Petyr Baelish

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
BaelishHanesi.PNG
Petyr Baelish
OldBaelish.png
383px-Sardag littlefinger.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Serçeparmak
Unvan Üç Dişli Mızrağın Yüce Lordu
Harrenhal Lordu
Vadi'nin Koruyucusu
Hazine Başı(eskiden)
Bağlılık Baelish Hanesi
Kültür Westeros
Doğum FS 266 ile FS 268 arası, Parmaklar
Lysa Tully
Kitap(lar) Taht Oyunları (Görüldü)
Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
Kargaların Şöleni (Görüldü)
Ejderhalarla Dans (Bahsedildi)

Oyuncu Aidan Gillen
TV Sezon 1
Sezon 2
Sezon 3
Sezon 4
Sezon 5
Sezon 6
Silme.png
Bu makale henüz geliştirme aşamasındadır. İsterseniz sayfayı düzenleyerek, "Game of Thrones Viki"ye katkıda bulunabilirsiniz.

Lord Petyr Baelish, Serçeparmak olarak da bilinir, Kralın Küçük Konsey’inde Hazine Başı'dır. Petyr ailesinin hane arması yerine kendi arması olarak bir alaycı kuş takar. Televizyon serisinde Aidan Gillen tarafından canlandırılmıştır.

Karakter ve Görünüş

Petyr, neredeyse silik bir hanede doğmuştur. Gençliğinin çocuğunu doğuştan hakkı olduğu yerlere yükselmeye, güç ve statü bakımından çok daha büyük yerlere gelmeye harcamıştır. Ticarette ve para konularında dikkate değer bir yeteneğe sahiptir ve entrikalarda oldukça ustadır. Ayrıca parlak hırsı sayesinde politik konularda doğaçlama yeteneği de vardır. İnce ve zayıf biridir fakat yakışıklı görünür. Petyr’nin gri,yeşil gözleri , çenesinde de küçük sivri sakal ve düzenli siyah saçları vardır.

Hayatı

Petyr Baelish'in, büyük dedesi Braavoslu bir paralı askerdi ve Lord Corbray’a hizmet ederdi. Oğlu bir gezgin şövalye olunca Braavos Titanı’nın kafasını kendi hane arması olarak almıştır. Lord Baelish’in babası Parmaklar’daki küçük kayalık alanların küçük lordlarının en küçüğüydü. Babası, en yakın arkadaşı olan Hoster Tully’e Dokuz Kuruşluk Kralların Savaşı’nda hizmet ederken, Petry’i alıp Lord Tully’nin çocukları ile büyümesi için Nehirova’ya göndermiştir. Petry, Nehirovada iken vesayet altında ve Tully çocukları Catelyn Tully, Lysa Tully ve Edmure Tully ile aynı derecede büyütülmüştür. Edmure, Petry’e ailesine ifaden “Serçeparmak” ismini takmıştır. Onlar büyüdükçe Petyr, kendisini bir kardeş gibi seven Catelyn’e aşık olmuştur. Catelyn ve Brandon Stark arasında yapılan nişan duyurulunca, Petyr, bir düello için kendinden çok büyük olmasına rağmen Brandon Stark’a meydan okumuştur. Brandon hiç zorlanmadan Petyr’i yenmiş ve önemli bir yara açmıştır. Fakat Catelyn’in rızası üzerine hayatını bağışlamıştır. Bu olaydan sonra Catelyn onunla hiç konuşmamıştır ve Brandon’un ölümünün ardından Petyr’nin gönderdiği tek mektubu yakmıştır. Diğer taraftan, Lysa, Petyr’e aşık olmuştur. Fakat Petyr kız kardeşi Catelyn’e takıntılıdır. Bir gece Petyr sarhoş ve Catelyn’in reddetmesi yüzünden sefil haldeyken Lysa onun yatak odasına girmiş ve onunla yatmıştır. Heyecanlanan Petyr, Lysa’yı Catelyn sanmıştır ve hatta o gece ona “Catelyn” demiştir. Petyr o zamandan itibaren iki Tully kardeşinin de bakireliğini aldığını iddia etmiştir. Lysa, Petyr’den hamile kalmıştır. Hoster Tully bu durumu farkettiğind, hamileliği sonlandırmak için Lysa’yı ay çayı içmeye zorlamış ve Baelish Hanesi küçük ve önemsiz olduğundan evliliğe sıcak bakmamış ve Petyr’i Nehirova’dan sürmüştür. Petyr, Lysa Lord Jon Arryn ile evlendikten sonra bile ilişkilerini sürdürmüştür. Lysa kocasını Petyr’nin Martı Kasabası’nın gelirlilerini kontrol etmesine izin vermiştir ve Petyr gelirleri 10 kat arttırmıştır. Finansal yetenekleriyle ve peş peşe gelen görevler sayesinde Kral Robert Baratheon altındaki Kral Toprakları’ndaki Küçük Konsey’de Hazine Başı olmuştur. Orada yaptığı birçok müttefik ve Şehir Gözcüleri’de dahil bazı temaslar sayesinde etkileri daha da büyümüştür. Ayrıca şehir içinde sayısız genelevi de satın almıştır.

