Ronnet Connington

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
House Connington.svg.png
Ronnet Connington
House Connington.svg.png
Kızıl Ronnet.jpeg
Karakter Bilgisi
Lakap Kızıl Ronnet
Unvan Sör
Akbaba Tüneği Şövalyesi
Bağlılık Connington Hanesi
Kültür Fırtınalı
Doğum FS 274
Kitap(lar) Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti (Görüldü)
Ejderhaların Dansı (Görüldü)
Kış Rüzgarları (Bahsedildi)

Sör Ronnet Connington yada bilinen adıyla Kızıl Ronnet, Akbaba Tüneği Şövalyesi'dir. Topraklı şövalyedir ve Connington Hanesi'nin başıdır. Ronnet'in piç oğlu Ronald Fırtına'dır.

Görünüş ve Karakter

Ronnet uzun kızıl sakala ve uzun kızıl saçlara sahip dinç bir adamdır. Sert bir adam olarak kabul edilir.

Hayatı

Ronnet bir zamanlar Brienne Tarth ile nişanlanır. Bu nişan Ronnet'ın babası Ronald'ın düşüncesidir; Connington'lar topraklı şövalye unvanına düşünce muhtemelen kendi oğlunun Akşamgüneşi Kalesi Lordu Selwyn Tarth'ın kızıyla evlendirerek iyi bir eşleşme olacağını düşünür. Bununla birlikte Ronnet Brienne'in çok çirkin olduğunu söyleyerek buna karşı çıkar. Akşamgüneşi Kalesi'nde ilk görüşme için gittiklerinde Ronnet'ın altı yaş büyük olmasına rağmen Brienne'le aynı boyda oldukları görülür. Brienne, nişanlısı Ronnet'ın kendisine nasıl gül getirdiğini hatırlar. Ancak Brienne Ronnet'ın gözlerinin içine bakamaz yada öğretildiği gibi basit karşılama cümleleri kuramaz. Ronnet Brienne'e gülü uzattığında onunla asla evlenmeyeceğini ve ondan alacağı tek şeyin bu gül olacağını söyler.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Ronnet Beş Kralın Savaşı sırasında Kral Renly Baratheon'un Acı Köprü'de ki maiyetinin bir parçasıdır. Orada yapılan meydan dövüşünde eski nişanlısı Brienne Tarth'da vardır. Brienne kendisi üzerinden iddiaya giren eski taliplerinden intikam almak için meydan dövüşünü kullanır; sonunda Ronnet karşısına çıktığında Anne'nin kendisine bir hediyesi olduğunu kabul ederek ona vurduğu her darbenin bir öpücükten daha tatlı olduğunu kabul eder ve sonunda onu yener.

Ronnet Renly'e Fırtına Burnu'na kadar eşlik eder ve Renly'nin ölümünden sonra Kral Stannis Baratheon'un tarafına geçen lordlar ve şövalyeler arasında yer alır.

Ronnet Karasu Savaşı sırasında ya esir alınır yada taraf değiştirir ancak savaştan sağ kurtulur. Taht odasında Kral Joffrey Baratheon'a sadakat yemini edenler arasında Ronnet'da vardır.

Kargaların Ziyafeti

Brienne Tarth ilk defa Podrick Payne ile tanıştığında kendi adını bile söyleyemediği için çocuğa sempati duyar ve tıpkı kendisi on iki yaşındayken kendisine öğretilen basit karşılama cümlelerini nişanlısı Ronnet Connington'a söyleyemediğini hatırlar. Daha sonra Brienne rüyasında; Ronnet'la ilk buluşmasının seyrinin değiştiğini ve gülü tutan elinin kesildiğini görür.

Sör Jaime Lannister, Sör Ronnet'ı Kızıl Kale'nin avlusunda talim yaparken izler, Kızıl Ronnet talim sırasında mızrak kırar.

