Quellon Greyjoy

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Greyjoy sigil.jpg
Quellon Greyjoy
Greyjoy sigil.jpg
Karakter Bilgisi
Unvan Demir Adalar Lordu
Pyke'nin Orakçısı
Bağlılık Greyjoy Hanesi
Irk Demirdoğumlu
Ölüm 283FSMander Nehri'nin ağzında
Leydi Stonetree
Leydi Sunderly
Leydi Piper
Kitap(lar) Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Buz ve Ateşin Dünyası (Bahsedildi)

Lord Quellon Greyjoy, Demir Adalar'ın Lordu, Pyke'nin Orakçısı ve Greyjoy Hanesi'nin başıdır. Şuan ki Lord Balon Greyjoy'un babasıdır. Lord Quellon adındaki gemi muhtemelen onuruna yapılmıştır.

Karakter ve Görünüş

Lord Quellon Greyjoy'lar içinde bilge biri olarak kabul edilir. Uzun boylu, altı adam gücünde ve hızlı biriydi.

Tarihi

Quellon gençliğinde Yaz Denizi'nde köle korsanlarıyla savaşmış, Dokuz Kuruşluk Kralların Savaşı'na yüz gemiyle katılmıştır. Yarı resmi kaynaklara göre Quellon ilk kez Demirdoğumlularla Lord Farman'ın filosuna saldırdı, Güzel Kale'yi yağmalar çünkü Batı Toprakları'nın yönetici lordu olan Lord Tytos Lannister oldukça zayıf bir kişilikti.

Qulleon bu olayların ardından Demirdoğumlu'lara reform getirdi ve Yedi Krallığın geri kalanıyla entegre etmeye çalıştı. Yağmalamayı yasakladı, tuz karısı almayı caydırdı, anakaradan evlilikleri teşvik etti ve Demir Adalar'a üstatlar getirdi.

Quellon'un sağlığı Robert'ın İsyanı sırasında bozulmaya başladı ancak Targaryen Hanesi'nin Üç Dişli Mızrak Savaşı'nda yenilmesinin ardından en büyük oğlu tarafından savaşa girmeye ikna edildiği söylenir. Menzil'e göndermek üzere elli gemi hazırlattı ve Lannister Hanesi'nin saldırması da düşünülerek demirdoğumluları adalarda tuttu. Kalkan Adaları'na saldıran Quellon Mander Ağzı Savaşı'nda denizde ölür ve demirdoğumlulara etkisinin fazla olmadığı ortaya çıkar.

Quellon'un ölümünden sonra yerine Greyjoy Hanesi'nin başı ve yeni Demir Adalar Lordu olarak hayattaki en büyük Balon Greyjoy geçer. Balon babasının yolunu reddeder ve Eski Yol'a dönme arzusu ile yeni Kral Robert Baratheon'a karşı Greyjoy İsyanı'nı başlatır.

Aile

Quellon'un üç eşi ve dokuz oğlu vardı ancak çocuklarından sadece dördü erişkinliğe kadar yaşadı. İlk eşi Leydi Stonetree'den Harlon, Quenton ve Donnel adında üç çocuk sahibi olsa da üçü de çocukken ölür. İkinci karısı Leydi Sunderly'den Balon, Euron, Victarion, Urrigon ve Aeron doğmuştur, Urrigon haricinde hepsi yetişkinliğe ulaşmıştır. Quellon üçüncü evliliğini Leydi Piper'la yapmış, bu evlilikten küçük yaşta ölecek olan oğulları Robin doğmuştur.

Leydi Stonetree
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Quellon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Leydi Piper
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Leydi Sunderly
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Harlon
 
Quenton
 
Donel
 
Balon
 
Alannys Harlaw
 
Euron Karga Gözü
 
Victarion
 
Urrigon
 
Aeron Buharsaçlı
 
Robin
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rodrik
 
Maron
 
Asha
 
Theon