Podrick Payne

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
PayneHanesi.png
Podrick Payne
PayneHanesi.png
Podrick Payne(Amoka©)
Karakter Bilgisi
Lakap Pod
Bağlılık Payne Hanesi
Kültür Batı Toprakları
Doğum 286FS veya 287FS
Kitap(lar) Taht Oyunları (Görüldü)
Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
Kargaların Ziyafeti (Görüldü)
Ejderhaların Dansı(Bahsedildi)
Oyuncu Daniel Portman
TV Sezon 2
Sezon 3
Sezon 4
Sezon 5
Sezon 6
Sezon 7


Podrick Payne, sıklıkla "Pod" diye çağırılır, Tyrion Lannister’ın yaveridir. Payne Hanesine ait bir koldan gelmektedir. Sör Ilyn Payne'in uzaktan kuzenidir.

Dış Görünüş ve Karakter

Podrick sıska bir çocuktur, saçı düz ve ince tellidir. Bir gözünün altında arpacık vardır. Çok sessiz bir çocuktur. On iki yaşındadır.

Geçmiş

Podrick, Payne Hanesi’nin küçük bir dalına ait bir mensubu olarak dünyaya gelmiştir. Babası zengin kuzenlerinin yanında bir yaverdi ve annesi de bir mumcunun kızıydı. Babası Greyjoy İsyanı sırasında ölmüştür. Annesi, dört yaşına geldiğinde onu terk etmiş ve kocasına eşlik eden Podrick'in kuzenlerinden biriyle birlikte kaçmıştır. Daha sonra Sör Cedric Payne onu himayesine alıp korumuştur fakat ona akrabadan ziyade hizmetçiymiş gibi davranmıştır. Lord Tywin Lannister, Beş Kralın Savaşı'nın başında sancaklarını çağırdığında Sör Cedric, atına bakması ve zırhını temizlemesi için Podrick'i de yanında götürmüştür. Sör Cedric Nehir Toprakları’nda savaşırken ölmüştür.

Pod, ordu içinde yalnız kalmış ve sonradan gezgin bir şövalye olan, Lord Leo Lefford’un himayesinde bulunan ve onların eşyalarını korumakla görevli Sör Lorimer’e hizmet etmeye başlamıştır. Sör Lorimer, Lord Tywin'in şahsi erzağından bir jambon çaldı ve bundan dolayı idam edildi ama Podrick jambonu paylaşmıştır ve aile adından dolayı canı bağışlanmıştı. Sör Kevan Lannister, onun sorumluluğunu üstlenmiştir.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Tyrion Nehirova'da Lannister kuvvetlerine katıldıktan sonra Podrick, Tyrion Lannister'ın hizmetine geçmiştir. Podrick, Yeşil Çatal Savaşı arifesinde Tyrion Lannister’ın yaverliğine getirilmiştir. O kadar sessizdir ki Tyrion bir seferinde akrabası Sör Ilyn Payne gibi dilini kaybetmiş olabileceğini, dilinin olduğunu doğrulaması için dilini dışarı çıkarmasını söylemiştir. Tyrion, Podrick'in kendisine verilme sebebinin zalim bir şaka olduğundan şüphelenir.

Kralların Çarpışması

Kral'ın Şehri'ne vardıklarında Tyrion, eğitilmesi için Podrick'i Kızıl Kale'nin silah ustası Sör Aron Santagar'a göndermiştir. Sör Aron Ekmek İsyanı'nda can verince onun eğitimi de sonlanmış oldu.

Karasu Savaşı’nda bulunmuştur ve Tyrion’un birkaç atlı hücum adamlarından biriydi. Daha sonra Tyrion'ı Kral Muhafızları’ndan Sör Mandon Moore’un elinden kurtarmıştır, Sör Mandon'ı Karasu Koyu'nun sularına itmiştir ve Sör Mandon ağır zırhı ile orada boğulmuştur.

Kılıçların Fırtınası

Podrick Tyrion'un Dorne’dan gelen temsil heyetini karşılamaya giden grupta bulunmuştur. Dornelu soyluların bir araya toplanmış sancaklarını saymıştır. Sansa Stark başlarda Sör Ilyn’ın kuzeni olduğundan temkinli yaklaşmıştır, bununla birlikte yakın zamanda onun kendisinden tıpkı kendisin kuzeninden korktuğu gibi korktuğunu farkına varmıştır. Ne zaman onunla konuşsa paniklemiş ve kızarmaya başlamıştır. Tyrion, Kral Joffrey Baratheon'ın ölümü sebebiyle tutuklanıp kara hücrelere girdiğinde Bronn’u bulup onunla görüştürmüştür.

Sansa’yı aramaları sıralarında Pod ve Brienne bir yerlerde geceyi geçirirken(mustamirri©)

Kargaların Ziyafeti

Podrick, Sansa Stark'ın eski hizmetçisi Brella ile konuşmuştur ve kız ona Brienne'in kendisini ziyaret ettiğini ve Sansa'yı aradığını söylemiştir. Bu yönlendirmelerle Podrick, Sansa'nın bulunmasıyla kendisinin Tyrion'a götürüleceğini umduğu için Brienne'i bulmayı diler. Duskendale'e doğru yola koyulan Brienne' i takip etmeye karar verir.

Brienne, Podrick'i ilk olarak Rosby'nin uzağında atının üzerinde fark etmiştir, sonra Duskendale'ın dışında tekrar görmüştür, daha sonra kasabanın bir sokağında ona çarpmış ve onu devirmiştir. Brienne onu daha önce de gördüğünü hatırlar ve bu davranışından şüphelenir. Bakire Havuzu'na doğru giderken yine Podrick'i fark eder ve en az Rosby'den beri kendisini takip ettiğini fark eder. Onunla yüzleşir ve Podrick'in Tyrion’un nerede olduğunu bilmediğinden ve leydisini bulma umuduyla onu takip ettiğini anlar. Brienne onu yanına almayı kabul etmiş ve ona kılıç kullanmayı öğrenmesinde yardımcı olmuştur.

Sonraları Cesur Dostlar’dan geriye kalanlar ile Yol Ağzındaki Han’da karşılaşmışlardır ve Podrick Leydi Taşkalp’in yeminli kılıçları tarafından esir alınanlar arasında olmuştur. Brienne'den Jaime Lannister'ı öldürmesi ya da asılması arasında bir seçim yapması isteniyor, seçim "kılıç ya da ilmik" olarak ifade ediliyor. Brienne, Jaime'yi öldürmeyi reddedince ölüme mahkum edilir. Podrick, Lannister Hanesi’ne olan bağlılığından ötürü suçlu bulunmuş ve yargılanmıştır. Ölümüne karar verilmiş ve asılarak yapılması kararlaştırılmıştır; bununla birlikte onu asarlarken Brienne Pod’un canının bağışlanması için bir kelime bağırmıştır.


Alıntılar

“Sör? Leydim?

Podrick Payne