Robb Stark

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
MiniStark Robb.png
Robb Stark
StarkHanesi.PNG
Robb Stark .jpg
Karakter Bilgisi
Saltanat FS 298 - 299
Tam isim Robb Stark
Lakap Genç Kurt
Kuzey ve Üç Dişli Mızrak Kralı
Kuzeyi Kaybeden Kral
Unvan Kuzey'deki Kral
Üç Dişli Mızrak Kralı
Kışyarı Lordu
Doğum FS 283Nehirova
Ölüm FS 299İkizler
Kültür Kuzeyli
Aile
Hane Stark Hanesi
Önceki Torrhen Stark
Varis Jon Snow
Kraliçe Jeyne Westerling
Baba Eddard Stark
Anne Catelyn Stark
Ekler
Kitaplar Taht Oyunları(Görüldü)
Kralların Çarpışması(Görüldü)
Kılıçların Fırtınası(Görüldü)
Kargaların Ziyafeti(Bahsedildi)
Ejderhalarla Dans(Bahsedildi)
Oyuncu Richard Madden
TV Sezon 1
Sezon 2
Sezon 3
Dizide Robb Stark'ı canlandıran Richard Madden

Kral Robb Stark, Eddard Stark ve Catelyn Stark’ın en büyük oğulları ve Kışyarı'nın varisiydi. Babasının ihanetten dolayı hapse atılmasına karşılık sancak beylerini toplayıp babasını kurtarmak için güneye yürümüş ve Nehir Lordları da onu desteklemiştir. Babasının idamından sonra lordları tarafından kral ilan edilmiş, Kuzey'deki Kral olarak anılmaya başlanmıştır. Takipçileri ve düşmanları tarafından Genç Kurt diye adlandırılmıştır. Televizyon dizisinde İskoç aktör Richard Madden tarafından canlandırılmıştır.

Görünüşü ve Kişiliği

Robb'un görünüşünde daha çok Tully tarafı baskın gelmiştir. Mavi gözleri, kızıl-kahverengi saçları olmakla beraber kısa boyludur fakat güçlü bir yapıya sahiptir. Seriye 14 yaşında bir oğlan olarak başlamıştır. Onur ve adalet konusunda en az babası kadar duyarlıdır. Babasına ve savaşlarda sık sık yanında götürdüğü Bozrüzgar adını verdiği ulukurduna aşırı derecede bağlıdır.

Geçmişi

Robb Nehirova’da doğmuştur. Büyük ihtimalle Eddard ve Catelyn’in evlilik gecelerinin meyvesidir. Eddard düğün işlemlerini gerçekleştirdikten sonra Robert'ın İsyanı'nda savaşmak için Nehirova'dan ayrılmıştır. Savaşın bitiminde Kışyarı'na dönerken Catelyn, Ned’i kucağında Robb'la karşılamış ve hep beraber Kışyarı'na dönmüşlerdir.

Kışyarı'nda büyürlerken Robb kardeşleriyle iyi geçinmiş özellikle de ondan tamamen zıt görünüş ve karaktere sahip olan piç kardeşi Jon Snow ve aynı zamanda babasının vesayetinde olan Theon Greyjoy'la da adeta kardeş gibi büyümüştür.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Babasının Gared’i idam edişini izlemiştir. Dönüş yolunda Jon Snow’un fark ettiği 6 tane ulukurt yavrusundan birini kendisi için almış ve adını Bozrüzgar koymuştur. Kralın Maiyetinin gelişinden kısa bir süre sonra Joffrey ile tahta kılıçlarla karşılaşmış ve Joffrey'in kendisini gerçek kılıç ile karşılaşmaya davet etmesi aralarındaki husumetin başlangıcı olmuştur. Kışyarı'nın silah ustası Rodrik Cassel bunu Lannisterlar ile aralarında bir husumet çıkmasın diye onaylamamıştır.

