Renly Baratheon

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
BaratheonHanesi.PNG
Renly Baratheon
BaratheonHanesi.PNG
Renly Baratheon.JPG
Karakter Bilgisi
Lakap Yüksek Bahçe'deki Kral
Güneydeki Kral
Unvan Fırtına Toprakları Azam Lordu
Fırtına Burnu Lordu
Kanun Başı (Eskiden)
Yedi Krallığın Lordu (iddia)
Bağlılık Baratheon Hanesi
Kültür Fırtınalı
Doğum FS 277
Ölüm FS 299Fırtına Burnu
Margaery Tyrell
Kitap(lar) Taht Oyunları (Görüldü)
Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı(Bahsedildi)
Kış Rüzgarları (Bahsedildi)

Oyuncu Gethin Anthony
TV Sezon 1
Sezon 2

Renly Baratheon, Fırtına Burnu Lordu ve Fırtına Toprakları Azam Lordu'dur. Kral Robert I ile Lord Stannis'in kardeşidir, Robert'ın Küçük Konsey'inde Kanun Başı olarak hizmet eder. Tv dizisi Game of Thrones 'da Gethin Anthony tarafından canlandırılır.

Görünüş ve Karakter

Renly kaslı, esnek ve güçlü bir adam olarak betimlenir. Yakışıklıdır ve temiz tıraşlı bir yüzü vardır. Renly her ne kadar onun kadar uzun boylu olmasa da ağabeyi Kral Robert I Baratheon'un gençliğine büyük oranda benzer. Robert gibi Renly'de gülümsemekten çekinmez. Göğsü Sör Loras Tyrell'dan daha uzun ve geniştir.

Renly'nin saçları sık ve kömür kadar siyah olarak tanımlanır. İnce ve düz saçları seri başında omuzlarına gelmektedir, bazen saçlarını kısaltsa da genelde saçlarını başının arkasında bir kurdele ila bağlar. Saçları her zaman temiz ve taranmıştır.

Renly'nin, gözlerinin renginin ortaya çıkması için yeşil zırh giydiği söylense de gözleri Robert'ın gözleri gibi koyu mavidir. Yarı resmi kaynaklara göre George RR Martin, Renly'nin giydiği şeylere göre rengi değişen mavi-yeşil gözlere sahip olduğunu açılayarak farkı düzeltir.

Renly karizmatik bir adamdır ve kolayca arkadaş kazanabilir ama aynı zamanda bazı insanlarca ciddiyetsiz görülür. Turnuvalardan ve avcılıktan hoşlanır ancak ağabeyi Kral Robert gibi ziyafetlere, içkiye ve fahişelere düşkün değildir. İyi görünümü, arkadaş canlısı olması ve karizması nedeniyle halk arasında oldukça sevilir. Üstat Cressen'e göre Renly sadece dürtüleriyle hareket eden bir adamdır. Kraliçe Cersei Lannister, kendisiyle alay etmesi nedeniyle Renly'den hoşlanmaz.

Renly konsey toplantısında koyu yeşil kadifeden yapılmış bir takım giyer. Yeleğine on iki altın geyik işlenmiştir. Altın dikişli kısa bir pelerin omuzlarından sarkarken yakası zümrüt bir broşla kapatılır. Tobho Mott'un yaptığı emaye yeşil bir zırh ve bir çift altın boynuzla süslenmiş bir miğferi vardır. Yanında uzun kılıç ve hançer taşır.

Genel anlamda diyardaki insanların bilmediği ve kendisine ilgi duyan birçok kadına rağmen Renly eşcinseldir. Söylenenlere göre aşığı Loras, Renly'nin kitap okumayı sevmediğini ve kitapların üstatlar için olduğunu söyler. Buna rağmen Renly'nin bir rahibi kör edebilecek çizimlere sahip birkaç kitabı olduğunu itiraf edip, kitapların cinsellik içerdiğini ima eder.

Hayatı

FS 277'de doğan Renly, Lord Steffon Baratheon ve Leydi Cassana Estermont'un üç çocuğunun en küçüğüdür. Renly'nin anne babası, Özgür Şehirler'den Volantis'e Prens Rhaegar Targaryen için soylu bir gelin bulmak üzere giderler. Dönüş sırasında gemileri Gururlu Rüzgar, Gemi Kıran Körfezi'nde fırtınaya yakalanır ve batar, kimse kurtulamaz.

