Robert'ın İsyanı

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Silme.png
Bu makale henüz geliştirme aşamasındadır. İsterseniz sayfayı düzenleyerek, "Game of Thrones Viki"ye katkıda bulunabilirsiniz.
Gaspçının Savaşı
Robert'ın İsyanı devamı
800px-Roberts Rebellion.jpg
Tarih FS 282 - 283
Yer Westeros
Muharebeler Martı Kasabası'nın Alınması
Yaz Kalesi Savaşları
Ashford Savaşı
Çanlar Savaşı
Üç Dişli Mızrak Savaşı
Mander Savaşı
Kral Toprakları'nın Yağmalanması
Fırtına Burnu Kuşatması
Neşe Kulesi Çarpışması
Ejderha Kayası Saldırısı
Sonuç İsyancı güçlerin belirleyici zaferi ve Kral Toprakları-Baratheon Hanesi'nin yeni kraliyet hanesi olması.
Savaş Tarafları
Targaryen Hanesi ve kraliyete sadık kalanlarİsyancılar
Önemli Kumandanlar
Martı Kasabası
Marq Grafton

Yaz Kalesi

Lord Fell
Lord Cafferen
Lord Grandison

Ashford

Randyll Tarly

Fırtına Burnu

Mace Tyrell
Paxter Redwyne

Çanlar

Jon Connington
Üç Dişli Mızrak

Rhaegar Targaryen
Barristan Selmy
Lewyn Martell
Jonothor Darry
Kral Toprakları

Aerys II Targaryen
Rossart
Jaime Lannister

Fırtına Burnu

Mace Tyrell
Paxter Redwyne

Neşe Kulesi

Gerold Hightower
Martı Kasabası
Jon Arryn

Yaz Kalesi

Robert BaratheonAshford

Robert Baratheon

Fırtına Burnu

Stannis Baratheon


Çanlar

Eddard Stark
Robert Baratheon
Jon Arryn
Hoster Tully

Üç Dişli Mızrak

Robert Baratheon
Jon Arryn
Eddard Stark
Hoster Tully

Mander

Quellon Greyjoy

Kral Toprakları

Tywin Lannister
Jaime Lannister (taraf değiştirdi)
Eddard Stark (sonrası)


Neşe Kulesi

Eddard Stark

Ejderha Kayası

Stannis Baratheon
Güçler
Üç Dişli Mızrak: 40.000
Kral Toprakları: birkaç bin
Üç Dişli Mızrak: 40.000'den az Kral Toprakları: 12.000 (Batı Toprakları)

Robert’ın İsyanı, aynı zamanda Gaspçının Savaşı olarak bilinen isyan Targaryen Hanesi'ne karşı öncelikli olarak Eddard Stark, Jon Arryn ve Robert Baratheon tarafından teşvik edilmiştir. Neredeyse iki sene süren savaşın sonunda, Yedi Krallık’ta Targaryen Hanedanı'nın sonlanması ve Robert Baratheon’un saltanatının başlaması ile sonuçlanmıştır.

Arka Plan

FS 281 yılında Lord Walter Whent tarafından Harrenhal'da bir turnuva düzenlenmişti. Yedi Krallığın dört bir yanından pek çok soylunun katıldığı turnuvaya Kışyarı varisi Brandon Stark ve üç kardeşi Eddard Stark, Benjen Stark ve Lyanna Stark da katıldı. Turnuvanın en önemli misafir de Duskendale Muhalefeti'nden bu yana yıllardır Kızıl Kale'den ayrılmayan Kral Aerys II Targaryen idi. Bu kararı vermesini ise Muhbir Başı varys sağlamıştır.

Baharın gelişini kutlamak amacıyla düzenlenen ve barış içinde başlayan bu turnuva, tüm rakiplerini yenerek şampiyon olan Rhaegar Targaryen'in "Aşkın ve Güzelliğin Kraliçesi" tacını eşi Elia Martell yerine Fırtına Burnu Lordu Robert Baratheon'un nişanlısı Lyanna Stark'a vermesi ile yaşanan skandal nedeniyle gergin tamamlandı.

Nedenleri

Anlaşmazlık Rheagar Targaryen, Robert Baratheon’un nişanlısı olan Lyanna Stark’ı kaçırması sonrası iyice körüklenmiştir. Hoster Tully, Brandon Stark’a sabretmesini rica etsede Brandon Kral Toprakları'na gitmiştir. Orada, Kızıl Kale’ye gitti ve Rhaegar Targaryen’in dışarı çıkması ve ölmesi için bağırdı. Kral Aerys II Targaryen, Brandon Stark’ı ve yoldaşlarını(Ethan Glover, Jeffory Mallister, Kyle Royce ve Kartal Yuvası'nın varisi Elbert Arryn) taht varisini tehdit etmek ve öldürmek için komplo kurmaktan tutukladı.

