Robert Baratheon

Game Of Thrones Viki sitesinden
(Robert I Baratheon sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
BaratheonHanesi.PNG
Robert I Baratheon
BaratheonHanesi.PNG
RobertBKingMagali Villeneuve.jpg
Karakter Bilgisi
Saltanat 283-298 FS
Tam isim İsminin Birincisi Robert Baratheon
Lakap Gaspçı
Üç Dişli Mızrak'ın Şeytanı
Zampara Kral
Unvan Andalların, Rhoynarın ve İlk İnsanların Kralı
Yedi Krallığın Lordu
Diyarın Koruyucusu
Fırtına Toprakları Azam Lordu (Renly'ye verdi)
Fırtına Burnu Lordu (Renly'ye verdi)
Sör
Doğum 262FS, Fırtına Burnu.
Ölüm 298FS, Kral Toprakları.
Aile
Hane Kral Toprakları-Baratheon Hanesi
Önceki Aerys II Targaryen
Varis Joffrey Baratheon
Sonraki Joffrey Baratheon
Kraliçe Cersei Lannister
Çocuk Joffrey Baratheon(yasak olarak)
Myrcella Baratheon(yasak olarak)
Tommen Baratheon(yasak olarak)
Piçler:
Mya Taş
Bella
Gendry
Edric Fırtına
Bilinmeyen İkizler
Barra
Diğer dokuzu
Baba Steffon Baratheon
Anne Cassana Estermont
Ekler
Kitaplar Taht Oyunları (Görüldü)
Kralların Çarpışması (Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhalarla Dans (Bahsedildi)
Oyuncu Mark Addy
TV Sezon 1

Robert Baratheon, Baratheon Hanesi’nin başı. Taht Savaşı’nı kazandıktan sonra Yedi Krallığın Kralı olarak taç giymiştir. Robert, Lyanna Stark’la birlikte olabilmek için, Lyanna’nın kardeşi ve kendisinin de arkadaşı olan Eddard Stark’ın yardımıyla savaşa girmiştir. Lyanna’nın ölümü üzerine, Robert, Cersei Lannister’la politik dengeyi korumak adına evlenmiştir. Roman başladığında Westeros’un kralıdır.

Görünüm ve Kişilik

Çok da zeki olmayan, şişman bir adamdır. Robert öncelikle savaşçılığıyla tanınır. Gençliğinde, bir genç kızın hayallerindeki uzun, kaslı, geniş omuzlu biri olarak betimlenirdi. Her zaman tıraşlıdır. Bununla birlikte tahtı kazandıktan sonra, bitmek bilmeyen şölenler ve içki yüzünden çok geçmeden şişmanlayıp sekiz kaya ağırlığına ulaşmış ve çenesini tamamen örten bir sakal bırakmıştır. En sevdiği şarkılar A Cask of Ale ve Fifty-Four Tuns. Cazibeli, dışa dönük ve başkalarıyla konuşmaktan zevk alan biri olup, eşsiz yeteneğiyle düşmanlarını dosta dönüştüren biri olarak tanınırdı. Şehveti, müstehcen içki gecelerinde diyar boyunca söylenen şarkıların konusu haline gelmiştir. Eddard Stark’a göre, Robert bir gece bir kadına dünyaları vaat eder, sabah olduğunda ise her şeyi kadını bile unuturdu.

Dizide Robert Baratheon'ı canlandıran Mark Addy
Robert, Lyanna Stark'a çok aşıktı.
Trident Fatihi !
Eddard Stark ve Robert Baratheon