Annesi ve babası ölen Renly, Fırtına Burnu'nda büyür. Robert'ın İsyanı sırasında Renly sadece genç bir çocuktur; savaşı açlıktan ölen garnizonu ile birlikte ağabeyi Stannis komutasında kuşatma altındaki Fırtına Burnu'nda geçirir.

Renly çocukken parlak renkte kıyafetler giymeyi sever ve Fırtına Burnu'nun salonlarında koşturarak oyun oynar.

Renly, ağabeyi Kral Robert I Baratheon tarafından Fırtına Burnu Lordu ve Fırtına Toprakları Azam Lordu ilan edilir, bu karar Stannis'i sinirlendirir çünkü iki kardeş arasında kendisi daha büyük olduğu için kanunlara göre kale ve unvanların ona ait olduğunu iddia eder.

Renly on altı yaşına gedikten sonra reşit bir lord olarak Fırtına Toprakları'ndaki lordlarını sırasıyla ziyaret eder. Bu ziyaretler sırasında Renly, Tarth Adası'nı da ziyaret etmiştir ve Brienne Tarth onunla nazikçe dans ettiğini hatırlar. Prenses Arianne Martell, Renly'nin birkez Güneş Mızrak'ı ziyaret ettiğini hatırlar. Renly'i baştan çıkarmaya çalışır ancak girişimleri Renly tarafından ateşli değil eğlenceli görülür.

Fırtına Burnu Lordu olduktan sonra Renly yanına yaveri olarak Loras Tyrell'ı alır. Sonunda Renly ve Loras sevgili olurlar. Her ne kadar bu durum bilinmese de konseydeki ve sarayda bazı kişiler bu yasak ilişkinin farkındadır.

Renly en sonunda Küçük Konsey'e çağrılır ve Kanun Başı olarak hizmet vermeye başlar. Konseydeyken Fırtına Burnu'nun Kale Muhafızı olarak, Kral Robert'ın piç oğlu Edric Fırtına'yı yetiştiren Sör Cortnay Penrose'u bırakır. Kral'ın Şehri'nde ki hane halkının yönetiminden Brella sorumludur. Renly başkente otuz şahsi muhafızıyla gelir.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Kral Robert I Baratheon'un maiyeti Kışyarı'ndan dönerken Kanun Başı Renly ile Kral Muhafızları Lord Kumandanı Sör Barristan Selmy ve Kral Adaleti Sör Ilyn Payne onları karşılar. Kraliyet maiyeti Prens Joffrey Baratheon'un Arya Stark'ın ulukurdu Nymeria tarafından saldırıya uğraması üzerine Darry'de mola verir, Renly Joffrey'in odan daha küçük ve silahsız bir kız tarafından dövüldüğü düşüncesine gülerek oradan ayrılır.

Renly El Turnuvası'nda Tazı Sandor Clegane'e yenilerek iyi bir performans sergiler. Eddard Stark'a, Margaery Tyrell'in bir portresini gösterir ve onun Lyanna'ya benzeyip benzemediğini sorar; Eddard bu duruma şaşırır ancak genç kızın Lyanna'ya benzemediğini söyler. Renly, Sör Loras Tyrell ile birlikte Loras'ın kız kardeşi Margaery'yi Robert'ın yeni kraliçesi olarak almasını planlar ve Margaery Lyanna'ya benziyorsa bunun daha kolay olacağını düşünür. Küçük Konsey'de Daenerys Targaryen'ın hamile olduğu haberi geldiğinde Renly, Robert'ın sürgündeki kıza suikast planına destek verir.

Kral Ormanı'nda beyaz bir erkek geyiği avlamaya giden Robert'ın av grubuna Renly'de katılır. Robert bir domuz tarafından ölümcül derecede yaralanıp şehre getirilir; Renly Eddard Stark'a Kraliçe Cersei Lannister harekete geçmeden çocukları yakalayıp kontrolü ele geçirmesi önerisinde bulunur. Ancak Eddard bunu reddeder ve Renly, Loras ile birlikte Kral'ın Şehri'nden ayrılır.

Robert'ın ölümünden sonra yeni Kral Joffrey I'in sadakatini göstermeyi emrettiği soylular arasında amcası Renly'de vardır. Şehirde Eddard'ın Robert'ı öldürdüğü ve Renly'nin kardeşinin intikamını aldığı veya bir sarhoş kavgası esnasında Renly'nin Robert'ı öldürüdüğü söylentileri yayılır.

Loras ile gizli bir aşk içinde olup Margaery'le evlenen Renly böylece Tyrell Hanesi ve sancaktarlarının birçoğunun desteğini kazanmayı başarır. Renly, Yüksek Bahçe'de kendisini Yedi Krallığın Lordu ilan eder.

