Peake Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Peake Hanesi
PeakeHanesi.PNG
Hane arması Turuncu zeminde üç kara kale
Sözler Bilinmiyor
Yerleşke Yıldız Kargı
Ak Koru (Eskiden)
Harap Kale (Eskiden)
Şimdiki Lord Titus Peake
Bölge Menzil
Bağlılık Tyrell Hanesi

Yıldız Kargı'lı Peake Hanesi, Menzil'de bulunan soylu bir hanedir. Armaları turuncu zemin üzerinde üç kara kaledir. Armalarındaki kaleler bir zamanlar kendilerine ait olan üç kaleyi; Yıldız Kargı, Ak Koru ve Harap Kale'yi simgeler. Sözleri kitaplarda geçmez.

Peakeler Dorne Hudutları'ndaki Hudut Lordları'ndandır.

Tarih

Menzil Krallığı

Peake Hanesi kökleri İlk İnsanlar'a dayanan kadim bir hanedir. Menzildeki hikayelere göre Peake Hanesi, Florent Hanesi ve Ball Hanesi'nin soyları Garth Yeşilel'in kızı Tilki Florys'in üç kocasından gelmektedir.

Peakelerin Manderly Hanesi ile tarihi bir rekabeti vardır. Gardener Kralları döneminde Kral Şişman Gwayne Manderly ve Peake lordlarını aralarındaki çekişme konusunda kendi hükmünü dinlemeye ikna etmiş ve ek olarak tek bir savaş yapmadan kendine bağlılık yemini ettirmiştir.

Garth Bozsakal'ın uzun saltanatının son dönemlerine doğru, kralın hiç oğlu olmaması ve taht hakkı olan iki kızından birinin Lord Manderly diğerinin Lord Peake'nin karısı olması sebebiyle büyük bir sorun ortaya çıkmaya başlar. İki lord da tahta geçmesi gerekenin kendi karısı olduğunu iddia etti ve aralarındaki rekabet ihanet, komplo ve cinayetlerle keskin hale gelip en sonunda diğer lordların da taraflara ayrıldığı bir savaşa dönüşür. Neredeyse 10 yıl süren bu anarşi Yüksek Bahçe kahyası Sör Osmund Tyrell'in diğer Menzil lordlarını yanında toplayarak oluşturduğu ortak bir dava ile iki tarafı da yenmesiyle sonuçlanır. Sör Osmund Kral Bozsakal'ın soyu Kral Mern VI Gardener'a dayanan uzaktan kuzenini tahta geçirir.

Lord Lorimar Peake, Manderly Hanesi'nin Menzilde yükselen gücünden korkan Kral Perceon III Gardener'ın baskılarıyla Manderly'leri Menzil'den sürmüştür. Bu sayede Peakeler Manderlylere ait olan Harap Kale'yi ele geçirir.

Targaryen Devri

Ejderhaların Dansı sırasında Lord Unwin Peake Yeşiller'i destekler. İkinci Tumbleton Savaşı'ından sonra Menzil'deki Yeşiller ordusunun komutasını alıp geri çekilmesini sağlar. Lord Corlys Velaryon'un ölümünden sonra Kral Aegon III Targaryen'in Vekil'i oldu. Kral Eli mevkisine yükselir fakat daha sonra kral kızıyla evlenmediği için görevi bırakır.

Lord Gormon Peake Daemon Blackfyre'ın ateşli bir destekçisi ve Kral Daeron II Targaryen döneminin bilinen en iyi Şövalyeler'indendir. Blackfyre Hanesi'nin tarafını tuttukları Birinci Blackfyre İsyanı'ndan sonra diğer iki kaleleri alınır ve ellerinde sadece Yıldız Kargı kalır. Gormon FS 211'deki Beyaz Duvarlar Turnuvası sırasında Daemon II Blackfyre'ın arkadaşları arasındadır ve akabinde ihanet sebebiyle idam edilir.

Peakeler FS 233'de Peake İsyanı'nda tahta karşı ayaklanır. Kuşatma sırasında şehirden fırlatılan bir kaya Kral Maekar I Targaryen'in miğferini parçalar. Ayrıca Lord Robert Reyne ve Lord Tywald Lannister da şehre yapılan saldırıda öldürülürler. Yeni Castamere Lordu Roger Reyne babasının intikamını almak için Peakelerden alınan yedi rehineyi öldürür, Prens Aegon onun başkalarına da zarar vermesini engeller.

Son Olaylar

Kargaların Ziyafeti

Lord Titus Peake Margot Lannister ile evlenir.

Ejderhalarla Dans

Sör Laswell Peake, Torman Peake ve Pykewood Peake Aegon Targaryen'ı destekleyen Altın Mürettebat'a mensup sürgünlerdir. Laswell Yağmur Ormanı'nı ele geçirmeye gönderilmiştir.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Peake Hanesi

Ana hikayede belirtilmemiş aile üyeleri

Tarihi Üyeler

Sahne Arkası

Peake Hanesi George R. R. Martin tarafından Merwyn Peake'in kitaplarından alınmıştır. Titus Groan Gormenghast üçlemesinin baş karakteridir.