Tarih

Gençliği

Robert, Leydi Cassana Estermont ve Lord Steffon Baratheon’un ilk oğludur. Baratheon Hanesi’nin başı ve Fırtına Toprakları azam lordudur. Baratheon Hanesi’nin sahip olduğu Fırtına Burnu’nda doğmuştur. Kardeşi Stannis’ten yalnızca birkaç yaş büyüktür. Yıllar sonra Baratheon Hanesi’nin üçüncü çocuğu, Renly adıyla dünyaya gelmiştir. Genç oldukları zamanlarda Robert ve Stannis Fırtına Burnu'nda anne ve babalarının ölüp Robert’ın Fırtına Burnu Lordu oluşunu izlediler. Lord Robert, Lord Jon Arryn’in vesayetine girmek için Kartal Yuvası’ndaki Arryn Vadi'sine Eddard Stark'la beraber gitmiştir. Kısa sürede, erkek evlat sahibi olamayan ve bu durumun ailesini tehlikeye soktuğu Jon Arryn’le arkadaş olmuşlardır. Robert, Lord Rickard’ın izniyle nişanlandığı Eddard’ın kız kardeşi Lyanna’ya aşık oldu. O sıralarda Robert’ın gayrimeşru bir kızı oldu ve bu da Lyanna’ya Robert’ın hiçbir zaman tek bir kadına sadık olamayacağını göstermiş oldu. Bu olaydan sonra Lyanna, veliaht prens Rhaegar Targaryen tarafından kaçırıldı. Kızın kaçırılması, Robert'ın İsyanı'na kadar sürecek olan olaylar zincirini başlatmıştır.

Robert’ın İsyanı

Kaçırılma haberi geldikten sonra, Lyanna’nın en büyük kardeşi Brandon ve daha sonra da babası Rickard, adaletin yerini bulması için Kralın Şehri’ne gittiler. Ancak her ikisi de, Jon Arryn’den Robert ve Eddard’ı tutuklamasını isteyen Deli Kral Aerys II tarafından infaz edildi. Onun yerine Jon, Eddard (şimdiki Winterfell Lordu) ve Robert’la beraber Kuzeyliler ve Fırtına Burnu halkının desteği çerçevesinde isyan başlattı. Robert, atalarına dayanarak taht üzerinde hak iddia etti ve kısa sürede Robert'ın İsyanı adıyla da bilinen ayaklanmanın lideri oldu. Gulltown Savaşı’nda Robert, Lord Randyll Grafton’ı öldürmüştür. Robert, sancaktarlarını Fırtına Burnu’nda toplamaya başladı, ancak Kuzey'deki müttefikleriyle ayrı düşmüştü. Dahası sancaktarlarından bazıları tahttaki kralın yanında savaşmaya karar vermiş ve Summerhall’da toplanmaya başlamışlardı. Robert bu plandan haberdar oldu ve bir gün içerisinde yapılan üç savaşta hepsini mağlup etti. Robert, kuzeydeki birliklere ulaşmaya çalışırken Ashford Savaşı’nda yenilgiye uğradı ve daha sonra da Robert’ın saklandığı, nerdeyse tüm fahişelerin içinde yaşadığı, Stoney Sept kulesindeki umumhanede saklanırken tuzağa düştü. Lord Jon Connington’ın liderliğindeki Targaryen ordusu sonunda kuleye geldi ve Robert’ı aramaya başladı; Robert’a Kuzeyli isyan kuvvetlerinin katılmasıyla kurtuldu ve Çanlar Savaşı başladı. Robert, Baratheon,Stark,Arryn ve Tully güçlerinden oluşan orduya liderlik etti ve Üç Dişli Mızrak Savaşı'nda, Rhaegar’ın liderlik ettiği ordu karşısında zafere götürdü ve zaferini garanti altına alarak veliaht prensi bizzat öldürdü. Rhaegar’ı öldürüp savaşı kazanmasına rağmen, Robert’ın öldürdüğü düşmanına olan nefreti son bulmadı. Tywin Lannister, Rhaegar'ın karısı ve iki küçük çocuğunun cesetlerini Robert’a gösterdiğinde aslında öldükleri için oldukça mutlu olmuştu. Eddard Stark ise bu olaydan nefret etti ve çok öfkelendi. Bunun bir cinayet olduğunu, prens ve prensesin yalnızca bebek olduğunu söyledi. Robert'’ın duygusuz cevabı ise:

“Ben bebek değil, sadece ejderha yumurtası görüyorum.”

