Rhaegar Targaryen

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
TargaryenHanesi.png
Rhaegar Targaryen
TargaryenHanesi.png
Rhaegar twoiaf.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Gümüş Prens
Ejderha Prensi
Son Ejderha
Unvan Ejderha Kayası Prensi
Sör
Bağlılık Targaryen Hanesi
Kültür Valyria
Doğum FS 259Yaz Kalesi
Ölüm FS 283Üç Dişli Mızrak
Prenses Elia Martell
Kitap(lar) Taht Oyunları(Bahsedildi)
Kralların Çarpışması(Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası(Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti(Bahsedildi)
Ejderhalarla Dans(Bahsedildi)
Elia Martell ile evlenişi
Rhaegar ile Robert Üç Dişli Mızrak'ta dövüşürken(M.Luisa Giliberti©)
Rhaegar Targaryen(M.Luisa Giliberti©)
Ejderha Prensi(Silvenger©)

Prens Rhaegar Targaryen, Aerys II’nin büyük oğlu ve tahtın varisiydi. Aynı zamanda Ejderha Kayası Prensi'ydi. Rhaegar sıradan halk arasında çok popülerdi. Rhaegar, Robert’ın İsyanı’nda hayatını kaybetti. Bu isyanı tetikleyen Lyanna Stark’ın Rhaegar tarafından zorla kaçırıldığının iddia edilmesiydi. Rhaegar Yakut Geçidi'nde Robert'ın İsyanı sırasında teke tek bir dövüşte Robert Baratheon tarafından katledilmiştir.

Televizyon uyarlaması Game of Thrones dizisinde, Rhaegar geçmişi gösteren sahnelerde Wilf Scolding tarafından canlandırılmıştır.

Karakter ve Dış Görünüş

Rhaegar mor gözleri ile uzun ve güzeldi ve Targaryen Hanesi'ne özgü gümüş saçlara sahipti. Rhaegar göğüs kısmı mücevherlerle süslenmiş üç başlı ejderha işlemeli gece siyahı bir zırha sahipti. Rhaegar miğferini altın, turuncu ve kırmızı ipeklerle dekore edip miğferini aleve benzetmiştir.

Rhaegar son derece zeki biriydi ve kafasına koyduğu şeyi yapardı. Yetenekli bir müzisyen ve şövalye olduğu düşünülürdü. Prens halk tarafından çok sevilirdi ve Rhaegar Frey prensin onuruna isimlendirildi. Ancak veliaht prensin sessiz, içine kapanık ve kitap düşkünü olduğu söylenirdi. Rhaegar Yaz Kalesi'nin gölgesinden derinden etkilenmişti çünkü Rhaegar keder içinde doğmuştu ve zaman zaman hüzünlü olması buna bağlanırdı.

Kral Robert I Baratheon Rhaegar'ı küçümseyip onu Lyanna Stark'a tecavüz etmekten suçladığında, sadece Lyanna'nın kardeşi Eddard Stark buna kitaplarda değinildiğini ve Rhaegar'ın genelevlere gitmediğini düşünür. Sör Jaime Lannister Rhaegar'ın demir tonlu sesini hala hatırlar. Sör Barristan Selmy Rhaegar'ın hizmet ettiği üç kraldan da iyi olduğunu düşünür. Kız kardeşi Daenerys Targaryen çoğu kez Rhaegar ile karşılaştırılırdı ve bu karşılaştırma onun için iltifattı. Rhaegar'a romantik hisler besleyen insanlar içinde Cersei Lannister ve Jon Connington da vardır.

Geçmiş

Erken Hayatı

Prens Rhaegar, Kral Aerys II Targaryen ve Kraliçe Rhaella'nın ilk oğullarıdır. Rhaegar Yaz Kalesi'nde FS 259’da Yaz Kalesi Trajedisi'nde doğmuştur. Çocukken takıntılı derecede kitap okurdu ve bu durum onun alışkanlıkları hakkında şakalar yapılmasına neden olmuştur. Başlarda savaşçı alışkanlıklara karşı pek eğilimi olmamasına rağmen ilerleyen zamanlarda meşhur bir savaşçı olmuştur. Ancak görünüşe göre kendisinin savaşçılık alanında sivrilmesinin nedeni okuduğu şeylerden etkilenmesidir.