Taht Oyunları kitabından hemen önce, Jon Arryn, Kral Robert Baratheon’un çocuklarının hepsinin gerçek babalarının Jaime Lannister olduğunu keşfetmiştir ve kralı uyarmayı planlamıştır. Petyr, Lysa’ya kocası Jon’u zehirleterek onu manipüle etmiştir. Lysa daha sonra bunu çocuğu Robert’ı uzağa eletecek olduğu için yaptığını iddia etmiştir. Jon’un öldürülmesinin ardından, Petyr, Lysa’yı kız kardeşi Catelyn’e Lord Arryn’in zehirlendiğini ve bunun Kraliçe’nin suçu olduğunu anlatan bir mektup yazmaya ikna etmiştir.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Catelyn Tully, Eddard Stark'a oğluna yapılan suikast girişimini anlatmak için Kral Topraklarına geldiğinde Petyr onu genelevlerinden birinde sakladı. Catelyn Nehirova'da onunla birlikte büyüdüğü için ona güvendi. Petyr ona suikastta kullanılan hançerin kendisine ait olduğunu ancak bir turnuvada onu Tyrion Lannister'a kaptırdığını söyledi. Bu yalan -Hançeri Kral Robert'a karşı kaybetmişti- Catelyn Tully'nin Tyrion Lannister'ı alıkoyması yönünden onu kışkırttı.

Eddard Stark'ı delil bulmadan hareket etmemesi için, ona güvenmesi için karısına götürmeye ikna eder. Ona Jon'un katilini bulacağı hususunda yemin eder. Eddard'ın kraleli süresi boyunca Catelyn'e sevgisi adına ona sahte bir arkadaşlık gösterdi. Ona konseyin entrikaları hakkında yüzeysel olarak bahsetti ve ona kendisi(Petyr) dahil kimseye güvenmemesini söyledi.

Kral Robert Daenerys Targaryen'in hamile olduğunu öğrendiğinde ona suikast girişimi konusunda destek verdi. Ned Stark bu görüşe destek çıkmayınca istifa etti ama Kışyarına dönmeden önce Petyr ona yardım edeceğine söz verdiğini hatırlattı ve onu Robert'ın piçlerinden birine götürmeyi teklif etti. Orada Jamie Lannister'ın askeri tarafından bacağına yara aldı.

Kral Robert'ın ölümcül yarası sonrasında, Robert onu Varis temsilcisi yaptı. Baelish ona tavsiye verip ,Çocukların ensest sonucu olması hakkında, kendi güçlerini maksimuma çıkarmayı teklif etmiştir ama Ned bunu reddedip krallığa bağlı kalacağını söylemiştir. Petyr'dan Cersei'ye karşı şehir gözcülerinin yanlarında bulunmasını istemiştir. Baelish bunu kabul eder ancak ona ihanet eder. Şehir gözcüleri kraliçeye destekçidirler, Ned yakalanır zindanlara gönderilir.

Ned'in askerlerinin çoğu öldürüldükten sonra Jeyne Poole'u gözetim altına alır.

Kralların Çarpışması

Kral Renly'nin suikastı sonrasında Petyr Tyrell'lere Baratheon-Tyrell birleşmesi konusunda teklif götürdü. Margaery Tyrell ile Joffrey Baratheon arasında evlilik onaylandı. Petyr kral topraklarına Tyrell ve Tywin Lannister kuvvetleriyle döndü. Bu şekilde Karasu savaşı kazanıldı. Savaştan sonra Petyr Harrenhall Robb Stark kontrolünde olmasına rağmen Harenhall lordu ilan edildi.

Baelish Sansa Stark a kesin olmayan bir dille onu koruyacağını anlattı. Ayrıca Petyr Karakazan kardeşleri muhbir olarak alan asıl kişiydi.

Kılıçların Fırtınası

Konsey toplantısı sırasında Petyr Sansa Stark'ı YüksekBahçeye gönderip onu Willas Tyrell ile evlendirmeyi önerdi ama Tywin Lannister onun acil olarak Tyrion Lannister ile evlendirileceğini söyledi. Ayrıca Jeyne Poole Arya Stark'ın yerine geçirilip Ramsay Bolton ile evlendirilmesine karar verildi.

Petyr Tywin Lannister'a lordluğu sayesinde Lysa Tully ile evlenip Arryn vadisini kazanabileceklerini söyledi. Böylece burayı şiddete gerek kalmadan alabileceklerdi. Tywin bu öneriyi kabul edip onun yerine Tyrion Lannister'ı geçirdi.

