Roose Bolton

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Bolton Hanesi.png
Roose Bolton
Bolton Hanesi.png
Roose1.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Sülük Lordu
Unvan Dehşet Kalesi Lordu
Kuzey Muhafızı
Bağlılık Bolton Hanesi
Kültür Kuzey
İlk karısının adı bilinmemektedir
Bethany Ryswell 2.
Walda Frey 3.
Kitap(lar) Taht Oyunları (Görüldü)
Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
Kargaların Şöleni (Bahsedildi)
Ejderhalarla Dans (Görüldü)

Oyuncu Michael McElhatton
TV Sezon 2
Sezon 3
Sezon 4
Silme.png
Bu makale henüz geliştirme aşamasındadır. İsterseniz sayfayı düzenleyerek, "Game of Thrones Viki"ye katkıda bulunabilirsiniz.

Roose Bolton, Bolton Hanesi'nin başı ve Dehşet Kalesinin Lordudur. Ne kadar nazik bir tavır takınsa da soğuk, kurnaz ve zulmetmeye eğilimli birisidir. Sülüklerin onu sağlıklı kıldığına inandığı için sürekli onları kullanması bazı insanların ona "Sülük Lordu" ismini takmasına sebep olur.

Karakter ve Görünüş

Roose, soğukkanlılığıyla kurnazlığını belli etmeyen, strateji yeteneği olan, hesapçı birisidir. Vücudu tüysüz ve yumuşaktır. Korkutucu yüz hatları ve solgun sararmış gözleri dışında dikkat çeken özelliği yoktur. Derisi, büyük ihtimalle sülüklerden ötürü soluk renklidir.

Tarih

Lord Bolton, Robert'ın İsyanı sırasında Üç Dişli Mızrak'ta Starkların yanında savaşmıştır. Roose Bolton savaşta ciddi şekilde yaralanan Barristan Selmy'i Robert Baratheon'a getirir. Roose onun öldürülmesi gerektiğini söyler. Ancak Robert onu ciddiye almayıp Ser Barristan'ın hayatını bağışlar ve yaralarını iyileştirmesi için üstadına yollar.

Beş Kralın Savaşı'ndan Roose Bolton'un önce varisi Domeric Bolton ölmüştür. Başka varisi kalmadığından piç oğlu Ramsay KarDehşet Kalesi'nin başına koyar ve gayriresmi şekilde varisi ilan eder.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Robb Stark, babası Lord Eddard ve dedesi Hoster Tully'e yardım etmek için tüm sancaktarlarına haber gönderdiğinde lorduna bağlı birisi olarak davetini yerine getirir. Robb Stark Bolton'a Lord Tywin Lannister'ı şaşırtmak için kuzeyli piyadelerden ve atlılardan oluşan bir grup ordunun kumandasını verir. Orduyu gece boyunca yürütür ve sabah erkenden sürpriz bir saldırı başlatır. Fakat Tywin Lannister tarafından yenilgiye uğratılır. Sonrasında ordusunu toplamayı başarır ve İkizler'e doğru geri çekilir.

Kralların Çarpışması

Savaş esnasında Lord Frey'in en büyük kızı Walda Frey'le evlenir. Walda Frey onun üçüncü karısı olur. Daha sonra Harrenhal'den ayrılan Tywin Lannister'ın geri çekilme alanını kısıtlamak amacıyla Edmure Tully tarafından Ser Helman Tallhart ile birleşip Harrenhal'ı alma emrini alır. Ordusunu zayıf düşürmeden Harrenhal'ı almayı düşünen Lord Bolton Vargo Hoat ile bir anlaşma yapar. Roose ve bir grup adamı Harrenhal'a tutsak olarak götürülecektir. Sonra Arya Stark ve Jaqen H'ghar'ın yardımıyla serbest kalan esirler Cesur Dostlar ile beraber kalede kalan küçük Lannister garnizonunu yok eder ve kapılar Roose Bolton'un dışardaki adamlarına açılır. Harrenhal'dayken, Roose Arya'yı halktan biri sanar ve kadeh taşıyıcısı olarak yanına alır. Daha sonra Kışyarı düştüğü ve akabinde Karasu Savaşı'nı Tywin'in kazandığı haberi alınır. Bu sebeple Roose ile Vargo Hoat'ın arası bozulur. Lordun oğlu Ramsay Bolton Donella Hornwood'u evlendikten hemen sonra öldürür ve topraklarını alır; babasının emriyle kuzeylilere ihanet eden Ramsay, Kışyarı'nı Theon Greyjoy'dan geri almakla görevlendirilir. Eğer oğlu ihanetten suçlu bulunursa, Roose haberi yokmuş numarası yapmaya karar verir.

