Robert Baratheon

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
BaratheonHanesi.PNG
Robert I Baratheon
BaratheonHanesi.PNG
RobertBKingMagali Villeneuve.jpg
Karakter Bilgisi
Saltanat FS 283 - 298
Tam isim İsminin Birincisi Robert Baratheon
Lakap Gaspçı
Üç Dişli Mızrak'ın Şeytanı
Zampara Kral
Fırtına Lordu
Unvan Sör
Fırtına Burnu Lordu (Renly'e verildi)
Fırtına Toprakları Azam Lordu (Renly'e verildi)
Andalların, Rhoynarın ve İlk İnsanların Kralı
Yedi Krallığın Lordu
Diyarın Koruyucusu
Doğum FS 262Fırtına Burnu
Ölüm FS 298Kral Toprakları
Kültür Fırtınalı
Aile
Hane Kral Toprakları-Baratheon Hanesi
Önceki Aerys II Targaryen
Varis 1. Stannis Baratheon (FS 283 - 286
2. Joffrey Baratheon (FS 286 - 298
Sonraki Joffrey I Baratheon
Kraliçe Cersei Lannister
Çocuk Joffrey Baratheon (yasal olarak)
Myrcella Baratheon (yasal olarak)
Tommen Baratheon (yasal olarak)
Piçler:
Mya Taş
Bella
Gendry
Edric Fırtına
Bilinmeyen İkizler
Barra
Diğer dokuzu
Baba Steffon Baratheon
Anne Cassana Estermont
Ekler
Kitaplar Buz ve Ateşin Dünyası (Bahsedildi)
Taht Oyunları (Görüldü)
Kralların Çarpışması (Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (Bahsedildi)
Oyuncu Mark Addy
TV Sezon 1

Kral Robert I Baratheon, Yedi Krallığın Lordu ve Kral Toprakları'nın Baratheon Hanesi'nin başıdır. Kuzeni Kral Aerys II Targaryen'e karşı Robert'ın İsyanı'nı başlatır, kuzeni öldürüldüğünde kral olarak taç giyer. Savaşın ardından Robert, siyasi dengeyi sağlayabilmek için Cersei Lannister'la evlenir. Bu evlilikten üç çocukları olur; Joffrey, Myrcella ve Tommen. Tv dizisi Game of Thrones 'da karakteri Mark Addy canlandırır.

Görünüş ve Karakter

Robert klasik Baratheon görüntüsüne sahiptir; siyah saçları ve parlak mavi gözleri vardır. Göğsündeki kıllar daha kalın ve erkekliğinin olduğu yerde daha sıktır. Çok uzun boylu bir adamdır; Eddard Stark'a göre boyu iki metre civarındadır. Robert gençlik döneminde yakışıklı, temiz tıraşlı ve sert bir adamdır. Güçlü ve sağlam olmasının yanı sıra bir genç kızın hayallerindeki gibi kaslıdır. Ancak Demir Taht'ı kazandıktan sonra Robert'ın dış görünüşü değişir. Sık yapılan ziyafetlerden ve alkolden dolayı önemli miktarda kilo alır. Greyjoy İsyanı'ndan sonra geçen dokuz yıl içinde en az sekiz kaya ağırlığına ulaşmıştır. Genellikle içki içmekten yüzü kıpkırmızı olmuş, gözlerinin altında koyu halkalar çıkmış, göbeği bedeninden önde gitmeye başlamış ve ipek elbiseleri terden ıslanmış haldedir. Robert'ın sakalı çalı gibi kalın, kaba ve çenesinden sarkar hale gelir.

Askerleri tarafından çok sevilen Robert cesurdur ancak inatçı, sabırsız ve düşüncesiz hareket eder. Gururlu biridir ve muhtemelen sarhoş halde bir söz verirse verdiği sözden geri durmaz. Kral olduktan sonra Robert, artık onunla aynı fikirde olmayan insanlara alışık halde değildir, başkaları tarafından manipüle edilmek istenirse herhangi bir konuya dahil olmaması tavsiye edilebilir. Tyrion Lannister Robert'ı büyük sersem olarak nitelendirirken Varys onun aptal olduğunu söyler. Cersei Lannister ise kocasının; cahil, aptal, geri zekalı, sarhoş bir canavar ve bir kralın göstermesi gereken merhametten yoksun olduğunu iddia eder. Bazıları Robert'ın cesur olduğunu düşünmesine rağmen Cersei'ye göre Robert sadece korkaktır. Petyr Baelish'e göre ise Robert, gözlerini görmek istemeyeceği şeylere kapatmaktadır.

Robert boğa kadar güçlü ve savaşta korkusuzdur. Kılıçların şarkısından hoşlanır ve zehirleri korkakların silahı olarak görür. Dürüst ve cesur oldukları sürece Robert yenilmiş düşmanlarına karşı merhametli davranır, affettiği kişilerin sadakatlerini ve dostluğunu kazanmakta hünerlidir. Bunun tek istisnası Targaryen'lerdir; onlara olan nefreti gözünü kör etmiştir. Gençliğinde eşsiz bir savaşçı olan Robert, yanında her daim kılıç taşısa da Fırtına Burnu'nda Donal Noye tarafından demirden yapılmış çivili savaş çekiciyle savaşır. Savaşlarda boynuzlu bir tanrı gibi görünmesini sağlayan büyük boynuzlu bir miğferi vardır. Çekiciyle mücadele edebileceği meydan dövüşlerini tercih eder. Kraliyet cephaneliğinde ona hediye edilen sayısız silaha rağmen kullandığı tek bıçak babası gibi gördüğü Jon Arryn'in ona çocukken verdiği av bıçağıdır. Aldığı kilolar ve sık sarhoş olması nedeniyle durumu kötüleşmiş olsa da Robert güçlü bir adamdır; Jaime Lannister, Robert'ın kendisinden daha güçlü olduğuna inanır. Robert'ın sesi savaş alanında duyulabilecek kadar güçlüdür. Kral Robert'ın Çekici kraliyet filosunun en büyük savaş gemisidir.

Robert nasıl zevk alacağını bilen büyük iştahlı bir adamdır. Birden fazla kadınla birlikte olur ve birçok piçi vardır. Şehveti, diyarda içki masalarında müstehcen şarkıların konusu olur. Robert, ister gönüllü olsunlar ister zoraki, lordlarının misafirperverliğini kullanmaktan çekinmez. Bununla birlikte Robert'ta harika bir ev sahibidir ve savurgan şekilde cömerttir. Avlanmayı sever ve iyi bir avcıdır. Kendisini güldüren şarkılardan hoşlanır; söylemekten keyif aldığı şarkılar Bir Fıçı Bira Elli Dört Fıçı ve Ayı ve Bakire Panayırı 'dır.