Babasının Kral Eli ünavını ile güneye gitmesinin ardından Kışyarı'nda kalmış ve annesinin de yardımıyla Kışyarı'nı yönetmiştir. Annesinin Kral Toprakları'na gidişinin ardından tüm sorumluluk tamamen ona kalmıştır. Eddard’ın ihanet suçu ile tutuklanmasının haberi Kışyarı'na ulaştıktan sonra savaş için sancaklarını çağırmış ve güneye Nehir Toprakları'na yürümüştür. Annesinin hanesi olan Tully Hanesi Lannisterlar'ın Nehir Toprakları'nın işgaline karşılık Robb’u desteklemiştir. Genç ve tecrübesiz olması babasının lordları tarafından sorgulanırken onları birleştirmeyi ve yönetmeyi başarmıştır. Jaime Lannister, Nehirova'yı kuşatırken Tywin Lannister da güneyden onlara yaklaştığı için Robb ordusunun bir kısmını Roose Bolton'un komutası altında Tywin’i karşılamaya yollamıştır. Nehirova kuşatmasını kırmak ve Freyleri ordusuna katmak için İkizler'i kullanmış bunun için de savaş sonunda Lord Walder Frey’in kızlarından biriyle evlenmeyi kabul etmiştir. Robb atlılarını Nehirova'ya doğru sürerken annesinin amcası Brynden Tully ona katılmış ve danışmanı olmuştur. Karabalık’ın danışmanlığı ile birlikte Fısıldayan Orman'da Jaime Lannister’in ordusunu imha etmiş ve Jaime’yi esir almıştır. Kısa bir süre sonra Robb’un ordusu kuşatmayı kaldırmak için yeterli duruma gelmiş bunun üstüne Roose Bolton'un ordusunu yenmiş olan Tywin Lannister toparlanmak için Harrenhall’a çekilmiştir.

Joffrey’in babasını öldürmesi sonucunda Stark - Lannister barışı kesin olarak suya düşmüş ve Robb kendi sancaktarları tarafından taç giydirilerek Kuzeydeki Kral olmuştur.

Kralların Çarpışması

Nehirova'da beklerken kendisi için Fısıldayan Orman'da cesurca dövüşen Theon Greyjoy’u babası Lord Balon Greyjoy ile ittifak kurmak amacı ile Pyke’a göndermiş bunun karşılığında da Demir Adalar'ına bağımsızlık sözü vermiştir. Ayrıca annesini de güneye Kral Robert’in kardeşleri ile görüşmesi için yollamıştır.

Baratheon kardeşlerinin her ikisi de kendisini kral ilan etmiş, iki deneme de sonuç vermemiş ve Catelyn, Baratheon kardeşler ile kurulmaya çalışılan anlaşmalarda başarısız olmuştur. Theon’un Balon Greyjoy tarafından reddedilmesi ile beraber Greyjoylar tarafından Kuzey’in işgali başlamıştır.

Bu arada Robb güçlerini toparlar ve Batı Toprakları'nın işgalini başlatır. Öküzağzı'nda toparlanmaya başlayan Lannister ordusunu yok eder. Külizi'nde ve Sarpkaya'da kazanır. Sarpkaya’da yaralanır bu sebeple Jeyne Westerling onun yaralarıyla ilgilenir.

Robb bir zamanlar arkadaşı olan Theon’un Kışyarı'nı ele geçirdiği ve kardeşlerini katlettiği haberini alır. Bu haberler üzerine kendisini Jeyne Westerling'in kollarına bırakır. Sonrada onurunu kurtarmak maksadıyla orada evlenirler. Sonuç olarak Robb, Freyler'in desteğini kaybeder.

Kılıçların Fırtınası

Robb Stark, Kuzey'deki Kral.

Robun yeni karısı ile birlikte Nehirova'ya dönmesi sonucunda Freylerle arası bozulur ve Walder Frey Robb'un kendisini aşağıladığını düşünerek desteğini geri çeker. Bekleyen diğer büyük problem ise dedesi Hoster Tully’nin ölüm yatağında olması sebebiyle yerine bakan dayısı Edmure Tully’nin Tywin'i geri püskürtmesidir. Oysa ki Robb’un planına göre Stannis, Kral Toprakları'na saldırırken o da Tywin'i oyalayacak ve bu şekilde Lannisterlar yenilecektir. Fakat bu plan suya düşünce de Tywin zamanında Karasu Savaşı'na müdahil olmuş ve savaşın gidişatını Lannisterlar lehine çevirmiştir..

Bir de bu eksikmiş gibi annesinin iki oğlunun ölümünden duyduğu keder sebebiyle Jaime Lannister’ı kızları Sansa ve |Arya karşılığında serbest bıraktığını öğrenir. Fısıldayan Orman'da ölen iki oğlu için intikam yeminleri içen Rickard Karstark bunun yerine Jaime’nin serbest kaldığını öğrenince adamlarını Nehirova'ya gönderir ve Robb’un iki esirini öldürtür. Bunun sonucunda Robb suçluları öldürülmesini emreder ardından da Karstark’ı infaz eder.

