Rhaenyra Targaryen

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
TargaryenHanesi.png
Rhaenyra Targaryen
Rhaenyra'nın Arması.JPG
Genç Rhaenyra Targaryen.JPG
Karakter Bilgisi
Lakap Diyarın Zevk Kaynağı
Ejderha Kayası'nın Kaltağı
Göğüslü Kral Maegor
Maegor'un Memesi
Yarım Yıl Kraliçesi
Unvan Ejderha Kayası Prensesi
Andalların, Rhoynarın ve İlk İnsanların Kraliçesi
Yedi Krallığın Leydisi
Bağlılık Targaryen Hanesi
Siyahlar
Irk Valyrian
Doğum 97FS
Ölüm 130FSEjderha Kayası
1. Sör Leanor Velaryon
2. Prens Daemon Targaryen
Kitap(lar) Buz ve Ateşin Şarkısı (Bahsedildi)
Düzenbaz Prens (Bahsedildi)
Prenses ve Kraliçe (Bahsedildi)
Gezgin Şövalye (Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (Bahsedildi)

Prenses Rhaenyra Targaryen yada gençken söylenen adıyla Diyarın Zevk Kaynağı veya daha sonraki yıllarda söylenen adıyla Yarım Yıl Kraliçesi, Kral Viserys I Targaryen'in ilk doğan çocuğuydu. Demir Taht'a oturmak için kardeşi Aegon II Targaryen'le mücadele etmiş ve bu mücadeleye Ejderhaların Dansı denmiştir. İki Targaryen Kralı Aegon III ve Viserys II'nin annesidir.

Rhaenyra'nın kişisel arması dörde bölünmüş zeminde sol üst ve sağ alt çaprazlarda Targaryen arması olan siyah zemin üzerine üç kırmızı ejderha, sağ üstte annesi Aemma Arryn onuruna Arryn arması olan mavi zemin üzerine ay ve şahin, sol altta ise kocası Leanor için (Aynı zamanda savaş sırasında en büyük desteği veren Velaryon'ları onurlandırmak için) turkuaz zemin üzerine deniz atı konmuştur. Dans sırasında savaşlarda bu bayrak kullanılmıştır.

Rhaenyra Targaryen

Görünüş ve Karakter

Rhaenyra, gümüş-altın renkli saçlarını Fatih Aegon'un eşi Visenya gibi örer, ailesinin Valyrian özelliklerini yansıtmayı sever ve kendisinin bir savaşçı olduğunu düşünür. Gençliğinde tüm alanlarda en başarılı kadın olduğu söylenir. Çoğunlukla altın işlemeli, mor ve bordo Myr işi dantelli zengin görünümlü kadife kıyafetler giyerdi. Korsesi inci ve elmaslarla süslenmişti ve parmaklarında her zaman yüzükler olurdu. Endişeli olduğu zamanlarda etrafında tur atardı.

Rhaenyra çok gururlu ve inatçı olmasının yanında alıngan olduğunda ağzı küçülürdü. Altı gebelik geçirmesiyle beli kalınlaşmış, göğsü büyümüş ve tombul bir kadın olmuştur. Henüz yirmi yaşındayken üç çocuk doğurmuş ve kilo sahibi olmuştur.

Rhaenyra büyüleyici olmasına rağmen kolayca öfkelenirdi ve asla yapılanları unutmazdı. Ejderhaların Dansı'nda babasının tacını takar.

Tarihi

Rhaenyra, Kral Viserys I Targaryen'le Arryn Hanesi'nden Kraliçe Aemma Arryn'in yaşayan tek çocuğudur. Sekiz yaşındayken babası tarafından varis yapıldı ve Westeros'un ilk kraliçesi olma umuduyla yetiştirilmeye başlandı.

Erken Yaşamı

Rhaenyra, 97FS'de Kral Viserys I Targaryen'le Leydi Aemma Arryn'in yaşayan tek çocuğudur. İki erkek kardeşi çocukken ölür.

Rhaenyra yedi yaşındayken Syrax isimli bir ejderhaya binerek gökyüzüne uçar ve ejderha sürücüsü olur. Bir yıl sonra sekiz yaşındayken babasının kadeh taşıyıcısı olur, turnuvalar ve konsey toplantılarında babasının yanında yer alır. Kral Viserys nadir bir şekilde Rhaenyra olmadan gözükür.