Jon Arryn ortamı serinletemedi ve sonucunda Robert ve Eddard arasında bir tartışma oldu. Eddard, Kızıl Kale’yi öfkeyle terk etti ve kuşatma altındaki Stannis’in yanına, Fırtına Burnu’nu kurtarmaya gitti. Lyanna’nın ölümü sonucu paylaştıkları keder, iki arkadaşı tekrar birleştirdi. Lyanna’nın hatırası ve ölmüş düşmanı Rhaegar’dan almayı arzuladığı intikam Robert’ın peşini bırakmıyordu.

Hükümdarlığı

Robert'ın Yedi Krallığın Demir Taht’ı üzerinde hak iddia etmesi Kral Aegon V’in kızı olan büyük annesi Rhaelle Targaryen’a dayanmaktadır. Bu durum Arryn, Tully ve Stark’lara göre çok daha kuvvetli bir hak ortaya çıkarmıştır. Kralın Şehri’nin düşmesiyle, Aerys, Rhaegar ve veliahtları öldü , bazıları da sürgüne gönderildi. Yedi Krallığın lordları Robert’ın önünde eğilip, ona kralları olarak bağlılık yemini ettiler. Düşmanlarını affederek bir sürü müttefik kazanmış oldu. Robert’ın Elia Martell ve çocukları Rhaenys ve Aegon ‘un soğukkanlılıkla öldürülmelerine göz yummasını Dorne unutmamıştır. Lord Jon Arryn Dorne’la bir ateşkes yaptı ve Robert’ın hükümdarlığını isteksiz de olsa kabul ettiler. Robert, Jon Arryn’i Kral Eli olarak ilan etti. Jon Arryn, Robert’ın kardeşi Stannis’le birlikte, Robert yiyip, içip, sevişirken, Yedi Krallığı ayakta tuttu. Robert hükümdarlığına, Cersei Lannister’la krallığa düzen getirecek, politik bir evlilik yaparak başladı. Bu evlilik mutlu bir evlilik değildi. Düğün gecelerinde Robert çok fazla içmişti ve kazayla Lyanna’nın ismini fısıldadı, bu hareketiyle karısının nefretini kazanmış oldu. Kraliçe gizlice kardeşi Jaime’yle Robert’ı aldatmaya başladı ve Robert’ın olası veliahtlarını öldürdü. Cersei üç çocuk doğurdu: Joffrey, Myrcella ve Tommen. Robert’ın mutsuzluğu onu içkiye, şölenlere ve başka kadınlarla birlikte olmaya yöneltti. Bu nedenle bir sürü gayri meşru çocuğu oldu. Tacı giydikten 6 yıl sonra, Robert ve Eddard‘ın orduları, Robert’ın tahttaki yerini sağlamlaştıracak olan Greyjoy İsyanı bastırmak için tekrar birleşti. Robert sonradan -Aerys’in mahzenleri taşacak kadar altın bırakmasına rağmen- krallığını turnuvalar, ziyafetler yüzünden fakirleştirmiştir. Robert'ın harcamaları krallığı 6 milyon ejderha altınını aşan borca(daha çok Lannister, Tyrell, the Faith ve Braavos’un Demir Bankası’ndan alınmıştır) sokmuştur. Sık sık fahişelerle birlikte olması, Robert’ı birçok gayri meşru çocuğun babası yapmıştır. Donal Noye’a göre, kral olduktan sonra değişmişti ve bu değişim iyi yönde değildi. Ayrıca Robert Baratheon zamanla görmek istemediği şeylere gözlerini kapatmayı öğrenmişti, bunun en iyi kanıtı da Rhaegar’ın çocuklarının ona gösterildiği zamandır.

