Reyne Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Castamere'in Reyne Hanesi
ReyneHanesi.PNG
Hane arması Gri zemin üzerine altın dilli ve pençeli kırmızı bir aslan
Sözler Bilinmiyor
Yerleşke Castamere
Şimdiki Lord Yok
Bölge Batı Toprakları
Unvan Castamere Lordu
Varis Yok
Bağlılık Lannister Hanesi
Diğer Kol(lar) Vikary Hanesi(tahmini)
Yok olma 261FS

Reyne Hanesi, Batı Toprakları’nda bulunan yok olmuş bir hanedir. Bir zamanlar Lannisterlardan sonra en güçlü ve en zengin aileydiler. Sözleri bilinmemekle birlikte arması gri zemin üzerine altın dilli ve pençeli kırmızı bir aslandır.

Tarih

Kahramanlar Çağı

Reyne Hanesi, Castamerede bir yeraltı makamı inşa eden İlk İnsanlardan bir ailedir. Madenin gümüş ve altını onları Casterly Kayasının Lannisterları kadar çok zenginleştirmiştir. Reyneler, Kral I.Loreon Lannister bir Reyne kızıyla evlendiğinde Kayanın Kralına bağlandılar.

Targaryen Dönemi

Ejderhaların Dansı olarak bilinen iç savaş boyunca Reyneler Yeşillerin tarafında yer aldılar. Lord Reyne, Göl Kıyısı Savaşında 130FS yılında öldürüldü. Birinci Blackfyre İsyanı boyunca Sör Robb Reyne Daemon Blackfyre tarafında olmuştur. Robb kendi çağının en iyi şövalyelerinden birisi olarak değerlendirilmiştir.

Castamere Yağmurları

Ana Konu : Reyne-Tarbeck İsyanı

Hanenin düşüşü Lord Robert Reyne zamanında olmuştur. Robert kızı Ellyn Reyne ile Gerold Lannisterın oğlu ve veliahtı Tywald Lannister arasında bir nişan ayarladı. Tywald, Peake Ayaklanması boyunca Robert'ın yaveriydi, ama her ikisi de Yıldız Kargı daki savaşta öldürüldüler. Uzun zamandır Casterly Kayası Leydisi olmayı arzulayan Leydi Ellyn bu rüyadan vazgeçmemekte ısrarcıydı. Tywald'ın ikizi Tion Lannisterın nişanlısını terk etmesi ve kendisiyle evlenmesi için aklını çeldi. Bu zaman boyunca, Leydi Ellyn Kaya'da kendini ilgi odağı haline getirmişti. Muhteşem turnuvalar, balolar tertip etmiş, Kayayı müzisyenlerle, maskaralarla ve Reynelerle doldurmuştu. Leydi Ellyn kardeşleri Roger Reyne ve Reynard Reyne'e ve diğer akrabalarına onurlar, makamlar ve topraklar bağışlamıştı.

Sör Tion Lannister'ın Dördüncü Blackfyre İsyanında ölümü Batı Toprakları üzerinde ki kontrolünü pekiştiren babası Gerold'u telaşlandırdı. Reynelerin Saltanatı miadını doldurmuştu. 239FS yılında Ellyn Gerold'un üçüncü oğlu Tytos Lannister ile yatmaya çalışmaktan suçlandı. Bunun sonucunda da Casterly Kayası'ndan gönderilip Lord Walderan Tarbeck ile evlendirildi.

Robert'tan sonra gelen Roger Reyne, Lord Gerold'un halefi Tytos'un hükümdarlığı boyunca Castamere Lordu idi. Reyneler, Tytos'un kötü yönetimi altında çok zenginleştiler. Roger ve Reynard'ın her ikiside Tytos'tan büyük tutarlarda altın aldılar. Dokuz Kuruşluk Kralların Savaşından sonra Tytos'un oğlu ve veliahtı Tywin Lannister borç verilen altınların geri ödenmesini talep etti, ama Roger söylentilere göre güldü ve vasallarına hiçbir şey yapmamalarını söyledi. Bu sonunda Tywin'i Reyneleri ve Tarbeckleri suçları için izahat vermeleri amacıyla resmi çağrı yapmasına sebep oldu. onlar ise bunun yerine baş kaldırmayı seçtiler ve bu şekilde, Reyne-Tarbeck İsyanı başladı.

Tarbeck Kalesi, Tywin'in büyük öfkesini ilk hisseden oldu ve Tarbeck Hanesi Ellyn de dahil yok edildi. Lannisterlara karşı başarısız bir savaşın ardından Reynard ve yaralanan Roger Castamere'in altına sığındı. Roger, önce halkını emniyete aldı ve Tywin'e anlaşma önerdi. Tywin ise Castamere'nin tüm girişlerini mühürletti ve yakındaki bir nehri madenlere yöneltti bunun sonucunda da içerde ki herkes öldü.

Reynelerin düşüşü Castamere Yağmurları isimli bir şarkıda anlatılmıştır. Bu şarkıyı Tywin zaman zaman göz dağı vermek için kullanmıştır.

Ve sen kimsin dedi gururlu lord,
niye başımı öne eğmeliyim?
Farklı bir pelerin giymiş bir kedisin sadece,
budur bütün bildiğim.
Pelerini ister altın olsun ister kırmızı,
her aslan pençelidir.
Benim pençelerim de uzun ve keskindir lordum,
seninkiler kadar uzun ve keskindir.
Ve adam hiç durmadan konuştu,
şu Castamare Lordu.
Ama şimdi salonunda yağmurlar ağlıyor
ve yağmuru kimse duymuyor.
Evet şimdi salonunda yağmurları ağlıyor
ve yağmuru tek ruh bile duymuyor.

Kitaplarda

Dunk ve Egg'in Hikayeleri

Son Olaylar

Kılıçların Fırtınası

Kızıl Düğün'ün ardından Sör Rolph Spicer Reynelerin harap kalesi Castamere ile ödüllendirildi.

Tarihi Kişiler

Sözler

Roose: " Tywin Lannister’ın laneti. Bizim keçi Tarbecklere veya Reynelere danışmalıydı. Onlar, lord babanızın ihanetle nasıl baş ettiği hususunda Hoat’u uyarabilirlerdi”

Jaime: “Tarbeckler veya Reyneler yok.”

Roose: “ Ben de tam olarak bundan bahsediyorum.”

Roose Bolton ve Jaime Lannister

"Her büyük lordun başa çıkılmaz sancaktarları vardır. Babamın Reyneleri ve Tarbeckleri vardı. Tyrellerin Florentleri , Hoster Tullynin ise Walder Freyi vardı. Sadece güç böyle adamları kendi yerlerinde tutabilir.

Jaime Lannisterdan Brienne Tartha

Arka Plan

Reyne Hanesi arması Simon de Montfort'un armasının renklerinin tersine çevrilmesidir. De Monfort, İngiltere'nin etkisiz Kralı III. Henry (1216-1272)'ye karşı isyan etti ve kısa bir zaman için gücü elde etti ta ki Henry'nin veliahtı Prens Uzunbacaklı Edward tarafından savaşta öldürülünceye kadar. Uzunbacaklı Edward, Tywin Lannister karakteri için ilham kaynağıdır.