Pentos

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Pentos
Özgür Şehir
Marc Simonetti ©
Konum Özgür Şehirler, Essos
Yönetim Prens ve magister'ın konseyi
Din Karışık Dinler
Essos kıtasındaki dokuz Özgür Şehir:
Pentos, Braavos, Lys, Qohor, Norvos, Myr, Tyrosh, Volantis, Lorath

Pentos Essos’un doğusunda yer alan Özgür Şehirler'den birisidir . Limanı Pentos Körfezi'nin doğu kıyılarında yer almaktadır.

Şehir

Konum

Pentos Köle Körfezi'nde, Astapor’dan daha fazla nüfusa sahip geniş bir liman şehridir. Westeros’ta bulunan Kral Toprakları'na en yakın Özgür Şehirler'den olan Pentos, Özgür Şehirler arasında en batıda olandır. Şehir Flatlands ve Velvet Tepeleri doğuda kalacak şekilde dar denizde Pentos Körfezi'nde yer alır.

Yerleşim

Pentos’un kocaman, yüksek duvarları olsa da, genellikle Özgür Şehirler'in en savunmasızı olarak görülmektedir. Şehrin çeşitli kare tuğlalı kuleleri vardır. Çatıların çoğu kiremitten yapılmıştır. Pentos’un Yargıcı Illyrio Mopatis ve Khal Drogo’nun evleri gibi duvarlı binaları vardır. Gündoğumu Kapısı ziyaretçilerin doğru yönü olan Rhoyne’a doğru şehri terk ermesine imkan tanıyordu. Pentos’tan Volantis’e en hızlı yol deniz ulaşımıydı.

R’hllor’un kaderi Pentos’ta uygulanmaktadır. Şehirde büyük kırmızı bir tapınak vardır ve kırmızı rahipler şarkı söylemeleri ve gece ateşini yakmaları ile tanınmaktadır.

İnsanlar

Braavoslular ve Lysliler gibi Pentoslular da şarkıları oldukça fazla severler ve onları eğlendirenlere karşı cömerttirler. Erkeklerinden bazıları sakallarını boyar, yağlar ve çatal şekline sokar. Pentos’un nüfusu Astapor’dan çok daha fazladır. Yozlaşmış Valyrian Pentos’ta kullanılan dildir.

Pentos paranın güce denk olduğu, prens tarafından efendilerin bulunduğu bir konsey ile yönetilir. Prensin genellikle seremoni işlevi olsa da asıl yönetici efendilerdir. Önde gelen ailelerden seçilen prensler genellikle balo ve ziyafetlere katılırdı. Prens bir yerden başka bir yere yakışıklı korumaların taşıdığı tahtırevan ile götürülürdü. Her yıl, denizlerin genç kızı ve karaların genç kızı olmak üzere iki genç kızla birlikte olarak, kara ve denizin bereketini korumayı sağlardır. Eğer kıtlık varsa veya savaş kaybedilmişse, efendiler prensin boğazını keserek tanrılar için kurban eder ve daha sonra yeni bir prens seçerdi.

Kölelik Pentos tarihi boyunca oldukça fazla görülmektedir ama Braavos çeşitli savaşlardan sonra köleliği ortadan kaldırmıştır. Pentosluların gemileri bu kurallara uyar ama zorda kaldıklarında Lysliler veya Myrlilerin armalarını kullanırlar. Pentos’ta Lys, Myr veya Tyrosh gibi tasma takılmış ve damgalanmış “özgür bağlı hizmetçilerden” oldukça fazla vardır. Hukuk açısından özgür kadın ve erkekler olsalar da, yiyecek, gıda ve barınma giderleri hizmetlerinden daha fazla değer taşımaktaydı ve efendilerine borçlu hale gelirlerdi.[3][4][6] Braavos Pentos’un yirmiden fazla savaş gemisi bulundurmasına veya özgür şirketlerle anlaşarak paralı asker tutmalarına veya ordu kurmalarına izin vermemektedir. Sonuç olarak Pentoslular Tyroslular, Myrliler veya Lysliler'den daha az savaşçıdır. Pentoslular diğer Özgür Şehirler sakinlerine karşı dost canlısıdırve Dothraki at efendilerine karşı cömerttirler.