Robert'ın giysileri arasında Baratheon'ların taçlı erkek geyiği işlemeli siyah kadife takımı, siyah ve altın kare desenli kumaştan dikilmiş pelerin ve yeşil bir çift eldiven vardır. Robert at binerken kalın kahverengi eldiven ve kapüşonlu ağır kürk pelerin giyer.

Hayatı

Sör Robert Baratheon

Erken Yaşamı

FS 262'de doğan Robert, Leydi Cassana Estermont ile Fırtına Burnu Lordu, Fırtına Toprakları Azam Lordu ve Baratheon Hanesi'nin başı Lord Steffon Baratheon'un ilk doğan çocuğudur. FS 264'de kardeşi Stannis doğduğunda küçüktür. En genç kardeşi Renly doğduğunda ise gençlik çağındadır.

Stannis'in anlattığına göre; Robert beş yada altı yaşındayken babaları Lord Steffon oğullarını konseye sunmak için şehre getirir, o gün Demir Taht'ta oturan Kral Eli Lord Tywin Lannister'dır. Genç Robert bir zamanlar bir Estermont kız kuzeniyle oyunlar oynamıştır ve kral olduktan sonra oyunlar farklı şekilde devam etmiştir.

Robert küçük yaşlardan itibaren Lord Jon Arryn tarafından Arryn Vadisi'nde ki Kartal Yuvası'nda Kışyarı'ndan Eddard Stark ile birlikte yetiştirilir. İki çocuk hızla arkadaş olur ve kendi çocuğu olmayan Jon, onların ikinci babası gibi olur. Robert belli zamanlarda Fırtına Burnu'na ziyarete gider. Belli olmayan bir dönemde şövalye olur. Fırtına Burnu Turnuvası sırasında Sör Barristan Selmy tarafından yenilir.

Robert erkekliğe ulaşmasının ardından zamanını Fırtına Burnu ve Kartal Yuvası arasında geçirir. FS 278'de Robert'ın babası Kral Aerys II Targaryen tarafından Robert'ın kuzeni Prens Rhaegar Targaryen'a bir gelin bulması için Volantis'e gönderilir. Görev başarısızlıkla sona erer ve Steffon eşiyle evine geri döner. Robert ve Stannis, anne-babalarının Gururlu Rüzgar ile Fırtına Burnu'na yaklaşırken Gemi Kıran Körfezi'nde fırtınaya yakalanıp gemilerinin batışını izlerler. Babasının ölümü ile Robert Fırtına Burnu Lordu olur.

Lyanna Stark

Robert, Eddard Stark'ın kız kardeşi Lyanna Stark'a aşık olur. Zamanlar Lyanna'nın babası Kışyarı Lordu Rickard Stark, Robert ve Lyanna'nın nişanlanmasını kabul eder. Nişanlı oldukları sırada Robert'ın Arryn Vadisi'nde Mya Taş isminde bir kızı olur ve Lyanna'ya göre Robert ona aşık olsa da hiçbir zaman tek kadına sadık olmayacaktır. Eddard sonrasında Robert'ın sadece Lyanna'nın güzelliğini gördüğünü ve cesareti ile iradesinin sınırlarını asla bilmediğini söyler.

FS 281'de Robert Harrenhal Turnuvası'na katılır ve meydan dövüşüne mücadele eder. Sör Richard Lonmouth ile içki içme yarışı yapar ve Gülen Ağaç Şövalyesi'nin gizemli maskesini kaldırmak için yemin eder ancak bunu başaramaz. Turnuvanın son mızrak dövüşünü Robert'ın kuzeni Prens Rhaegar Targaryen kazanır. Prens Aşk ve Güzellik Kraliçesi olarak karısı Prenses Elia'yı değilde Lyanna'nı taçlandırır. Bazıları Robert'ın güldüğünü ve Rhaegar'ın sadece Lyanna'ya hakkını verdiğini söylese de Robert'ı iyi tanıyanlar lordun bu hakareti içine attığı ve o günden itibaren kalbini Rhaegar'a karşı kaskatı hale getirdiğini anlatır.

Ertesi yıl Prens Rhaegar, Lyanna'yı kaçırarak Robert'ın İsyanı'na sebep olan birçok olayın zincirini başlatır.

Robert'ın İsyanı

Üç Dişli Mızrak'ın Şeytanı

Lyanna Stark'ın kaçırılma haberi ulaştığında en büyük ağabeyi Brandon Stark ve babası Lord Rickard adalet talep etmek için Kral'ın Şehri'ne giderler. Her ikisi de Kral Aerys II Targaryen tarafından idam edilir ve daha sonra kral Kartal Yuvası'na gönderdiği haberle Lord Jon Arryn'den Robert ve Eddard Stark'ın kellelerini ister. Ancak Jon bunu reddeder ve bunun yerine isyan eder; Eddard'ı (babası ve ağabeyinin ölümleri üzerine şimdiki Kışyarı Lordu) ve Robert'ı sırasıyla Kuzey'e ve Fırtına Toprakları'na ordularını toplamaları için gönderir. Bununla birlikte Arryn sancaktarlarının hepsi isyanı desteklemez. Robert, Marq Grafton ve Vadi'de ki diğer tahta sadık kalanların limanın geçişini engellemesi üzerine Martı Kasabası'nda savaşır. Robert Marq'ı öldürür ve sancaklarını toplamak üzere Fırtına Burnu'na gider.

Ancak bazı sancaktarları tahta sadık kalır. Lordlar Grandison, Fell ve Cafferen'in güçlerini Yaz Kalesi'nde birleştirip Fırtına Burnu'na yürüyüşe geçecekleri haberini alan Robert, şövalyeleriyle harekete geçer. Aynı gün içinde hepsiyle karşılaşır ve lordları teker teker yener. Fırtına Burnu'na esir olarak götürülen Lord Grandison ve Lord Cafferen'in sadakatini kazandığı gibi öldürdüğü Lord Fell'in oğlu Gümüşbalta Fell'inde sadakatini kazanır.