Kılıçların Fırtınası

Lord Roose Bolton bir diğer adıyla "Sülük Lord"

Cesur Dostlar Jaime Lannister'ı esir aldıktan sonra Vargo, Roose ve Tywin'in arasını bozmak için Jaime'nin kılıç tutan elini keser. Ancak planı işe yaramaz. Çünkü Roose Jaime'den kolunun kesilmesinden dolayı sorumlu tutulmayacağına dair ondan teminat alır. Jaime ayrılmadan önce Roose ondan Lord Tywin'e saygılarını iletmesini söyler. Jaime de ona Robb Stark'a saygılarını iletmesini söyler.

Robb Demiradamlar'dan Kuzey'i geri almak için yardım etmesini emreder. Roose, Starkların kaybetmesini sağlayıp Tywin, Walder Frey ve piç oğlu Ramsey ile kuzeydeki saltanatlarını sonlandırmak için komplo kurmaya karar verir. Kuzeyin üçüncü ordusunu (kendi askerleri hariç) Duskendale saldırısı için yollar. Onların Lannister Tyrell ordularının ittifakı tarafından katledileceğini adı gibi biliyordur. Bunu kasıtlı yapmıştır. İkizler'e doğru giderken Yakut Geçit'ten geçişi uzun tutar ve ordunun arkasını koruyan askerlerin Gregor Clegane tarafından katledilmesine izin vermiştir. Daha sonra geçidi savunması için Nehirli askerleri bırakır ve Lordlarının öldürülmesinden dolayı Robb'a hala kızgın olan Karhold ve kendi adamlarını alır.

Kızıl Düğün sırasında, Roose soğukkanlılıkla salondan çıkmak için izin ister. Castamere Yağmurları şarkısının çalınması Frey'in misafirlere saldırması için sinyal olacaktır. Roose zırhıyla salona döner. Robb zaten oklardan yara almıştır. Roose ona yaklaşır ve canını alırken şunları söyler: "Jaime Lannister saygılarını gönderdi." Kalenin dışında Frey ve Bolton askerleri birbirleriyle dost olan Kuzey ve Nehirova birliklerini yok eder. Bu hizmet için Tywin, Roose'a "Kuzeyin Koruyucusu" ünvanını verir ve Bolton Hanesini Kuzey'in azam Lord'u yapar. Böylece Westeros'un sahiplerinden biri olurlar. Ayrıca piç oğlunu varisi yapabilmesi iznini alır.

Kargaların Şöleni

Lord Roose İkizlerden kuzeye giderken ordusuna Aenys Frey ve Hosteen Frey komutasındaki 2000 kişi de katılır.

Ejderhalarla Dans

Ejderhalarla Dans


Theon Greyjoy aracılığıyla yapılan antlaşma sayesinde Moat Cailin'in Ramsey'e teslim olmasından sonra Roose oğluyla buluş gelini Arya Stark'ı (aslında Jeyne Poole) takdim eder. Roose oğlunun davranışlarından hiç memnun değildir. Ramsey'in çok gürültücü ve kaba birisi olduğunu düşünüyordur. Kışyarı'na gittiğinde, yağmalanmış bir kale ve iki düzine evsizin yuvası olmuş bir yer bulur. Eğer iyi hizmet ederlerse evsizlere nazik davranacağını söyler. Evsizleri Kışyarı'nın yeniden inşa edilmesinde işçi olarak kullanır, söz verdiği gibi onlara nazik davranır fakat işi bitince onlar astırır. Ramsay'in düğününde hiçbir şey yiyip içmez. Sadece Wyman Manderly'i izler. Roose'ın vaftiz kardeşi Leydi Barbey Dustin Roose'u Theon'a şöyle tanımlar: "Gördüğün gibi Roose'un hiçbir duygusu yok, çok sevdiği sülükler yıllar önce tüm tutkularını karşılıksız bıraktı. O sevmez, nefret etmez, üzülmez.Tüm bu olanlar onun için baştan çıkarıcı bir oyun. Bazıları avlar, bazıları avlanır, bazıları zar atar. Roose ise insanlarla oynar. Sen, ben, o, Frey'lar, Lord Manderly, yeni karısı, hatta piç oğlu ve bizler sadece onun oyuncaklarıyız."

