Rhaenys Targaryen

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
TargaryenHanesi.png
Rhaenys Targaryen
TargaryenHanesi.png
Rhaenys.jpg
Karakter Bilgisi
Unvan Kraliçe
Bağlılık Targaryen Hanesi
Irk Valyrian
Doğum 25FÖ yada 26FÖ, Ejderha Kayası
Ölüm FS 10Cehennem Korusu
Aegon I Targaryen
Kitap(lar) Buz ve Ateşin Şarkısı (Bahsedildi)
Taht Oyunları (Bahsedildi)

Kraliçe Rhaenys Targaryen, Kral Aegon I Targaryen'in küçük kız kardeşi aynı zamanda karısıydı. Söylenenlere göre Aegon başka kadınlarla yatabilirdi ama Rhaenys onun en sevdiğiydi. Kendisi bir ejderha sürücüsüdür ve ejderhası Meraxes'dir.

Rhaenys riding Meraxes.jpg

Görünüş ve Karakter

Rhaenys Aegon'dan bir yada iki yaş küçüktür. Uzun gümüş-altın renkli saçlarını serbest bırakır. Fiziksel olarak ablasından daha ince ve daha zariftir. Ablası Visenya'dan daha az sert, daha eğlenceli ve daha meraklıdır. Ayrıca müzik ve şiire ilgisi vardır. Kardeşleri ile geçirdiği vaktin iki katını ejderhası Meraxes'e binerek geçirirdi. Etrafı genç erkeklerle çevrilidir, kardeşleri Aegon ve Visenya'nın yanında onlarla eğlenmeyi severdi. Söylenenlere göre Aegon'un Visenya ile geçirdiği her gecenin karşılığında Rhaenys'le on gece geçirirdi.

Aegon ve Kraliçeleri

Tarihi

Erken Yaşamı

Lord Aerion Targaryen ile Leydi Valaena Velaryon'un üç çocuğunun en küçüğü olarak Ejderha Kayası'nda doğar. Targaryen'lerde geleneksel olarak erkek kardeşin ablasıyla evlenmesi geleneği nedeniyle ablası Visenya'yı kendine eş olarak alır, buna rağmen kız kardeşi Rhaenys'le de evlenir. Söylenenlere göre Aegon Visenya ile görev icabı evlenir, Rhaenys'le ise arzuları nedeniyle evlenmiştir.

Rhaenys evlenmeden önce Meraxes'e binmeyi öğrenerek ejderha sürücüsü olmuştur.

Fetih Savaşı

2FÖ'de Lord Aegon Targaryen Fetih Savaşı'nı başlattığında Visenya ve Rhaenys'de ona katılmıştır.

Küçük bir Targaryen ordusu Karasu Koyu'nun ağzına karaya çıkar ve Fetih Savaşı başlar. Aegon üç tepenin en büyüğüne iner, Visenya ve Rhaenys yakın kaleleri teslim almak için gönderilir. Rhaenys sadakatlerini almak için Meraxes ile Rosby'e uçar.

Aegon Kalesi bittiğinde Aegon taraftarları ve eski düşmanlarının önünde taç giyer. Visenya kafasına tacı takar ve Rhaenys İsminin Birincisi Aegon, Tüm Westerosun Kralı ve İnsanlarının Koruyucusu ilan eder. Ordular taç giymenin ardından tekrar yola çıkar, Rhaenys ise Meraxes ile Fırtına Burnu'na doğru yola çıkan Orys Baratheon'a eşlik eder. Fırtına Burnu'nun sancaktarlarından Errol, Fell ve Buckler Lordlarının bin kadar askeri ağaçları keserek Orys'in ilerleyişini durdurmak ister. Bunun üzerine Rhaenys ormanı Meraxes'in yardımıyla yakarak onlara cevabı verir.

Lord Errol öldürülür ancak Lord Fell ve Lord Buckler Fırtına Burnu'na bu olayı anlatmaları için bırakılır. Kral Argilac Durrandon Harrenhal'da Kara Harren'in ölümünü ve kalesinin yanmasını öğrendikten sonra kendi başına aynı durumun gelmemesi için orduyu Fırtına Burnu'nun dışında bekler. Fırtına Burnu'ndaki savaşa Rhaenys Meraxes'in üzerinde tanıklık eder.

İki ordunun karşılaştığı savaşta fırtınayı Meraxes önler. Durrandon Hanesi Baratheon Hanesi'nin ordularını kırar bu sırada Meraxes'in üzerinde Rhaenys savaş alanına girer ve öncü kuvvetleri yok eder. Argilac'ın öldürülmesinin ardından Rhaenys Fırtına Burnu'na gider. Argilac'ın kızı ve varisi Argella kaleyi teslim etmeyi reddeder ama garnizon sonunda kaleyi ve Argella'yı Orys'e teslim eder.

Menzil ve Batı Toprakları Kralları güçlerini birleştirdiğinde kardeşleri Aegon ve Visenya ile buluşmak için Taşlı Sept'e gider. Daha sonraları adı Ateş Tarlası olarak anılacak savaşa Meraxes ile katılır. Sadece bir kez olmak üzere üç ejderha da serbest bırakılır.

Ateş Tarlası'nda sonra Aegon Stark'larla uğraşmak için Kuzey'e gider. Bu arada Rhaenys Dorne'un işgalini için güneye iner. Prens Geçidi'nde Dorne ordusunun izine rastlanmaz, sadece yaşlı kadın ve çocuklar şehirlerde bulunur. Vaith'e doğru uçtuklarında aynı manzara ile karşılaşırlar, terk edilmiş kaleleri görürler. İnayet ve Kalaslı Kasaba'da terk edilen kalelerdendir.

