Pençe Adası

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Pençe Adası
Ada
Pençe Adası.jpg
Konum Taç Toprakları,Westeros
Yönetim Celtigar Hanesi , Derebeylik.

Pençe Adası, Taç Toprakları’ndan Celtigar Hanesi'nin yerleşkesi olan kadim bir adadır. Gemiyle, Ejderha Kayası’na birkaç saatlik uzaklıktadır. Kırıkpençe Burnu’nun insanları adayı Yengeç Adası adıyla anarlar.

Tarih

Ejderhaların Dansı sırasında, Lord Waly Mooton’un Rook’s Nest’i Yeşillerin elinden alan ordusunda Pençe Adası’ndan da adamlar vardı. Lord Ardrian Celtigar diyara cimri bir adam olarak gösterilmesine rağmen kendi konforu ve rahatlığı için hiçbir masraftan kaçınmamıştır. Söylenilenlere göre Pençe Adası’nın kalesinde Myr halıları, Volantis camları, altın ve gümüş tepsiler, mücevherlerle bezenmiş kadehler, gözalıcı ahşap işlemeleri olan mobilyalar, Valyria çeliğinden bir balta, denizin derinliklerinden Krakenler’i çağırdığı söylenen bir boynuz, sandıklar dolusu yakut ve bir adamın yüzlerce sene içse bile biteremeyeceği kadar çok şarap vardı.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Stannis Baratheon sancaktarlarını çağırdığında Lord Ardrian Celtigar en güçlü adamlarını toplar. Karasu Savaşı’nda tutsak alınınca Lord Celtigar, Joffrey’e bağlılığını verir.

Kılıçların Fırtınası

Lord Celtigar, Joffrey’e bağlandığı için Sör Axell Florent, Salladhor Saan ile birlikte misilleme yapmak için savunması güçsüz olan Pençe Adası’na saldırmayı öne sürerler. Davos, Stannis’e bunun acizce bir hareket olacağını, adada sadece kadınlar, çocuklar ve yaşlıların olduğunu, adanın askerlerinin Karasu’da Stannis için savaşırken öldüklerini söyler. Stannis Pençe Adası’na saldırmamaya karar verir. Fikirlerinden ve sadıklığından dolayı Stannis, Davos’u Yağmur Ormanı Lordu ve Kral Eli ilan eder.