Reyne-Tarbeck İsyanı

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Reyne-Tarbeck İsyanı
350px-Reyne Tarbeck Rebellion.png
Tarih FS 261
Yer Batı Toprakları'ndaki Castamere ve Tarbeck Kalesi
Sonuç Reyne Hanesi ve Tarbeck Hanesinin yok edilmesi Batı Topraklarında'ki Lannister Hanesi hükmünün güçlenmesi
Savaş Tarafları
Reyne Hanesi
Tarbeck Hanesi
Lannister Hanesi
Banefort Hanesi
Marbrand Hanesi
Plumm Hanesi
Prester Hanesi
Stackspear Hanesi
Westerling Hanesi
Önemli Kumandanlar
Lord Roger Reyne
Sör Reynard Reyne
Lord Walderan Tarbeck
Leydi Ellyn Tarbeck
Lord Tion Tarbeck
Tywin Lannister
Güçler
Tarbeck Hanesi:
 • Beş yüz hanehalkı şövalye

Reyne Hanesi:

 • İki bin asker
 • Üç yüzden fazla erkek kadın ve çocuk
Tarbeck Kalesinde:
 • Beş yüz şövalye
 • Üç bin silahlı erkek
 • Üç bin arbaletçi
 • Castamere de:

  • Lannister, Westerling,Banefort, Plumm ve Stackspear Hanelerinden on üç bin asker
  Kayıplar
  Asilerin tümü yok edildiÇok az

  Reyne Tarbeck İsyanı FS 261 yılında Batı Toprakları'nda yaşanan bir ayaklanmadır.Reyne Hanesi ve Tarbeck Hanesi Casterly Kayası Lordu Tytos Lannister'ın zayıflığının farkedilmesinden dolayı bağlılıklarından vazgeçti ve azam lordları Lannisterlara karşı ayaklandılar. İsyan Tytos'un veliahtı Tywin Lannister tarafından bastırıldı.

  Başlangıç

  Reyne –Tarbeck İsyanı’na yol açan birçok etken vardır, Lord Tytos Lannisterın zayıf ve etkisiz liderliği bunların en önemlisidir. Lady Ellyn Reyne'in entrikacı ve kindar olmasından dolayı çekişmeyi kızıştıran zamansız ihtirasları da bir diğer sebepti. Ellyn, zengin Lannister ailesine evlilik yoluyla girip Casterly Kayası Leydisi olmayı arzulayan hırslı ve gaddar bir kadındı. Babası, Robert Reyne, kızını Lord Gerold Lannisterın varisi Tywald Lannister ile nişanlanmasını başarıyla ayarladı. Fakat Ellyn’in nişanlısı ve babası Peake Ayaklanmasında öldürüldü. Ellyn bu sefer Gerold’un ikinci oğlu Tion ile evlendi ve Casterly Kayası Ladysi oldu. Ellyn muhteşem bir ilgi odağı oldu ve mevkisini Reyne Hanesini, kardeşleri Roger ve Reynard’ ı kapsayacak şekilde, desteklemek için kullandı. Ellyn ile Gerold’un üçüncü oğlu Tytos’un karısı Leydi Jeyne Marbrand arasında acımasız bir rekabet vardı.

  Ellyn’in kocası Dördüncü Blackfyre İsyanında öldükten sonra Gerold hükmetmesi için Tytos’u hazırlamaya başladı. Reyne’lerin çoğu Castamere'e gitmek için Casterly Kayası’ndan ayrıldılar. Ellyn ise kaldı ama Tytos’u baştan çıkarma girişiminde bulunması ve Tytos’un bunu karısı Jeyne’e itiraf etmesinden sonra alelacele Gerold tarafından iki kez dul kalan Tarbeck Kalesi Lordu Walderan Tarbeck ile evlendirildi.

  Tytos 244 FS yılında Casterly Kayası Lordu ve Batı Muhafızı oldu. Tytos sevilmeye istek duyan ve aslında insanları çabucak affetmeye hevesli biriydi. Çoğu bunu zayıflık olarak gördü ve aslında, Tytos’un sancaktarlarının çoğu ve Kayce ile Lannis Limanın tüccarları borçlarını ödemeden başka borçlar aldılar. Erkek kardeşleri aracılığıyla, Leydi Ellyn bile Lannister Hanesinden borç alıp parayı harap Tarbeck Kalesini restore etmek için kullandı. Lannisterların gücü azaldı ve hatta batı topraklarının ötesindeki insanlar da Lannisterların artık korkutucu olmadığını fark etmeye başladı. Buna bağlı olarak Tytos sadece Walder Freyin istemesiyle kızı Genna Lannisterı Walderın ikinci oğlu Emmon Frey ile nişanladı. Bunun ilan edilmesinin üzerine Lord Roger Reyne, kız kardeşi Ellyn yüksek sesle gülerken salonu öfkeyle terk etti. Tytos’un en büyük oğlu Tywin evliliğin aleyhinde konuştu çünkü bunun uygun olmayan bir eşleşme olduğunu düşünüyordu. Tytos daha sonra Tywin’i Kral Toprakları’na Aegon V Targaryen’in sarayına kadeh taşıyıcısı olarak, diğer oğlu Kevan Lannister’ı da Castamere’e gönderdi.