Önceki Olaylar

Taht Oyunları

Jon Arryn’in aniden ölmesiyle hayatta güvendiği tek adam olan Eddard Stark’la buluşmak için, uzun bir aradan sonra Kışyarı’na geldi. Eddard, Robert’ı yaralı, sağlıksız ve mutsuz bir adam olarak gördü. Eddard isteksizce de olsa Kral Eli olmayı kabul edip Kralın Şehri’ne geldi. Eddard, Jon Arryn gibi, Robert’ın nadiren katılmaya zahmet ettiği konsey toplantılarındaki işlerin çoğunu yapıyordu. Robert kral olmaktan vaz geçip kılıçadamı olarak Özgür Şehirler'e gitmek istediğini , hayatını orada savaşarak ve kadınlarla birlikte olarak geçirmeyi düşlediğini ve bunu yaptığında aklındaki tek düşüncenin Tahtta oturan annesinin kulağına fısıldadığı Joffrey olacağını Ned’e itiraf etmişti. Robert bu hayaliyle büyülenmişti. Robert hamile Daenerys Targaryen‘ın öldürülmesi için konseyi topladığında, Eddard bunun bir parçası olmayı reddetti ve görevinden istifa etti. Eddard, Jaime Lannister’ın yönettiği pusuda yaralandıktan sonra, arkadaşını ziyaret etti ve eski görevini ona geri verdi. Eğer Ned reddederse, Robert bu göreve onun yerine Jaime Lannister’ı atayacağını söyledi. Robert avlanmaya gittiğinde Eddard, Robert’ın çocuklarının aslında Cercei ve kardeşinin ensest ilişkilerinden doğan gayri meşru çocuklar olduğunu keşfetmiştir. Cersei’nin ilk işi, Robert’ın uşağı, kuzeni Lancel Lannister’e Robert’a çok güçlü bir şarap vermesini emretti, üç bardakta onu çok fena sarhoş edebilecek güçteydi. Avcı grubu çok büyük bir domuzun izini bulduğunda, Robert öyle sarhoştu ki domuza aldığı nişanı kaçırdı ve yere yığılıp ölümcül derecede yaralandı. Varys’in anlattığına göre, eğer domuzla karşılaşmasaydı yine de atından düşecek ya da bir okla yaralanacaktı, tıpkı Cercei’nin Robert’ın avda ölmesini istediği gibi. Robert ölümcül yaralarıyla geri döndüğünde, Eddard’la görüşmek istedi ve onu -Joffrey yaşı gelene kadar- Kralın Vekili ve Krallığın Koruyucusu olarak ilan etti. Eddard, Robert’ın çok fazla acı çektiğini görünce, ölmek üzere olan arkadaşına bir acı daha yaşatmamak için Joffrey’nin ailesiyle olan sırrını anlatmamaya karar verdi. Onun yerine vasiyetini yazarken, Eddard "oğlum Joffrey'yi", "benim asıl varisim" olarak değiştirdi. Robert bir gün sonra öldü. Ölümü,Beş Kralın Savaşı’na doğru olan mücadelenin yolunu açmış oldu.

Bilinen Gayrimeşru Çocukları

Robert Baratheon'un en az on altı tane gayri meşru çocuğa sahip olduğu bilinmesine rağmen sadece birinin tam olarak kim olduğu biliniyor. Varys sekiz tanesini bildiğini iddia etmiştir. Beşi POV karakterler tarafından görüldü. İki tanesinden yalnızca bahsedildi. Eddard’ın Robert’ın isteklerini söylediği için Cercei, Robert’ın gayri meşru çocuklarını öldürtmeye başladı ancak Tyrion, Barra’nın annesinin bebeğini korumak için savaşması gibi çirkin bir olay yaşandıktan sonra ölümleri durdurdu. Yaş sıralamasına göre isimleri listelenmiştir.