Genç yaştaki Rhaenyra amcası Prens Daemon Targaryen'e aşık olur. Daemon'un Dar Deniz'in karşısına yaptığı seyahatlerinde Rhaenyra'ya hediyeler getirir. 105FS'de Sör Criston Cole Kral Muhafızı seçilir. Cole bir önceki yıl turnuva kazanır, Aşk ve Güzellik Kraliçesi ilan eden tacı Rhaenyra'ya verir. Büyüleyici olan Sör Criston turnuvada Rhaenyra'da dahil birçok kadını etkiler. Hatta ona vurulmuş ve Benim beyaz şövalyem diyerek seslenmiştir. Rhaenyra babasından Cole'un kişisel muhafızI olmasını ister ve Viserys bunu kabul eder. O andan itibaren Cole her yerde Rhaenyra'yı koruyan kişilerin başında gelir.

Rhaenyra'nın annesi Aemma 105FS'de hamile kalır. Rhaenyra'nın ikinci erkek kardeşi doğar ancak Aemma doğum sırasında, kardeşi ise ertesi gün ölür. Kral Viserys diyarın tüm lordlarının önünde Rhaenyra'yı varis ilan eder, orada bulunan lordlarda Rhaenyra'ya sadakat yemini ederler ve onurunu koruyacaklarına dair söz verirler. Bunun dışında Rhaenyra Ejderha Kayası Prensesi ilan edilir.

Kral Viserys 106FS'de Leydi Alicent Hightower'la evlendiğinde üvey anne ve üvey evlat iyi geçiniyordu. Yeni Kraliçe 107FS'de Aegon ve 110FS'de Aemond adında iki oğlan doğurur ve böylece bir anda değişir, kendi çocuklarının varis olması gerektiğini söyler. Viserys bu konuda konuşmak istemez ve fazla ilgilenmez ancak insanlar sürekli bu konu hakkında konuşur. Alicent'in babası ve aynı zamanda Kral Eli Sör Otto Hightower bu konuda çok fazla ısrar eder ve sonunda görevden alınır ancak Kraliçenin Konseyi ve Prensesin Konseyi çoktan kurulur.

111FS'de Kral Viserys ile Kraliçe Alicent'in evliliğinin beşinci yıl dönümünde yapılan turnuvanın açılışında Prenses geleneksel Targaryen rengindeki elbiseler giyer, kraliçe ise yeşil elbise giyer. Orda olanlar daha sonra kraliçenin grubuna Yeşiller, prensesin grubuna ise Siyahlar isimlerini takar. Sör Criston Cole Prenses ve Siyahlar adına, başta kraliçenin kardeşleri ve kuzeni Sör Gwayne Hightower'da olmak üzere birçok Yeşiller üyesini atsız bırakır ve şampiyon olur. Siyahlar moral kazanmıştır.

Septon Eustace'in dediğine göre Prenses Rhaenyra on altı yaşındayken amcası Prens Daemon Targaryen'e bekaretini vermiştir. Soytarı Mantar'ın dediği ise Septon Eustace'den daha çılgıncadır. Mantar'ın iddiasına göre baştan beri Daemon Rhaenyra ile ilişkiye girmiş ve bu ilişki sırasında Mantar'ı da orada tutmuştur. Ayrıca Rhaenyra'nın bakire olmadığınıda söyler ve burada Septon Eustace ile görüşleri tamamen ayrılır. Yine Mantar'ın dediğine göre Rhaenyra, Sör Criston Cole'a aşıktır ve Daemon'la ilişkiye girme sebebi artık kız olmak yerine kadın olma isteğidir. Hangi iddia doğrudur bilinmez, Büyük Üstat Runciter'a göre iki kardeşin kavgası sonucu Kral Viserys kardeşini sürgüne gönderir.

Rhaenyra.jpg

Ejderha Kayası Prensesliği

113FS'de Rhaenyra Ejderha Kayası'nı yönetmeye başlar. 114FS'de evlenmesi için Sör Leanor Velaryon ismi geçtiğinde Leanor gibi biriyle asla evlenmeyeceğini, evliliğe gerek duymadığını ve varisliğinin tehlikeye girmesi söz konusuda olsa yinede evlenmeyeceğini söylesede sonunda evlenirler. Söylenenlere göre babasına Kardeşlerim bile daha çok zevk verir demiştir.