Duskendale Muhalefeti'nden beri gittikçe paranoyaklaşan Kral Aerys II Targaryen, oğullarının suçlamalarına cevap vermeleri için mahkmuların babalarını çağırmıştır. Ve onlar gelince oğullarını ve onları mahkeme olmadan öldürtmüştür. Tek kurtulan Ethan Glover’dı. Lord Richard Stark, dövüşle yargılanma talep etmiş, kral şampiyonu olarak ateşi seçmiş, kendi zırhının içinde yanmış, oğlu Brandon bu sahneyi izlemek için zorlanmış, babasını kurtarmaya çalışma aşamasındayken kendisi de ölmüştür. Kısa bir süre sonra Deli Kral gardiyanlarından, Kartal Yuvası Lordu Jon Arryn’dan Robert Baratheon ve Eddard Stark’ın kellelerini talep etmiştir. Fakat aksine bu adaletsiz hareketlerden sonra sancaklarını isyancıların tarafında yükseltmiştir.

Savaşanlar

Lord Arryn, sancaklarını isyancıların tarafında yükseltince, birçok sancaktarı Kral’dan yana oldu, sancaktarları aralarında en üst rütbeli olan Lord Randyll Grafton diğer krala sadık olanları isyancıların Martı Kasabası limanına girmelerini engellemek için yardım etmelerini istemiştir. Eddard Stark kuzeye dönerken Parmaklar üzerinden gitmeye karar vermiştir.Robert’in Lord Grafton’ı öldürdürmesiyle Martı Kasabası’nın korunması sonunda düşmüştü. Sonra Robert Fırtına Burnu'na geri dönmüştür. Hem Robert hem de Eddard kendi sancaktarlarını çağırmıştı.

Daha sonra Tully Hanesi, sırasıyla Eddard ve Jon’un, Catelyn ve Lysa ile evlenmesiyle isyancı tarafına katılmıştır, evlilikler Tully, Stark ve Arryn hanelerini birbirine bağlamıştır. Ancak Vadide de olduğu gibi bütün Tully sancaktarları isyancılara katılmamıştır.Ryger, Darry, Goodbrook ve Mooton haneleri Targaryenlerin tarafını seçti.Freyler is olay daha net bir biçim alıncaya dek tarafsızlığını sürdürdüler.Bütün isyancılar birleştikten sonra Kral Aerys II Targaryen, çocukları ve torunları dışında, büyükannesi Kral Aegon V Targaryen’in kızı olan Robert’in taht için daha iyi bir iddiası olduğuna karar verip Robert’in arkasında durmuşlardır.

Kral Aerys II Targaryen kendi sancaktarlarını çağırmıştır.Redwyne ve Hightower dahilinde tahta sadık kalan Tyrell ve Martell hanesi gibi bütün Targaryen sancaktarları bu çağrıya cevap vermiştir.Greyjoy Hanesi tüm bu olayların dışında kalmayı tercih ederken, son zamanlarda Kralın Eli mevkisinden istifa eden Tywin Lannister tarafından yönetilen Lannister Hanesi çağrıları görmezden gelmiştir.

Savaşın Süreci

Yaz Kalesi Savaşları

Yaz Kalesi Savaşları, (haritada 1 ile gösterilen) aslında hepsi bir günde savaşılan 3 savaştı. Onlar birleşip ona saldırmadan önce Robert 3 krala bağlı kuvveti yenmiştir. Lord Grandison, Cafferen ve Fell, Yaz Kalesi esirlerinin arasına katılıp Fırtına Burnu'na ilerlemeyi planlamışlardır fakat Robert planlarını öğrendi ve önce saldırıp oraya vardıkları gibi her bir orduya ayrı ayrı saldırmıştır. Lord Fell savaşta ölmüş ve Robert’in kuvvetleri oğlunu (Gümüşbalta), kaçırmıştır.Lord Grandison ve Cafferen, Gümüşbalta gibi savaştan sonra Robert’in üzerine gitmiştir.