Petyr şehirden hemen ayrılmadı. Joffrey ve Margaery'nin düğünü sırasında Joffrey öldürülünce o kaos sırasında Sansa ile Dontos'u gemide bekledi. Dontos'u öldürdü ve Sansa'ya Joffrey'nin suikastı hakkında bilgiler verdi.

Sansa'yı ilk önce Parmaklara götürdü. Orada ona kendini Alayne Taş olarak tanıtmasını söyledi. Lysa ile Parmaklarda evlendiler.

Daha sonra Arryn Vadisinde Sansa'ya annesinin gençliğindeki gibi çok güzel olduğunu söyledi ve onu öptü. Bunu gören Lysa kıskançlık krizlerine girdi. Petyr ona sadece tek bir tully kızını sevdiğini söyledi ardından o kişinin Catelyn olduğunu söyleyip onu ay geçidinden attı ve suçu şarkıcıya yükledi.

Kargaların Ziyafeti

Petyr ve Sansa Vadi'nin lordları ile birlikte

Lysa'nın ölümüyle Petyr kendini Vadi'nin Koruyucu Lordu ilan edip Robert Arryn'i vesayeti altına aldı. Vadi'nin İstidacı Lordlar'ı güçlerini birleştirdi ve Petyr'i Koruyucu Lord mevkisinden indirmeyi planladılar. Petyr Nestor Royce'a Ay Kapıları'nı vererek aynı zamanda Nestor'un müttefikliğini kazandı.

Eyrie'deki İstidacı Lordlar ile olan toplantı sırasında, Lyn Corbray öfkelendi, kılıcını çekti ve Misafir Hakkı'nı çiğnedi. İstidacı Lordlar daha da baskı yaptı buna karşılık Petyr Robert Arryn'in üzerindeki vesayetini belli bir süre test edilmesini talep etti. Petyr Sansa'ya Corbray'in hareketlerinin tesadüfi olmadığına işaret etti ve Sansa da doğru bir tahminde bulunarak Corbray'in parayla tutulduğunu anladı. Petyr bunu doğruladı ve Sansa'ya Naip olarak geçireceği sürede lordları nasıl kendi tarafına çekeceğini, kendisine karşı olan lordları nasıl yeneceğini ve Corbray'in kendisine olan sözde nefretini kullanarak gizlice istihbarat toplayıp Koruyucu Lord'a karşı yapılan bütün komploları alt edeceğini anlattı.

Petyr, Lyonel Corbray ile tüccarın kızının arasındaki evliliği ayarlar ve daha sonra Martı Kasabası'ndaki düğüne teşrif eder. Kışın gelmesiyle Arryn saray halkı Eyrie'den yola çıkıp Ay Kapıları'ndan gelmişlerdir. Martı Kasabası'ndaki düğünden dönerken Petyr Cersei Lannister'ın kendisini çağırdığını ve Cersei'nin Yedi Krallık'ı tahminine göre daha çabuk harabeye çevireceğini söyler. Petyr küçük ve hasta Robert Arryn'in varisi Harrold Hardyng ile Sansa'yı evlendireceğini Sansa'ya söyler ve Kışyarı'nı geri almasında ona yardım edeceğinin vaadini verir.

Ejderhalarla Dans

Kızıl Düğün'nden sonra Lannisterlar bir kızı ortaya koyup bu kızın kayıp Arya Stark olduğu iddiasını ortaya sürdüler. Daha sonra kraliyet ile Bolton Hanesi arasındaki bağları güçlendirmek için bu kızı Roose Bolton'ın oğlu Ramsay Bolton ile evlendirmek üzere yolladılar. Daha sonra Theon Greyjoy bu kızın Arya Stark değil Petyr'in genelevlerinde tutulan Jeyne Poole olduğunu öğrenir. Petyr Sansa Stark'a kendisiyle evlenmesini söyler ancak Sansa, Petyr'in düşük bir aileden gelmesinden dolayı teklifini reddeder. Kraliyetin çok ciddi finansal problemler yaşandığı için Petyr, Cersei tarafından geri çağrıldı. Sör Kevan Lannister Petyr'ın Hazine Başı olarak Kral Toprakları'na geri dönmesini ister.