Jon Arryn ve Kuzeyli orduyla güçlerini birleştirmek için kuzeye giden yolu açılan Robert, kardeşi Stannis'i Fırtına Burnu'nda bırakarak yürüyüşe geçer. Stannis, erkek kardeşi ile kralına sadakat arasında kalmış ve sonunda ailesini seçmiştir. Lord Randyll Tarly ve öncü kuvvet Robert'ın üstüne giderler ve Lord Mace Tyrell'ın ana gücü gelmeden savaşı kazanıp Lord Robert'ın güçlerini yenerler. Ancak Robert güçlerinin büyük bir kısmını muhafaza ederek kaçar ve kuzeye olan yolculuğuna devam eder. Aerys genç ve dinç birinin Robert'la karşılaşmasını ister ve böylece Kral Eli görevini Lord Owen Merryweather'dan alıp Lord Jon Connington'u getirir. Connington liderliğini yaptığı orduyu sahaya çıkarır ve yürüyüşten yorulan Robert'ı kovalamaya başlar. Yaralı halde olan ve adamlarından ayrılan Robert Taşlı Sept kasabasına sığınır. Connington ve ordusu kasabaya gelip ev ev aramaya başladıklarında kasaba sakinleri Robert'ı kralın adamlarından kaçırmak için yardım ederler. Sonunda Robert'ı bir genelevde saklarlar. Lord Eddard Stark ve Hoster Tully isyancı orduyla geldiklerinde Robert saklandığı yerden çıkar ve neredeyse Connington'u öldüreceği mücadeleyi başlatır. Robert'ın piç çocuklarından biri olan Bella, annesinin genelevde fahişelik yaptığını ve Çanlar Savaşı sırasında babasıyla yattığını söyler.

Kral Aerys, Robert'ın Daemon I Blackfyre'dan beri Targaryen Hanesi için en büyük tehdit olduğunu fark eder, Connington'u Kral Eli görevinden alıp sürgüne gönderir ve onun yerine Lord Qarlton Cheltsed'in El görevine atar. Tully Hanesi'nin desteklerini güvence almak için Jon Arryn ve Eddard Stark, Lord Hoster Tully'nin kızları Lysa ve Catelyn ile evlenirler. Robert Nehirova'da ki düğüne katılır.

Üç Dişli Mızrak Savaşı'nda Prens Rhaegar Targaryen'i öldüren Robert

Robert, savaşın sonunda belirleyici bir mücadele olan Üç Dişli Mızrak Savaşı'nda isyancı güçlere önderlik eder. Bu süre içinde Robert Demir Taht'ı kendisi için talep etme niyetini açıklar. İsyanın üç liderinden biri olan Robert, büyükannesinin Kral Aegon V Targaryen'in en küçük kızı Prenses Rhaelle Targaryen olması nedeniyle tahtta iyi bir iddiası olduğundan bahseder. Robert'ın iddiasını haklı çıkarmak için sancaktarları daha sonrasında tahtın fetih yolundan alındığını iddia etseler de aslında Targaryen Hanesi'nin kanı nedeniyle taht el değiştirmiştir.

FS 283'de asiler ve kraliyet orduları Üç Dişli Mızrak'ın kuzey yakasındaki Yakut Geçidi olarak bilinen bir yerde savaşırlar. Robert ve Prens Rhaegar etraflarında savaş devam ederken at sırtında karşı karşıya gelirler. Robert Rhaegar'ı savaş çekiciyle göğsüne indirdiği darbeyle öldürmeden önce Rhaegar tarafından yaralanır. Sonunda Targaryen güçleri yenilir ve kaçarlar. Lord Roose Bolton, Aerys'in Kral Muhafızları'ndan esir edilen Sör Barristan Selmy'nin öldürülmesini önerdiğinde Robert bunu reddeder ve kendi üstadı Cesur Barristan'ı tedavi etmek için gönderir.

Eddard Stark ve Robert Baratheon

Kendisinin yaralanması ve kraliyet ordusunu kovalayamaması üzerine Robert, Targaryen ordusunun kalanını yok etmesi için orduyu Lord Eddard'ın emrine verir. Orduyu yöneten Eddard, kraliyet ordusunu Kral'ın Şehri'ne kadar takip eder. Ancak Lord Tywin Lannister, Yüce Üstat Pycelle'in Aerys'i kapıları açması için ikna eder ve böylece Lannister'lar şehri yağmalar. Aerys, Tywin'in oğlu ve Kral Muhafızları şövalyesi Sör Jaime Lannister tarafından Kral Toprakları'nın Yağmalanması sırasında katledilir. Robert Kral'ın Şehri'ne geldiğinde Tywin ona Rhaegar'ın karısı Prenses Elia Martell, iki küçük çocuğu Prenses Rhaenys ve Prens Aegon'un parçalanmış cesetlerini sunar. Robert ölümlerden memnun olsa da Eddard bunun cinayet olduğunu, prensin ve prensesin masum bebeklerden başka bir şey olmadıklarını söyleyerek yapılandan iğrenme duyar. Robert ise Ben ortada çocuk değil, ejderha yumurtaları görüyorum diye cevaplar. Bu sözlerin üzerine Eddard ertesi gün Kral'ın Şehri'ni terk eder ve son savaşı tek başına vermeye gider. Lyanna'nın ölümü sonucu paylaştıkları keder, iki arkadaşı tekrar birleştirir. Lyanna'nın hatırası ve ölmüş düşmanı Rhaegar'dan almayı arzuladığı intikam Robert'ın rüyalarına girer ve peşini bırakmaz.

İsyan Sonrası

FS 283'nin sonlarına doğru Robert kral olarak taç giyer. İkinci babası olarak gördüğü Lord Jon Arryn'i Kral Eli olarak seçer. Eski düşmanlarının çoğunu affeden Robert, Sör Barristan Selmy'i Kral Muhafızları Lord Kumandanı ilan eder. Eddard Stark Robert'a Sör Jaime Lannister'ı beyaz pelerinden azat etmesi gerektiğini söylese de Robert Jon'un tavsiyelerini dinler ve Fısıltılar Efendisi Lord Varys'le Yüce Üstat Pycelle ile birlikte Jaime'yi de affederek Barristan ile birlikte Kral Muhafızları'nda hizmet vermesini sağlar. Taç giyme töreni sırasında Robert Jaime'ye Kralkatili lakabı konusunda şaka yapar. Robert, Connington Hanesi'nin topraklarının çoğunu komşulara verip altınları kendisi almasına rağmen Akbaba Tüneği'ni Sör Ronald Connington'ın yönetmesine izin verir. Robert Kızıl Kale'de ki taht odasında Targaryen ejderhalarının kafatasları yerine avcılık ve savaş tasvirleri içeren sancaklar ve duvar halıları serilmesini emreder.

