Pyke Adası

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Pyke is located in Demir Adalar
Pyke
Orkmont'un haritadaki yeri

Pyke, Westeros’un batısındaki Demiradamlar Koyu üzerinde takımadalar halindeki Demir Adalar'dan biridir. Pyke'nin doğusunda Saltcliffe, güney doğusunda Büyük Wyk ve güney batısında Harlaw yer alır. Pyke Harlaw'a bir yelken günlük mesafededir. Halk arasında söylenenlere göre Greyjoy Hanesi'nin kalesi adını adadan almıştır.

Coğrafya

Pyke; Büyük Wyk, Harlaw ve Orkmont kadar geniş yada zengin değildir. Adada yer alan ve Pyke olarak da bilinen kale Greyjoy Hanesi'nin makamıdır ve unvanları arasında Pyke'nin Orakçısı'da vardır. Kalenin yakınlarındaki Lord Limanı olarak bilinen liman ve köy Botley Hanesi'nin makamıdır, Pyke'ye ulaşmak isteyenler için güvenli bir geçiş kaynağıdır. Adanın kuzey kıyılarında Demir Koru kasabası Wynch Hanesi'nin makamıdır, ayrıca hane Pyke'nin güçlü sancaktarlarındandır.

TV dizisinde Pyke

Tarihi

Antik Pyke Kalesi bir zamanlar ana karada ki Pyke'nin bir parçası olmuştur ancak arazi denize kaydığından şimdi deniz üstündeki kayaların üzerinde yer alır.

Kral Theon Stark Pyke'den gelen akıncılara karşı Kuzey'i savunur. Bir zamanlar Kaya ve Tuz kralları tarafından yönetilen ada Urron Greyiron'un Demir Adaların Kralı olarak tahta geçip tahtı saltanat biçimine almasından sonra Pyke lord seviyesine düşer.

Fetih Savaşı'nda Kara Harren'in ölmesinden sonra tahtında hak iddia edenler Büyük Wyk, Orkmont, Eski Wyk ve Pyke'de ortaya çıkıp savaşırlar. Nihayetinde Greyjoy Hanesi Kral Aegon I Targaryen'e diz çöker ve Demir Adaların Lordu olurlar.

Kızıl Kraken Lord Dalton Greyjoy'un ölümünden sonra hane kendi içinde savaşır ve intikam isteyen Batılı orduya Dalton'un piç oğullarından bazıları teslim edilir.

Lord Quellon Greyjoy Üç Dişli Mızrak Savaşı sonrasında Menzil'e saldırmak için 50 uzun gemiyle Pyke'den ayrılır.

Greyjoy İsyanı sırasında Pyke Kral Robert Baratheon'un ordularıyla kuşatılır ve işgal edilir.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Theon Greyjoy Denizgözcüsü'nden Pyke'ye gelmek için yelken açar.

Kargaların Ziyafeti

Kral Balon Greyjoy öldükten sonra kardeşi Euron kendini Demir Adaların Kralı ilan eder. Lord Sawane Botley Euron'un iddiasını reddeder ve Euron tarafından boğulur, arazilerinin bir kısmı Demir Koru Lordu Waldon Wynch'e verilir.