Rohanne Webber

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
WebberHanesi.PNG
Rohanne Webber
House Lannister.png
medium medium medium
Rohanne.png
Karakter Bilgisi
Lakap Kızıl Dul
Unvan Soğuk Hendek Leydisi
Standfast Leydisi
Casterly Kayası'nın Leydisi
Bağlılık Webber Hanesi
Osgrey Hanesi
Lannister Hanesi
Kültür Menzil Toprakları
Doğum 185FS veya 186FS
Ölüm 230FS veya sonrası, 
1. Bilinmiyor
2. Bilinmiyor
3. Sör Simon Staunton
4. Sör Rolland Uffering
5. Sör Eustace Osgrey
6. Lord Gerold Lannister
Baba Wyman Webber
Kitap(lar) Buz ve Ateşin Dünyası (Bahsedildi)
Yeminli Kılıç (Görüldü)

Kızıl Dul olarak da anılan Rohanne Webber, Kral Aerys I Targaryen dönemindeki Soğuk Hendek Leydisi ve Webber Hanesi'nin başıdır. Lord Wyman Webber'in kızıdır. Sonradan Lord Gerold Lannister ile evlenmiş ve Casterly Kayası'nın Leydisi olmuştur.

Dış Görünüş ve Karakter

Leydi Rohanne, kısa boylu (149 cm) ve zayıftır, çilek kırmızısı saçlara ile gri-yeşil gözlere sahiptir. Gamzeli bir çenesi, kalkık bir burnu ve bir sürü çili vardır. Saçları kalçasına kadar gelir ve genelde örülmüş olur, saçıyla sıklıkla oynar. Diğer lord ve şövalyelere karşı acımasız gözükmeye çalışırdı.

Hayatı

Erken Yaşamı

Çocukluğunda Rohanne, Soğuk Hendek'te önce babasının yanında eğitim alan sonra yaver olan Addam Osgrey'e düşkündür. İkilinin arasındaki ilişki bir iki öpücüğün ötesine hiç geçmedi. Bu yakınlıktan dolayı Addam'ın babası Sör Eustace Osgrey, çocuklarının birbiriyle evlenmelerini önermiştir ama Rohanne'in babası Lord Wyman Webber bu teklifi reddetmiştir. Onun yerine Rohanne, babasının başka bir yaveriyle evlendirilir.

Roh.jpg

196FS'da Birinci Blackfyre İsyanı sırasında babası ve kocası Kızıl Çimen Savaşı'nda Targaryen Hanesi adına mücadele etmiştir. Rohanne'nin on iki yaşındaki kocası savaşta öldürülür ve Rohanne daha on yaşındayken ilk kez dul kalır. Addam da babasının yaveri olarak Blackfyre Hanesi adına savaşmış ve hayatını kaybetmiştir. Bundan dolayı Rohanne, Sör Eustace'e karşı kin tutmaya başlamıştır. Rohanne on üç yaşındayken elli dört yaşındaki bir adamla tekrar evlendirilir, bu kocası da kısa bir süre sonra soğuk algınlığından ölür. Kocasının ölümünden altı ay sonra çocuğunu doğurur ancak çocuk güçsüzdür ve üç gün içinde ölür. Üçüncü eşi Sör Simon Staunton, tavuk kemiğinin boğazına kaçması sonucu ölmüştür. Dördüncü eşi Sör Rolland Uffering, Büyük Bahar Salgını yüzünden ölmüştür. Rohanne, üçüncü veya dördüncü kocasının kız evladını doğurur ancak kız bir yıl bile yaşamamıştır. Kocalarının ve çocuklarının talihsiz ölümlerinden dolayı Rohanne, "Kızıl Dul" olarak anılmaya başlar. Köylüler, Rohanne'nin bütün kocalarını zehirlediğini ve daha doğmamış çocuklarını Yedi Cehennem’in Lordu’na kendisine kara büyü öğretsin diye sattığını iddia etmektedir.

Babası Lord Wyman ölmeden önce kızını kendi kale muhafızı Sör Lucas Inchfield(Uzuninç) ile evlendirmeye çalışmıştır ancak Rohanne bu teklifi reddetmiştir. Bu nedenle Lord Wyman, vasiyetnamesinde ölümünün üzerinden iki yıl geçmeden Rohanne'nin evlenmesi gerektiğini belirtmiştir. Eğer dul kalmayı sürdürürse Soğuk Hendek, kuzeni Sör Wendell Webber'e geçecektir. Ölüm yatağında Lord Wyman, kızının değersiz taliplerini korkutması için Sör Lucas'ı görevlendirmiştir ancak iki yıl içinde Uzuninç, Soğuk Hendek'i ziyaret eden herkesi korkutmaya çalışmıştır. Rohanne'nin dört kocasının ve iki çocuğunun ölümüyle ilgili söylentilere ek olarak Uzuninç'in davranışları, leydinin güzelliği ve mevkisine göre taliplerin beklenenden daha az olmasına neden olmuştur. Fakat Rohanne'nin yine de birkaç talibi olmuştur. Bunların arasında ısrarcı olan Cleyton Caswell ve Simon Leygood, Casterly Kayası'ndan leydiye iltifat mektupları yollayan Sör Gerold Lannister de vardır. Rohanne, Gerold'un batı topraklarını ve kardeşinin yanındaki konumunu terk edeceğine inanmamaktadır.