Nehirova lordu Hoster Tully’nin ölümü üzerine Demiradamlar'ın estirdiği terörü ortadan kaldırmak ve iki kardeşinin intikamını almak için kuzeye dönmeyi amaçlar. Çünkü Kışyarı'ndaki kardeşlerinin öldüğüne ve Arya'nın kaybolduğuna inanır. Kendisi de varis bırakmadan ölme konusunda korku dolu hislere kapılmıştır. Eğer Robb ölürse Sansa’nın kocası olduğu için Kışyarı Tyrion Lannister'a kalırdı ki bu hiç hoş olmazdı. Annesiyle varisinin Jon Snow olması konusunda tartıştıktan sonra Maege Mormont ve Galbart Glover‘ı Kuzey'e Bozsu Gözcüsü'ne içinde planlarının yazılı olduğu bir mektup ile göndermiştir.

Kuzey'e dönüş yolunda Üç Dişli Mızrak'dan İkizler yerine daha zorlu bir yerden geçiş yapmamak için dayısı |Edmure’a gelen Frey kızlarından biri ile evlenme isteğini dayısından kabul etmesini istemiş ve Edmur da bu isteği gönülsüzce kabul etmiştir. Karısı Jeyne’i Nehirova'da bıraktıktan sonra kendisi ve ordusu Edmure'un Walder Frey’in kızı olan |Roslin ile olan evliliği için İkizler'e hareket etti.

Bozrüzgar'ın ihanetin kokusunu önceden almasına karşın Robb İkizler'e girmiş ve sonradan Kızıl Düğün diye adlandırılacak olan düğüne katılmıştır. Roslin ve Edmure’u yatağa gönderdikten sonra Walder Frey Robb’a ihanet etmiş, düğün sırasında çalan müzisyenlerin aslında birer kiralık asker olduğu ortaya çıkmıştır. Kısa süre içerisinde Robb ve adamları birer birer ölmüştür. Catelyn, Roose Bolton’un oğlunu öldürmek için son darbeyi vuruşunu izlerken bunun verdiği acıyla beraber Walder’ın torunlarından biri olan Aegon Frey'i öldürmüş ve kısa süre içerisinde kendisi de ölmüştür. Freyler tarafından öldürülen Bozrüzgar'ın başı son bir hakaret olarak Robb’un kafasız vücuduna dikilmiştir.

Alıntılar

Robb'un söyledikleri

Robb:Kralkatili'ni istesem bile serbest bırakamam.Lordlarım, buna asla katlanamaz.

Catelyn:Lordların, seni kralları yaptı.

Robb:Ve kolaylıkla geri alabilirler.

Kuzey Kralı ile Catelyn Tully arasındaki konuşma.

Çatışmalar dışındaki herşeyi baştan savma yaptım, değil mi? Çatışmaların en zor kısım olacağını düşünmüştüm, ama... seni dinleseydim ve Theon'u rehin olarak tutsaydım, hala Kuzey'e hükmederdim, aynı zamanda Bran ve Rickon, Winterfell'de hayatta ve güvende olurdu.

Catelyn Tully'e

Robb:İrijon, ben dönünceye kadar Lord Karstark'ı burada tutun ve kalan yedi kişiyi de asın.

İrijon:Ölü olanları bile mi?
Robb:Evet, Lord Amcam'ın nehrini kirletmek gibi birşey yapmayacağım.Bırakın kargalar ziyafet çeksin.
Rehinelerden biri: Merhamet, efendim. Ben kimseyi öldürmedim, sadece gözcülük yaptım.
Robb: Lord Rickard'ın ne yapmayı planladığını biliyor muydun? Bıçakların bilendiğini gördün mü? Bağırmaları, çığlıkları ve yalvarmaları duydun mu?
Rehinlerden biri: Hı hı. Ama hiçbir harekette bulunmadım, sadece gözcülük yaptım.Yemin ederim!

Robb: İrijon, bu sadece seyirciymiş. Bunu en son asın ki, diğerleri ölürken seyredebilsin.

Robb Stark ve İrijon Umber arasındaki konuşma

Karabalık: Muhakkak biliyorsun değil mi?Bu genç Karstarkı senin düşmanın yapacak.