  Lord Tytos’un en büyük üç oğlu Dokuz Kuruşluk Kralların Savaşına katıldı. Tywin, Basamaktaşı'ndan yeni şövalye olan Kevan ve Tygett ile birlikte döndüğünde Lannister Hanesinin hakimiyetini eski haline getirme görevini Tytos’un istememesine rağmen üstüne aldı. Tywin babasının verdiği borçların geri ödenmesini istedi ve ödeyemeyecek olanların Kaya’ya rehineler göndermelerini emretti. Kevan Tywin’e yardım için beş yüz usta askerden oluşan yeni bir birlik oluşturdu. Sör Harys Swyft kızı Dorna Swyft'i Kevan’a rehine olarak göndermeye boyun eğdiğinde, Lord Roger Reyne Tywin’in emrini okuduğunda güldü ve arkadaşlarına ve derebeylerine hiç bir şey yapmamalarını tavsiye etti. Lord Walderan Tarbeck Tytos’u Tywin’in emrini feshetmeye razı etmek istedi ama Tywin adamı Casterly Kayası’na geldiğinde hapsetti.

  Karşılık olarak, Ellyn Tarbeck üç Lannister’ı hapsetti -ki bunların arasında Tywin’in karısı Joanna’nın kardeşi Stafford Lannister da vardı- ve kocası geri dönmediği takdirde onlara zarar vermekle tehdit etti. Tytos, Tywin’in alıkonulan her bir Lannister’a karşın Lord Walderan’ın karısına üç parça halinde gönderilmesi teklifini görmezden geldi. Tytos bunun yerine Walderan'ı sağ salim geri döndürdü ve Tarbecklerin Lannister Hanesi'ne olan borçlarını affetti.

  İsyan

  Tywin Lannister Hanesi’ne sadık olmayan derebeylerini azimle yenmeye devam etti. FS 261 yılında, esirlerin karşılıklı salıverilmesinden sonra Tarbeck Kalesi ve Castamere’e kuzgunlar gönderdi ve Casterly Kayası'nda hesap vermelerini talep etti. Beklediği gibi, Lord Roger Reyne ve Sör Reynard Reyne hatta Lord Walderan Tarbeck ve Leydi Ellyn Tarbeck ayaklandı, bağlılıklarından vazgeçtiler.

  Lord Tytos Lannister’ın izni olmaksızın Tywin isyancılara karşı üç bin silahlı adam ve arbaletçi ve beş yüz şövalye ile harekete geçti. Yarı resmi kaynaklara göre, bu orduya Marbrand Hanesi ve Prester Hanesi’nin yanı sıra bir düzineden az lord da birlikleriyle katıldılar.

  Tarbeck Kalesinin düşmesi

  Lannisterların Tarbeck Kalesine hızlıca ilerlemesi nedeniyle Lord Tarbeck sancaklarını toplamaya zaman bulamadı. Bu yüzden Lannister ordusuna karşı sadece hane halkından şövalyelerle savaştı. Tarbecklerin katledildiği kısa kanlı bir savaş oldu. Yarı resmi kaynaklara göre, Lord Walderan’ın ilk evliliğinden hayatta kalan tek oğlu veliahtı savaşta öldü ama Lord Walderan ve ikinci evliliğinden olan iki oğlu canlı ele geçirildi. Walderan oğullarının fidye ile bırakılacağını umarken, hepsi öldürüldü. Lordun ve oğullarının başları mızrağa geçirildi ve Tarbeck Kalesi'ne gönderildi. Tarbeck Kalesi'nde Leydi Ellyn uzun bir kuşatma bekliyordu. Castamere’e kuzgunlar gönderdi ve kardeşlerinden yardım istedi. Bu arada Tywin bir günden az bir sürede kuşatma araçları yapmıştı. Bunlarla büyük bir kaya parçası duvarların üstünden Tarbeck Kalesinin yaşlı iç kalesine atıldı. Kale Ellyn ve oğlunun üstüne yıkıldı. Tüm direniş sonlandı ve kapılar açıldı. Tywin kalenin ateşe verilmesini emretti. Bir gün ve gece alevler Tarbeck Kalesinden geriye kararmış bir iskelet kalıncaya kadar yandı. Yarı resmi kaynaklara göre, Tywin Ellyn’’in kızlarına sessiz kız kardeşlere katılmaları için baskı yaptı. Castamere Lordu Roger Reyne, aceleyle toplanmış iki bin adamla geldi ve alevler içinde ki Tarbeck Kalesine tanık oldu. Çoğu rapor Lannisterların Reynelerden üç kat fazla adamı olduğunu iddia eder. Roger yorgun adamlarını Lannister ordusuna sürpriz bir saldırı için gönderdi. Bununla birlikte Lannister ordusu şoku atlattı ve Lord Rogerı kaçmaya zorladı. Bir arbalet tarafından Tywin'in karşı atağı sırasında vurulan Roger Castamere’a taşındı. Reyne adamlarından yarısı savaşta öldü.