Ekonomi

Buz ve Ateşin Şarkısı Dünyası kitabında Nutchapol Thitinunthakorn tarafından bahsedilen Pentos parası.

Pentoslular ticaret ile iç içedir, gemiler günlük olarak Pentos’tan Kral Toprakları'nda bulunan Dar Deniz'i geçerek ulaşır. Bu gemilerden biri Fırtına Dansçısıdır. Canlı pazarlar da Pentos’ta bulunabilir.

Kölelik Bravoos ile olan son savaştan beri Pentos’ta yasaklanmıştır. Yine de köle olarak adlandırılmasalar da çok sayıda hizmetçi vardır. Pentoslu tüccarlardan biri Yargıç Illyrio Mopatis’tir ve o baharat, değerli taşlar ve ejderha kemiğinin yanı sıra daha az iştah açıcı şeylerle ilgilenir.

Yarı resmi kaynaklara göre, kare tuğla kuleler, safran ve biber ticareti yapmak için gemilerini uzak yerlere gönderen Pentoslu baharat tacirleri tarafından kontrol edilmektedir. Yine de Pentos’un fakir olan nüfusu, zorluklarla mücadele etmektedir ve çoğu performans gösteren dansçılar veya akrobatlara dönüşerek nesiller boyunca sanatlarını mükemmelleştirmeye çalışırlar.

Tarih

Kuruluş

Pentos Valyrian Özgür Halkı'ndan ticari işler için gelen tüccarlar, tacirler, gemiciler ve çiftçiler tarafından kurulmuştur. Çoğunluk yerel Andallarla üreyen halktır, bu nedenle Pentoslular Valyria kanınını diğer Özgür Şehirlere göre daha az korurlar. Pentos’un kolonileşme öncesinde de var olduğunu ve ilk yaşayanların Özgür Halk’a saygı gösterdiklerini Gessio Haratis’ın Ejderhalardan Öncesi kitabını kaynak göstererek iddia ediyorlar.

Pentos neredeyse tüm Andallar'ı kontrol altına alarak Velvet Tepeleri'nden küçük Rhoyne’a buradan da Dar Deniz'e kadar genişledi.

Kan Yüzyılı

Kan Yüzyılı bitmeye başlarken, Pentos Tyrosh’a, Eski Valyria’nın kontrolünü arkada bırakmak amacıyla Lys ve Myr’i işgal eden Volantis’e karşı direnişlerinde katıldı. Aegon Targaryen, Ejderha Kayası Lordu Pentos ve Tyrosh’a destek vermeyi kabul ettiği Pentos’a davet edilmiştir. Bununla birlikte Balerion, Aegon Lys’te Volantisli filoyu yok etmek için ejderha ateşi kullanmıştı. Daha sonra Yedi Krallık'ın Lordu unvanını Aegon Fethi ile aldı.

Targaryen Politikaları

Westeros’ta, MS 39’da , Prens Maegor Targaryen kardeşi Kral Aenys I Targaryen tarafından Pentos’a sürgüne gönderilmiştir. Aenys, MS 41 yılında öldüğünde, Dowager Kraliçesi Visenya Targaryen Pentos’a Prens Maegor’u almaya gitti. Maegor’un ikinci eş, Kraliçe Alys Harroway Pentos’ta kalarak Westeros’a daha sonra gelmiştir. Onunla birlikte Tyanna isimli Pentoslu bir güzel de geldi ve dedikodulara göre bu kadın efendilerden birinin piç çocuğu ve Maegor’un üçüncü karısı idi.

MS 115 yılında, Prens Daemon Targaryen Lady Laena Velaryon ile evlendi. Daemon abisi Kral Viserys I Targaryen’in evlilikten memnum olmayacağını bildiği için yeni evliler Westeros’u terk ederek Pentos’a gittiler. Pentos Prensi onları eğlendirdi, ve Pentoslular Triarchy’nin artan gücünü görebildiği için Prens Daemon’u güçlü bir müttefik olarak gördüler. Daemon ve Laena başka bir yere seyahat etseler de Laena hamile kaldığında öğrendiğinde Pentos’a dönmüşlerdi. Pentoslu efendilerin misafiri olarak Pentos’ta kaldılar ve burada iki kızları Baela ve Rhaena Targaryen,116 AC MS 116 yılında doğurdular. Daemon ve Laena yarım yıl daha burada kaldıktan sonra Driftmark’a döndüler.

