Randyll Tarly

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Tarly.png
Randyll Tarly
Tarly.png
Randylltarly.jpg
Karakter Bilgisi
Unvan Boynuz Tepe Lordu
Yüksek Yargıç
Kanun Başı
Bağlılık Tarly Hanesi
Kültür Menzil
Melessa Florent
Kitap(lar) Taht Oyunları (Bahsedildi)
Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti (Görüldü)
Ejderhaların Dansı (Görüldü)
Oyuncu James Faulkner
TV Sezon 6
Sezon 7

Lord Randyll Tarly, Boynuz Tepe Lordu ve Tarly Hanesi’nin lideridir. Melessa Florent ile evlidir ve POV karakterlerinden Samwell Tarly'nin babasıdır. Savaşta atalarından kalma Valyrian Çeliği'nden yapılmış Yürekfelaketi adlı büyük kılıcı kullanır. HBO'nun uyarlaması Game of Thrones dizisinde James Faulkner tarafından canlandırılır.

Karakter ve Görünüş

Randyll cılız, saçları dökülen, kılımsı gri sakallıdır. Dar görüşlü fakat iradeli, akıllı, kabiliyetlidir. Westeros'taki en iyi asker, kumandan olarak bilinir. Randyll, kendisinin küçümsenmesi neden olan en büyük oğlu Samwell'in korkak ve uysal olmasından dolayı yiğitliği ve askeri kabiliyeti ödüllendirir ve diğer oğlu Dickon'un abisine göre çok daha sert ve güçlü olmasından dolayı onu son derecede beğenir.

Savaş alanında Randyll, örgü zırh ve kaynatılmış derinin üstüne gri çelikten yapılma bir göğüs zırhı giyer. Ata yadigarı Valyrian Çeliği'nden yapılma kılıcı Yürekfelaketi'ni sırtındaki mücevherlerle süslü kınında taşır.

Hayatı

Randyll, Leydi Melessa Florent ile evlenmiştir. İlk çocukları Samwell 283FS'te doğmuştur. Daha sonra üç yıl içinde üç tane kız çocukları olmuştur ve ikinci oğlu Dickon doğmuştur.

Randyll Tarly, Westeros'taki en iyi askerlerden biri olarak görülür. Mace Tyrell'in sancaktarlarından biri olarak Robert'ın İsyanı sırasında Targaryen Hanesi için savaşmıştır. Ashford Savaşı sırasında Robert Baratheon'u mağlup etmiş, Robert'ın isyandaki tek yenilgisini almasını sağlamıştır ve savaş sırasında Lord Cafferen'i öldürmüştür.

Sert ve otoriter biri olmasından dolayı, ilk oğlu Sam'in narin ve çekingen olması onu hayal kırıklığına uğratmıştır. Bu durumu ortadan kaldırmak için onu zorla dövüştürmek gibi birçok sert şeyi yapmaya zorlamıştır ancak hiçbiri sonuç vermemiştir. Bir keresinde oğlunu Arbor'a getirir ama oradayken Samwell'le durmadan dalga geçilir. Samwell'in Lord Paxter Redwyne'in yanında şövalye olarak eğitilmesi ve Lord Pexter'e refakat etmesi için onu Arbor'da bırakmayı planlamış olmasına rağmen Samwell'i kendisiyle birlikte eve geri getirmiştir. En sonunda Melessa ikinci oğlu Dickon’u doğurunca Randyll, Samwell'i görmezden gelmeye başladı ve Samwell'i erginliğine kadar kendi haline bıraktı. İki kardeş büyüdükçe Dickon'un, Randyll'in istediği bir oğul olabileceği belli oldu. Lord Randyll, on beşinci yaş gününde Samwell'i yanına çağırmıştır ve eğer Gece Gözcüleri'ne katılmazsa onu öldüreceğini söyleyerek tehdit etmiştir, böylece Sam'in Boynuz Tepe'deki hakkını geçersiz kılmıştır ve meşru varisinin Dickon olmasını sağlamıştır.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Randyll Tarly, Yürekfelaketi ile. Kevin McCoy © tarafından yapılmıştır.

Samwell Tarly, Sur'a vardıktan kısa bir süre sonra Jon Kar'a babası Randyll'nin ona Gece Nöbeti'ni ya da ölümü sunduğunu söyler.

Kralların Çarpışması

Renly sancaktarlarını çağırdığında Randyll, Renly'i destekleyen Tyrell Hanesi'ne katıldı. Stannis Baratheon'ın rahmetli Robert Baratheon'ın çocuklarının piç olduğunu iddia eden mektubunu aldıklarında Randyll, Boynuz Tepe'de Renly'i ağırlamaktadır. Kamp yaptıkları sırada lordun oğlu ve varisi Dickon, Lord Randyll'e birkaç şövalyenin Brienne Tarth'la zalim bir oyun oynadıklarını söyledi. Randyll, Brienne'i çağırdı ve Brienne ona adamların onun bekareti üzerine bir bahse girdiklerini anlattı. Daha sonra, ona bir kadının savaşta işi olmadığını söyledi. Randyll, Renly'nin ordusuna Acı Köprü'ye kadar eşlik etmiştir, orada da meydan kavgası sırasında gelen Catelyn Stark ile karşılaşmıştır.

Fırtına Burnu duvarlarının altında Stannis Baratheon'la yapılan görüşmeden sonra Randyll, Renly'e eğer hemen saldırmazlarsa Renly uzaktayken Stannis'in güçlenebileceğini söyledi. Randyll ve Lord Mathis Rowan yaklaşan savaş için yapılacak taktikleri tartışırlar. Savaş gerçekleşmeden önce Renly suikaste uğrar. Renly'nin ölümden sonra Stannis'i desteklemek yerine kaçan Tyrellleri takip etti. Renly'nin levazımlarına el koydu ve çoğu karısının hanesi olan Florent Hanesi'nin askeri olmak üzere pek çok adamını öldürdü.