Rhaegar 17 yaşında şövalye ilan edilmiştir ve bütün duyumlar kendisinin son derece yetenekli ve becerikli bir savaşçıya dönüştüğünü belirtir. Rhaegar kendini turnuvalardan hep uzak tutardı ama yine de nadiren de olsa müsabakalara katılırdı, Rhaegar kılıçların seslerini Robert Baratheon veya Jaime Lannister gibi sevmezdi. İnsanlar Rhaegar'ın arpını mızrağından daha çok sevdiğini söylerler.

Myles Mooton ve Richard Lonmouth, Rhaegar’ın yaverleriydi. Rhaegar ikisini de şövalye yapmış ve kendisinin yakın arkadaşları olarak kalmışlardır. Lord Jon Connington da Rhaegar’ın yaverliğini yapmış iyi bir arkadaşıydı. Bir zamanlar Dorne'a yaptığı geziden dönerken Rhaegar Connington yerleşkesi Akbaba Tüneği'ni ziyaret etti. Lord Armond Connington'ın rakipleri Morrigen Hanesi'ne karşı Targaryen Hanesi'nin desteğini kazanmaya çalışırken, Rhaegar'ın şarkıları kaledeki kadınların göz yaşı dökmelerine sebep olmuştur. Ancak Rhaegar'ın en eski ve en yakın arkadaşı Sabah Kılıcı Sör Arthur Dayne olmuştur. Arthur Dayne'e Sör Barristan Selmy'e güvendiğinden daha çok güvenmiştir.

Rhaegar arpıyla birlikte Yaz Kalesi kalıntılarını sıkça ziyaret etmeyi severdi. Döndüğünde şarkılarını öyle güzel söylerdi ki bu şarkılar kadınların göz yaşları akıtmasına neden olurdu. Rhaegar sık sık soğuk duruşlu, yalnız ve kitapsever biri olarak tasvir edilmesine rağmen, Cersei Lannister'ın bir keresinde belirttiğine göre Viserys'in Doğumunun Şerefine Yapılan Turnuva'da, halk Tywin Lannister için Kral Aerys II’e nazaran iki kat daha fazla tezahürat yapmıştı ancak Tywin Lannister için yaptıkları tezahürat Rhaegar için yaptıklarının yarısı kadardı. Rhaegar turnuvada aralarında Sör Barristan Selmy, Gerion ve Tygett Lannister'ın da bulunduğu bir düzine şövalyeyi yenmiştir ancak finalde arkadaşı Sör Arthur Dayne tarafından yenilmiştir. Aerys Tywin'in Rhaegar ile Cersei'nin nişanlanması teklifini turnuvada reddetmiştir. Rhaegar Arthur'u Fırtına Burnu Turnuvası'nda yenmiştir.

Rhaegar, Targaryen soyundan doğdu ve evlenecek yaşa geldiğinde Rhaegar ile evlenebilecek kız kardeşi veya bir akrabası yoktu. Kral Aerys ilk kuzeni olan Lord Steffon Baratheon’u, evlenecek kız kardeşi olmayan Rhaegar için uygun bir eş araması için göndermiştir. Valyria kanının Essos'ta halen bulunmasına rağmen Steffon'ın bulduğu adaylardan hiçbiri Rhaegar ile evlenecek kadar soylu değildir.

Bunlardan sonra Rhaegar Dornelu prenses Elia Martell ile müsrif bir törende evlendi. Babası bu düğüne katılmadı çünkü Kral Aeyrs suikast girişimi nedeniyle paranoyaklaştı ve genç Prens Viserys Targaryen'ı da düğüne getirmedi. Rhaegar ve babasının arasındaki ilişki bu olaydan sonra daha da gerginleşti ve Rhaegar yeni gelinini de yanına alıp Ejderha Kayası'na gitti. Rhaegar ve Elia'nın ilk çocuğu bir kız olan Rhaenys FS 280'de doğmuştur. Bebek kaleye tanıtılırken Rhaegar'ın annesi Rhaella torununu sıcaklıkla kucakladı. Kral Aerys ise bebek için "Dornelu kokuyor" demiştir. Böylelikle Rhaegar ve Aerys'in arası iyice soğumuştur.

