Renly Baratheon

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
BaratheonHanesi.PNG
Renly Baratheon
BaratheonHanesi.PNG
Renly Fantasy Flight Games.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Yüksek Bahçe'deki Kral
Güneydeki Kral
Unvan Fırtına Toprakları Azam Lordu
Fırtına Burnu Lordu
Kanun Başı
Yedi Krallığın Lordu (iddia)
Bağlılık Baratheon Hanesi
Kültür Fırtına Toprakları
Doğum 277FS
Ölüm 299FSFırtına Burnu
Margaery Tyrell
Kitap(lar) Taht Oyunları(Görüldü)
Kralların Çarpışması(Görüldü)
Kılıçların Fırtınası(Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti(Bahsedildi)
Ejderhalarla Dans(Bahsedildi)
Oyuncu Gethin Anthony
TV Sezon 1
Sezon 2
Dizide Renly Baratheon'ı canlandıran Gethin Anthony

Renly Baratheon, Steffon Baratheon ve Cassana Estermont çiftinin en küçük çocuklarıdır. Fırtına Burnu'nu lordudur. Ayrıca Robert’in konseyinde Kanun Başı olarak düzenleyicidir. Kardeşi Robert Baratheon'un ölümü ile başlayan süreçte Demir Taht üzerinde hak iddia etmiştir.

Görünüşü ve Kişiliği

Renly yakışıklı ve karizmatiktir. Çevresindeki insanlarla kolayca anlaşıp arkadaş olabilir. Turnuvaları ve avlanmayı sever fakat içkiye, zamparalığa abisi Robert kadar düşkün değildir. 21 yaşında uzun, yakışıklı birisidir. Uzun siyah saçları omuzlarına kadar gelmektedir. Robert’in gençlik haline aşırı derecede benzerdir. Taht Oyunları'nda gözleri ile uyuşması için yeşil giyindiği belirtilirken daha sonralarda başkaları tarafından mavi gözlü biri diye tanımlanmıştır. Zırhı yeşil rengindedir miğferinde altından yapılma bir çift boynuz bulunmaktadır. Vücudunu her zaman fit tutmaya özen gösterir. Uzun siyah saçları her zaman taranmış ve temiz görünür. Sakal bırakmamayı tercih eder.

Önceki Olaylar

Steffon Baratheon ve Cassana Estermont’un doğan 3 çocuğunun en küçüğüdür. Robert’in İsyanı sırasında henüz bir çocuk olan Renly, güvenliğinin sağlanabilmesi için saklanmıştır. Ailenin en genç üyesi olmasına rağmen Robert Fırtına Burnu’nu Stannis'i yok sayarark asıl gücü Renly’ye bırakmış, Stannis'e de Ejderha Kayası'nı bahşetmiştir. Targaryen Hanesinin hüküm sürdüğü zamanlarda Demir Taht’ın varislerinin Ejderha Kayası'nda yetişmesine rağmen Fırtına Toprakları Ejderha Kayası'ndan kat be kat büyük ve zengindir. Fırtına Burnu'nda geçirdiği günlerde kendisine kahya olarak ileride çok yakın arkadaşlık ilişkisi kuracağı Loras Tyrell’i almıştır. Büyüdükten sonra Robert’in küçük konseyinde yasa düzenleyici olarak görev almıştır. Kral Toprakları'ndayken Fırtına Burnu’nun komutasını Robert’in piçi olan Edric Fırtına'ya destek çıkan Courtney Penrose’u bırakmıştır.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Robert’in konvoyunu Kışyarı'ndan dönerken Kral Muhafızı Ser Barristan Selmy ve Kral Adaleti Ser Ilyn Payne ile birlikte karşılamıştır. Prens Joffrey’nin Arya’nın ulukurdu hakkındaki şikayetlerine küçük ve bir kızdan dayak yemesi sebebiyle sadece kahkahalarla gülmüştür. Kralın Eli için düzenlenen turnuvaya katılmış ve Sandor Clegane tarafından yenilmiştir. Renly arkadaş canlısı, hoş görünümlü ve çabuk kaynaşan biri olduğu için halk tarafından sevilmektedir. Eddard Stark’a Margeary Tyrell’in bir portresini göstermiş ve onun Lyanna’ya benzediğini belirtmesine rağmen Eddard, portrenin Lyanna ile hiçbir benzerliği olmadığını söylemiştir. Loras Tyrell ile beraber Margeary’i yeni kraliçe yapmak istediği için Lyanna’ya benzetmeye çalışmış eğer bunu kabul ettirebilirse de Robert’in bu plana daha sıcak bakacağını düşünmüştür. Kardeşinin ölümcül yarayı aldığı ava katılmıştır. Robert ölürken Eddard Stark’a Kraliçe Cersei'den daha önce hareket ederek tahtı ele geçirme planından bahsetmiş fakat Eddard bunu reddedince de Loras Tyrell ile birlikte şehri terk etmiştir.