Rhaenys bunun üzerine Güneş Mızrak'daki seksen yaşındaki Prenses Meria Martell'le görüşmek için yola çıkar.

Meria: Ne sizin için savaşacağım, ne de size boyun eğeceğim. Dorne'un kralı yoktur. Kardeşine bunu söyle.

Rhaenys: Söylerim, fakat tekrar geleceğiz Prenses ve bu sefer ateş ve kan ile geleceğiz.

Meria: Sizin sözleriniz. Bizimkiler ise; Eğilmez, Bükülmez, Kırılmaz. Bizi yakabilirsiniz, leydim... fakat biz ne büküleceğiz, ne kırılacağız, ne de eğileceğiz. Burası Dorne. Burada istenmiyorsunuz. Evinize geri dönün.

Bunun ardından Prenses ve Kraliçe ayrıldı ve Dorne Yedi Krallık'ta hükmün sürmediği tek yer olarak kaldı.

Ejderhaların Saltanatı

FS 1'de Aegon'un Kayası'nda fetihe başlayan Aegon, Visenya ve Rhaenys sonunda orda ikamet etmeye başlarlar. FS 7'de Rhaenys ve Aegon'un ilk çocukları Prens Aenys dünyaya gekir ve babasının varisi olur. On altı ejderha kralının on beşi Rhaenys'in soyundan çıkmıştır. Soyu Baratheon, Martell ve diğer bazı hanelerde devam eder bunun yanı sıra Daenerys Targaryen, Targaryen soyadı taşıyan son hane üyesidir. Rhaenys'in tek oğlu Aenys Demir Taht'a çıkan ikinci kraldır.

Ağabeyinin saltanatının ilk yıllarında Rhaenys sık sık halkın içine yada sadakat yemini eden hanelere ziyaret ederdi, Aegon'a saygı göstermeleri için çaba gösterirdi. Halkın Rhaenys'e özel bir ilgisi vardı. Şarkıcılar ve ozanlar ona düşkündü. Buna ek olarak Lord Ronnel Arryn ile Lord Torrhen Stark'ın kızı da dahil birçok haneler arası evliliği gerçekleştirir.

Rhaenys aynı zamanda Aegon'la bir seyahati sırasında altı önemli kuralın sorumluluğunu alır. Bu kurallara göre bir adamın eşine altı kez vurduğu ispatlanırsa ihanet etmiş gibi sayılır ve kocaya da yedinin her bir yüzü için bir kez vurulur. Eğer adam karısına yüz kez vurur ve karısını öldürürse karısının kardeşleri tarafından intikamı alınması için yüz kez vurmaya izin verilir.

Ek olarak Yedi Krallık'da kadın kaçıran Demirdoğumlular'la Aegon'un mücadeleye etmesini Rhaenys söylemiştir.

Birinci Dorne Savaşı

FS 4'de Aegon Fetih Savaşı'nın devamı olarak Dorne'a yeni bir savaş başlatır. Rhaenys Meraxes'in sırtında Birinci Dorne Savaşı'na katılır. Kaleleri ele geçirir, Kalaslı Kasaba'yı ateşe verir ve Dorne'a ilk saldırıyı başlatır. Dornelu'lar açık yerlerde savaşmayı reddederler. Rhaenys ve Aegon sonunda Güneş Mızrak'a vardığında Prenses Meria Martell'de dahil hiç kimseyi bulamazlar. Güneş Mızrak'ın Kale Muhafızı olarak Lord Rosby'i bırakırlar, son isyanları bastırmak için Lord Harlan Tyrell görevlendirilir ve Aegon ile Rhaenys Kral'ın Şehri'ne geri döner. Gece yarısı Prenses Meria ve askerleri geri döner, Lord Rosby'i ellerinden ve kollarından bağladıktan sonra bizzat Prenses Meria tarafından kulede atılır. Lord Rosby'e yardım etmek için harekete geçen Lord Harlan Dorne çöllerinde kaybolur.

Targaryen'ler ejderhalarıyla son defa Dorne'a dönerler. FS 10'de Rhaenys'in Cehennem Korusu'na yaptığı saldırı sırasında Meraxes ile uçuyordu. Akrep silahından çıkan okla Dornelu'lar en büyük zaferi kazanır. Ejderha kalenin yarısını yok ettikten sonra sırtında Rhaenys'le yere çakılır. Rhaneys'in bu düşüşten canlı kurtulup kurtulmadığı bilinmez. Kimilerine göre Rhaenys yok ettiği kalenin bahçesinde Meraxes'in altında kalarak ölür, kimilerine göre ise ölüme atlamıştır. Üçüncü ama çok fazla hesaplanmayan ve tahmin edilmeyen ihtimale göre Rhaenys düştüğünde canlı kalmıştır, Uller'ler tarafından işkence edilerek yavaş yavaş öldürülür. Rhaenys'in tam ölüm tarihi bilinmesede Dorne'un içindeki Cehennem Korusu'nda öldüğü ve FS 10 içinde öldüğü kesindir. Cesedi Kral'ın Şehri'ne götürülmemiştir.

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Valaena
Velaryon
 
Aerion
 
 
 
 
 
 
 
Bilinmiyor
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Visenya
 
Aegon I
 
Rhaenys
 
 
Orys
Baratheon
 
Argella
Durrendon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ceryse
Hightower
 
 
 
 
 
 
 
Aenys I
 
Alyssa
Velaryon
 
 
Baratheon Hanesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Elinor
Costayne
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Alys
Harroway
 
 
Maegor I
 
Rhaena
 
Aegon
 
Viserys
 
Jaehaerys
 
Alysanne
 
Vaella
 
 
 
 
 
 
 
Jeyne
Westerling
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tyanna
 
 
 
 
 
 
Rhalla
 
Aerea
 
 
 
 
 
 
 
Targaryen Hanesi