağı

Parmaklar, Vadi’nin kuzey doğusunda bulunan yarımadada Dar Deniz ile Titreyen Deniz'e uzanan bir yerleşim yeridir. Soğuksu Deresi ile Yılanormanı, Parmaklar'ın batısındaki yarımadada bulunurken Çakıltaşı kuzeyinde, Lapalar kuzey doğusunda bulunur. Parmaklar taşlı, rüzgarlı, ağaçsız ve çıplak bir alandır. Genellikle bölgede Vadi’ye özgü yağmurlar yağar. Baelish Hanesi'nin ismi bilinmeyen taş kulesi Parmaklar'ın merkezi kabul edilir.

Tarihi

Andal İşgali

Westeros'a ilk Parmaklar'dan ayak basan Andallar geldiklerini belli etmek için kayalara Yedi İnancı'nın yedi köşeli yıldızını kazırlar.

Her ikiside Parmaklar'ın Kralı olan Dywen  Shell ile Jon Brightstone küçük İlk İnsan Kralları'ydılar. Andallar'ı rakiplerine karşı yardım etmeleri üzere Dar Deniz'den davet ettiler ancak her ikiside Andallar tarafından öldürüldü. Dywen'ın karısını ve Jon'un kızını alarak evlenen Andal Corwyn Corbray kendini Parmaklar'ın Lordu ilan etti.

Parmaklar'ın Kralı Qyle Corbray, Yedi Yıldız Savaşı'nda Kral Robar II Royce tarafından öldürüldü.

Aç Kurt Kral Theon Stark bir zamanlar Parmaklar'a bir orduyla geldi ancak Kış Kralları fethi tamamlayamadı. Değersiz Savaş sırasında Starklar Parmaklar'a üç kez geldi.

Parmaklar'ın Manzarası

Targaryen Devri

Petyr Baelish, Brandon Stark ile Nehirova'da düello yapıp yaralandıktan sonra eski gücüne kavuştuğunda Lord  Hoster Tully tarafından Parmaklar'a gönderilir.

Robert'ın İsyanı sırasında Lord Eddard StarkAy Dağları'ndan geçti ve Isırık boyunca onu geçirecek Parmaklar'lı bir balıkçı buldu.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Tecavüzle suçlanan iki Parmaklar'lı köylü çocuğu Yoren'in Gece Gözcüleri için topladığı acemi birlik içindeydiler. El Turnuvası için katılanlar arasında Parmaklar'lı şövalyelerde vardı.

  Parmaklar'ın haritadaki yeri
  Parmaklar'ın haritadaki yeri
Parmaklar
Parmaklar'ın haritadaki yeri

Kralların Çarpışması

Davos Seaworth, Joffrey Baratheon'un gayri meşruluğunu yaymak için yazılan mektupları Stannis Baratheon'un emriyle dağıtır. Bu uzun yolda Dar Deniz ve Parmaklar dahil birçok limana gitmiştir.

Kılıçların Fırtınası

Varys, İbbenli bir balık avcısının balina yakalamak için Parmaklar'ın girişini kapattığını Küçük Konsey'e bildirir.

Petyr Baelish ve Sansa Stark, Kral'ın Şehri'nden Parmaklar'daki kuleye gitmek için Merling Kralı adlı gemiyle yelken açarlar, orada Petyr dul Leydi Lysa Arryn ile evlenir.

Ejderhaların Dansı

Tyrion Lannister bir zamanlar Parmaklar'da görevli bir cüce üstat olduğunu hatırlar.

Alıntılar

Eğer bir taşsan, Parmaklar senin için güzel bir yerdir.
Petyr Baelish'den Sansa Stark'a.