Kralların Çarpışması

Robert’in ölümü üzerine Fırtına Lordları taht üzerindeki hakkı Renly’den daha güçlü olan Stannis yerine Renly’i desteklemiştir. Renly Ser Loras'ın kardeşi olan Margeary Tyrell ile evlenerek Yüksek Bahçe'nin gücünü arkasına almıştır. Kendisini Yedi Krallığın Kralı olarak taçlandırmış ve Demir Taht'ı zapt etmek için arkasında Beş Kralın Savaşı'ndaki en kalabalık ordu ile harekete geçmiştir. Hareketi sırasında hem bazı kesimlerin desteğini almak hem de doğru zamanda saldırabilmek için yavaş davranmıştır. Adamları arasında turnuva düzenlemiş ve Kral Toprakları'na yiyecek götürülen yolu kapatarak şehir içindekilerin açlıktan zayıf düşmesini amaçlamıştır. Tüm bu beklemesi sırasında Starklar ve Lannisterlar birbirlerini yiyip bitirmiştir. Abisi Stannis'in Fırtına Burnu'nu kuşatması planlarını suya düşürmüş ve onu kuşatmayı yarmaya mecbur bırakmıştır. Catelyn Stark’ın abisi ile görüşmesi için öne sürdüğü düşünceyi reddetmiş. Abisine şakayla karışık tahttan vazgeçmesini söylemiş ve karşısında şeftali yemiştir. Abisinin kuvvetleri ile karşılaşacağı şafağın akşamında abisinin maiyetinde bulunan Melisandre’nin can verdiği gölge tarafından katledilmiştir. Lorasın kardeşi Garlan Tyrell Karasu Savaşı'nda Renly’nin zırhını giyerek herkesi Renly’nin hayaletinin katili olan Stannis'den intikam almak için geri döndüğünü düşünmesini sağlamıştır.

Alıntılar

Renly nasıl giyinileceğini, gülüneceğini ve banyo yapılacağını çok iyi bilirdi fakat bunlar onu iyi bir kral yapmazdı.

-Olenna Tyrell

Renly sadece en iyi giyinen Kral olabilirdi.

-Jaime Lannister

Aile

 
 
Bilinmeyen
Baratheon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{Aegon V
Targaryen}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sör
{Harbert}
 
Bilinmeyen
Baratheon
 
 
 
{Rhaelle
Targaryen}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{Jaehaerys II}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{Steffon
Baratheon}
 
{Cassana
Estermont}
 
 
 
 
 
 
{Aerys II}
 
{Rhaella
Targaryen}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Birçok
kadın
 
{Robert I}
 
Cersei
Lannister
 
Stannis
 
Selyse
Florent
 
{Renly I}
 
 
{Rhaegar
Targaryen}
 
{Elia
Martell}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mya
Taş
 
 
{Joffrey I}
 
 
 
 
 
 
Shireen
Baratheon
 
 
 
 
 
 
{Viserys
Targaryen}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Edric
Fırtına
 
 
Myrcella
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Daenerys
Targaryen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Gendry
 
 
Tommen I
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Diğerleri