Roose'un Kuzey Muhafızı olmasına rağmen kuzey lordları onu destek vermekte gönülsüzdür. Ona ilk biat edenler anne tarafında akrabaları olan Dustin ve Ryswell haneleri olmuştur. Büyükjon Umber'un Freylerin tutsağı olmasından bu yana Umber Hanesi'nin lideri olan Hoter Fahişefelaketi de onu tanır ve Crewyn, Locke, Manderly haneleri de ona adam gönderir. Her ne kadar Stannis'e katılmış gibi gözükse de, Arnolf Karstark Roose'u destekler ve ihaneti için uygun zamanı kollar. Yapacağı saldırı için hazırlanan Stannis Baratheon'ı karşılamak için Roose, Ramsey ve orduları Kışyarı'nda kalır. Kalede Bolton adamları şüpheli bir sekilde ölmeye başlar ve Freyler bunu yapanların eski Stark sancaktarları olduğunu söyler. Ancak cinayetlerin asıl sebebi Mance Rayder ve birkaç mızrak karısının Arya'yı özgür bırakmak için kalede karışıklık yaratmak istemeleridir. Ölümler kale içindeki tansiyonu yükseltir. Ancak Lord Manderly ölü Freylerden biriyle dalga geçince kavga çıkar ve iki tarafta da ölenler olur .

Roose Bolton.

Alıntılar

Roose'un Alıntıları

" Oraya tek başına da gidebilirsin. Anında onun olursun. Seni Lannisterlar'a satabilir, zindanlara atabilir, ya da direk boğazını kesebilir, artık nasıl isterse."
- Roose Bolton'dan Robb Stark'a.


"Roose: İnsanlar senden korkuyor.
Ramsay: Güzel.
Roose: Hayır, güzel değil. Benim için hiç öyle söylenmedi. Öyle olsa burada oturur muydum sanıyorsun? Eğlencen senin olsun, seni bu konuda azarlamayacağım, ama daha sağduyulu olmalısın. Huzurlu bir diyar ve sakin insanlar. Bu her zaman benim yönetim şeklim olmuştur. Senin de böyle olmalı.

- Roose Bolton'dan Ramsay Bolton'a.


"Güç, nezaket ile tatlandırıldığında daha lezzetli olur."
- Roose Bolton'dan Ramsay Bolton'a.


"Ramsay:O benim, onu alamazsın!
Roose: Senin sahip oldukların, benim verdiğim şeylerdir. Bunu hatırlarsan iyi edersin, piç. Leş... eğer onu kurtarılamayacak kadar mahvetmeseydin, hâlâ işimize yarayabilirdi. Ben, annene tecavüz ettiğim için pişman olmadan, anahtarları al ve onu zincirlerinden kurtar."

- Roose Bolton'dan Ramsay Bolton'a.


" Bir adamı bu hainlik ve düzenbazlık dolu dünyada hayatta tutan tek şey korkudur. "
- Roose Bolton'dan Theon Greyjoy'a.

Roose Hakkında Alıntılar

" Bu adam beni korkutuyor."
- Robb Stark'dan Catelyn Tully'ye.


"Robb: Ve, Büyükjon en kötüleri değil, sadece en gürültülüleri. Lord Roose hiç konuşmaz, sadece yüzüme bakar ve düşünebildiğim tek şey, Dehşet Kalesi'nde düşmanlarının derilerini astıkları o oda olur.
Bran: Yaşlı Nan'ın hikayelerinden biri, değil mi?"

- Robb Stark'dan Bran Stark'a.


" Lord Bolton, soyulmuş adamın sırları vardır, ama derisi yüzülmüş adamın yoktur, derdi."
Leş kılığındaki Ramsay Bolton'dan Theon Greyjoy'a.


" Bolton'ın sessizliği, Vargo Hoat'ın salyalı kötü niyetlerinden yüz kat daha tehlikeliydi. Sabah sisi kadar soluk gözleri söylenenden fazlasını saklıyor."
- Jaime Lannister


" Çok soğuk bir adam."
- Catelyn Tully


" Oğlu, babasının gölgesiydi."
- Theon Greyjoy


" Jon'un şimdiye kadar bildiklerine göre, Lord Eddard'ın Dehşet Kalesi lordundan şikayet etmek için bir sebebi yoktu. Yine de ona, soluk tenli ve solgun gözlü adama, hiç güvenmezdi."
- Jon Kar


" Gördüğün gibi, Roose'un hiç duyguları yoktur. Yıllar önce, o çok sevdiği sülükleri onun bütün tutkularını aldı, götürdü. Sevmez, nefret etmez, kederlenmez. En hafif nezaketle söylenecek olursa, bu onun için bir oyun. Bazıları avlar, bazıları avlanır ve bazıları zar atar. Roose ise insanlarla oynar. Sen ve ben, şu Freyler, Lord Manderly, şu tombul yeni karısı, hatta piçi bile. Bizler onun oyuncaklarıyız."
- Barbrey Dustin'den Theon Greyjoy'a.

Aile

 
 
 
{Bethany
Ryswell}
 
Roose
Bolton
 
Walda Frey
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{Domeric
Bolton}
 
Ramsay
Snow
 
"Arya Stark"