Qarth

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Qarth
Liman Şehri
Qarth map.png
Konum Essos
Yönetim Oligarşik hükümet
Din Karışık Dinler
Kuruluş Tarihi Antik zamanlar
Önemli Yerler Ölmeyenlerin Evi, Bin Taht Salonu, Anılar Tapınağı, Qarth’ın Üç Katlı Surları
Örgütler Onüçler, Turmalin Kardeşliği, Baharatçıların Antik Birliği, Kederli Adamlar, Büyücüler.

Qarth Essos kıtasının güney sahilindeki antik bir liman kentidir. Merkezi bir konuma sahip olan Qarth doğu, batı, kuzey ve güney arasında bir ticaret ve kültür merkezidir. Kentin zengin mimarisi kente geniş bir görünüm kazandırır. Büyücüler ve tüccarların evi sayılan Qarth normalde Safdoğan denilen bir grup tarafından yönetilmesine karşın Onüçler, Turmalin Kardeşliği ve Baharatçıların Antik Birliği gibi güçlü gruplar yönetimde rol sahibidir. Qarth, “Şehirlerin Kraliçesi” adıyla da tanınır. Daenerys Targaryen Qarth’a girdiğinde kendi kendine bu şehrin güzelliğinin inkar edilemez olduğunu düşünmüştür.

Kent Hakkında

Konumu

Qarth, Kızıl Boşluk ve Lhazar ’ın güneydoğusunda, Meereen, Yunkai ve Astapor gibi büyük köle şehirlerinin batısında yer alır. Qarth Boğazı Yeşimtaşı Denizi’ni Yaz Denizi’ne bağlar. Qarth’ın pozisyonu onu Westeros , Özgür Şehirler , Köle Körfezi ve Asshai, Gölge Diyarlar ve Yi Ti ’yi birbirine bağlar hale getirmiştir. Qarth “dünyanın merkezi” olarak betimlenir.

Yönetim

Qarth normalde Bin Taht Salonu’nda kalan Safdoğanlar tarafından yönetilirler. Şehir için önemli olan tüm konularla Şehir Muhafızları’nı kullanarak ilgilenirler ve ahşap savaş gemilerini boğazı ve Qarth’ı korumak için kullanırlar. Ancak, diğer güçlü gruplar; Onüçler, Turmalin Kardeşliği ve Baharatçıların Antik Birliği şehrin politikasında söz sahibidirler ve şehrin yönetiminde pay sahibidirler.

Şehrin yönetiminde söz sahibi olan On Üçler

Binalar

Daenerys Targaryen şehre girdiğinde Vaes Tolorro ’da kaybettiği tüm renkleri Qarth’ta tekrar bulduğunu düşünür. Tüm binalar ona gül, menekşe ve toprak rengi bir rüyadaymış hissi vermiştir. Obsidiyen ve yeşim taşlarından yapılmış, iki yılanın birleştiğini tasvir eden bir heykelin altından geçmiştir. İnce kuleler Dany’nin gördüğü en uzun şeylerdir, ve incelikle oyulmuş, grifinleri, ejderhaları ve mantikorları tasvir eden çeşmeleri görmüştür.

Şehrin Bilinen Yerleri

  • Bin Taht Salonu:Qarth hükümetinin yeri. Safdoğanlar burada yönetimle ilgili kararları alır ve uygularlar. Mermer bir zemini ve Qarth’ın tarihte gördüğü en önemli olayları tasvir edecek şekilde boyanmış yüksek kubbeli bir tavanı vardır. Bir önemli özelliği de salondaki hiçbir sandalyenin aynı şekilde olmamasıdır.
  • Anılar Tapınağı:Geleneksel ibadet alanı.
  • Ölmeyenlerin Evi:Toz Palas olarak da bilinir, Qarth’ın büyücülerinin güç merkezleridir. Daenerys Targaryen’in ejderhaları burayı yoketmiştir.
  • Liman:Şehir dünyanın en büyük limanlarından birine sahiptir. Limanın görünüşü adeta bir renk cümbüşüdür, rıhtımlar büyük ve parlak renkte taşlardan yapılmadır. Şarap çeşmesi, depolar, ucuz genelevler, kumarhaneler ve Qarth’a özgü tanrıların tapınakları iç içedirler. Her tabakadan halkı Qarth Limanı’nda görmek mümkündür.

Qarth Savunması

Qarth, üstüne hayvanların, savaşların ve cinsel ilişkiye giren insanların portrelerinin kazıldığı, sırasıyla otuz, kırk ve elli fit yüksekliğinde üç duvar ile çevrilidir. Qarth’ın üç katlı surları, Lomas Longstrider’ın yazdığı “İnsanlar Tarafından Yapılan Harikalar” kitabındaki dokuz harikadan biri olarak geçer.

  • Dış duvar; otuz fit yüksekliğinde, kızıl kumtaşından yapılmış ve hayvan portreleri ile süslü duvardır.
  • Orta duvar; kırk fit yüksekliğinde granitten yapılmış ve üstüne kazılı savaş sahneleriyle yaşamaktadır, çarpışan kılıç, mızrak ve kalkanları, uçan okları ve savaştaki kahramanları resmeder.
  • En iç duvar;elli fit yüksekliğinde, siyah mermerden yapılmış ve cinsel ilişkiye giren insanların resmedildiği duvardır. Dany bu duvarı gördüğünde yüzü kıpkırmızı kesilmiştir.