Jaime Nehirova Kuşatması'nı sona erdirmek için kuzeye gönderildiğinde Sör Ronnet'da onun ordusunda yer alır. Yolculuklarının ilk gecesinde Hayford Kalesi'nde akşam yemeği yemek için Jaime'ye eşlik edenler arasındadır. Harrenhal'da iken Jaime, ayı çukurunu inceleyen Ronnet'ı görür. Jaime orada ne yaptığını sorduğunda Ronnet ayının çokta güzel olmayan bakireyle dövüştüğü yeri görmek istediğini söyler. Jaime'ye Brienne'in çıplak bir şekilde savaştığının doğru olup olmadığını sorduğunda Jaime bunu reddeder; Ronnet öyle olması durumunda ayının dehşet içinde kaçmasına neden olacağını söyler. Jaime Ronnet'ın Brienne'i tanıdığını fark eder ancak önceden nişanlandıklarını öğrendiğinde şaşırır. Ronnet onunla ilgili küçümseyici ayrıntılar paylaşmaktan çekinmez. Ayıdan daha kıllı bir ucube olduğunu söylediğinde Jaime altın eliyle Ronnet'ın ağzına vurur, Ronnet sendeleyerek basamaklara yuvarlanır. Jaime soylu bir leydiyle ilgili konuşurken saygılı olmasını söylediğinde Ronnet, Jaime'nin ayaklarının dibine kan tükürür ve Brienne Güzellik diye hitap eder.

Ronnet-Connington.jpg

Harrenhal'dan sonra Sör Jaime, Ronnet'dan kurtulmak için onu Sör Wylis Manderly'i Bakire Havuzu'na götürüp Beyaz Liman'a giden bir gemiye bindirmesini emreder. Ayrıca Gregor'un adamlarını da refakatçi olarak yanına verir böylece onlardan da kurtulmuş olur.

Ejderhaların Dansı

Jon Connington'un eski makamı Akbaba Tüneği'ni geri almasından sonra kuzeni Ronald'ın oğlu Ronnet'ın kaleyi yönettiği ve Ronnet'ın Sör Jaime Lannister'ın maiyetinde Nehir Toprakları'nda ve oldukça uzakta olduğunu öğrenir. Jon Ronnet'ın Akbaba Tüneği için savaşacağını ve bu nedenle dönüşünü akrabalarından birini öldürerek kutlamadığı için rahatlar. Ronnet her ne kadar Jon'un çöküşünden yararlanan kuzeninin oğlu olsa da Jon o sıralarda onun bir çocuk olduğunu hatırlar ve ona kin beslemez. Ancak Jon, Ronnet'ın kardeşleri Raymund ve Alynne'le birlikte Ronnet'ın piç oğlu Ronald'ın tutsak edilmesinden memnun olur çünkü Ronnet'ın geri dönmesi ve kaleye saldırması durumunda iyi rehinelere sahip olacaktır. Kızıl Ronnet aptalca birşey yapmadıkça hiçbirinize zarar gelmeyecek diye ilan eder.

Sör Ronnet ve yirmi askerden meydana gelen grubu Bakire Havuzu'na gelir, bazıları derhal suç işlemeye başlar. Ronnet Bakire Havuzu'ndan Kral'ın Şehri'ne gönderilir ve Altın Mürettebat'ın Fırtına Toprakları'na olan saldırısında bir parmağı olup olmadığını kanıtlamak için Sör Kevan Lannister, Lord Mace Tyrell, Lord Randyll Tarly ve diğer Küçük Konsey üyeleri önüne çıkartılır. Ronnet Kral Tommen Baratheon'un adamı olduğuna yemin eder, sözlerinin karşılığını kılıcıyla kanıtlamak için konseye amcası Jon Connington ile sahte ejderha Aegon'un başını getireceğini söyler. Konsey kendisine sadakatini kanıtlama şansı verileceğini ve Jon Connington ile Altın Mürettebat'ın peşine düşene kadar koruma altına alınmasına karar verirler. Ronnet'ın dairesine götürülmesinin ardından Büyük Üstat Pycelle Ronnet'ın Jon ve Aegon'un başlarını getirme sözünün, Jon'un Kral Aerys II Targaryen'e Robert Baratheon'un başını getireceği sözüyle aynı olduğunu söyler. Randyll Ronnet'ı ve tüm grubunu Sur'a göndermeyi önerir.

Aile

Lord
Connington
 
Bilinmeyen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Armond
 
Bilinmeyen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jon
 
 
 
 
Ronald
 
Bilinmeyen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bilinmeyen
Kadın
 
Ronnet
 
Raymund
 
Alynne
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ronald
Fırtına