Leanor ve Rhaenyra'nın Jace (Jacaerys Velaryon), Luke (Lucerys Velaryon) ve Joff (Joffrey Velaryon) adında üç oğulları olur. Viserys öldüğünde hepsi yetişkinliğe ulaşmış ve kendi ejderhalarının sahibi olmuşlardır. Rhaenyra'nın oğullarının aslında kişisel kalkanı Kemikkıran Sör Harwin Strong olduğu söylenir. Hatta Leanor ve Rhaenyra'nın saçlarının gümüş-altın renkte olduğu halde çocuklarının üçününde saçlarının kahverengi renkte olması bu iddiayı güçlendirir. Babalarının kim olduğu hala bilinmez.

Rhaenyra'nın diğer oğulları Aegon ve Viserys, kendi zamanının en iyi savaşçısı olarak kabul edilen amcası ve ikinci eşi Prens Daemon Targaryen'dan olmuştur. Evlilik Daemon'un ikinci eşi ve Rhaenyra'nın sevgilisi Harwin Strong'un ölmesinin ardından gerçekleşir. Evlilik haberi Kral'ın Şehri'ndeki Konseye geldiğinde Kral Viserys'in kan beynine sıçrar. Viserys ile Daemon arasındaki sorunların çözümü zaman alır.

Babasının varisliğini devam ettirdiği haberi gelir ve Demir Taht'a sahip olacağı anlaşılır.

Rhaenyra babası Kral Viserys'in oluk haberini aldığında deforme olmuş olan Visenya'yı ölü olarak doğurur.

Ejderhaların Dansı

Babası Kral Viserys'in ölümünden sonra vasiyeti gereği Rhaenyra tahta geçecekti. Ancak Kral Eli Sör Otto Hightower ve muhtemelen Rhaenyra'nın eski sevgilisi ve aynı zamanda Kral Muhafızları Lord Kumandanı Sör Criston Cole Rhaenyra'dan on yaş küçük kardeşi, Kraliçe Alicent'in ilk oğlu Aegon'a taç giydirirler. Böylece ejderha sürücüleri arasında Ejderhaların Dansı olarak bilinen Targaryen iç savaşı çıkar. Savaş sırasında Rhaenyra Syrax'ı kullanır.

Babasının ölümü sırasında Rhaenyra altıncı çocuğunun doğumu için Ejderha Kayası'ndaydı. Kral'ın Şehri'nde ise Yeşiller Kızıl Kale'deki tüm Siyahlar'ı öldürürler yada tutuklarlar, zaten bu süre zarfında Aegon II çoktan tahta oturur. Haber Rhaenyra'ya ulaştığında öfkelenir ve erken doğuma gider, deforme olmuş ölü bir kız doğurur. Tacını çalan düşmanları nedeniyle kızının bu halde doğduğunu iddia eder. Kral Muhafızları'ndan Sör Steffon Darklyn Yeşiller'den kaçan bazı Siyah destekçileri ile birlikte Ejderha Kayası'na kaçar, yanında Kral Viserys'in tacını da getirmiştir ve Rhaenyra'nın artık tacını giyme zamanı gelmiştir.

Kardeşinin ele geçirdiği tacı almak için daha fazla desteğe ihtiyacı olan Rhaenyra oğlu Jacaerys'i Arryn'lere, Stark'lara ve Manderly'lere gönderir. Daha güvenli olduğunu düşündüğü Fırtına Burnu'na ise oğlu Luke'u gönderir. Lord Barros'un desteğini alamayan Luke geri dönerken Alicent'in ikinci oğlu Aemond ve ejderhası Vhagar'a yakalanır. Gemi Kıran Körfezi'nde yapılan savaşta Luke ölür. Annesi ölüm haberi ile yıkılır.

Rhaenyra Başkenti alır ve yaklaşık yarım yıl tahtta oturur. Şehri aldıktan sonra taht iddiasına devam eden Rhaenyra Demir Taht'ın üzerinde sadakat yeminleri ve bağışlamaları kabul eder. Septon Eustace'e göre, Rhaenyra zırh giyerek tahta çıkar ancak bacakları ve kolları kesilerek tahtın üzerinde kanamaya başlar. Tahtın onu kabul etmediği düşünülür ve hükümdar olarak az gününün kaldığı söylenir.

Kral'ın Şehri'nde yaşayan halk Rhaenyra'nın saltanatından memnuniyet duyarlar ancak içlerinde Aegon II Targaryen ve Aemond Targaryen'e sevgi olanlar, düşmanlarının kellerini kapıların üzerlerine astıran Rhaenyra'ya karşı nefret duymaya başlar ve bu sayı gitgide artar. Sonunda Rhaenyra'ya Maegor'un Memesi demeye başlarlar. Bu terim yüzyıllar boyunca Kral'ın Şehri'nde lanet olarak kalır.