Robert kardeşi Stannis'e yeni bir kraliyet filosu inşa etmesini ve hamile haldeki Dul Kraliçe Rhaella Targaryen'le oğlu Viserys'in kaldığı son Targaryen kraliyet kalesi Ejderha Kayası'nı ele geçirmesini emreder. Stannis Üç Dişli Mızrak'tan dokuz ay sonra Ejderha Kayası'na saldırır, ancak Viserys ile yeni doğmuş Daenerys saldırıdan kısa bir süre önce Sör Willem Darry tarafından adadan kaçırılır. Robert, iki çocuğun Stannis adaya yelken açmadan kısa bir süre önce Targaryen destekçileri tarafından güvenli şekilde kaçırılmalarına rağmen çocukların kaçmasına izin verdiğini düşündüğü Stannis'i suçlar.

Kral'ın Şehri'nde ikamet eden Robert, kardeşi Stannis'i Ejderha Kayası Lordu yaparken, en küçük erkek kardeşi Renly'i atalarının kalesi Fırtına Burnu Lordu ilan eder. Hem Stannis hemde Kraliçe Cersei Lannister, Robert'ın bu tercihi özellikle Stannis'e hakaret için yaptığına inanırlar fakat George R. R. Martin'e göre böyle düşünülmesine gerek yoktur. Ejderha Kayası, Targaryen Hanesi'nin hükümdarlığı sırasında geleneksel olarak Ejderha Kayası Prensi ve Demir Taht'ın varisinin yerleşkesi olarak bilinir ve o saltanatının ilk yıllarında çocuksuz olan Robert varisi olarak Stannis'i görür. Stannis Ejderha Kayası'nın Baratheon Hanesi'nin başı olurken Robert'ın Kral Toprakları'nın Baratheon Hanesi'ne yeminlidir.

Barış Yedi Krallığa tekrar gelmesine rağmen Robert'ı desteklemeyenlerin çoğu ondan Gaspçı olarak bahseder. Dorne, Prenses Elia Martell ve iki küçük çocuğu Prenses Rhaenys ile Prens Aegon'un cinayetlerini unutmaz ve affetmez. Robert'ın tahta geçmesinden bir yıl sonra Elia'nın erkek kardeşi Prens Oberyn Martell sürgün edilen Viserys için isyan planlar. Ancak Robert'ın Kral Eli Lord Jon Arryn Dorne'a gider; Dorne Prensi Doran Martell ile anlaşma sağlar ve isyan konuşmalarını sona erdirir. Ne olursa olsun Robert hiçbir zaman Dorne'u ziyaret etmez.

Evliliklerinin başlarında Robert Baratheon ve Cersei Lannister

Evliliği

Robert Lyanna Stark'ın ölümünden sonra evlenmek istememesine rağmen diyara bir varis gereklidir ve Lord Jon Arryn Robert'ın Lord Tywin Lannister'ın tek kızı Leydi Cersei Lannister ile evlendiği taktirde siyasi istikrarını sağlamlaştıracağını ve Tywin'in Viserys'in taht iddiasına destek sağlamayacağını söyler. Robert ve Cersei FS 284'de Yüce Baelor Septi'nde evlenirler, Robert Cersei'ye altın dokuma kumaştan dikilmiş ve sırtında oniks boncuklar işlenmiş ağır bir pelerin giydirir. Düğünün ardından yatak töreni yapılır; Gerion Lannister krala altın yaldızlı, fildişi kabzalı ve safir topuzlu bir hançer hediye eder. Ancak düğün gecelerinde sarhoş Robert Cersei'nin kulağına yanlışlıkla Lyanna diye fısıldar, bu eylem evliliğin nasıl ilerleyeceğine de göstermiş olur. Cersei Robert'ın onu ıslattığı tek gecenin evlilik gecesi olduğu söyler.

Robert evliliğinin ilk yıllarında kocalık haklarını sık sık kullanırken, sık içki içmekten sarhoş olduğunda Cersei'yi incitir. Evliliğinin ilk yıllarında bir kez Cersei ona bu nedenle sitem eder ancak Robert bunun çok fazla içki içmesinden olduğunu iddia ederek suçlamayı kabul etmez. Robert'a göre o gecelerin hiçbirini hatırlamaz ancak Cersei'ye göre Robert ona ne yaptığını hatırlar ancak unutmuş gibi yapmanın daha kolay olduğunu söyler. Robert zamanlar Cersei'nin yatağına daha az girmeye başlar ve yılda bir kereye kadar düşer. Cersei kocasından nefret etmeye başlar ve ona karşı olan soğuk tutumu aralarında mesafe yaratır. Robert ölümünden yıllar geçse bile Lyanna'ya aşık kalmaya devam eder ve evliliğinin üzerinde bir yük olarak kalır.

Cersei ikiz kardeşi Jaime Lannister ile yıllarca ensest bir ilişki sürer ve Robert'la evlenmesinden sonra bu ilişki devam eder. Robert evliliklerinin ilk yıllarında çıktığı avlara Cersei'yi çağırsa da Cersei kardeşiyle olabilmek için bunu reddeder. Robert'ın Estermont dayılarından ikisi düğünden sonra yarım yıl sarayda kalırlar. Robert onları ziyaret etmekte ısrar eder. Bir iki hafta boyunca Yeşil Kaya'da kalırlar. Orada Robert dul bir kuzeniyle birlikte olur ve bunu öğrenen Cersei kalede Jaime ile birlikte olur.

Cersei üç çocuk doğurur; FS 286'de Prens Joffrey, FS 286'de Prenses Myrcella ve FS 290'de Prens Tommen. Robert'da dahil herkes çocukların Robert'tan olduğuna inanmasına rağmen Jaime her üçünün de gerçek babasıdır. Robert doğumların hiçbirine katılmaz; Cersei'nin doğum zamanı geldiğinde sadece doğumdan sonra geri döneceği bir ava çıkar. Cersei Robert tarafından sadece bir kez hamile kalır. Robert'ın çocuğunu doğurmayı reddeder ve Jaime onu temizlemesi için bir kadın bulur.