DunkRohanne.jpg

Beşinci Evliliği

Leydi Rohanne, 211FS'da Soğuk Hendek'i yönetmeye devam etmektedir lakin yönetmeye devam edebilmesi için yeni aya kadar evlenmesi gerekmektedir. Halkı Chequy Suyu'na baraj yaparken Sör Eustace Osgrey için hizmet veren Kahverengi Kalkanlı Sör Bennis, leydinin bir çalışanına saldırmıştır. Sör Uzun Duncan, kan bedelini Sör Eustace adına ödemek için Soğuk Hendek'e gitmiştir ama Dul, bu teklifi reddetmiştir. Leydi Rohanne güçlerini Chequy Suyu'na getirir ve orada Eustace, Duncan ve onun yaveri Yumurta ile karşı karşıya gelir. Teke tek dövüşü kabul eder ve Eustace'in şampiyonu Duncan'a karşı savaşması için Lucas Uzuninç'i seçer. Lucas dövüşte öldürülür ve Duncan'ın yapmış olduğu kahramanlık Eustace ile Rohanne'nin uzlaşmasını sağlar. Rohanne, Standfast'te Addam Osgrey'in mezarını ziyaret eder ve ağlamaya başladığında Eustace onu teselli eder. Ertesi gün evlenirler, Rohanne'ye Soğuk Hendek'i elinde tutması için izin verilir.

Dunk'ın Eustace ile Rohanne arasındaki düşmanlığı yatıştırma çabaları sırasında ikili arasında belirli bir cinsel çekim oluştu. Dunk, teke tek dövüşte ölümün kıyısından döndükten sonra uyandığında Rohanne'nin Eustace ile evlendiğini öğrendi ve daha sonra iyileşirken onun kendisini hiç ziyaret etmediğini fark etti, reddedildiğini hissetmiştir. Soğuk Hendek'ten ayrıldıkları gün Rohanne, Dunk'a yüzbaşı rütbesi ile askerlerinin başına geçmesi teklifinde bulunmuştur ancak Dunk, teklifi reddeder. Daha sonra Rohanne, kendisini hatırlaması için Dunk'a atlarından birini vermeyi teklif eder ancak Dunk bunu da reddeder. Tartışmalarının sonunda tutkulu bir şekilde öpüşürler ve Dunk, Dul'u hatırlamak için onun meşhur örgüsünden bir parça keser ve o parçayı saklar.

Rohanne'nin, Dunk'a hediye olarak vermeye çalıştığı Alev adında dayanıklı bir Dorne atı vardır. Ayrıca Rohanne, Yumurta'ya hediye olarak sonunda Yağmur olarak isimlendirilen bir midilli vermiştir.

Rohanne Webber, Casterly Kayası'nın Leydisi. eliyadoodles tarafından yapılmıştır.


Lannister Hanesi

Rohanne daha sonrasında Lord Gerold Lannister ile evlenir ve dört tane çocukları olur. Bunlar Tywald ve Tion adlı ikizler, Tytos ve Jason Lannister'dır. Tywin, Kevan, Gerion, Tygett, Genna, Joanna, Stafford ve Damon Lannister'ın büyükannesidir. Jason'ın doğumunun üzerinden bir yıl geçmeden 230FS'da Leydi Rohanne, gizemli koşullar altında kaybolmuştur.

Yarı resmi kaynaklara göre Rohanne Webber'den sonra Leydi Ellyn Reyne, Lord Gerold Lannister'a duyduğu kinden dolayı ilk kızına Kızıl Dul'un adını vermiştir.

Aile

 
 
 
 
Damon
 
Cerissa Brax
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tybolt
 
Teora Kyndall
 
Alysanne Farman
 
Gerold
 
Rohanne Webber
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Cerelle
 
Tywald
 
Tion
 
Ellyn Reyne
 
Tytos
 
Jeyne Marbrand
 
Jason
 
Çeşitli Kadınlar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Çocuk
 
 
 
 
 
Çocuk