Renly, Stannis Baratheon ve Catelyn Tully'nin müzakeresi

Kralların Çarpışması

Renly'nin tacı altın güllerden bir halka şeklindedir. Ön tarafında koyu yeşil yeşimden yapılmış altın gözlü ve boynuzlu bir geyik kafası vardır.

Renly, her ne kadar ağabeyi Stannis'in daha iyi bir iddiası olmasına rağmen karizması ve bağlarıyla Tyrell Hanesi'ni, aile gücüyle de Fırtınalı sancaktarları yanına alarak Beş Kralın Savaşı'nda en büyük ordu tarafından desteklenmiş olur. Renly her ne kadar Baratheon sancağına sahip olsa da Tyrell Hanesi'nin renklerini de kullanır. Margaery Tyrell'ın babası Lord Mace TyrellKral Eli yapar. Kral Muhafızları hali hazırda Joffrey'e hizmet etse de Renly Yedi'nin onuruna kendi muhafız birliği olan Gökkuşağı Muhafızları'nı kurar ve sevgilisi Sör Loras Tyrell'ı Lord Kumandan ilan eder.

Renly Menzil'de ilerlemek için yavaş davranır ve saldırı için doğru anı beklerken Boynuz Tepe gibi kalelerde destek ve adam toplar. Acı Köprü'de ki meydan dövüşü de dahil olmak üzere adamları onun onuruna turnuvalar düzenler ve Gül Yolu üzerinden Kral'ın Şehri'ne yiyecek tedarikini engelleyerek başkentin kıtlık çekmesine neden olur. Tüm bu bekleme sırasında Stark'lar ve Lannister'lar birbirleriyle savaşırlar. Renly'e aşık olan Brienne Tarth ona yakın olabilmek için Gökkuşağı Muhafızları'na katılır.

Kuzeyin Kralı Robb Stark, annesi Catelyn'i Menzil'de ki Acı Köprü'de olan Renly'e, Harrenhal'da ordusuyla bekleyen Lord Tywin Lannister'a karşı ittifak yapması üzerine gönderir. Renly, Robb'un unvanını korumasına izin verir ancak Kuzey'in Yedi Krallık'tan ayrılmasına izin vermeyeceğini söyler.

Ancak Stannis beklenmedik bir şekilde Fırtına Burnu'nu kuşattığında Renly'nin planı ters gider ve cevap vermek zorunda kalır. Catelyn, kardeşleri Fırtına Burnu'nun dışında görüşmeye ikna eder ancak Renly iddiasını geri çekmeyi reddederek ağabeyinin kendi iddiasından vazgeçip şeftali yemesini tavsiye ederek onunla alay eder. Renly ayrıca Catelyn'in dönmek için izin istemesi üzerine isyancıların kaderine tanıklık etmesi için gitmesini engeller. Ancak şafakta Stannis'le savaşmak için hazırlanan Renly, ağabeyinin büyücü danışmanı Melisandre'nin doğurduğu bir gölge suikastçı tarafından öldürülür.

Renly'nin ölümünden sonra öfkelenen Loras Gökkuşağı Muhafızları'ndan Sör Emmon Cuy ve Sör Robar Royce'u öldürür. Stannis korkunç kabuslardan rahatsız olur. Söylentilere göre Renly Gökkuşağı Muhafızları'ndan biri, Stannis, Catelyn, Brienne veya reddedilmiş bir sevgili tarafından öldürülmüş olabilir. Renly'nin lordlarının çoğu Stannis'e katılır ancak Loras, Arwyn Oakheart, Mathis Rowan ve Randyll Tarly gibi tanınmış soylular bunu reddederek Acı Köprü'ye dönerler. Fırtına Burnu'nun Kale Muhafızı Sör Cortnay Penrose Renly'nin öldüğüne inanmaz ancak kanıt olarak cesedi gösterileceği zaman beden ortadan kaybolur. Cortnay Fırtına Burnu'nu ve vesayetinde ki Edric Fırtına'yı teslim etmeyi reddeder fakat bir gölge suikastçı tarafından öldürülür.

Karasu Savaşı sırasında Renly'nin hayaleti ünlü yeşil zırhı ile Lord Mace Tyrell ve Lord Tywin Lannister'ın ordusuna liderlik eder. Sör Guyard Morrigen'ı ve bir düzine şövalyeyi daha öldürür. Stannis'in ordusunda bir zamanlar Renly'e yeminli birçok asker taraf değiştir ve savaşın seyrinin değişmesine sebep olur.

