R'hllor

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
LordOfLightProtectUs JZee.jpg

R'hllor, Işığın Lordu ,Ateşin Kalbi, Gölgelerin ve Alevin Tanrısı olarakta bilinir. Essos'ta önde gelen tanrıdır ama Westeros'ta da birkaç tane takipçisi vardır. Westeros'ta çoğunlukla Kızıl Tanrı olarak bilinir. Sembolü ateşli kalptir.

İnanışlar

Dinin temeli dualistiktir ,dünya iki şekilde görünür .Rh'llor, ışığın, ateşin ve hayatın tanrısı iken onun tam zıttı "Adı asla konuşulmaması gereken tanrı" soğuğun ve ölümün tanrısıdır. Onlar dünyanın kaderi üzerine sonsuz bir mücadele içindedir. Asshai'nin belirttiği bir kehanete göre,bu mücadele ancak Azor Ahai'nin mesih figüründe Işık Getiren adlı ateşli kılıcını, Kahramanların Kırmızı Kılıcı'nı çağırdığında ve kayanın ejdarhaları yükseldiğinde bitecektir.

Rahipler

Kırmızı Rahibe Melisandre, Carice van Houten

Bu tanrının rahiplerine "Kırmızı Rahipler" denir. Bol ,kızıl elbiseler giyerler. Kırmızı rahipler erkek yada kadın olabilir. Doğuda R'hllor'un dininin yaygın olduğu kanaatindedirler. Bazen çocuklar rahiplik için R'hllor'un tapınaklarına alınır. Ayrıca çocuklar tapınağa köle olarakta alınır ve "Rh'llor'un Köleleri" olarak bilinirler. Ve daha sonradan Rahip/rahibe, fahişe yada savaşçı olabilirler. Savaşcılar "Ateşten El" adlı büyük tapınağı korumakla görevlidirler. Braavos, Lys, Pentos, Volantis ve küçük bir tapınağında Eski Şehir'de olduğunu biliniyor.

R'hllor'un Bilinen Rahipleri

Ayinler

Kırmızı rahipler ,her akşam ateş ve şarkılarıyla, R'hllor'a şafağı geri getirmesi için dua ederler. Takipçileri genellikle gelecekten haber alabilmek için alevlerin içine bakarlar. İnanışa göre R'hllor bazen dualara cevap vererek, takipçilerine kurban getirmeleri için görüş ve yetenek verirmiş. Bazen kırmızı rahipler tarafından ayinlere kurbanlarda dahil edilir. R'hllor dininde dövüş meydanlarında dövüşecek kişi, dövüşe başlamadan önce R'hllor'a güç vermesi için dua eder. "Gece karanlık ve dehşet dolu"(The night is dark and full of terrors) sözleri ortak dualardandır.

Tarih

R'hllor'un ibadetleri Essos kıtasında daha yaygındır ama Westeros'ta rağbet görmemiştir.Dini Westeros'a yaymak için son çabaları kırmızı rahiplerden Thoros'u Kral Toprakları'na göndererek alev takıntılı Kral Aerys II'yi bu dine çağırmaktı. Thoros'un bu büyülü ateş ile Aerys'i etkileyememesi sonucu bu girişim başarısız oldu.

Diğer büyü türleri gibi, R'hllor'un büyüsü de Targaryenlerin ejdarhaları'nın ölümünden sonra neredeyse yok olmuştur ama doğuda ejdarhaların dönmesiyle, R'hllor'un rahiplerinin yetenekleri güçlendi.Rahip Myr'lı Thoros tapınağında hizmete başladığında, bu güçler hakkında bir deneyimi yoktu. Nasıl olduysa, ejdarhalar döndüğünden beri bazı güçlere kavuşmuştur.