  • Mya Stone. Robert’ın Jon Arryn’in vesayetindeyken, Vadi’de doğan gayri meşru kızı. Kartal Yuvası’ndakilere rehber olarak hizmet sunmaktadır ve Sansa Stark’ın çok iyi arkadaşı olmuştur. Eddard Stark, Robert’ın bütün gayrimeşru çocuklarına yaptığı gibi onu da terk etmesine rağmen, kıza karşı sevgi dolu olduğunu hatırlamıştı.
  • Bella. Şeftali adındaki genelevde yaşayan, tanınmayan gayrimeşru bir kız. Annesi ona Çanlar Savaşı sırasında hamile kaldığını anlatmıştı, Robert’ın yaralı bir halde orada saklandığı zaman.
  • Gendry. Bir meyhane işçisi olarak doğan, tanınmayan gayrimeşru bir çocuk. Yeterince büyüdüğünde ismini bilmediği bir lord gelmiş ve onun demirciliği öğrenmesi için çıraklık parasını ödemiştir. Gendry inatçılığı ve ona ‘’Boğa’’ lakabını veren, yaptığı boğa başlı bir miğferle ün yapmıştır. Robert’ın ölümüyle, Varys çocuğun Yoren’le birlikte Gece Gözcüleri’ne gidişini ayarlamıştır. Gendry kraliçe Cersei’nin, kendisi nedenini bilmese de, onu ölü istediğini biliyordu. Arya Stark’la beraber Sancaksız Kardeşlik onları yakalayana kadar seyahat etti ve sonra da onlara katıldı. Kardeşlik onu Eski Yol Ağzındaki Han’da demirci olarak yerleştirmiştir ve bir grup yetimin bakıcılığını yapmaktadır. Brienne onunla karşılaştığında onun ne kadar Renly’ye benzediğini görünce afallamıştı ve ona "Renly" ,"lordum" diye hitap etmişti.
  • İsimsiz İkizler. Petyr Baelish, ikizlerin Robert Casterly Kayası’ndayken, orada çalışan hizmetçilerden birinden olduğunu ve Kraliçe Cersei’nin casusları tarafından öldürüldüğünü üstü kapalı bir şekilde söylemiştir.
  • Barra. Robert’ın gayri meşru çocukları içinde en küçüğü, Kralın Şehri’nde bir fahişenin çocuğu olarak doğdu. Bebek, Robert’ın ölümünden sonra Cersei’nin emriyle Allar Deem tarafından öldürüldü.

Sözleri

Tanrılara lanet olsun. Tanrılar bana anlamsız bir zafer bahşetti. Bir taç... Onlara Lyanna için dua etmiştim. Kız kardeşin... Yanımda olmalıydı. Sana sorarım Ned, bir taç giymenin ne manası var şimdi? Tanrılar kralların ve çiftçilerin dualarıyla aynı şekilde dalga geçiyor. [1]

- Robert'tan Eddard Stark'a

Eddard: Zırhına sığamayacak kadar şişmansın Robert.

Robert: Şişman? Şişman öyle mi? Sen kralınla böyle mi konuşuyorsun?” diye sordu. Ardından bir kahkaha koyuverdi. “Ah, lanet olası Ned. Her zaman haklı olmak zorunda mısın? [2]

- Robert'tan Eddard Stark'a

Sana yemin ederim ki, bir tahtta oturmak, bir tahtı kazanmaktan katbekat zor. Yasalarla uğraşmak sıkıcı bir iş ve sikkeleri saymak çok daha beter. Ve halk... bitip tükenmek bilmiyorlar. O kahrolası demir koltukta oturuyorum ve beynim uyuşana, popom düzleşene kadar şikâyetlerini dinliyorum. Hepsi bir şey istiyor. Kimi para, kimi arazi, kimi adalet. Ya söyledikleri yalanlar... Lordlarım ve leydilerim de onlardan matah değil. Yağcılarla ve aptallarla çevrilmiş haldeyim. Ned, insan çıldıracak gibi oluyor. Yarısı bana doğruyu söylemiyor diğer yarısıysa doğrunun ne olduğunu bile bilmiyor. Bazı geceler, keşke Üç Dişli Mızrak’ta kaybetseydim diyorum. [1]

- Robert'tan Eddard Stark'a

Bu lanet olası tahtı kazanırken hiç olmadığım kadar canlıydım ben ve şimdi o tahtta otururken hiç olmadığım kadar ölüyüm. [2]

- Robert'tan Eddard Stark'a

BU ÇILGINLIĞI HEMEN DURDURUN, KRALINIZ ADINA! [2]

- Robert'tan Eddard Stark'a

Bir şövalyeyi sadık ve iyi bir dövüşçü olduğu için öldürmeyeceğim [3]

- Robert'tan Roose Bolton'a

Robert: Diyar... diyar ne kadar sefil bir kral olduğumu biliyor. Aerys kadar kötü bir kral oldum ben. Tanrılar affetsin.