War of the Usurper.png

Ashford Savaşı

Ashford Savaşı, (haritada 2 ile gösterilen) kraliyetçiler için tam kesin olmayan bir zaferdi.Mace Tyrell’in asıl kuvvetleri getirilmeden önce Robert’in kuvvetleri Randyll Tarly’nin öncü kuvetleri tarafından parçalanmıştır. Daha önceden krala sadık olan Yaz Kalesi savaşı sonrasında isyancılara katılan Lord Cafferen, Robert’in sancağı altında savaşırken Lord Randyll Tarly tarafından katledilmiştir.Lord Tarly, Lord Cafferen’in kafasını Kral Aerys’e yollamıştır.Bütün bu olanlara rağmen savaş sonucu belirsizdir ama Mace savaşı eksikliğine rağmen Robert’e karşı kendi büyük zaferi olarak hatırlamaktan hoşlanır.

Çanlar Savaşı

Çanlar savaşı, (haritada 3 ile gösterilen) Taşlı Sept’te olmuştur.Aerys’ın kuvvetleri, Robert’in kuvvetlerinin peşine düşmüştür.Kuzeydeki müttefiklerinden koparmaya çalışmışlardır.Robert yaralanmış ve Stoney Sept.’de saklanmıştır.Jon Connington, yeni el(Kralın Eli) kasabayı zorla almış ve evden eve Robert’i aramıştır.Eddard ve Hoster Tully’nin kuvvetleri kasabadan süpürülmüştür.Jon Connington vahşice karşılık verdi.Robert olduğu yerden çıktı ve karşı atağı yönetti.Connington savaşın kaybedildiğini görünce iyi bir şekilde sırayla geri çekildiler. Savaştan sonra Aerys, Robert’in herhangi bir yasaların dışına çıkan lord olmadığını, hanedanına Daemon Blackfyre’dan beri en büyük tehdit olduğunu fark etti.Aerys, Lord Connington’ı başarısızlığı yüzünden sürgün etmiş ve pyromancerslara Kralın Şehri’nin hatta Kızıl Kale’nin bile etrafına çılgın ateş yerleştirmeyi emretmiştir.

Üç Dişli Mızrak Savaşı

Üç Dişli Mızrak Savaşı (haritada 4 ile gösterilen) kesin sonuçlu bir savaştı.Robert’in kuvvetleri Targaryen Hanesi’ne sadık olan kuvvetlerle karşılaşmıştır.Savaş etraflarında devam ediyorken Robert ve Rhaegar, Üç Dişli Mızrak’de ırmağın sığ olduğu bir yerde teke tek karşılaşmıştı.Robert, Rhaegar’ın göğsüne savaş çekiciyle öyle güçlü vurmuştu ki zırhındaki yakutlar parçalanmıştı.Rhaegar yere düştükten sonra Targaryen çoğunluğu kaçmıştır.Çünkü Robert çok kötü bir şekilde yaralanmış ve ordunun yönetimini Eddard Stark’a vermiştir.Savaş kazanıldıktan sonra Freyler gelmiş ve isyancılardan yana olduklarını bildirmişlerdir.

Kral Toprakları’nın Yağmalanması

Kral Toprakları’nın yağmalanması (haritada 5 ile gösterilen) isyan içinde bir yıl boyunca meydana gelmiştir.İsyancıların zaferini kaçınılmaz kılan Üç Dişli Mızrak Savaşı’na kadar tarafsız kalan Lord Tywin Lannister , Kral Toprakları’nın kapılarına gidip Aerys’a bağlı olduğunu iddia etmiş ve içeri alınmak istemiştir.Kral Aerys muhbir başı Varys’ın yerine Yüce Üstat Pycelle’in tavsiyesini tercih ederek şehrin kapılarını açtı.Lannister kuvvetleri Robert’in adına şehri yağmalamaya başladılar.Herşeyin kaybedildiğini anlayan Aerys, en son kral El’ini (Rossart) çağırıp “Hainler şehrimi istiyor. Ama ben onlara hiçbir şey vermeyeceğim, küller dışında. Bırakalım Robert kavrulmuş kemikler ve pişmiş etlerin üstünde kral olsun!” diyerek şehrin her tarafına çılgın ateş yerleştirilmesini emretmiştir. Sonra Aerys, Kral Muhafızlarından biri ve Tywin Lannister’ın öz oğlu olan Jaime Lannister’dan kendi babasını öldürmesini emretmiştir.Onun yerine Jaime Lord Rossart’ı ve sonrasında Kral Aerys’ı Demir Taht’da öldürdü.Tywin tahtı Robert için güvende tuttuklarını ve Targaryenlerden sonsuza dek vazgeçtiklerini kanıtlamak için şövalyeleri Gregor Clegane ve Amory Lorch’u geriye kalan kraliyet ailesinin icabına bakması için yolladı.Gregor, annesi izlerken tahtın veliaht prens Aegon’ı öldürdü ve sonra Prenses Elia’a tecavüz edip öldürdü.Amory, prenses Rhaenys’ı babasının yatağının altından sürükleyerek çıkardı ve öldürdü.Eddard Stark kısa bir süre sonra oraya ulaşır ve Jaime’yi Aerys’ın cesedinin aşağısına yığılmış olduğu tahtın üzerinde oturuyorken bulur.Tywin Lannister, Elia, Aegon ve Rhaenys’ın cesetlerini göstermiştir.Bu acımasız davranıştan sonra Eddard Stark ve Robert Baratheon arasındaki tartışma Starkların savaşı bitirmek için güneye kendi başlarına gitmelerini sağlamıştır.