Kral Robert Baratheon

Saltanatı

Robert tacı giydikten altı yıl sonra bir yıldan az sürecek Greyjoy İsyanı'nı bastırmak için Kuzey Muhafızı Lord Eddard Stark ve Batı Muhafızı Lord Tywin Lannister'la güçlerini birleştirir. Robert ve Ned, Pyke Kuşatması'nda yan yana savaşırlar, savaş sonunda kral Jacelyn Bywater'ı ve Lord Jorah Mormont'u şövalye ilan eder. Demir Adaların Kralı Balon Greyjoy Robert'a teslim edilir, Robert Balon'un Demir Adaların Lordu olarak kalmasına müsaade eder ancak Balon'un varisi Theon sadakatine karşılık Eddard'ın hizmetine verilir. Robert zaferini kutlamak için Lannis Limanı'nın dışında bir turnuva düzenler.

Robert krallık işlerinden hoşlanmaz; Donal Noye'a göre, Robert kral olduktan sonra değişir ve bu değişim iyi yönde değildir. Para, ekin yada adalet işlerini can sıkıcı bulur. Robert Küçük Konsey oturumlarına zar zor katılır, bunun yerine avlanmayı ve şahin uçurmayı tercih eder, ancak konseylere katıldığı zaman genellikle konulardan kaçar. Yönetme işini genellikle Kral Eli Lord Jon Arryn'e ve Donanma Başı Lord Stannis Baratheon'a bırakır. Robert bakır saymaktan nefret etse de turnuvalardan ve ziyafetlerden hoşlanır, ancak bu nedenle diyar fakirleşir. Kral Aerys II Targaryen'in hazinesi mahzenlerden taşacak kadar altın dolu olmasına rağmen Robert'ın harcamaları tacı altı milyondan fazla altın ejderhaya borçlu hale getirir (borcun çoğu Lannister'lara, Tyrell'lara, İnanca ve Braavos Demir Bankası'nadır). Gümüş geyiklerin bir yüzünde Robert'ın yüzü bir yüzünde ise geyik işlenmiştir.

Robert ne kadar çocuklarını seviyor olsa da varisi Prens Joffrey Baratheon'la yakın bir ilişkisi yoktur. Robert piç çocuklarının ona sürekli gülmesinden sonra Joffrey'in bebekken onu her gördüğünde ağlaması nedeniyle onu sevmez. Joffrey'in yaptıklarını da onaylamaz. Joffrey bir gün hamile bir kedinin içindeki yavruları görmek için karnını kesip yavruları babasına gösterdiğinde Robert öfkelenerek çocuğa tokat atar ve iki dişini kırar. Robert defalarca Joffrey'e tahtını bırakmayı hayal eder ancak Joffrey'in tahtta otururken Cersei'nin kulağına ne yapması gerektiğini fısıldadığı gözünün önüne gelince vazgeçmiştir.

Robert Cersei ile olan evliliğinde sık sık fahişelerle birlikte olur ve birkaç piçi olur, ancak onları gözden uzakta tutmayı başarır. Kurbağa Maggy'nin yaptığı kehanetine göre Robert'ın on altı piçi vardır. Ancak Robert sadece birini kabul etmiştir ve Lord Varys sekizinin varlığından haberdardır. En büyük piçi Robert hala Vadi'de iken doğan Mya Taş'tır. Robert bir zamanlar Prens Joffrey'in kedinin karnını yarmasından sonra kızı Mya'yı konseye çıkarmayı önerir. Cersei kızın hayatı konusunda tehdit ettiğinde Robert Cersei'ye tokat atar ancak Mya'yı konseye getirme fikrinden vazgeçer. Bella Robert'ın İsyanı sırasında doğarken isyandan kısa bir süre sonra Kral'ın Şehri'nde ki bir birahanede çalışan bir işçiden Gendry doğar. Lord Petyr Baelish'a göre Robert'ın Casterly Kayası'nda bir hizmetçiden ikiz çocukları olur ancak ikizler Kraliçe Cersei Lannister'ın emriyle öldürülür. Kardeşi Stannis'in Florent Hanesi'nden Leydi Selyse ile olan düğünü sırasında Robert, Selyse'in kuzeni Delena ile düğün yatağında birlikte olur. Robert'a göre hangi yatakta ilişkiye girdiklerini bilmeyecek kadar sarhoştur. Bu birliktelikten kralın kabul ettiği tek piçi Edric Fırtına doğar. Robert Edric'i Fırtına Burnu'na ziyaret etmekten hoşlanır ancak çocuğa hediyeler Varys tarafından gönderilir. Robert'ın piç çocuklarının en küçüğü Kral'ın Şehri'nde ki bir genelevde bir fahişeden doğan Barra'dır.

Sör Justin Massey Robert'ın yaveriyken kadınlara iştahı artmıştır. Richard Horpe Kral Muhafızları'na katılmayı umar ancak Cersei kocasını Richard'ı seçmemesi için ikna eder. Kralın şuan ki yaverleri Kraliçe Cersei'nin kuzenleri Tyrek ve Lancel Lannister'dır. Lord Eddard ilk doğan oğlunun ismini Robb koyarken Lord Jon Arryn hayatta kalan tek oğluna Robert ismini verir. Jon Arryn'in en sevdiği şahini kralın armağanıdır. Robert ayrıca Myr'li Thoros'la iyi arkadaştır, kırmızı rahibin alevli kılıcı kralı güldürür ve Jalaphar Xho'yu ilginç bir şekilde konseyde tutar. Prens Joffrey'in İsim Günü Turnuvası'nda Robert, Jaime'ye karşı mutlak galip Sör Loras Tyrell'a bahis yapar ve sonunda Lord Petyr Baelish'ten Valyrian Çeliği bir hançer kazanır. Kraliyet filosundaki en büyük savaş gemisi Kral Robert'ın Çekici ve Robert'ın kaybettiği aşkına ithafen isimlendirilen Leydi Lyanna 'dır.

Dizide Robert Baratheon'ı canlandıran Mark Addy

Son Olaylar

Taht Oyunları

Kral Eli Lord Jon Arryn'in aniden ölmesiyle Robert eski çocukluk arkadaşı Kışyarı Lordu Eddard Stark'a görevi sunmaya karar verir. Kendisini seçmediği için memnun olmayan Robert'ın kardeşi Stannis Baratheon Kral'ın Şehri'ni terk ederek Ejderha Kayası'nda ki makamına doğru yola çıkar.