Ejderhaların Dansı sırasında, Prens Jacaerys Velaryon genç üvey kardeşleri, Aegon ve Viserys Targaryen, anneleri Kraliçe Rhaenyra Targaryen, Demir Taht'ı güvenceye alana kadara Pentos Prensi'ne evlat verilmeleri gerektiğine karar verdi. Genç prensler Pentoslu Gay Abandon’dan MS 129 gibi ayrıldılar ama geminin yolu Guletlerin Savaşı'ndan kısa bir süre sonra kesilmiştir. İç savaş bittikten sonra Pentos, Braavos ve Lorath ile işbirliği kurarak Triarchy’yi bitirmeyi amaçlamıştır.

Kral Daeron I Targaryen, hükümdarlığı sırasında Pentos ve Lys Braavos ile savaştaydı. Büyük Usta Kaeth'in Dört Kralın Yaşamı kitabında uzunca tartıştığı gibi, Daeron Braavos ile işbirliği için evlilik anlaşması konuşmasında girerek, Braavos’un deniz lordlarını ve Daeron’un kardeşlerinden birini içeren ve Dorne isyanları için Özgür Şehirleri güçlendiren bir anlaşma yapmaya çalışmıştır.

Braavos ile Savaşlar

Son iki yüzyıl içerisinde Pentos Braavos’a karşı altı savaştan dördünü kaybetmiştir. Bu savaşlar kölelik ve iki şehrin kara ve denizlerinin kontrolü üzerine çıkmıştır. MS 209 yılında biten son savaş boyunca dört prens seçilip kurban edilmiştir. Rüşvet aracılığıyla elde edildiği düşünülen bir zafer sonrasında, Nevio Narratys, beşinci Pentos Prensi bir yıl içerisinde efendileri barış elde etmeleri konusunda ikna etti. Braavos Pentos’u köleliği bitirmesi ve köle ticaretinden çekilmesi için zorladı. O günden beri Braavos Pentoslular'ın askeri gücünü ve paralı asker alımını kısıtlamaktadır. Efendiler Dothrak khalları ile dostluk kurarak onlara şehrin yakınlarında oldukları zaman hediyeler verdiler.

Yakın Tarih

MS 262 yılında Hırpani Prens, olarak bilinen, o zamanlar yirmi üç yaşında olan bir adam Pentos efendileri tarafından eski prens öldürüldükten kısa bir süre sonra Pentos’un yeni prensi olması için seçilmiştir. Tekliflerini kabul etmek yerine Hırpani Prens Münaazalı Topraklar'a kaçarak daha sonradan Rüzgarla Savrulanlar adlandırılacak özgür birimi kurdu.

Gençliğinde eşkıya olan Illyrio Mopatis, hadım Varys’i Pentos’ta korudu. Bundan sonra birlikte çalışmaya başladılar, Varys Pentoslular'dan çalarken Illyrio bu malları paraya çeviriyordu. Arkadaşları etkili bir hal almaya başlayınca Varys sır ve bilgileri öğrenmek için "fare" eğitmeye başladı. Illyrio oldukça saygıdeğer bir hal aldı ki prens kızıyla evlenmesi için teklifte bulundu. Kral Aerys II Targaryen Dar Deniz'den Pentos'a Varys için haber gönderir, Varys bu dönemde ajan ustası olarak tanınırken bu dönem Lord Steffon Baratheon’un MS 278 yılındaki ölümüne denk gelmektedir.