Elia ve Rhaegar'ın bir oğlu oldu ve adını Aegon koydular. Elia hassas sağlığı yüzünden Rhaenys'i doğururken yarım yıl yatağa düşmüştür ve Aegon'u doğururken ölümünün kıyısından dönmüştür, Üstatlar Rhaegar'a Elia'nın bir daha çocuk doğurmaya uygun olmadığını söylemişlerdir.

Rhaegar’ın kuzgunlarla haberleştiği Üstat Aemon, Rhaegar oğlu Aegon’un Vaat Edilen Prens olduğuna inandığını hatırlar.

Lord Tywin Kral Eli makamından istifa edip saraydan ayrıldığında Kral Aerys'in yeni paranoya ve güvensizlik odağı kendi oğlu ve varisi Prens Rhaegar olur. Sarayda prense ve krala sadık olan gruplar arasında bir gerginlik büyür. Büyük Üstat Pycelle saraydaki Ejderhaların Dansı'na benzeyen gerginlik ve bölünmeyi önceden Hisar'a mektup yollamıştır. Pycelle iki grup uzlaşmaya varmazsa yeni bir iç savaşın çıkacağından korkmuştur.

Harrenhal Turnuvası

FS 280 veya FS 281'de Lord Walter Whent Harrenhal'da bir turnuva olacağını duyurdu. Bazılarına göre turnuvayı bizzat Rhaegar ayarlayıp finanse etmiş. Böylece Rhaegar diyarın büyük lordlarıyla buluşup Büyük Konsey'i ayarlayacak ve böylece babasının yerini alacaktı. Walter turnuvanın olacağını duyurduktan kısa bir süre sonra kardeşi, Kral Muhafızı Ser Oswell Whent abisini ziyaret etti. Lord Varys Aerys II'i bu ihtimale karşı uyardığında, kral turnuvaya katılmaya karar verdi.

Büyük Harrenhal Turnuvası sırasında, Rhaegar Targaryen durdurulamaz gibiydi. Sabah Kılıcı Sör Arthur Dayne’i bile mağlup etti. Kış gülü tacını Aşk ve Güzellik Kraliçesi için kazandı. Kendi karısı olan Dorne Prensesi Elia Martell’i geçip tacı Lyanna Stark’ın kucağına koyması, Rhaegar'ın Lyanna’ya olan ilgisini ortaya çıkardı. Daha sonra Eddard Stark bu olayı "bütün gülümsemelerin bittiği an" olarak hatırlamıştır. Sonraki yıl Rhaegar nedeni bilinmeksizin Lyanna'yı görünüşte kaçırmıştır. Bu olay Robert'ın İsyanı'nı tetiklemiş ve Targaryen Hanedanı'nın çöküşüne sebep olmuştur.

Rhaegar, Robert ile Üç Dişli Mızrak Savaşı'nda nehir geçidinde karşılaştı. Üç Dişli Mızrak’ın köpüren sularında efsanevi bir düello gerçekleşti. Rhaegar, Robert’i yaralamasına rağmen Robert’in savaş çekici tarafından ağır bir darbe alıp yıkıldı. Bu darbe Rhaegar’ın yakutlarla kaplı zırhını parçalayıp suyun altına gönderdi. Bu bölge daha sonra Yakut Geçidi olarak isimlendirildi.

Daha sonra Elia ve oğlu, Sör Gregor Clegane ve Sör Amory Lorch tarafından Kral Toprakları’nın Yağmalanması sırasında katledildi. Lorch daha yeni yürümeye başlayan Rhaenys’i çığlıklar içerisinde babasının yatağından alıp sürükleyerek bıçakladı. Sör Gregor Clegane bebeğin kafasını ezip duvara fırlatarak öldürmüştür.( Bu bebeğin sanılanın aksine Aegon VI olmadığı, köylü bir ailenin bebeği olduğuna inanılmaktadır.) Daha sonra Elia’ya tecavüz edip öldürmüştür.