Kuzey'e büyük maiyetiyle seyahat eden Robert, Kışyarı'nda ki mahzen mezarlarda Lyanna Stark'ın mezarını ziyaret edip saygılarını sunmakta ısrar eder. Kral, oğlu Prens Joffrey ile Eddard'ın en büyük kızı Sansa arasında bir nişan yapmak ister. Eddard Greyjoy İsyanı'ndan beri görmediği Robert'ın ne kadar değiştiğini görünce çok şaşırır. Eddard gönülsüzce Kral Eli görevini kabul eder. Eddard ve Robert avlanmak için uzaktayken Bran Stark, İlk Kale'de Kraliçe Cersei Lannister ile ikiz kardeşi ve aynı zamanda Robert'ın Kral Muhafızları'ndan Sör Jaime Lannister'ın ilişkiye girdiğini görür. Jaime Bran'ı kuleden atar, çocuk sakat bir halde komada kalır. Bir paralı katil daha sonra Bran'ı Valyrian Çeliği'nden bir hançerle öldürmeye kalkar.

Robert Hendek Mezarlar'dayken yaşamı boyunca sürgünde olan Prenses Daenerys Targaryen'in Dothraki bir at efendisi olan Khal Drogo ile olan evliliği hakkında Ned'le konuşur, Ned evliliğin bir tehdit oluşturmadığını düşünür. Darry Kalesi'deyken Joffrey, Arya Stark'ın ulukurdu Nymeria tarafından saldırıya uğrar, Robert olayı sadece iki çocuk arasında bir kavga olarak nitelendirir. Ulukurt ortadan kaybolduğu için idam edilmez. Cersei, Sansa Stark'ın kurdu Leydi'nin idam edilmesini önerdiğinde Robert öneriyi uygun görmese de yapacak başka birşeyi yoktur. Robert Eddard ile yüzleşmek istemez ve yolculuğun kalan süresinde Cersei'nin tekerlekli arabasında sarhoş şekilde geçirir.

Fırtına Burnu Lordu ve Robert'ın en küçük kardeşi Renly Baratheon, Robert'ın Cersei'yi bir kenara bırakıp kraliçesi olarak Tyrell Hanesi'nden Yüksek Bahçe Lordu Mace Tyrell'ın kızı Margaery Tyrell'la evlenmesi komplosunu kurar. Sör Loras Tyrell'da kız kardeşinin Robert'ın gençliğindeki sevgilisi Lyanna'yı hatırlattığını umar.

Eddard'ın isteksizliğine karşın Robert arkadaşının Kral Eli olması şerefine El Turnuvası'nı düzenler. Kral, turnuvadaki meydan dövüşüne katılmayı istediğinde Kraliçe Cersei Lannister açıkça bunu yasaklar, kral ise kraliçe yüksek sesle bağırır. Eddard ve Sör Barristan Selmy her yarışmacının Robert'ı sinirlendirmemek için dövüşü bilerek kaybedeceklerini ve bu yüzden haksız bir dövüş olacağını söyleyerek kralı ikna ederler. Sonunda Robert meydan dövüşüne katılmaz. Lord Varys sonradan Eddard'a Cersei'nin Robert'ı meydan dövüşü sırasında öldürmeyi planladığını söyler. Robert Eddard'a; kral olmaktan vazgeçip kılıçadamı olarak Özgür Şehirler'e gitmek istediğini, hayatını orada savaşarak ve kadınlarla birlikte olarak geçirmeyi düşlediğini ama bunu yapmaya engel olarak aklındaki tek düşüncenin tahtta oturan Joffrey'in kulağına ne yapması gerektiğini söyleyen Cersei olduğunu itiraf eder.

Robert Drogo'dan hamile kalan Daenerys Targaryen'ın öldürülmesi için konseyi topladığında Eddard bunun bir parçası olmayı reddeder ve görevinden istifa eder. Eddard, Jaime Lannister'ın yönettiği pusuda yaralandıktan sonra Robert arkadaşını ziyaret eder ve eski görevini geri verir. Eğer Eddard görevi reddederse Robert onun yerine Jaime Lannister'ı atayacağını söyler.

Renly, Sör Barristan, Prens Joffrey, Sandor Clegane, Sör Balon Swann, Lord Yohn Royce ve diğer soyluların eşlik ettiği Robert, Kral Ormanı'nda ortaya çıkan beyaz geyiği avlamaya çıkar. Eddard'ın yönettiği konseyde Nehir Toprakları'ndan şövalyeler Raymun Darry, Marq Piper ve Karyl Vance ile biraraya gelir. Eddard Robert adına, Lord Beric Dondarrion komutasındaki birliği Sör Gregor Clegane'i yakalamak üzere gönderir. Robert'ın piçlerini araştıran Eddard, Gendry ve Barra'yı bulur; Robert'ın meşru çocuklarının aslında Cersei'nin ikizi Jaime ile ensest ilişkisinden olduğunun farkına varır. Eddard, Robert'ın gerçeği öğrendikten sonra çocuklarını ve Cersei'yi öldüreceği ve bu yüzden kaçması gerektiğini söyler ancak Cersei onu reddeder.

Cersei Robert ava gitmeden önce güçlü ve kolay sarhoş edici bir şarabı Lancel Lannister'a verir ve Robert'a av sırasında içirmesini söyler. Robert sarhoş olur ve canavar bir domuzla yüzleşmekte ısrar eder ancak kral ölümcül şekilde yaralanır. Robert Eddard'la görüşmek üzere Kral'ın Şehri'ne geri getirilir. Robert, Joffrey erginliğe erişene kadar ona hizmet etmesi için Eddard'ı Lord Vekil ve Diyarın Koruyucusu ilan eder. Eddard Robert'a Cersei'nin sadakatsizliğini söylemez ve oğlum Joffrey ifadesi yerinevarisim olarak değiştirir. Robert ertesi gün ölür. Varys'e göre Robert'ı öldüren domuz olmasaydı bile Cersei av sırasında Robert'ın ölmesini planlamıştır; attan düşmesi yada ok saplanarak ölmesi de olasılıklardan biridir. Robert'ın ölümü üzerine Yüce Baelor Septi'nde çanlar çalar ve şehre kralın öldüğünü haber verir. Cersei Robert'ın mührü olan kağıdı yırttıktan sonra Eddard, Joffrey'in taht için hiçbir iddiası olmadığını ve Robert'ın gerçek varisinin erkek kardeşi Stannis olduğunu söyler. Ancak Lord Stark, Lord Petyr Baelish ve Janos Slynt'in Altın Pelerinliler'i tarafından ihanete uğrar.

