Pycelle

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Büyük Üstat Pycelle
Grand Maester Pycelle.jpg
Karakter Bilgisi
Unvan Büyük Üstat
Bağlılık Hisar'ın Üstatları
Lannister Hanesi
Doğum 216FS
Ölüm 300FSKral Toprakları Kızıl Kale
Kitap(lar) Taht Oyunları (Görüldü)
Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
Kargaların Ziyafeti (Görüldü)
Ejderhaların Dansı (Görüldü)
TV Sezon 1
Sezon 2
Sezon 3
Sezon 4
Sezon 5

Pycelle Hisar'ın Büyük Üstat'ıdır ve Kral Toprakları'nda Küçük Konsey'e 40 yıldır hizmet vermektedir. Dizide Julian Glover tarafından canlandırılmaktadır.

Görünüş ve Karakter

Pycelle seyrek saçı olduğundan mütevellit keldir. Pycelle'in iki düzine ağır zinciri olduğundan dolayı boynu son derece ağrımaktadır. Çok uzun ve ak bir sakalı vardır. Pycelle çıkarları uğrunda yeminlerini sık sık hiçe sayardı.

Tarih

Pycelle zincirlerini Kral Maekar I Targaryen'ın saltanat yıllarında dövmüştür. Kırk yıldır Westeros'un Büyük Üstadıdır. Aegon V Targaryen Pycelle'in hizmet ettiği ilk kraldır. Diyara hizmet etmeye yemin etmesine rağmen Pycelle daha çok Lannister Hanesi'ne sadık kalmıştır. Aerys II Targaryen'ı kapıları önceki Kral Eli Tywin Lannister'a açması konusunda ikna etmiş ve Demir TahtTywin Lannister'ın almasını ümit etmiştir. Bu tavsiye Kral Toprakları'nın Yağmalanması'na sebep olmuştur. Daha sonra Pycelle kendi sorumluluğundaki Lord Jon Arryn'in ölümüne izin vermiştir. Kraliçe Cersei Lannister'ın ensest yaptığına dair sırlarını tutmuş ve yıllarca Lannister Hanesi'nin çıkarları için hizmet vermiştir.

Son Olaylar

Pycelle - by Tiziano Baracchi ©

Taht Oyunları

Lysa Arryn Pycelle'in Lord Jon Arryn'i hayatını kurtarmada biçare olduğunu söylemiştir. Pycelle Eddard Stark'ın Kral Eli olduktan sonraki ilk Küçük Konsey toplantısına katılır. Ne zaman Eddard Stark Jon Arryn'in ölümü hakkında ona soru sorsa , Pycelle tecrübelerine dayanarak Jon Arryn'in ölümünün şüpheli olmadığını söyler. Eddard Stark'ın sokak kavgasında Sör Jaime Lannister tarafından yaralandıktan sonra Pycelle Ned Stark'ın iyileşmesine yoğunlaşmıştır. Sör Gregor Clegane'in Nehir Toprakları'nda köyleri yağmaladığını keşfettiğinde Pycelle Lord Tywin Lannister aleyhine bir karar alınmaması için çok uğraştı. Ned Stark böylece Pycelle'in Kraliçe Cersei Lannister'ın köpeği olduğuna dahada çok ikna oldu.

Kralların Çarpışması

Tyrion Lannister Kral Eli olarak hizmet ederken kime güveneceğini bilememiş böylece üç tane sır vermiştir : Biri Varys'e , biri Petyr Baelish'e ve biri de Pycelle'e Tyrion Prens Doran Martell'e mektup göndermiş fakat prensten önce Pycelle bu mektupları okumuş ve edindiği bilgileri Kraliçe Cersei Lannister ile paylaşmıştır. Bir gece yarısı , Tyrion Shagga ve Timett'i alır ve Pycelle ile odasında yüz yüze gelir. Tyrion büyük üstadı hizmetçi bir kız ile çırılçıplak görür. Shagga'nın yardımıyla Tyrion Lannister Pycelle'i öyle bir korkutur ki Pycelle altını ıslatır. Shagga Pycelle'in o çok sevdiği beyaz sakallarını balta ile keserken Tyrion öğrenirki Pycelle bir çok kez diyara ihanet etmiş. Jon Arryn'i kolayca kurtarabilecekken onun ölmesine göz yummuş , Deli Kral'a şehrin kapılarını açtırıp Tywin Lannister'ın şehri yakıp kül etmesine sebep olmuştur. Renly Baratheon Tyrell Hanesi ile birlikte Kraliçe Cersei Lannister'ı öldürüp bakire [[Margaery Tyrell]'i krala sunmak istediği için Pycelle Robert Baratheon'un ölümünü meşru kılmıştır.

Kılıçların Fırtınası

Pycelle , kesilmiş sakalları ile kara hücrelerde geçirdiği günlerde gücünü kaybetmiş ve çökmüş bir adama dönmüştür. Kral Joffrey Baratheon ve Kraliçe Margaery Tyrell'in düğününde uyuya kalmış ve Joffrey Baratheon'ın ziyafette iken zehirle ölmesine herhangi bir icraat gösterememiştir. Tyrion Lannister'ın duruşması sırasında Joffrey'i onun öldürdüğünü söylemiştir. Pycelle yeni taç takmış Tommen Baratheon'a hizmet vermeye devam etmiştir. Dövüş ile yargılanma sırasında Oberyn Martell tarafından zehirlenen Sör Gregor Clegane'i tedavi etmesi için Tywin Lannister tarafından görevlendirilmiştir. Tywin Lannister Sör Gregor Clegane'i idam ederek Martell Hanesi'ni yatıştırmayı planlamış ancak bu idamın Kral Adaleti tarafından gerçekleşmesini istemiştir. Tywin Martell Hanesi'nin Stannis Baratheon'a katılmasından ve Beş Kralın Savaşı'nın uzamasından korkar.

Kargaların Ziyafeti

Kral Joffrey Baratheon'ın ölümünün ardından Pycelle'in Kraliçe Naibi Cersei Lannister ile olan iş birliği daha gergin bir hal almıştır. Qyburn'ün Küçük Konsey'e katılmasına çok karşı çıkmıştır. Cersei Lannister Pycelle'i Tywin Lannister'ın içler acısı durumda olan cesedi yüzünden suçlamıştır. Demir Taht'ın Braavos Demir Bankası'na olan borcunu Kraliçenin ödemek istiyor olmasına karşı çıkmış ve İnanç'ın Militanları'nı silahlandırma konusunda Kraliçe'yi ikna etmiştir.

Ejderhaların Dansı

Pycelle başkentteki görevine devam etmiş ancak Lord [[Mace Tyrell]'e karşı tedbiri elden bırakmamıştır. Sör Kevan Lannister'dan kişisel muhafızlar istemiştir. Pycelle bu hareketiyle korkusunu ele verdiği gibi odasında ölmüş fakat Tyrell adamları tarafından değil Lord Varys tarafından öldürülmüştür. Pycelle sonbaharın sonunda ölümü buldu. Görev yaptığı süre zarfında 6 krala hizmet vermiştir bunlar sırasıyla : Aegon V Targaryen , Jaeherys II Targaryen , Aerys II Targaryen , Robert Baratheon , Joffrey Baratheon ve Tommen Baratheon'dır.