Rhoynar

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Rhoynar, nehir kökenli bir kültürdür ve tüm şehirleri Essos'u baştan başa kat eden muazzam nehir Rhoyne'nun kolları üzerine kurulmuştur. Bu halk Valyria ile çıkan savaşta Dorne’a kaçmak zorunda kalmışlardır.

Savaşçı-prenses Nymeria

Tarih

Rhoynarlar, Aegon'un araya çıkışından 700 yıl öncesine kadar Rhoyne nehrinin kollarının oluşturduğu bölgelerde şehir devletleri halinde yaşıyorlardı. Ta ki Valyrian Özgürhalkı onları güneyden tehdit etmeye başlayana dek. Prens Garin 250.000 askeri Valyria ya karşı savaşa sokar ancak tüm ordusu savaşta yok olur. Savaşçı bir kraliçe olan Nymeria, bu olaydan sonra şehir devletlerini Essos'tan Westeros'a kaçmaya ikna eder. Efsaneye göre 10.000 gemi Rhoyne Deltasından Yaz Denizi'ne, oradan Basamaktaşı'na, sonunda Dorne’un Yeşilkan nehrinin ağzından karaya çıktı(bkz. Rhoynar İstilası). Nymeria halkını korumak için Dorne'lu Lord, Mors Martell ile evlendi. Rhoynar halkından da kuvvet alan Mors, Dorne u kendi hakimiyeti altına alır ve Güneş Mızrak'ı başkent yapar. Rhoynar’lar o günden beri Dorne lular ile birlikte yaşıyor. Anavatanlarından kaçmadan önce Rhoynarlar demirin nasıl işleneceğini Andallar'a öğretmişlerdir. Ancak buna rağmen İnanç, bu hediyenin onlara Demirci tarafından verildiğini söylerler. Rhoynarların kaçışı ve sonrası sırasında Valyrialılar Rhoynish başkenti Ny Sar ve diğer Rhoynar şehirlerini yok ettiler. Bunlardan bazıları: Chroyane, Ar Noy ve Ghoyan Drohe’dir. Bu şehirlerin harabeleri hala Rhoyne nehrinden geçen gemiler tarafından görülebilmektedir.

Görünüş

Rhoynarlar, yumuşak, yağlı ve narin vücutlara sahiptir. Saçları siyah ve koyu gözlüdürler.

Bir Rhoynar tanrısı

Kültür

Rhoynarlar, Andallardan farklı bazı kurallara sahiptir. Örneğin vesayet sırasında en büyük çocuk, en büyük erkek çocuktan önce gelir. Ayrıca homoseksüellik normal olarak karşılanır. Yaşadıkları şehir devletlerinden dolayı hükümdarlarını prens ve prenses olarak isimlendirmişlerdir. Rhoynarlar Andalların tersine bazı doğa temalı tanrılara inanmıştır. En önemli tanrısı Anne Rhoyne'dır.Bu Rhoyne nehrinin kişileştirilmiş halidir. Ayrıca Nehrin Yaşlı Adamı, Kaplumbağa Tanrı ve onun düşmanı Yengeç Kral. Nehir bölgesini terk ettikten sonra Rhoynar'lar Yedi İnancını kabul ettiler. Bazı Rhoynar gelenekleri hala kaybolmadı ve hala uygulanmaya devam ediyor. Yeşilkanın Yetimleri olarak da bilinen bazı insanlar, Yeşilkan nehrinde sallar üzerinde yaşıyorlar ve kendilerini Anne Rhoyne ndan yetim kalmış olarak görüyorlar.