Qarth’ın üç katlı surları, yüzyıllardır şehrin savunması için kullanılmamıştır ancak hala şehrin gücünü simgelerler.

Kölelik

Qarth, köleliği yeni yeni tanıyan bir şehirdir. Qarthlılar köleliği kendi medeniyetleri için gerekli görüp, bundan dolayı hiç vicdan azabı duymazlar. Xaro Xhoan Daxos, Daenerys Targaryen’e bu konuda şunları söyler: “Şehirlerin Kraliçesi’nin mükemmel görünüşü kölelerimiz sayesindedir. Kendinize sorun, eğer tüm insanlar yemek için çamurla boğuşsaydı, nasıl gözlerini göğe kaldırıp yıldızlar hakkında düşünebilirlerdi ki? Eğer her birimizin bir kulübe yapmak için belimizi kırmamız gerekseydi, kim tanrılarımızı yüceltecek tapınaklar yükseltebilirdi? Bazı insanların büyük olması için, diğerlerinin köle olması gerekir.”

Qarth Halkı

Qarth’lılar uzun ve soluk renklidirler, tenleri dolayısıyla Dothraklılar onlara “Süt Adamlar” ismini takmışlardır. Kendilerinin sofistike olmalarından gurur duyarlar ve güçlü duygular yaşandığı zaman ağlamayı medeniyetlerinin gelişmesi olarak görürlerdi. Qarth’lı kadınlar genellikle bir göğüsleri açık gezerlerdi, erkekleri ise ipek etek giyerek gezmeyi tercih ederdi. Qarth’ın savaşçıları bakırdan yapılma zırh ve sert miğferleri ile dışarı çıkarlardı. Bazı varlıklı tüccarlar da dışarıya burunlarında bir mücevher takılı halde çıkarlardı.

Gelenekleri

Karı-kocalar kendi eşyalarını evlilikten sonra da kullanabilirler, ancak düğün günü yapılan bir gelenekte, damat gelinin eşyalarından birini isteyebilir ve tersi de gerçekleşebilir. İkisinin de istedikleri asla reddedilmez ve isteyenin olurlar. Bu gelenek damat ve gelin arasındaki bağlılığın simgesi olarak görülür.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Samwell Tarly Jon Snow ’a Qarth’tan bahseder, ve babası Randyll Tarly ’nin onu iyileştirmek amacıyla Qarth’tan iki büyücüyü Boynuz Tepe ’e getirdiğini anlatır.

Kralların Çarpışması

Qarth’ın üç temsilcisi; Pyat Pree, Xaro Xhoan Daxos ve Quaithe, Daenerys Targaryen’in emriyle yola çıkan Jhogo ’ya Vaes Tolorro’ya kadar eşlik etmeleri için birlik gönderirler. Bu birlikler daha sonra Daenerys Targaryen ve khalasar’ına Qarth’a kadar eşlik ederler.

Xaro Xhoan Daxos, Onüçler’in bir üyesi olarak Daenerys ve khalasar’ına konukseverlik gösterip onları sarayında misafir eder. Onun rehberliğinde Daenerys Safdoğanlar’a Bin Taht Salonu’nda Qarth filosunu ve Qarth ordusunun bir bölümünü istediğini söyler. Safdoğanlar teklifi geri çevirirler. Safdoğanlar tarafından reddedilince Daenerys Pyat Pree ile birlikte Ölmeyenler Evi’ni ziyaret eder. Ev’in içindeyken Ölmeyenler’den biri ona saldırınca Daenerys ve ejderhaları Ev’i yok ederler.

Ev’in yok olması nedeniyle Daenerys bir süre sonra Qarth’tan kaçmak zorunda kalır. Safdoğanlar, Turmalin Kardeşler ve Baharatçıların Antik Birliği Daenerys’in hapse mahkum edilmesini, mümkünse öldürülmesini istemektedir. Onüçler Xaro’nun yüzünden herhangi bir şey söylemezler.

Ejderhalarla Dans

Xaro Xhoan Daxos Meereen’e Qarth’ın bir temsilcisi olarak Kraliçe Daenerys Targaryen’i Westeros’a gitmeye ikna etmek için ziyaret etmeye gelir. Daenerys yüzünden köle ticareti bozulmuştur ve tüm Essos kıtasındaki büyük şehirlerde –Qarth da içlerinde bulunmak üzere- bir sıkıntı başlamıştır. Aynı zamanda Xaro Daenerys’e Westeros’a yola çıkması şartıyla on üç adet gemi hediye eder. Daenerys Xaro’nun getirdiği on üç gemiyi teftiş eder, ancak teklifi reddeder. Xaro’nun cevabı ise” kanlı bir eldiveni saten yastığa bırakmak”, yani Qarth’ın Kraliçe Daenerys Targaryen’e savaş ilan etmesi olmuştur.

Sözler

“Qarth’lılara göre ne kadar da vahşi görünüyoruz!

-Daenerys Targaryen

“Qarth gelmiş geçmiş en büyük şehirdir ve hep öyle kalacaktır

-Pyat Pree