Eddard: Hayır, Aerys kadar kötü değil. Hiç o kadar kötü değil. [4]

- Robert ve Eddard Stark

Alıntılar

Kral, Jon için büyük bir hayal kırıklığıydı. Babası sık sık kraldan bahsederdi. Onun nasıl korkusuz bir savaşçı olduğunu, Üç Dişli Mızrak’ın canavarı diye anıldığını, bütün diyarın en acımasız savaşçısı olarak tanındığını anlatırdı. Bir dev gibi tasvir edilen Robert Baratheon, kıpkırmızı suratlı, ipek elbiseleri terden ıslanmış, göbeği bedeninden önde giden bu şişman adam mıydı? [5]

- Jon Kar'ın düşünceleri

Robert o tacı taktıktan sonra çok değişti. Bazı adamlar kılıçlara benzer, dövüşmek için yapılmışlardır. Duvara asılıp bırakılırlarsa paslanırlar. [6]

- Donal Noye'dan Jon Kar'a

Robert Baratheon’ın bir boğa kadar güçlü ve korkusuz olduğu söylenirdi. Savaşı her şeyden çok seven bir adamdı. [7]

- Daenerys Targaryen'in düşünceleri

Robert, etrafında gülücükler ve neşeli sesler olsun isterdi ve bunları bulduğu yerlere gitti hep; arkadaşlarının ve fahişelerinin yanına. Robert sevilmek isterdi. Kardeşim Tyrion’da da aynı hastalık var. [8]

Cersei Lannister'dan Sansa Stark'a

Robert... O da rüyalarıma giriyor. Gülüyor. İçiyor. Böbürleniyor. Bunlar en iyi yaptığı şeylerdi. Bunlar ve dövüşmek. Ben onu hiçbir şeyde geçemedim. Işık Tanrısı, Robert’ı seçmeliydi. Neden ben? [9]

Stannis Baratheon'dan Melisandre'ye

Esef ettiğim Aerys değil aslında, Robert. Neden kimse Robert’a yemin bozan demiyor? Diyarı parçalayan o ama boktan bir onuru olan benim. [10]

Jaime Lannister'dan Brienne Tarth'a

Arys: Robert canavar değildi.

Arianne: Demir Taht’a çocukların cesedine basarak tırmandı fakat bir Joffrey değildi, hakkını teslim edeyim. [11]

Arys Oakheart ve Arianne Martell

Robert tek başına, dörtnala Kışyarı’nın kapılarına koşardı, kapıları savaş baltasıyla parçalardı ve sol eliyle Roose Bolton’ı, sağ eliyle de Piç’i öldürmek için kalenin içine girerdi.” Stannis ayağa kalkmıştı. “Ben Robert değilim. Lakin yürüyüşe geçeceğiz ve Kışyarı’nı kurtaracağız... ya da bunun için uğraşırken can vereceğiz. [12]

Stannis Baratheon'dan Richard Horpe'a

Aile

 
 
Bilinmeyen
Baratheon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{Aegon V
Targaryen}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sör
{Harbert}
 
Bilinmeyen
Baratheon
 
 
 
{Rhaelle
Targaryen}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{Jaehaerys II}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{Steffon
Baratheon}
 
{Cassana
Estermont}
 
 
 
 
 
 
{Aerys II}
 
{Rhaella
Targaryen}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Birçok
kadın
 
{Robert I}
 
Cersei
Lannister
 
Stannis
 
Selyse
Florent
 
{Renly I}
 
 
{Rhaegar
Targaryen}
 
{Elia
Martell}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mya
Taş
 
 
{Joffrey I}
 
 
 
 
 
 
Shireen
Baratheon
 
 
 
 
 
 
{Viserys
Targaryen}
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Edric
Fırtına
 
 
Myrcella
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Daenerys
Targaryen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Gendry
 
 
Tommen I
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Diğerleri
 
 

Referanslar