Kitaptan Referanslar

Taht Oyunları

Robert Baratheon, Rhaegar’dan bahsederken onu tecavüzcü ve canavar olarak kötülüyor. Fakat Eddard Stark arkadaşıyla aynı düşünceleri paylaşmıyor.

Daenerys rüyasında Rhaegar’ın zırhı kadar siyah bir aygırın üstüne bindiğini gördü. Kırmızı alevler miğferinin göz aralıklarından parıldıyordu. Dany miğferin cilalı siyah siperini kaldırdığında abisinin yerine kendi yüzünü gördü.

Kralların Çarpışması

Daenerys yeni doğan ejderhalarından birini abisinin şerefine karşılık olarak isimlendirir. Yeşil ve bronz pullu ejderhaya, Üç Dişli Mızrak’ın yeşil kıyılarında ölen cesur abisi Rhaegar’ın onuruna Rhaegal ismini koydu.

Rhaegar, Daeneys Targaryen’a Ölümsüzler Sarayı’nın imgelerinde gözüktü. Daenerys, Rhaegar’ı karısı Elia ile konuşurken ve oğullarının(Aegon) ismi ve kaderinin ne olacağıyla ilgili tartışırken gördü. Ayrıca şunu da belirtmiştir…

“Ejderhanın üç başı var. Bir tane daha olmalı.”

Daenerys ayrıca Ölümsüzler Sarayı’nda abisinin Üç Dişli Mızrak’ın kıyısında Robert Baratheon tarafından öldürüldüğünü de görmüştür:

Yakutlar ölen prensin göğsünden kan damlaları gibi akarken, prens suyun üstünde dizlerinin üstüne çöktü ve son nefesinde bir kadının adını fısıldadı.

Kılıçların Fırtınası

Balerion isimli gemideyken, Daenerys, Arstan Beyazsakal’a abisi hakkında çok az şey bildiğini söyler. Onun hakkında bildikleri sadece Viserys’in anlattığı hikayelerdir. Viserys daha çocukken Rhaegar ölmüştür. Daenerys, Arstan’a Rhaegar’ın gerçekte nasıl olduğunu sorar ve Arstan şu cevabı verir:

“Yetenekli. Bu her şeyin üstünde. Kararlı, bilinçli, görevine bağlı, azimli.”

Daha sonra Dany’e Rhaegar hakkında bir hikaye anlatır:

Ejderha Kayası Prensi küçük bir çocukken kitaplara çok düşkündü. Okumayı o kadar küçük yaşta öğrenmişti ki, insanlar Kraliçe Rhaella’nın hamileyken birkaç kitap ve mum yutabilmiş olduğunu söylerlerdi. Rhaegar’ın diğer çocukların oynadığı oyunlara karşı ilgisi yoktu. Rhaegar’ın zekası, üstatları dehşete düşürüyordu. Babasının şövalyeleri dalga geçerek Kutsanmış Baelor’un tekrardan hayata gelmiş olabileceğini söylerlerdi. Bu durum Prens Rhaegar’ın parşömenlerin içinde onu değiştiren bir şey bulana kadar devam etti. Kimse ne olduğunu bilmiyor ama bir gün küçük çocuk sabahın erken saatlerinde şövalyelerin kılıçlarını kuşandığı avluda belirdi. Şövalyelerin ustası Sör Willem Darry’nin yanına gidip ‘Bir kılıç ve kalkana ihtiyacım var. Görünüşe göre bir savaşcı olmalıyım.’ dedi.”

Jaime kafasını ağaç kütüğüne yaslayıp uyurken, ateşler içinde bir rüya gördü. Rüyasının bir bölümünde Kral 2. Aerys’e hizmet eden Kral Muhafızları’ndan 5 kardeşini gördü. Onların yanında sis ve kederle kaplanmış Rhaegar Targaryen at sürüyordu, Ejderha Kayası Prensi , Demir Taht’ın gerçek varisi. Prens Rhaegar soğuk bir ışıkla yanıyordu, ışık şimdi beyazdı, şimdi kırmızı ve şimdi de siyah. Jaime’e şunu dedi :

“Karımı ve çocuklarımı senin ellerine bırakmıştım.”