Kılıçların Fırtınası

Kral Joffrey I Baratheon ile Renly'nin dul eşi Margaery Tyrell'ın düğününün ardından verilen ziyafette Arpçı Hamish Lord Renly'nin Yolculuğu adlı şarkısını söyler. Hamish şarkısında; yeğeninin tacını çalmaya teşebbüs eden Renly'nin nasıl tövbe ettiğini, diyarı Stannis'e karşı savunmak için geri döndüğünü ve hayaletin gerçek aşkının yüzünü son kez görmek için Yüksek Bahçe'ye uçtuğundan bahseder, şarkı sonunda Margaery'nin gözlerinde gözyaşı vardır.

Renly.png

Sör Loras, Sör Jaime Lannister'a, Renly'i Fırtına Burnu'nda yaverlik yaptığı dönemde ikisinin bildiği bir yere gömdüğünü ve hiç kimsenin onu bulup rahatsız edemeyeceğini söyler. Loras, kardeşi Sör Garlan Tyrell'ın Renly'nin hayaleti gibi görünmesini sağlamak için Karasu'da Renly'nin zırhını giyip akraba katili Stannis'ten intikam almak için geri gelmiş gibi yaptığını söyler. Jaime Loras'a, Brienne ile konuşmasını ve Renly'i öldürmediğine emin olmasını tavsiye eder.

Kargaların Ziyafeti

Myr'li Taena, Vekil Kraliçe Cersei Lannister'a, Renly ve Margaery'nin Yüksek Bahçe'de ki düğününe katıldığını ve Margaery'nin evliliği tamamlamadığına dair iddiasının sorgulanabileceğini söyler. Kral Tommen I Baratheon, merhum amcasına ithafen Cersei'nin kadırgalarından birine Lord Renly adını verir.

Cinsel Tercihi

Bu durum asla açık bir şekilde ifade edilmemesine rağmen ona yakın olanların Renly'nin yöneliminin farkında olduğu ve dahası Loras Tyrell'la ilişkisi olduğundan haberdar oldukları söylenir.

Catelyn, Renly'nin Loras'a yeni gelini Margaery'den çok daha fazla önem verdiğini fark eder.

Stannis ve Renly Fırtına Burnu'nda müzakere ederken Stannis Renly'nin Margaery'le olan düğününü bir fars oyunu olduğunu söyler; Renly Margaery için bana bir bakire olarak geldiğini bilmek seni memnun eder dediğinde Stannis senin yatağında o şekilde ölür zaten cevabını verir.

Renly savaş konseyinde öncü kuvveti yönetme onurunu en kahraman şövalyenin yapması gerektiğini söyleyerek Loras'a bu onuru bahşeder. Diğerleri çadırdan çıktıktan sonra Renly Loras'a kalması ve onunla dua etmesinde yardım etmesini söyler. Loras daha sonra bu anı hatırlayıp Jaime Lannister'a anlattığında Renly ile birlikte dua ettiğini söyler ancak konuşması fark edilir şekilde duraksar.

Oberyn Martell Tyrion ile görüşürken Loras'tan Renly'nin minik gülü olarak bahseder.

Tyrion Brella adında bir kadını kendi hizmetine alır çünkü kadın Renly'nin başkentteki hane halkını yönetmiştir ve kör, sağır ve dilsiz olma konusunda yeteneklidir.

Jaime Loras'ı Brienne ile yüzleştiği sırada Loras'ı şimdi kahrolası kılıcını kınına sok, aksi taktirde o kılıcı alır ve Renly'nin bile bulamadığı yerlere sokarım diyerek tehdit eder.

Margaery'nin bekaretinden şüphelenen Cersei, Renly ve Margaery'nin evliliği ile ilgili bir adam baharatlı şarabın tadını tercih edebilir lakin önüne bir kupa bira koyulduğunda onu da kana kana içer diye düşünür; düşüncesinde Renly'nin her ne kadar erkeklerle ilişki içinde olmayı tercih etse de Margaery ile de yatmış olabileceği sonucu çıkar.

Yeşil zırhıyla Renly Baratheon

Alıntılar

Eddard : Beni bağışlamalısınız, ne zaman size baksam ağabeyiniz Robert'ı görmüş gibi oluyorum.
Renly : Kötü bir kopyayım.
Petyr : Buna rağmen çok daha iyi giyineni. Lord Renly saraydaki hanımların hepsinden daha fazla para harcıyor üst baş için.
Renly : Bundan daha beter suçlar var. Mesela senin giyim tarzın.

