Rosby

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Rosby
Kale
Rosby.jpg
Konum Taç Toprakları,Westeros
Yönetim Rosby Hanesi , Derebeylik.
Din Yedi İnancı

Rosby, Rosby Hanesi’nin yerleşkesidir. Taç Toprakları’nda Karasu Koyu’nun kuzeyinde bulunur. Kral'ın Şehri ile Duskendale arasındaki en kısa yol Rosby Yolu’dur. Rosby bu yolun hemen kuzey doğusunda bulunur. Küçük kale etrafında örgü akasyadan yapılmış köy evleri bulunur. Rosby’nin üstadı Melwys’tir.

Tarihi

Kral Benedict II Justman'ın saltanatı sırasında Rosby Nehir Krallığı’na eklendi. Demir Adalar ve Nehir Kralı Halleck Hoare Duskendale ve Rosby'i fethetti, Rosby’lileri köle olarak aldı.

Rosby Fetih Savaşı sırasında Rhaenys Targaryen’e teslim oldu.

Rosby Ejderhaların Dansı başladığı sırada Siyahlar’ı destekliyordu ancak kale Sör Criston Cole tarafından alındı. Kraliçe Rhaenyra Targaryen Kral'ın Şehri’nin düşüşünden sonra Lord Rosby’nin vatana ihanetten infaz edilmesi emredildi. Savaştan sonra Rhaenyra’nın uçuşu sırasında Rosby kalesine girmek istemesi reddedildi.

Haritada Rosby, Duskendale ve Kral'ın Şehri arasında

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Beş Kralın Savaşı sırasında, Kral'ın Şehri’ne yiyecek temini için savaşın zarar vermediği Stokeworth ve Rosby’den yiyecekler gelir. Tyrion Lannister, kraliyet ailesinin devamlılığını sağlamak ve Kraliçe Cersei Lannister’ın çocuklarının Demir Taht iddiasının Stannis Baratheon’u zora sokması için Prens Tommen Baratheon’un Rosby’de kalmasını emreder. Sör Boros Blount Tommen’ı savaşmadan Jacelyn Bywater’a teslim ettiği için Rosby’nin zindanına atılır. Karasu Savaşı’ndan önce Jacelyn Kral'ın Şehri’nin savunmasını arttırmak için Rosby’nin genç mızrakçılarını zorla almıştır.

Kargaların Ziyafeti

Brienne Tarth Sansa Stark’ı aramak için Rosby’i ziyaret eder. Lord Gyles Rosby’nin vesayetindeki genç, Falyse Stokewort ve kocası Sör Balman Byrch’ın geceyi geçirmek için Rosby’de kalma isteklerini reddetti. Lord Gyles Rosby’nin oğlu veye kızı olmaması, vesayetindeki çocuğun tanınmaması nedeniyle Rosby mirası çözümlenememiştir.

Ejderhaların Dansı

Rosby mirası küçük konsey toplantısına kadar geldi. Yüce Üstat Pycelle’a göre miras için altı kişinin talebi vardır ancak konseyin daha acil konuları olduğu için bu konunun ileri bir tarihe ertelenmesine karar verilmiştir.