Jaime asla onları incitmek gibi bir niyeti olmadığını söyler.

Kargaların Ziyafeti

Jaime babasının cenazesinin başında nöbet tutarken Kızıl Kale’nin avlusunda Rhaegar ile vedalaştığı günü hatırladı. Prens, üç başlı ejderhanın göğsündeki zırhının yakutlarını ortaya çıkaran gece kadar siyah bir zırh kuşanıyordu. Jaime onlara katılmak için prensten izin istemişti ama Rhaegar bu teklifi reddetmişti. Jaime’e babasının Tywin Lannister’dan, kuzeni Robert’ten daha çok korktuğunu söylemişti. Tywin’in Aerys’e zarar vermesini önlemek için Jaime’den Aerys’e yakın olmasını istemişti. Böyle bir zamanda, ondan bu koltuk değneğini almaya cesaret edemeyeceğini belirtmişti. Jaime inat edince, Rhaegar ellerini Jaime’nin omzuna koymuştu ve şunları demişti:

“Savaş bittiğinde konseyi toplamaya niyetliyim. Bir takım değişiklikler yapılacak. Aslında uzun zamandır niyetliydim ama… pekala daha yapılmamış şeylerden bahsetmenin anlamı yok. Dönünce bu konuyu konuşuruz.”

Bu Jaime’nin Rhaegar ile son konuşmasıydı. Kapıların dışında bir ordu toplanıyordu. Aynı zamanda başka bir ordunun Üç Dişli Mızrak'ta toplandığı gibi. Ejderha Kayası Prensi atına binmişti, siyah miğferini takmıştı ve kendi sonuna doğru ilerlemişti.

Cersei Lannister, Rhaegar’ı ilk defa çocukken Casterly Kayası’nda yapılan turnuvada gördüğünü hatırlar. Kendisi prense sunulduğu zaman ona delicesine aşıktır :

Cersei prensi canlı kanlı gördüğünde 10 yaşındaydı. Kendisini Lord babasının Kral 2. Aerys’in batıya gelişini kutlamak için düzenlediği bir turnuvada görmüştü. Lannis Limanı’nın duvarlarının altında seyirciler için yükselen oturma yerleri vardı. Sıradan insanların tezahüratları Casterly Kayası’nda gök gürültüsü gibi yankılanmıştı. Babası için yapılan tezahüratlar, Aerys için yapılanın iki katıydı ama Rhaegar için yapılanın yarısı kadardı.

17 yaşındaki yeni şövalye Rhaegar Targaryen, altın zırhının üstüne siyah bir göğüs kalkanı takmış şekilde müsabaka meydanına çıkmıştı. Miğferinin arkasında dalgalanan altın, kırmızı ve turuncu renkli uzun flamalar ateş gibi gözüküyordu. Amcalarından ikisini ve Tywin’in en iyi 12 mızrak dövüşçüsünü kendi mızrağıyla devirmişti. Prens o gece gümüş arpını çalmıştı ve Cersei’yi ağlatmıştı. Cersei prense sunulduğu zaman, neredeyse prensin mor renkli hüzünlü gözlerinin içinde boğulacaktı. Yaralanmış diye düşünmüştü ama evlendiğimizde onun yaralarını saracağım. Rhaegar’ın yanında oturan onun güzel Jaime’si bile toy bir çocuk gibi gözükmüştü.

Ejderhalarla Dans

Daenerys, Sör Barristan’a onun Rhaegar’ın düğününe tanıklık ettiğini söyler ve ona abisinin aşk için mi yoksa görev için mi evlendiğini sorar. Ser Barristan duraksar ve yanıt verir:

“Prenses Elia iyi bir kadındı Majesteleri. Kendisi uysal bir kalbi ve aklı olan, zeki ve kibar biriydi. Prensin ona çok düşkün olduğunu biliyorum.”