-Eddard Stark, Renly ve Petyr Baelish

Saldırı! Hemen şimdi, bütün kale uykudayken. Joffrey'i annesinden almalı ve avucumuzda tutmalıyız. Koruyucu olmuş fark etmez, kralı eline alan krallığı da almış demektir.

-Renly'den Eddard Stark'a

Stannis : Robert ağabeyimdi. Sen benden küçüksün.
Renly : Küçük ama daha cesur ve çok daha alımlı...
Stannis : ... ve bunların yanı sıra bir hırsız ve işgalci.
Renly :Targaryen'ler Robart'a işgalci diyordu. O bu utanca katlanabildiyse ben de katlanabilirim.

-Stannis Baratheon'dan Renly'e

Nedden en uygun erkek yerine en yaşlı erkek veliaht olur? Taç, Stannis'e hiç yakışmayacağı kadar yakışır bana.

-Renly'den Catelyn Tully'e

Söyleyin leydim, sürüye kimin liderlik edeceğini seçerken ulu kurtlar da oy verecek mi?

-Renly'den Catelyn Tully'e

Hakkında Söylenenler

Robert tahtı kazandığında Renly sekiz yaşında bir çocuktu ama büyüdükçe ağabeyinin bir eşi olmuştu. Ned bu durumu rahatsız edici buluyordu. Renly'e ne zaman baksa sanki yıllar geriye doğru akıyor, Üç Dişli Mızrak'ta ki zaferin tadını çıkarak Robert tam yanında duruyormuş gibi hissediyordu.

-Eddard Stark'ın düşünceleri

Dizide Renly Baratheon'ı canlandıran Gethin Anthony

Stannis ve Renly iyi ikili doğrusu. Çelik el zırhı ve ipek eldiven.

-Varys'den Eddard Stark'a

O zamanların simsiyah saçlı cesur çocuğu, şimdi yirmi bir yaşında yetişkin bir adamdı ama hala oyun oynamayı seviyordu. Bana bak, ben kralım, diye düşündü Cressen üzüntüyle. Ah Renly, güzel çocuğum, sen ne yaptığını biliyor musun? Bilseydin de umrunda olur muydu? Onu benden başka umursayan kimse yok mu?

-Cressen'in düşünceleri

Renly tahtı hak etmek için ne yaptı bugüne kadar? Konsey masasında oturup Serçeparmak'la şakalaştı. Göz alıcı zırhlarıyla turnuvalara katıldı ve kendinden iyi şövalyeler tarafından atından düşürüldü. Kral olması gerektiğini düşünen kardeşim Renly'nin hikayesi budur.

-Stannis'ten Cressen'e

Robert gerçek çelikti. Stannis saf demire benzer. Kara, sert ve güçlüdür ama bükülmeden önce kırılır. Renly bakırdır, parlak bakması hoş ama satmaya kalksan para etmez.

-Donal Noye'dan Jon Kar'a

Giyinmeyi, gülümsemeyi ve banyo yapmayı biliyordu ve her nasılsa bu özelliklerin onu kral yapabileceği fikrine kapılmıştı.

-Olenna Redwyne'den Margaery Tyrell'a

Güneş battığında, onun yerini alacak mum yoktur.

-Loras Tyrell'dan Tyrion Lannister'a

Yemin ederim ki Kral Tommen'ı bütün gücümle koruyacağım. Eğer gerekirse onun canı için kendi canımı vereceğim. Lakin Renly'e asla ihanet etmeyeceğim, ne sözle ne fiille. O tahtta olması gereken kraldı. Bütün kralların en iyisi oydu.

-Loras Tyrell'dan Jaime Lannister'a

Ben Kral Renly için canımı verir ve mutlu bir şekilde ölürdüm.

-Brienne Tarth'dan Illifer ve Creighton Longbough'a

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
Ormund
 
Rhaelle
Targaryen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Steffon
 
Cassana
Estermont
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Çeşitli
Kadınlar
 
Robert I
 
Cersei
Lannister
 
Renly I
 
Margaery
Tyrell
 
Stannis I
 
Selyse
Florent
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Joffrey I
 
Margaery
Tyrell
 
Tommen I
 
Myrcella
 
 
 
Shireen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mya
Taş
 
Bella
 
Gendry
 
Edric
Fırtına
 
Barra
 
Bilinmeyen
İkizler
 
Diğer 9 Çocuk