Kral Joffrey babasının ölümü üzerine birini cezalandırmak istediğinde Varys, Kral Muhafızları Lord Kumandanı Barristan'ın suçlanmasını önerir. Joffre Barristan'ı emekliliğe ayırır ve yerine Lord Kumandan olarak Jaime'yi atar, Sandor'un ise Kral Muhafızları'na katılmasına karar verir.

Renly ve Loras başkentten Yüksek Bahçe'ye kaçarlar ve Renly burada Tyrell Hanesi'nin desteğiyle kral olarak taç giyer. Eddard'ın Joffrey'in emriyle idam edilmesinden sonra Robb Stark Nehirova'da Nehirli ve Kuzeyli'ler tarafından Kuzey Kralı ilan edilir.

Kralların Çarpışması

Robert'ın dul eşi Kraliçe Cersei Lannister kardeşi Tyrion Lannister'a kuzeni Lancel'ın Robert'a güçlü bir şarap verdiğini itiraf eder. Her ne kadar mezarı bilinmese de Robert başkente gömülür. Cersei cenaze yemeğinde kralı öldüren domuz için tadını beğendim der. Lancel Cersei'nin ısrarı üzerine şövalye olur; daha sonra Tyrion'a Cersei'nin gizli aşığı olduğu ve Robert'ı öldürmede rolünü itiraf eder.

Yoren Gendry'nin başkentten kaçmasına yardım eder.

Stannis Baratheon, Robert'ın varisinin kendisi olduğu, Demir Taht'a kendisinin geçmesini gerektiğini ve Cersei'nin çocuklarının babasının Robert olmadığını Yedi Krallık boyunca duyurur.

Robert'ın ölümü ve Beş Kralın Savaşı sırasında Balon Greyjoy Demir Adalar'da bağımsızlık ilan eder ve kendisi Demir Adalar ve Kuzey Kralı ilan eder.

Daenerys Targaryen Qarth'ta iken Qhuru Mo'dan Robert'ın ölümünü ve sonradan çıkan karmaşayı öğrenir.

Robert Death.jpg

Kılıçların Fırtınası

Lord Beric Dondarrion ve Myr'li Thoros, Robert adına halkı korumak için savaşırken Sancaksız Kardeşlik'i yönetirler.

Kral Joffrey Baratheon düğün ziyafetinde ölür ve yerine kardeşi Kral Tommen I Baratheon geçer. Tyrion Joffrey'in Robert'ın cephaneliğinden Valyrian Çeliği hançeri çaldığını anlar ve Jaime Joffrey'in Robert'ı memnun etmek için Bran Stark'ı öldürmeye çalıştığını anlar.

Lord Davos Seaworth, Edric Fırtına'nın Ejderha Kayası'ndan kaçmasına yardımcı olur.

Kargaların Ziyafeti

Vekil Kraliçe Cersei Lannister Tommen'ın Robert'tan daha iyi bir kral olacağını düşünür. Cersei Noho Dimittis'e Robert'ın Braavos Demir Bankası'na olan borcunu savaş sona erene kadar ödeyemeyeceğini bilerek erteler. Artık Vadi'nin Koruyucusu olan Lord Petyr Baelish, Cersei'den Robert'ın duvar halılarını Arryn Vadisi'ne göndermesini ister.

Prenses Arianne Martell, Prenses Myrcella Baratheon'u taçlandırmaya çalışırken başarısız olur.

Lancel Darry Lordluğundan vazgeçerek kefaret olarak Savaşçının Oğulları'na katılır. Kuzeni Jaime'ye ikisinin de kral katili olduklarını; Jaime'nin Aerys'i kılıcıyla kendisininde Robert'ı şarapla öldürdüğünü itiraf eder.

Ejderhaların Dansı

Meereen'de Daenerys'e hizmet eden Barristan, Robert'ın İsyanı'ndan sonra Viserys Targaryen'i aramak yerine Robert'ın affını kabul ettiği için pişmanlık duyar.

Jon Connington, Çanlar Savaşı'nda Robert'ı öldürmediği için pişmanlık duyar.

Yüce Serçe tarafından tutuklanan Cersei, Robert'ın ölümünde kendisinin bir dahli olmadığı konusunda ısrar eder. Qyburn, Kral Muhafızları'nın yeni üyesi Sör Robert Strong'u Cersei'nin şampiyonu ilan eder.

Kış Rüzgarları

Petyr, Robert'ın duvar halılarını Ay Kapıları Lordu Nestor Royce'a hediye eder.

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
Ormund
 
Rhaelle
Targaryen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Steffon
 
Cassana
Estermont
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Çeşitli
Kadınlar
 
Robert I
 
Cersei
Lannister
 
Renly I
 
Margaery
Tyrell
 
Stannis I
 
Selyse
Florent
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Joffrey I
 
Margaery
Tyrell
 
Tommen I
 
Myrcella
 
 
 
Shireen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mya
Taş
 
Bella
 
Gendry
 
Edric
Fırtına
 
Barra
 
Bilinmeyen
İkizler
 
Diğer 9 Çocuk
 

Alıntılar

Balon : Benim başımı vurdurabilirsin ancak bana hain diyemezsin. Hiçbir Greyjoy bir Baratheon'a sadakat yemini etmeyecektir. Robert : Şimdi yemin et ya da inatçı kafandan ol.