Dany kendi kendine düşkün kelimesinin çok fazla şey belirttiğini düşündü. Evlilik töreninde Dany sevgilisi Daario’ya baktı ve Rhaegar’ın kuzeyli kızı götürdüğü gibi kendisinin de Dany’i alıp götürmesini ve onun için savaşmasını umdu. Fakat kraliçe bunun aptallık olduğunu biliyordu.

Jon Connington, Young Griff ile güven konusunu tartışırken, onu aşırı ihtiyatlı biri olmaması konusunda uyarır. Aksi halde güvensizlik bir insanı zehirleyebilir ve onu korkak ve hırçın birine dönüştürebilir. Sonra şöyle düşünür :

“Kral Aerys de böyle biriydi. Sonunda, Rhaegar bile bunu açıkça görmüştü.”

Daha sonra Altın Mürettebat, Demir Taht’ı geri istemek için karaya çıktıktan sonra, Jon Connington, Rhaegar’ın oğluna karşı başarısız olmayacağına dair yemin eder. Çünkü önceden Rhaegar’a verdiği sözü tutamamıştır.

Aegon Targaryen, Jon Connington’a onun kalesi Akbaba Tüneği’ni beğendiğini söylediğinde, Jon birden Rhaegar ile olan anısını hatırlar. Rhaegar'ın Akbaba Tüneği’nin en uzun kulesi olan doğu kulesinde ayakta dururken ona olan bakışını ve şu sözlerini anımsar:

“Babanın toprakları çok güzel”, demişti. Gümüşi renkli saçları rüzgarla uçuşuyordu. Gözleri koyu menekşe rengindeydi. Bu çocuğunkilerden daha koyuydu.

Rhaegar'ın Söyledikleri

"Bir kılıç ve bir zırh istiyorum. Görünüşe göre bir savaşçı olmam gerekiyor."[1]

Rhaegar'dan Willem Darry'ye

"Şu mücadele bittiğinde konseyi toplamak niyetindeyim. Değişiklikler yapılacak. Bunu uzun zaman önce yapmak istiyordum ama... neyse, yürünmemiş yollardan bahsetmenin bir faydası yok. Döndüğümde konuşacağız."[2]

Rhaegar'dan Jaime Lannister'a

Rhaegar Hakkında Alıntılar

"Rhaegar kahramanca savaştı, Rhaegar asilce savaştı, Rhaegar onuruyla savaştı. Ve Rhaegar öldü." [3]

"Her gece rüyalarımda tekrar tekrar öldürüyorum onu, bin kez ölse, yine de hak ettiği cezayı alamaz." [4]

"Prens Rhaegar, Leydi Lyanna’sını sevdi ve bu sevgi uğruna öldü." [5]

Barristan Selmy'nin düşünceleri

"Yeryüzüne ondan daha güzel bir adam gelmiş midir? Ama o yalnızca bir adam değildi. Onun kanı eski Valyria’nın kanıydı, ejderhaların ve tanrıların kanı." [6]

Cersei Lannister'ın düşünceleri

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aegon V
 
Betha
Blackwood
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Duncan
 
Eskitaş'lı
Jenny
 
Jaehaerys II
 
Shaera
 
Daeron
 
Rhaelle
 
Ormund
Baratheon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aerys II
 
Rhaella
 
 
 
 
 
 
 
Baratheon
Hanesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rhaegar
 
Elia
Martell
 
Shaena
 
 
Ölü Doğan Çocuk
 
 
Jaehaerys
 
 
Drogo
 
Daenerys
 
Hizdahr
zo Loraq
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rhaenys
 
Aegon
 
 
 
Daeron
 
Aegon
 
Viserys
 
Rhaego

Referanslar

  1. Kılıçların Fırtınası, Bölüm 8, Daenerys I.
  2. Kargaların Ziyafeti, Bölüm 8, Jaime I.
  3. Kılıçların Fırtınası, Bölüm 23, Daenerys II.
  4. Taht Oyunları, Bölüm 4, Eddard I.
  5. Ejderhaların Dansı, Bölüm 67, Kral Deviren.
  6. Kargaların Ziyafeti, Bölüm 24, Cersei V.