İki Hain'in Rhaenyra tarafından duyulmasının ardından Kraliçe paranoyaklaşır. Diğer iki ejderha sürücüsü Sör Addam Velaryon ve Nettles'in hain olduğunu ve onlarında bir felakete sebep olacağını söyler. Rhaenyra'nın Kral Eli Lord Corlys Velaryon Sör Addam'ın varisi olduğunu söyler ve Seasmoke ile kaçması için fırsat verir. Rhaenyra Lord Corlys'i hapseder ve böylece Velaryon Hanesi verdiği desteği geri çeker.

Kraliçe Rhaenyra Nettles'i öldürmek için Lord Manfryd Mooton'a mektup gönderir. Nettles'in konuk hakkıyla koruması altında olduğunu söyleyen Lord Manfryd bu isteği reddeder ancak eğer emri reddederse hain ilan edileceğini de söyler. Viserys ve Jaehaerys'in saltanatları sırasında böyle birşeyle karşılaşmadığı için tek çare olarak Prens Daemon Targaryen ve Nettles'e artık Aegon II Targaryen'i destekleyeceğini söyler ve onları oradan uzaklaştırır.

Rhaenyra'nın Ejderha Kayası'nda Sunfyre tarafından öldürülmesi

Ejderha Çukuru Saldırısı'ndan sonra Rhaenyra Kral'ın Şehri'nden kaçar. Rosby, Stokeworth ve Duskendale'daki misafirliğinin ardından ümitsiz, bitkin ve çaresiz duruma düşer. Ejderha Kayası'na geldiğinde ise kalan Kraliçe Muhafızları Sör Alfred Broome tarafından ihanet edilerek öldürülür. Üvey kardeşi Aegon II Targaryen ejderhası Sunfyre ile beraber Ejderha Kayası'ndadır, Rhaenyra'yı ejderhasına yem etmeden önce Rhaenyra'nın asla kraliçe olarak anılmayacağını, tüm tutanaklarda adının Prenses olarak başlanacağını söyler ve kardeşini ejderhasına yem eder.

Miras

Rhaenyra'nın üç büyük oğlu Ejderhaların Dansı sırasında ölürler, sadece ikinci eşi Prens Daemon Targaryen'den olma iki oğlu hayatta kalır. 131FS'de Aegon zaferinden kısa bir süre sonra ölür ve yerine Rhaenyra ile Daemon'un en büyük oğlu Aegon geçer ve iç savaş sona erer. Aegon'un her iki oğlunun soyu devam etmediği için Rhaenyra'nın Daemon'dan olma oğlu Viserys sonradan kral olur.

Ne Aegon nede Rhaenyra Westeros'daki iyi krallar arasında yer almaz.

Son Olaylar

Kılıçların Fırtınası

Stannis Baratheon Davos Seaworth'e vatan hainliğinden öldürülenleri anlattığında Rhaenyra'nında ismi geçer.

Alıntılar

Daemon Blackfyre, Toyne Kardeşler, Akbaba Kral, Büyük Üstat Hareth ... Hainler yaptıklarını hayatlarıyla öder. Hatta Rhaenyra Targaryen bile ödemiş, iki kralın annesi ve bir kralın kızı olarak kardeşinin çaldığı tacı almaya çalışırken vatana ihanetle öldürülmüş.

Stannis Baratheon'dan Davos Seaworth'e

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jocelyn
Baratheon
 
Aemon
 
Daella
 
Rodrik
Arryn
 
Baelon
 
Alyssa
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Corlys
Velaryon
 
Rhaenys
 
 
 
 
 
Aemma
Arryn
 
Viserys I
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Alicent
Hightower
 
Daemon
 
Rhea
Royce
 
Aegon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Laena
Velaryon
 
Daemon
 
Laenor
Velaryon
 
Rhaenyra
 
Daemon
 
Oğlu
 
Baelon
 
Aegon II
 
Helaena
 
Aemond
 
Daeron
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rhaena
 
Baela
 
Jacaerys
Velaryon
 
Lucerys
Velaryon
 
Joffrey
Velaryon
 
Aegon
 
Viserys
 
Visenya
 
Jaehaerys
 
Jaehaera
 
Maelor