Fırtına Burnu Kuşatması

Savaştan çok yıpratma amacı olan Fırtına Burnu Kuşatması (haritada 6 ile gösterilen) Mace Tyrell’in kuvvetlerini Fırtına Sonu’nda tutmuştur.Kuşatma sırasında Mace ve Paxter Redwyne tarafından yönetilen Menzil kuvvetleri, Stannis Baratheon ve adamları açlıktan ölmek üzereyken kalenin diğer tarafında ziyafet yapıyorlardı.Yardım en sonunda Davos Seaworth’tan geldi.Davos ablukayı geçerek içeriye gizlice soğan getirmiştir. Stannis ve kuvvetleri Eddard Stark gelene kadar dayandılar ve Eddard Stark geldiğinde Lord Mace Tyrell sancaklarını indirdi.

Ejderha Kayası Saldırısı

Fırtına Burnu'nun kuşatması kaldırıldıktan sonra Stannis filosuna Targaryenler’in son sığınaklarını -Ejderhakayası- almak için emir verdi.Üç Dişli Mızrak’da kraliyetçilerin yenilgisinden sonra Kraliçe Rhaella ve Prens Viserys, Kızıl Kale’nin üstadı ile (Sör Willem Darry) adaya yollanmıştı.Kraliçe, demir atmış durumda olan Targaryen filosunu yok eden çok büyük bir fırtına sırasında Daenerys Targaryen’i doğuruken ölmüştür. Stannis oraya varmadan Sör Willem ve becerikli bir adam; Viserys, Daenerys ve Daenerys’ın bakıcısını gizlice çıkarmış ve son Targaryenlerin sürgündeki göçebe hayatlarını yaşamaya başladıkları Braavos’a doğru yol almışlardır.

Neşe Kulesi Çarpışması

Sör Arthur Dayne, Sör Oswell Whent ve Kral Muhafızlarının Lord Kumandanı Sör Gerold Hightower, Üç Dişli Mızrak, Kral Toprakları ve Fırtına Burnu savaşlarında yoktular. Daha sonra Prens Rhaegar’ın Lyanna Stark’ı tuttuğu yer Dorne’un Kızıl Dağları’nda küçük bir kule olan Neşe Kulesi’ni korurken bulundular.Fırtına Burnu'nun kuşatması kaldırıldıktan sonra Eddard Stark altı yoldaşı (Howland Reed, Willam Dustin, Ethan Glover, Martyn Cassel, Theo Wull ve Mark Ryswell) ile oraya gitti.Yedi yoldaş üç Kral Muhafızı ile dövüştü ve sadece Eddard ve Howland kurtuldu. Kardeşi bir söz verdikten kısa süre sonra öldü. Eddard kulenin taşlarını mezar yapmak için kuleyi yerle bir etmiştir. Daha sonra Eddard, Sör Arthur Dayne’in kılıcı Şafak’ı kardeşi Ashara Dayne’e teslim etmek için Kayanyıldız’a gitmiştir.

Sonuç

İsyanın başarılı sonuçlarını takip ederek Targaryen hanesinin tüm güçleri ellerinden alınmış ve en önemlisi dar denizden geçirilerek sürgünde sadece 2 yaşayan Targaryen kalmıştı.Robert Baratheon tahtı aldı ve Jon Arryn’ı kralın eli ilan etti.Lyanna Stark kaçılrılmasında sonra öldüğü için Robert onun yerine Cersei Lannister ile evlendi. Arryn, Dorne ile anlaşmalı bir ateşkes yaptı ve Yedi Krallık Robert’i kral olarak kabul etti.