-Balon Greyjoy ve Robert

Tanrılara lanet olsun. Tanrılar bana anlamsız bir zafer bahşetti. Bir taç... Onlara Lyanna için dua etmiştim. Kız kardeşin... Yanımda olmalıydı. Sana sorarım Ned, bir taç giymenin ne manası var şimdi? Tanrılar kralların ve çiftçilerin dualarıyla aynı şekilde dalga geçiyor. [1]

- Robert'tan Eddard Stark'a

Eddard: Zırhına sığamayacak kadar şişmansın Robert.
Robert: Şişman? Şişman öyle mi? Sen kralınla böyle mi konuşuyorsun? Ah, lanet olası Ned, her zaman haklı olmak zorunda mısın? [2]

- Robert'tan Eddard Stark'a

Robert.Baratheon.png

Bu lanet olası tahtı kazanırken hiç olmadığım kadar canlıydım ben ve şimdi o tahtta otururken hiç olmadığım kadar ölüyüm. [2]

- Robert'tan Eddard Stark'a

BU ÇILGINLIĞI HEMEN DURDURUN, KRALINIZ ADINA! [2]

- Robert'tan Gregor ve Sandor Clegane'e

Bir şövalyeyi sadık ve iyi bir dövüşçü olduğu için öldürmeyeceğim [3]

- Robert'tan Roose Bolton'a

Robert: Diyar... diyar ne kadar sefil bir kral olduğumu biliyor. Aerys kadar kötü bir kral oldum ben. Tanrılar affetsin.
Eddard: Hayır, Aerys kadar kötü değil. Hiç o kadar kötü değil. [4]

- Robert ve Eddard Stark

Hakkında Söylenenler

Kral, Jon için büyük bir hayal kırıklığıydı. Babası sık sık kraldan bahsederdi. Onun nasıl korkusuz bir savaşçı olduğunu, Üç Dişli Mızrak'ın canavarı diye anıldığını, bütün diyarın en acımasız savaşçısı olarak tanındığını anlatırdı. Bir dev gibi tasvir edilen Robert Baratheon, kıpkırmızı suratlı, ipek elbiseleri terden ıslanmış, göbeği bedeninden önde giden bu şişman adam mıydı? [5]

- Jon Kar'ın düşünceleri

Hadım çok doğru bir tespit yapmıştı. Robert Baratheon'a yapamazsın, edemezsin gibi şeyler söyle ve yapacağından emin ol.[2]

-Eddard Stark'ın düşünceleri

Robert o tacı taktıktan sonra çok değişti. Bazı adamlar kılıçlara benzer, dövüşmek için yapılmışlardır. Duvara asılıp bırakılırlarsa paslanırlar. [6]

- Donal Noye'dan Jon Kar'a
Robertbaratheon.jpg

Robert Baratheon'ın bir boğa kadar güçlü ve korkusuz olduğu söylenirdi. Savaşı her şeyden çok seven bir adamdı. [7]

- Daenerys Targaryen'in düşünceleri

Robert, etrafında gülücükler ve neşeli sesler olsun isterdi ve bunları bulduğu yerlere gitti hep; arkadaşlarının ve fahişelerinin yanına. Robert sevilmek isterdi. Kardeşim Tyrion'da da aynı hastalık var. [8]

Cersei Lannister'dan Sansa Stark'a

Sandor : Robert şimdi solucanların kralı. Bu yüzden mi toprak altındasınız ? Robert'ın sarayını korumak için ?
Beric : Kral öldü, ama biz hala kralın adamlarıyız; taşıdığımız kraliyet sancağı, Şarlatan Kıyısı'nda senin ağabeyinin kasapları tarafından saldırıya uğradığında kaybolmuş olsa da. Robert katledildi ama diyarı duruyor. Ve biz o kadını koruyoruz. [9]

-Sandor Clegane'den Beric Dondarrion'a

Robert... O da rüyalarıma giriyor. Gülüyor. İçiyor. Böbürleniyor. Bunlar en iyi yaptığı şeylerdi. Bunlar ve dövüşmek. Ben onu hiçbir şeyde geçemedim. Işık Tanrısı, Robert’ı seçmeliydi. Neden ben? [10]

Stannis Baratheon'dan Melisandre'ye

Robert sikke konusunda aleti konusunda olduğu kadar cömertti.[11]

-Tyrion Lannister'dan Tywin Lannister'a

Esef ettiğim Aerys değil aslında, Robert. Neden kimse Robert'a yemin bozan demiyor? Diyarı parçalayan o ama boktan bir onuru olan benim. [12]

Jaime Lannister'dan Brienne Tarth'a

Arys: Robert canavar değildi.
Arianne: Demir Taht'a çocukların cesedine basarak tırmandı fakat bir Joffrey değildi, hakkını teslim edeyim. [13]

Arys Oakheart ve Arianne Martell

Jaime : Sen günahla ilgili ne bilirsin kuzenim? Ben kralımı öldürdüm.

Lancel : Cesur adamlar kılıçla öldürür, korkak adamlar bir şarap matarasıyla. İkimiz de kral katiliyiz, sör.

Jaime : Robert gerçek bir kral değildi. Hatta bazıları, geyiklerin aslanlar için doğal bir av olduğunu bile söyler. [14]

-Jaime Lannister'dan Lancel Lannister'a

Robert iyi bir şövalyeydi ama kötü bir kraldı ve oturduğu taht üstünde hiçbir hakkı yoktu. [15]

-Barristan Selmy'den Daenerys Targaryen'e

Robert tek başına, dörtnala Kışyarı'nın kapılarına koşardı, kapıları savaş baltasıyla parçalardı ve sol eliyle Roose Bolton'ı, sağ eliyle de Piç'i öldürmek için kalenin içine girerdi. Ben Robert değilim. Lakin yürüyüşe geçeceğiz ve Kışyarı'nı kurtaracağız... ya da bunun için uğraşırken can vereceğiz. [16]

Stannis Baratheon'dan Richard Horpe'a

Referanslar

 1. Taht Oyunları, Bölüm 12, Eddard II.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Taht Oyunları, Bölüm 30, Eddard VII.
 3. Taht Oyunları, Bölüm 33, Eddard VIII.
 4. Taht Oyunları, Bölüm 47, Eddard XIII.
 5. Taht Oyunları, Bölüm 5, Jon I.
 6. Kralların Çarpışması, Bölüm 6, Jon I.
 7. Kralların Çarpışması, Bölüm 27, Daenerys II.
 8. Kralların Çarpışması, Bölüm 62, Sansa VII.
 9. Kılıçların Fırtınası, Bölüm 34, Arya VI.
 10. Kılıçların Fırtınası, Bölüm 36, Davos IV.
 11. Kılıçların Fırtınası, Bölüm 32, Tyrion IV.
 12. Kılıçların Fırtınası, Bölüm 37, Jaime V.
 13. Kargaların Ziyafeti, Bölüm 13, Lekeli Şövalye.
 14. Kargaların Ziyafeti, Bölüm 30, Jaime IV.
 15. Ejderhaların Dansı, Bölüm 11, Daenerys II.
 16. Ejderhaların Dansı, Bölüm 42, Kralın Ganimeti.