Pyke

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Pyke
Kale
The iron islands by reneaigner.jpg
Konum Demir Adalar, Westeros
Yönetim Greyjoy Hanesi , Derebeylik.
Halk Demirdoğumlular
Din Boğulmuş Tanrı
Önemli Yerler Büyük Kale, Kanlı Kale, Mutfak Kalesi, Deniz Kulesi, Kapı Kulübesi

Pyke, sekiz büyük Demir Adalar içinde aynı adı taşıyan adanın üstüne kurulu kaledir. Greyjoy Hanesi'nin yerleşkesidir ve lordları Pyke'nin Orakçısı olarak bilinir. Greyjoy'lar Fetih Savaşı'ndan bu yana Demir Adalar'ın yöneticileri olmuşlardır. Greyjoy'lar kalenin adını adadan aldığını iddia eder.

The Pyke'nın haritadaki yeri
The Pyke'nın haritadaki yeri
Pyke
Pyke'nın haritadaki yeri

Kale

Pyke, eski bir kaledir. Başlangıçta kale denize çıkıntısı olan bir uçurumunun üzerine inşa edilmiştir ancak zamanla uçurum aşınmış, kalenin kuleleri deniz tarafından oluşturulmuş kayalıkların üzerinde etrafı denizle çevrili hale gelmiştir. Pyke'de güvenli bir şekilde demir atmak mümkün değildir, bu sebeple oraya gitmek isteyenlerin Lord Limanı'na yelken açması gerekir.

Kuleler birbirlerine sürekli sallanan ip köprülerle bağlıdır. Kale, kuleler, köprü ve duvarlar adanın geri kalanından çıkarılan gri ve siyah taşlardan yapılmıştır. Binlerce yıl ayakta duran kale zamanla etrafını çevreleyen yosunlardan dolayı doğal bir görüntüye dönüşür. Perde duvar elli dönümlük bir araziyi çevrelemektedir ve daha büyük bir adaya geçişi sağlayan köprünün geniş taştan ayakları uçurumlarla çevrilidir. Duvarların çevrelediği arazide ahırlar, kulübeler ve hayvanlar bulunmaktadır. Çiftlik hayvanları da bu kısım da bulunurdu. Büyük Kale, Mutfak Kalesi ve Kanlı Kale kendi adaları üzerinde yer almaktadır. Kuleler ve müştemilat, bunların ötesinde yer alır ve birbirine üstü kapalı kemerlerle bağlanır, bu kemerli yol sütunlar birbirine yakın olduğunda kullanılır. Diğer türlü aradaki mesafe fazlaysa halat köprüler kullanılır. Deniz Kulesi'ne gitmek için sonuncusu halattan yapılmış üç köprü geçilmelidir.

  • Büyük Kale: En büyük adacığın üstünde bulunur. Taş geçit ile Kanlı Kale'ye bağlanır. Deniztaşı Tahtı bu duman renkli kalede bulunur.
  • Kanlı Kale yada Misafir Kalesi: Kalenin en büyük bölümlerinden biridir. Büyük Kale'den daha dışarıda kendi adasının üzerindedir. Salonları diğer kale salonlarına göre daha büyük ve daha iyi döşenmiştir. İsmini binlerce yıl önce Üç Dişli Mızrak Kralı Bernarr II Justman'ın oğlunun burada katledilmesi ve parçalarının anakarada ki babasına gönderilmesinden almıştır. Kanlı Kale'den Büyük Kale'ye geçiş taş bir geçit ile sağlanmaktadır.
Kanlı Kale, Fantasy Flight Games.
  • Mutfak Kalesi: Kendi adası üzerinde kurulmuştur. Anakara'dan Büyük Kale'ye göre daha dış kısımdadır.
  • Deniz Kulesi: Adanın en uzak köşesindeki en dış adada yükselir. Kalenin en eski parçasıdır, yuvarlak ve yüksektir. Kulenin yüzeyi yüzyıllardır tuzların çarpması sonucu beyaz ve eğridir. Deniz Kulesi'nden Büyük Kale'ye geçmek için üç köprü geçilmelidir. Kulede Lord Greyjoy'un çalışma odası vardır.
  • Kapı Kulübesi: Büyük Kale'den yüksek bir körü ile ayrılır. Pyke'nin duvarları bir yamaçtan diğerine uzanan hilal şeklindedir, kapı kulübesi duvarın ortasında yer alır ve olası saldırılara karşı ek önlem amacıyla buraya sağlam bir demir kapı konulmuştur. İki tarafında toplamda üç kule vardır. En güneyde ki kule diğerlerine nazaran yenidir, soluk gri taşlarla inşa edilmiştir. Eski güney kulesi ise Greyjoy İsyanı sırasında Robert Baratheon duvarlarda gedik açtığında yıkılmıştır.

Tarihi

Pyke çok eskidir, inşaatçıları ve inşa ettiren lordları bilinmez. Kale bir zamanlar daha büyük inşa edilmiştir ve Pyke Adası'nın üzerinde inşa edilmiştir. Ancak dengesiz toprak kaymaları nedeniyle kalenin bazı kısımları uçurumla birlikte denize düşer. Sağ kalan yapılar kayaların üzerinde inşa edilmiştir.

Kral Qhored Hoare, Kral Bernarr II Justman'ın rehine oğullarını Pyke'de öldürür.

Fetih Savaşı sırasında Lord Vickon Greyjoy Pyke'de ki Deniztaşı Tahtı'na oturarak yeni Demir Adaların Lordu olur.

Greyjoy İsyanı sırasında Pyke Kuşatması en son savaştır. Kral Robert Baratheon ve Lord Eddard Stark binlerce asker toplarlar, Pyke Adası'nı ve Lord Limanı'nı işgal ederler. Kuşatma araçları ile Pyke'nin dış duvarlarının güney kısmı yıkılır ve kale ele geçirilir.

Pyke kalesi.jpg

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Theon Greyjoy, Greyjoy İsyanı'nında bir çocuk olarak götürülmesinden beri ilk kez Pyke'ye döner. Çocukken kaldığı Deniz Kulesi'ndeki oda yerine Kanlı Kapı'da bir odaya yerleşir. Deniztaşı Tahtı'nın sahibi Lord Balon Greyjoy kaptanları için bir şölene ev sahipliği yapar. Daha sonra bağımsızlık ve Kuzey'in işgali için ailesi ile birlikte Deniz Kulesi'nde planlarını tartışır.

Kılıçların Fırtınası

Bir köprüden diğerine geçmeye çalışırken rüzgardan dolayı yıkılan köprüden düşen Kral Balon Greyjoy'un öldüğü bildirilir. Ölümünden bir gün sonra Pyke'ye dönen sürgündeki kardeşi Euron Greyjoy kendini Deniztaşı Tahtı'nın Kralı ilan etti.

Kargaların Ziyafeti

Euron Greyjoy yeni krala bağlılıklarını bildirmek üzere demiradalı kaptanları Pyke'ye davet ettiğinde kardeşi Aeron Greyjoy buna karşı çıkarak Eski Wyk'de bir Kral Şurası düzenleneceğini duyurur. Aeron'un çabalarına rağmen Euron Kral Şurası'nda kral ilan edilir.