Söyledikleri

Çok ağır öğreniyorsunuz Lord Stark. Bana güvenmemek, atınızdan indiğiniz andan itibaren yaptığınız en akıllıca şeydi. [1]

- Petyr'dan Eddard Stark'a

Bana güvenme demiştim sana, biliyorsun. [2]

- Petyr'dan Eddard Stark'a

Ejderhalarla dolu bir torba bir adamın sessizliğini geçici olarak satın alır ama hedefini bulmuş bir ok o sessizliği sonsuza kadar satın alır.[3]

- Petyr'dan Sansa Stark'a

Düşmanının kafası sana dair, daima karışık olsun; senin kim olduğunu ve ne istediğini bilmezse bir sonraki adımını da tahmin edemez. Bazen düşmanı şaşırtmanın en iyi yolu, belli bir amaca hizmet etmeyen hareketler yapmaktır. Oyunu oynamaya başladığında bunu hatırla Sansa. [3]

- Petyr'dan Sansa Stark'a

Kral Toprakları’nda iki çeşit insan vardır. Oyuncular ve piyonlar. [4]

- Petyr'dan Sansa Stark'a

Herkes bir şey ister Alayne. Ve bir insanın ne istediğini öğrendiğinde, onun kim olduğunu ve onu nasıl oynatacağını da öğrenirsin. [4]

- Petyr'dan Sansa Stark'a

Bütün Kral Toprakları’nı baş aşağı eder ve kalbinin üstüne alaykuşu işlenmiş bir adam bile bulamazsın ama bu dostlarım olmadığı anlamına gelmez.[4]

- Petyr'dan Sansa Stark'a

Onurlu adamlar, kendileri için yapmayı asla düşünmeyecekleri şeyleri çocukları için yaparlar. [5]

- Petyr'dan Alayne Taş'a

Taht oyunlarında, en mütevazı taşların bile kendi iradeleri olabilir. Bazen onlar için planladığın hamleleri yapmayı reddederler. Bunu iyi belle Alayne. Cersei Lannister’ın hâlâ öğrenmediği bir ders bu.[5]

- Petyr'dan Alayne Taş'a

Hakkında Söylenenler

Her zaman çok zekiydi, küçük bir çocukken bile. Ama zeki olmakla erdemli olmak arasında fark var. [6]

- Catelyn Stark'tan Rodrik Cassel'a

Adamın gri yeşil gözleri dudaklarındaki gülümsemeye rağmen gülmüyordu. [7]

- Sansa Stark'ın Petry'ı gördüğünde ilk izlenimi

Serçeparmak... onun ne çeşit bir oyun oynadığını bir tek tanrılar bilir. [8]

- Varys'tan Illyrio Mopatis'e

Serçeparmak, Kral Toprakları’ndaki en şeytani ikinci adam. [9]

- Varys'tan Eddard Stark'a

Kendisini altınla donatan asıl adam Petyr Baelish’ti, Jaime Lannister değil. Jaime’nin o meşhur altın zırhı, aslında altın suyuna batırılmış çelikten yapılmıştı ama Serçeparmak, ah... Tyrion tatlı Petyr hakkında birkaç şey öğrenmişti ve tiksintisi artmıştı. [10]

- Tyrion Lannister'ın düşünceleri

Serçeparmak’ın altınları yoktan var oluyor, parmaklarının bir şıklamasıyla. [11]

- Tyrion Lannister'dan Kevan Lannister'a

Eddard: Bu entrika sırf senin mi? Yoksa Serçeparmak’la birlikte mi hazırladınız? Varys: Qohor’un Kara Keçi’siyle evlenmeyi tercih ederim. [9]

Eddard Stark ve Varys

Bazıları kadar uzun ya da güçlü görünmüyor olabilir ama hepsinden daha kıymetli. Ona güven ve onun söylediği şeyleri yap. [4]

- Lysa Arryn'dan Sansa Stark'a

Ve bazen Lord Savunucu’nun da iki ayrı adam olduğunu düşünüyordu. O Petyr’dı; Sansa’nın sıcak, komik ve nazik koruyucusu... ama aynı zamanda Serçeparmak’tı; Sansa’nın Kral Toprakları’nda tanıdığı lord, sinsice gülümseyen ve Kraliçe Cersei’nin kulağına bir şeyler fısıldarken sakalını sıvazlayan adam. [12]

- Sansa Stark'ın düşünceleri


Referanslar

 1. Taht Oyunları, Bölüm 25, Eddard V.
 2. Taht Oyunları, Bölüm 49, Eddard XIV.
 3. 3,0 3,1 Kılıçların Fırtınası, Bölüm 61, Sansa V.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 Kılıçların Fırtınası, Bölüm 68, Sansa VI.
 5. 5,0 5,1 Kargaların Ziyafeti, Bölüm 10, Sansa I.
 6. Taht Oyunları, Bölüm 18, Catelyn IV.
 7. Taht Oyunları, Bölüm 29, Sansa II.
 8. Taht Oyunları, Bölüm 32, Arya III.
 9. 9,0 9,1 Taht Oyunları, Bölüm 58, Eddard XV.
 10. Kralların Çarpışması, Bölüm 17, Tyrion IV.
 11. Kılıçların Fırtınası, Bölüm 19, Tyrion III.
 12. Kargaların Ziyafeti, Bölüm 15, Samwell II.