Prenses ve Kraliçe

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Prenses ve Kraliçe
Prenses ve Kraliçe.PNG
Yazar George R. R. Martin
Orjinal İsim The Princess and The Queen
Çevirmen Yok (Bağımsız Çeviri)
Ülke Amerika Birleşik Devletleri
Dil İngilizce (Orijinal)
Türkçe (Çeviri)
Tür Fantastik
İngilizce Yayınlanma Tarihi 3 Aralık 2013

Prenses ve Kraliçe, veya, Siyahlar ve Yeşiller, George R. R. Martin ile Gardner Dozois'in birlikte düzenlediği Dangerous Women antolojisinin bir parçası olarak 3 Aralık 2013'te yayımlanan bir kısa romandır. Antolojide, Dunk ile Egg'in Hikayeleri serisinin dördüncü kitabı Kışyarının Dişi Kurtları'nın yerini almıştır. Roman, Hisar'dan Aliüstat Gyldayn'ın yazdığı, tarihi Targaryen iç savaşı Ejderhaların Dansı'nı anlatmaktadır.

Romanın ön okuması Tor Books tarafından 30 Temmuz 2013'te yayımlanmıştır.

Konu

Romanın kısıtlı olarak anlattığı veraset savaşını ayrıntılı olarak okumak için Ejderhaların Dansı sayfasına göz atın.

Arrax, Fırtına Burnu'nun yanında ölü olarak yatarken.

Roman, 129 FS yılının üçüncü ayının, üçüncü günü, Viserys I Targaryen'in uykusunda öldüğü gün başlar. Kralın ölümünün bilgisi ilk olarak Kraliçe Alicent Hightower ve Lord Kumandan Sör Criston Cole'a verilmiştir. İkili sessiz rahibeleri çağırmak ve Viserys'in cenazesi için hazırlıklara başlamak yerine ölümden haberdar olan herkesi zindana atar ve küçük konseyi toplar. Toplantıda Ejderha Kayası Prensesi, Prenses Rhaenyra Targaryen'a haber göndermek yerine, Alicent'in en büyük oğlu Prens Aegon'un taç giyme töreni tartışılır.

Altı aydır hamile olan Rhaenyra, babasının öldüğünü ve kardeşinin taç giydiğini öğrenince çılgına döner. Kızı Visenya'nın ölü doğması, Rhaenyra'yı olduğundan da kızgın bir hale getirir.

İki taraf da ittifak arayışı içine girer, iki taraf da Lord Borros Baratheon'un desteğini almak ister. Aegon'un Yeşilleri Fırtına Burnu'na Prens Aemond Targaryen'ı, Rhaenyra'nın Siyahları ise Prens Lucerys Velaryon'u gönderir. Borros Lucerys'i reddeder. İşleri daha da kötüleştirmek isteyen Tek Göz Aemond ejderhası Vhagar'ın sırtında Lucerys'i kovalar, onu ve ejderhası Arrax'ı öldürür. Rhaenyra'nın kocası Prens Daemon Targaryen buna altı yaşındaki Prens Jaehaerys'i, annesi Helaena, kardeşi Maelor, kız kardeşi Jaehaera ve büyük annesi Alicent'ın gözü önünde öldürerek karşılık verir. Bu iki olay sonrasında bu veraset savaşının barışçıl yollarla çözülemeyeceği anlaşır. Savaş başlar.

Ejderhaların Dansı, iki buçuk yıl sürer. Prenses ve Kraliçe savaşın ilk iki yılını anlatır. Bu savaş pek çok Targaryen ve ejderhanın öldüğü, Targaryen hakimiyetinde yaşanan ilk iç savaştır.

Yayımlanma

Prenses ve Kraliçe şu anda sadece 3 Aralık 2013 tarihinde yayımlanmış Dangerous Women antolojisinde bulunmaktadır.