Randyll, Lord Rowan ile birlikte Lord Tywin'i bulmak ve onu Lord Mace Tyrell'in büyük bir ordu ve mavna filosuyla beklediği Taklabaz Şelalesi'ne getirmek üzere görevlendirilmiştir. Bir kez daha sadık bir sancaktar olarak lordunu takip edip Lannisterlara katılmış, Stannis'e karşı savaşmıştır ve Karasu Savaşı'nda merkez kuvveti komuta etmiştir. Yaptığı bu hizmetlerinden dolayı övgüler almasına rağmen sürgün edilen Florentlerin yerleşkesi Parlaksu Kalesi, Garlan Tyrell'e layık görülmüştür.

Kılıçların Fırtınası

Randyll, Duskendale'ye saldıran Kuzey ordusunu yok etti, Harrion Karstark ve Robett Glover'ı esir aldı, Sör Helman Tallhart'ı öldürdü. Daha sonra Lord Renfred Rykker ile birlikte Bakire Havuzu'nu ele geçirdi, Lord William Mooton'ı Bakire Havuzu'ndaki bir kuleye kilitledi ve Kral Yolu'nu güvenli hale getirdi.

Kargaların Ziyafeti

Sör Kevan Lannister, Randlly'nin veya Mathis Rowan'ın iyi bir Kral Eli olabileceğini söylemiştir ama Naip Kraliçe Cersei Lannister, bir Tyrell sancaktarının El olmasını reddetmiştir. Cersei, Tyrell'lerin en güçlü sancaktarını Güney Muhafızı'ndan daha yüksek bir mevkiye getirmekle aslında bu hareketin Tyrell'leri zayıflatacağını anlayamamıştır.

Bir süre sonra Randlly güçlerini aldı ve Bakire Havuzu'nu yeniden inşa ettirmeye başladı. Oğlu Dickon, bağışlanan Lord William'ın kızı Eleanor Mooton ile evlenmiştir. Randyll, pazar meydanında adalet dağıtırken Brienne'le karışılaştı. Brienne'e neden Bakire Havuzu'na geldiğini sorduktan sonra gitmesine izin verdi. Brienne, Cesur Dostlar'dan birkaçının başıyla geri döndüğünde, Randyll çok fazla kanun kaçağını astığı ama liderlerini bulamadığından şikayet etmiştir. Margaery Tyrell'in hapsedildiği haberini aldığında, ordusuyla birlikte Kral Toprakları'na ilerledi.

Ejderhaların Dansı

Tarly ve ordusu , metbu lordu Mace Tyrell'den daha önce Kral Toprakları'na varmıştır. Yedi İnancı , Margaery Tyrell'i ve kuzenlerini duruşma sırasında Tarly'nin kutsal yemin etmesi sayesinde serbest bırakmıştır. Cersei Lannister'ın Tyrell'lere verdiği zararı telafi etmek için Kevan Lannister, şu anki Lord Vekili, Randyll Tarly'i Kanun Başı ilan etmiştir böylece Lord Randyll, Tommen Baratheon'ın Küçük Konsey'ine dahil olmuştur.

Akbaba Tüneği'nin Alınması ve Altın Grup'un Karaya Çıkışı ile ilgili haberler başkente ulaştığında Randyll, Jon Connington ile birlikte Targaryen soyundan gelen bir taht talibinin - ki onu sahtekâr bir delikanlı olarak başından savmıştır - gerçek kimliği hakkında şüphelendiğini ifade etmiştir. Sör Kevan, yeni El Randyll Tarly'nin Mace Tyrell'den daha tehlikeli olduğunu düşünür.

Alıntılar

Randyll:: Size saygısızlık ettiğimi düşünmeyin Leydi Stark ama oğlunuz Lord Robb’un buraya bizzat gelip kralımıza bağlılığını ilan etmesi, annesinin eteklerinin altına saklanmasından daha uygun olurdu.

Catelyn: Kral Robb savaşta lordum, bir turnuvada oyun oynamıyor.

Randyll ve Catelyn Stark

Ben, Stannis’in sizin için bir tehlike olduğunu düşünüyorum, onun kanını şimdi dökmezsek, biz savaşta kuvvet kaybederken o güçlenir. Lannisterlar bir gün içinde yenilmeyecek, onlarla işimiz bittiğinde Lord Stannis sizin kadar güçlü duruma gelmiş olabilir... belki de daha güçlü.

Randyll'den Renly Baratheon'a

Kalkanlardan oluşmuş bir duvarı devirmek için parlak pelerinler yetmez, sen daha annenin memesini emerken ben Mace Tyrell’in öncü kuvvetini komuta ediyordum Guyard.

Randyll'den Guyard Morrigen'a

Randyll: Tanrılar, dövüşmek için erkekleri ve çocuk doğurmak için kadınları yarattılar, bir kadının savaşı doğum yatağındadır.

Randyll'den Brienne Tarth'a

Randyll Hakkında Alıntılar

Randyll Tarly diyardaki en iyi savaşçı. Barış zamanı için kötü bir El, lâkin Tywin Lannister ölüyken bu savaşı bitirmek için Tarly’den daha uygun bir adam yok.

Kevan Lannister'dan Cersei Lannister'a

Asıl tehlike Tarly, dar görüşlü bir adam ama demir iradeli ve zeki. Üstelik Menzil’in böbürlenebileceği kadar iyi bir savaşçı.

Kevan Lannister'ın düşünceleri

Aile

Randyll
Tarly
 
Melessa
Florent
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Samwell
Tarly
 
Talla
Tarly
 
Diğer iki kız
 
Dickon
Tarly