Varys, şimdilerin Kral Robert I Baratheon için fısıltılar efendisi, Ser Jorah Mormont tarafından Pentos’ta ajan olarak işe alındı. Illyrio sürgün Viserys ve Daenerys Targaryen yaklaşık altı ay boyunca kendi evinde Daenerys ve Dothraki khal arasındaki evlilikten önce ağırladı. Hadım köle Belwas önce Meereen’den Qohor’a, daha sonra da Pentos’a satılmıştır.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Dothraki khalasarı Khal Drogo önderliğinde şehre gelerek Pentos efendilerinin şehrin güvenliğini iki katına çıkarmasında neden oluyor. Yargıç Illyrio Mopatis'in konuğu Prenses Daenerys Targaryen ve Khal Drogo arasında evlilik gerçekleştiriyor. Daenerys Drogo’ya, şehirde kalması için verilen dokuz kuleli evde sunuluyor. Evlilik törenleri şehrin dışında bir alanda gerçekleşiyor. Drogo, yeni gelini ve khalasarları şehirden düğünün hemen sonrasında ayrılarak Vaes Dothrak doğru yola çıkıyorlar.

Kralların Çarpışması

Arstan Beyazsakal ve Güçlü Belwas Pentos’tan Yeni Ghis’e doğru ve oradan da Qarth’a doğru seyahat ediyorlar, burada Pentos’a gitme isteği içindeki Daenerys ile karşılaşıyorlar. Qarth’dan ayrılmasından yaklaşık iki gece sonra Pyat Preeve arkadaşı üç savaşçı Daenerys’i aramak için Pentos’a doğru yola çıkıyor.

Kılıçların Fırtınası

Illyrio’nun üç gemisi Daenerys, onun insanları ve üç ejderha ile birlikte Qarth’tan Pentos’a doğru hareket ediyorlar. Yolculuk süresince Sör Jorah Mormont Daenerys’a Astapor'a gidip Lekesizler alması konusunda tavsiyede bulunuyor. Daenerys onun tavsiyesine uyuyor ve Pentos’a gitmek olan ilk planından vazgeçiyor.

Pentos’ta iken, Oppo ve Penny’ye bir adam yaklaşarak onları Kral Joffrey I Baratheon ve Leydi Margaery Tyrell, düğünü için Lord Petyr Baelish’in emri ile tutmak istediğini söylüyor.

Ejderhaların Dansı

Varys, Tyrion Lannister’ı Dar Deniz'den kaçırıyor ve cüce Pentos’taki kısa süreli yaşamı için Illyrio’nun evinde kalıyor. Illyrio Daenerys’e Pentos’ta iyi bir şekilde hizmet verebileceğini açıklıyor ve onun gelmesini beklemek yerine Tyrion’ı gönderiyor.

Pentos’un dışında Fok Körfezi'ne seyahat eden ticaret gemilerin kumandanı deniz kenarındaki doğu gözlemcisi olan, Cotter Pyke, Jon Snow, Gece Nöbetçileri'nin Lord Kumandanı'nın emri ile orada bulunmaktadır.

Hırpani Prens olarak bilinen Pentoslu soylu, paralı asker satan Rüzgarla Savrulanlar'ı yönetmektedir. Paralı askerlerden biri olan Güzel Meris, Prens Quentyn Martell Meris’in iddia ettiği gibi Yunkai’yi terk etmediğini ortaya koyduğunda hala hapishanedeydi. Meris, Sör Barristan Selmy’ye Rüzgarla Savrulanlar'ın Meereen ikinci kuşatması süresince eğer Hırpani Prens'e Pentos verilirse Daenerys’e yardım etmeyi kabul ettiğini söylese de Daenerys bunu reddetti.

Quentyn, Daenerys Meereen’den kaybolduktan sonra Hırpani Prens ile tanışır, çünkü Quentyn’in kalan iki ejderhayı kilitli olarak kaldıkları ejderha çukurundan kaçırmak için yardıma ihtiyacı vardır. Quentyn Hırpani Prens'e Pentos’u geri alması için yardım etmeyi kabul eder ve yazılı olarak belirtir. Quentyn’in ejderha ateşi ile ölmesinden sonra, Barristan, Kraliçe'nin Sağ Eli, Pentos’un Hırpani Prens'in asıl isteği olduğunu tahmin ediyor ve Daenerys’in yokluğunda prensi onun yanına çekme planları yapıyor.

Alıntılar

"Pentos’a elimde kase ile gelmeyeceğim."

- - Daenerys Targaryen’dan Arstan Beyazsakal’a

"İstediğim şey Pentos'tur."

- - Hırpani Prens'ten Quentyn Martell’e