Quentyn Martell

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Windswept.png
Quentyn Martell
MartellHanesi.PNG
Quentyn Martell.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Kurbağa
Prens Kurbağa
Ejderha Sürücüsü
Unvan Prens
Bağlılık Martell Hanesi
Rüzgarla Savrulanlar
Kültür Dornelu
Doğum 283FSDorne
Ölüm 300FSMeereen
Kitap(lar) Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Kargaların Şöleni (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (POV)

Prens Quentyn Martell, Doran Martell'in ikinci çocuğu ve ilk oğlu.

Görünüm

Quentyn, kısa boylu,tıknaz ve sıradan yüzlüdür. Çok ciddidir ve kolay kolay gülümsemez. Sör Barristan Selmy Quentyn hakkında şu sözleri kullanmıştır; "Terbiyeli,akıllı ve hassas,fakat bir genç kızın kalbini hızla çarptıracak özelliklere sahip değil."

Geçmiş

Quentyn, çocukken yaverliğini yapmak üzere Lord Anders Yronwood'un yanına gitti. Anders, Quentyn'i himayesine aldı ve onu şövalye ilan etti.

Son Olaylar

Kargaların Şöleni

Quenyn, gizlice dar denizin ötesine geçer.

Ejderhalarla Dans

Quentyn Daenerys Targaryen'i Dorne'a getirmek için, Cletus Yronwood, Sör Gerris Drinkwater, Sör William Wells, Sör Archibald Yronwood ve Üstat Kedry ile birlikte gizlice dar denizin ötesine geçer. Fakat Cletus ve William yolda katledilir, gemileri korsanlar tarafından kuşatılır. Korsanlarla çatışmaya girerler ve Kedry'de ölür. Quentyn, Gerris ve Yronwood Volantis'e ulaştıklarında Gerris kaptanlara şarap tüccarı olduklarını söyler, Meereen'e giden bir gemi tutmak ister.Kaptanlar onları bu yolcuktan vazgeçirmeye çalışır, sonunda Quentyn ve adamları bir kaçakçının gemisine binerler. Quentyn ve eşlikçileri Daenerys'e ulaşmak için Rüzgarla Savrulanlar grubuna katılırlar. Quentyn ve adamları Astapor'un kuşatması sırasında Rüzgarla Savrulanlar’la çalışırlar ve mücadele kazanılır. Quentyn, diğer Rüzgarla Savrulanlardaki adamlar tarafından "Kurbağa" lakabını alır.Quentyn ve adamları,kısa süre sonra Rüzgarla Savrulanlar'dan kaçarlar. Önce yakalanacaklarını düşünürler fakat daha sonra Rüzgarla Savrulanlar’ın lideri, Dilenci Kral'ın kendileri için başka planları olduğunu anlarlar. Daha sonra Daenerys için savaşan bir grup olan Westeroslular’a katılırlar, Dilenci Kral'ı bırakmış gibi davranırlar. Bu hareketle kral, ne olursa olsun kazanan tarafta olacağını düşünür. Meereen'e ulaşıp Daenerys'ı gördüklerinde, Quentyn gerçek kimliğini açıklar. Quentyn,on beş yıl önce Willem Darry ve Oberyn Martell'ın Braavos'un Deniz Lordları şahitliğinde imzaladığı bir belge olduğundan bahseder.Bu belgede,Viserys Targaryen'in Martell Hanesi'nin yardımları karşılığında Prenses Arianne Martell ile evleneceği yazmaktadır. Quentyn, Viserys öldüğü için Daenerys'le kendisi evlenmek ister. Daario Naharis, Daenerys'in bir çocuğa değil bir erkeğe ihtiyacı olduğubu söyleyerek Quentyn'le dalga geçer. Bu durum Quentyn'in eşlikçilerini sinirlendirir. Quentyn ise, Hizdahr zo Loraq ile olan nişanını bozması için çok geç olamdığını, hala Westeros'a dönebileceğini söyleyerek Daenerys'i ikna etmeye çalışır. Fakat Daenerys, nazik bir dille Quentyn'in teklifini gerçi çevirir. Daha sonra Barristan Selmy, Daenerys'in bu teklifi Quentyn yeterince çekici olmadığı için reddettiğini düşünmüştür. Daenerys ejderhası Drogon'un sırtına binip kaybolduktan sonra Barristan, Quentyn'e ve üç eşlikçisine Dorne'a geri dönmelerini tavsiye eder, fakat Quentyn Meereen'den elleri boş ayrılmayacağını söyler. Quentyn, damarlarında ejderha kanı olduğunu düşünerek Daenerys'in ejderhalarına el koymak için Rüzgarla Savrulanlar ile ile iş birliği yapar. Quentyn, Viserion'u çalmaya çalışırken, Rhaegal ona arkasından yaklaşır ve yakar. Quentyn, hatasını çok geç farkeder. Rüzgarla Savrulanlar'ın adamları kaçar ve ejderhalar kaybolur. Quentyn dört gün sonra vücudu yanıklarla kaplı halde ölür.

Doran Martell İle Olan İlişkisi

Quentyn'in babası Doran, Dorne Prensi olarak görevlerinin oldukça farkındadır. Çocuklarını sevmesine rağmen, onlara da bu görevleri sık sık hatırlatır. Quentyn, Martell Hanesi ve Yronwood Hanesi'nin arasındaki ilişkileri düzeltmek için Anders Yronwood'un himayesine girer. Quentyn, Yrwonwood'ların yanındayken,babasından görevlerini hatırlatan mektuplar alır. Babası bu mektuplardan birinde, Quentyn'e Dorne'un bir sonraki prensi olmaya hazırlanmasını yazar. Doran ayrıca, kızı Arianne Martell ile Viserys Targaryen'i evlendirmek için gizlice planlar yapar. Daha sonra Quentyn, babasının emriyle Daenerys Targaryen ile evlenmek üzere doğuya gider. Yolculuğu zorlu olsa da, babasını hayal kırıklığına uğratmamak için pes etmez.

Soy Ağacı

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dorne
Prensesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lewyn
Martell
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Doran
 
Norvoslu
Mellario
 
Mors
 
Olyvar
 
Elia
 
Rhaegar
Targaryen
 
Birçok
kadın
 
Oberyn
Kızıl Yılan
 
Ellaria Kum
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Arianne
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rhaenys
 
 
 
 
 
 
Obara Kum
 
 
 
 
 
 
 
Loreza Kum
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Quentyn
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aegon
 
 
 
 
 
 
Nymeria Kum
 
 
 
 
 
 
 
Obella Kum
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Trystane
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tyene Kum
 
 
 
 
 
 
 
Dorea Kum
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sarella Kum
 
 
 
 
 
 
 
Elia Kum