  Castamere’in düşüşü

  Lord Roger yaralarından dolayı zayıf ve ateşi çıkmış iken küçük kardeşi Sör Reynard Reyne, geri kalan Reyne kuvvetlerinin komutanlığını üstlendi. Reyneler, Castamere'daki kuruyan altın ve gümüş madenlerinden imar edilmiş yer altı yerlerine sığındılar. Lannisterların daha fazla askere sahip olduğunu bilen Reynard adamlarına madenlerin içine doğru liderlik etti. Sör Tywin Lannister, Tarbeck Kalesi’nin yanışından üç gün sonra Castamere’a ulaştı ve yarı resmi kaynaklara göre ordusu Banefort, Plumm, Stackspear ve Westerling’lerin gelişiyle iki katına çıkmıştı. Reynard, Tywin’in madenlerin içinde ilerlemesinin mümkün olmadığından bir avantaja sahip olduğuna inanıyordu. Tüm halkı içerdeyken, Reynard Tywin’e teslim olmak için koşullar gönderdi. Reynard Tywin’in erkek kardeşlerinin Castamere'da rehin olarak hizmet etmeleri karşılığında Reynelerin Lannisterlara sadık derebeyi olabileceğini belirtti. Tywin bu şartları dikkate almadı. Bunun yerine ordusuna madenlerin kazma ve küreklerle kapatılması emrini verdi. Bütün girişler tonlarca taşla, toprakla ve gübreyle kapatıldı böylece içeri ve dışarı hiçbir yol kalmadı. Üç gün boyunca , Tywin adamlarına yakınlardaki bir akarsuya baraj yaptırttı ve yönünü maden girişine çevirtti. Mağara ağzını kapatan molozun içinde küçük boşluklar olduğundan su yolunu kolayca buldu. İçerdeki üç yüz askerden, kadından ve çocuktan hiçbiri dışarı çıkmadı. Lannister askerleri en uzak girişlere zayıf çığlıkları ve bağırışları duyabilsinler diye yerleşti ama gün bittiğinde sessizlikten başka bir şey yoktu. Tywin kalenin ateşe verilmesini emretti.

  Sonuç

  Savaşın sonunda asi Reyne ve Tarbeck aileleri yok oldu. Castamere’in ve Tarbeck Kalesi'nin harap olmuş, kararmış ve parçalanmış kaleleri bugüne kadar Kaya’nın gücünü küçümsemeye cesaret edenlere bir hatırlatma olması için boş kaldı. Castamere’in madenleri mühürlü bırakıldı. Tywin’in isyandaki tutumu onu Yedi Krallık'ta saygı gören ve korkulan bir kişi yaptı. Tywin’in metotlarının vahşiliği bazıları tarafından eleştirilmesine rağmen, herkes Batı Toprakları'nda düzenin yeniden kurulduğunu kabul etti. Tywin’in, Lannister Hanesi'nin gücünü ölümsüzleştirmek için yaptıkları Castamere Yağmurları şarkısında ölümsüzleştirildi. Tywin bu şarkıyı sorun çıkaran lordlarını korkutmak için kullandı.

  Alıntılar

  Aslan uyandı.

  - Harys Swyft Tywin Lannister ile ilgili olarak

  Roose Bolton: Tywin Lannister’ın laneti. Bizim keçi Tarbecklere veya Reynelere danışmalıydı. Onlar, lord babanızın ihanetle nasıl baş ettiği hususunda Hoat’u uyarabilirlerdi

  Jaime: Tarbeckler veya Reyneler yok. Roose: Ben de tam olarak bundan bahsediyorum.

  - Roose Bolton ve Jaime Lannister

  Jaime: Babamın da bir sözü vardır. Düşmanını öldürebilecekken asla yaralama. Ölü adamlar intikam isteyemez.

  Hoster: Oğulları ister.

  Jaime: Oğullarını da öldürürsen isteyemezler. Eğer benden şüpheniz varsa Casterlylere sorun. Lord ve Leydi Tarbeck’e veya Castamere’in Reynelerine sorun. Ejderha Kayası Prensi'ne sorun.

  - Jaime Lannister ve Hoster Blackwood