Rodrik Cassel

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Rodrik Cassel
Rodrikcassell.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Yaşlı Sör Rodrik
Unvan Sör
Bağlılık Cassel Hanesi
Stark Hanesi
Ölüm 299FSKışyarı
Kitap(lar) Taht Oyunları (Görüldü)
Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Kargaların Şöleni (Bahsedildi)
Ejderhalarla Dans (Bahsedildi)
Oyuncu Ron Donachie
TV Sezon 1
Sezon 2

Sör Rodrik Cassel, Stark hane halkının bir üyesidir. Kışyarı'nın silah ustasıdır ve silah konusunda Robb, Jon ve Theon'ı eğitmiştir.

Görünüş ve Kişilik

Sör Rodrik beyaz uzun favorileri ile şişman bir adamdır. Müzikten hoşlanmaz. Sadıktır ve cesurdur.

Son Olaylar

Bran Stark'a bıçakla suikast girişiminin ortaya çıkmasından sonra, Kral Toprakları'na giden Leydi Catelyn Tully'e eşlik eder. Deniz yoluyla seyahat ederler. Yolculuk kendisini deniz tutan Sör Rodrik için zorlu geçer ve favorilerini kesmek zorunda kalır çünkü kusarken kirlenmektedirler. Kral Toprakları'nda, Rodrik, Kızıl Kale silah ustası Sör Aron Santagar'a belki tanıyabilir diye bıçağı gösterir fakat nafiledir. O ve Catelyn, Petyr Baelish ile buluştuktan sonra, Baelish bıçağı kullanarak Bran'e suikast düzenleyenin Tyrion Lannister olduğunu söyler. Bran'e suikast girişimini Eddard'a anlattıktan sonra, Starklar Catelyn'in Kışyarı'ya geri dönmesi gerektiğine karar verir. Kışyarı'ya dönüş yolunda, Nehir Toprakları'nda bir handa Catelyn'i fark eden Tyrion Lannister ile karşılaşırlar. Baelish'in ona söylediğinden dolayı, Catelyn, Tyrion'ı oğluna saldırdığı için sorumlu tutar ve Küçük İblis'i tutsak alır. Catelyn düşmanlarını şaşırtarak onu kardeşinin hüküm sürdüğü Vadi'ye götürür. Ay Dağları boyunca at sürüş sırasında, iki kez dağ klanları tarafından tehlikeyle burun buruna gelirler. İlk çatışmada Sör Rodrik ekibi savunarak alt edr ama sol koluna derin bıçak yarası ve boğazına bir mızrak sıyrığı alarak ciddi yaralanır. Kanlı Kapı'ya eyerine bağlı olarak gider. Orada yaralarının iyileşmesi için kalır. Savunucusunun kazandığı çarpışmayla yargılanmayı talep eden Tyrion özgürlüğüne yeniden kavuşur. Leydi Catelyn, Moat Cailin'de Robb'a katılmaya karar verir ve Sör Rodrik'i Kışyarı'nın kale kumandanı yapar; Sör Rodrik, Beyaz Liman yolu üzerinden geri döner.

Kralların Çarpışması

Güneydeki Robb ve Leydi Catelyn'le, Sör Rodrik, Üstat Luwin ile birlikte Kışyarı'nın komutasını elinde tutar. Bolton Piçi'nin Leydi Hornwood'u ve Hornwood topraklarını aldıktan sonra Ramsay Kar olduğunu zannettiği bir adamı öldürür. Demiradamlar, Torrhen Kalesi'ne saldırdığında Sör Rodrik, Kışyarı askeri birliğinin çoğu dahil demir adamları sürmek için güç toplar. Dagmer Cleftjaw emri altındaki demiradamlar, kaleden uzakta Sör Rodrik'i ayartarak güçlerini defeder. Theon Greyjoy altındaki demirdoğumlular daha sonra Kışyarı'ya saldırır ve kaleyi alır. Sör Rodrik, bu sefer Kışyarı'yı kuşatmak için daha fazla birlik toplar. Rodrik hayatını ve kaleyi talep ederek geçitlerden önce Theon'la görüşür ama Theon eğer bir saldırı başlatırsa kızı Beth'i asacağını söyleyerek tehdit eder. Bolton adamları çarpışma başlamadan önce kuşatanlar birliğine katılmış gibi gözükür. Sör Rodrik onlarla buluşmaya gider ama Ramsay Kar tarafından emrindeki çoğu adamla birlikte öldürülür.

Alıntılar

"Bu doğru olabilir, Bran. Ama ben üç kez evlendim ve karılarım bana sadece kız evlat verdi. Şimdi yalnızca Beth var. Erkek kardeşim Martyn'in dört güçlü oğlu oldu ama sadece Jory bir erkek olabilecek kadar uzun yaşadı. Jory katledildiğinde Martyn'in soyu bitti. Yarınlardan bahsederken kesin cümleler kuramayız."

- Sör Rodrik Cassel

Aile

Sör Rodrik Cassel üç kez evlendi. Karıları ona kız evlatlar verdi ve yaşayan sadece Beth oldu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{Martyn Cassel}
 
Bilinmeyen
 
{Rodrik Cassel}
 
Üç karısı
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
üç oğlu
 
{Jory Cassel}
 
 
 
kızları
 
Beth Cassel