Robb: Başka ne olabilir ki? Babasını öldürmek üzereyim. Bana teşekkür mü edecekti?
Karabalık: Olabilir.Bazı evlatlar vardır babalarından nefret eder, ve aniden sen onu Karhold Lordu yapacaksın.

Robb: Eğer Harrion öyle bir adamsa, asla babasının katillerini unutmayacaktır. Adamları hemen ona dönecektir. Bunlar Kuzeyli adamlar dayı, Kuzey unutmaz.

Robb Stark ve Karabalık arasındaki konuşma

Bütün çatışmaları kazandım, ama bir şekilde savaşı kaybediyorum.

Catelyn Tully'ye

Catelyn:Diz çöken ilk Stark olmayacaksın.

Robb: Asla.
Catelyn: Bunda utanılacak birşey yok.Balon Greyjoy, isyanı başarısız olunca Robert'a diz çökmüştü.Torrhen Stark, adamlarının yanarak ölmesini görmektense Fatih Aegon'a diz çöktü.

Robb: Aegon, Torrhen'in babasını öldürmüş müydü peki?

Catelyn Tully'e

Eğer, bütün hazineni tek bir kesede tutarsan, sadece senden çalınmasını kolaylaştırmış olursun


Robb hakkında söylenenler

Hiçbir kılıç sertleştirilmeden güçlü olamaz.Stark oğlanı sadece bir çocuk.Savaş borularını duymaktan ve sancaklarının rüzgarda dalgalandığını görmekten hoşlandığına kuşkum yok.Ama iş bittiğinde, kasapçılık sona erdiğinde...İşte bunu kaldırıp kaldıramayacağı konusunda kuşkuluyum.

Tywin Lannister

Varys: Cersei sizden korkuyor, lordum...ama daha fazla korkacağı düşmanları var.Sevgili Jaime'si şu anda Nehir Lordlarıyla savaşıyor.Lysa Arryn, Eyrie'de bulunuyor, etrafı taş ve çelikle çevrili bir şekilde.Ama kraliçe ile arasında herhangi bir husumet yok.Dorne'da, Marteller hala Prensesin ve bebeklerinin cinayeti hakkında kara kara düşünüyorlar.Ve şimdi, oğlunuz boğazdan aşağıya doğru arkasında Kuzeyli sancaktarlarla güneye iniyor.

Eddard: Robb daha çocuk.

Varys: Ordusu olan bir çocuk.

Eddard Stark ve Varys arasındaki bir konuşma

Bilge... ve onurlu

Jaime Lannister

Diz çökmek istediğim tek kral karşımda oturuyor, lorlarım, Kuzey Kralı!

İrijon Umber

Robb Stark bir yılda, Yüksekbahçe Lordu'nun yirmi yılda kazandığından daha fazla savaş kazandı.

Tyrion Lannister

Genç Kurt yenilmezliğiyle hatıralarda kalacak.

Petyr Baelish

Evet, Lord Umber, beni krala bırakın. Beni serbest bırakmadan önce biraz aşağılamak istiyor. Zaten Kuzey Kralı'nın ihanetle karşı davranışı bu değil mi? Yoksa, Kuzey'i Kaybeden Kral mı demeliydim?

Rickard Karstark

Madem bir kadının kollarına düşecektin.Bu kollar neden Margaery Tyrell'in kolları olmadı ki?

Catelyn Tully

Kız'ın onurunu kendi onurunun üstüne saydı.Onun bekaretini aldığı için başka bir derdi kalmamıştı.

Kevan Lannister

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Beron
 
Lorra Royce
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Donnor
 
Lyanne Glover
 
Willam
 
Melantha Blackwood
 
Artos
 
Lysara Karstark
 
Berena
 
Alysanne
 
Errold
 
Rodrik
 
Arya Flint
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Brandon
 
 
Edwyle
 
Marna Locke
 
Jocelyn
 
Benedict Royce
 
Brandon
 
Benjen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Royce Hanesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rickard
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Lyarra
 
Branda
 
Harrold Rogers
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Brandon
 
Bilinmeyen
 
Eddard
"Ned"
 
Catelyn
Tully
 
Lyanna
 
Benjen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jon Kar
 
Robb
 
Jeyne
Westerling
 
Sansa
 
Tyrion
Lannister
 
Arya
 
Brandon
"Bran"
 
Rickon