Reed Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Bozsu Gözcüsü'nün Reed Hanesi
ReedHanesi.PNG
Hane arması Gri-yeşil zemin üzerine siyah bir kertenkele aslanı
Sözler Bilinmiyor
Yerleşke Bozsu Gözcüsü
Şimdiki Lord Howland Reed
Bölge Boğaz
Varis Jojen Reed
Bağlılık Stark Hanesi (Önceden)
Bolton Hanesi

Bozsu Gözcüsü'nün Reed Hanesi, Bozsu Gözcüsü'nden soylu bir hanedir ve Kuzey'deki önemli ailelerden birisidir. Boğaz'daki bataklıklarda yaşayan kısa boylu Crannoglu topluluğunu yönetir.

Yarı resmi bir kaynağa göre armaları gri-yeşil zemin üzerine siyah bir kertenkele aslanıdır. Mottoları kitapta geçmemektedir.

Tarih

Yarı resmi bir kaynağa göre Reedler'in soyu İlk İnsanlar'a dayanmaktadır. Reedler, bin yıl önce, Kuzeyin Kralı Starklar'a bağlılık yemini eden ilk hanedir.

Howland Reed, Neşe Kulesi'ne giderken Eddard Stark'a eşlik edenlerden biridir ve Aerys II Targaryen'ın Kral Muhafızları ile yapılan dövüşten sağ kalan tek eşlikçidir. Eddard, eğer Howland orada olmasaydı dövüşten sağ kurtulamayacağını söylemiştir. Ayrıca Robert'ın İsyanı bitene kadar Boğaz'da kaldığını söylemiştir.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Robb Stark'ın ordusuna katılmamalarına rağmen, Reedler'e Lannisterlar'ın Kuzey'i bataklık yoluyla işgal etmeleri ihtimaline karşı Boğaz'ı korumaları talimatı verilmiştir.

Kralların Çarpışması

Lord Howland Reed, çocukları Meera ve Jojen Reed'i, hasat ziyafetinde aileyi temsil etmek ve Starklar'a olan bağlılıklarını yenilemek için Kışyarı'na gönderir.

Meera ve Jojen, Yağmalanmış Kışyarı'ndan Bran ve Rickon Stark ile birlikte kaçarlar.

Demir Adamlar, Ateşsuyu Koyu'na demir atar ve Moat Cailin'i ele geçirirler.

Kılıçların Fırtınası

Kuzeyin Kralı Robb, Maege Mormont ve Galbart Glover'a adamlarıyla birlikte, dargemilerle Boğaz'a yelken açmalarını ve Howland Reed'i aramalarını söyler. Robb, Lord Roose Bolton ile birleştiğinde, 12,000 kişilik bir orduyla Moat Cailin'e yürümeyi planlar. Crannoglular, Robb'un emrinde olan küçük bir birliğe, kuzeyden Moat Cailin'e ulaşma emrini yerine getirmek için bataklıklardan geçmelerine rehberlik eder. Ancak Robb, planını uygulamaya koyamadan İkizler'deki Kızıl Düğün'de öldürülür.

Ejderhaların Dansı

Meera ve Reed, Bran'e Sur'un Ötesi'ndeki Üç Gözlü Karga'yı bulmak için yaptığı yolculukta eşlik eder.

Reed Hanesi, Beş Kralın Savaşı'ndan sonra Kuzeyde meydana gelen çekişmede, yeni Kuzey Muhafızı Roose'a veya Kral Stannis Baratheon'a bağlılığını bildirmemiş olsa da Roose, Crannoglulara güvenmez. Bir önlem olarak, Boğaz'ın yanından geçerken vagonda ve elinde bir yemle yolculuk eder.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Reed Hanesi

Buz ve Ateşin Şarkısı serisinde anlatılan olaylardan bilinen Reedler:


 
 
Howland
Reed
 
Jyana
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Meera
Reed
 
Jojen
Reed
 


Alıntılar

Meera ve Jojen: Bozsu'nun bağlılığı Kışyarı'nadır. Kalbimiz, ocağımız, hasadımız size aittir. Kılıçlarımız, mızraklarımız, oklarımız sizin emrinizdedir. Zayıf olanımıza merhamet gösterin, yardıma muhtaç olanımıza yardım edin, hepimiz için adalet sağlayın. Sizi asla yarı yolda bırakmayacağız.

Jojen: Su ve toprak adına yemin ederim.
Meera: Demir ve bronz adına yemin ederim.

Meera ve Jojen: Buz ve ateş adına yemin ederiz.

- Meera ve Jojen Reed, Bran Stark'a.

Yeminli Haneler