Rosby Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Rosby Hanesi
Rosby.png
Hane arması ermin kürkü zemin üzerine V şeklinde üç kırmızı şerit
Sözler Bilinmiyor
Yerleşke Rosby
Şimdiki Lord Lord Gyles Rosby
Bölge Taç Toprakları, Westeros
Unvan Rosby Lordu
Bağlılık Kral Toprakları-Baratheon Hanesi

Rosby'nin Rosby Hanesi, Taç Toprakları'nın soylu hanelerinden biridir. Yerleşkeleri olan Rosby Kalesi ve köyüne hükmederler. Kral'ın Şehri'nin kuzey doğusunda bulunur. Dayanıklı oldukları söylenemez. Armaları ermin kürkü zemin üzerine V şeklinde üç kırmızı şerittir. Sözleri bilinmemektedir.

Tarihi

Rosby Hanesi Fetih Savaşı sırasında Rhaenys Targaryen'e ve Meraxes'e teslim olan, Targaryen Hanesi ile barış yapan ilk hanelerden biridir. Lord Rosby Birinci Dorne Savaşı sırasında Aegon I Targaryen tarafından Kumların Gardiyanı ilan edilir ancak Lord Rosby Güneş Mızrak Kuşatması sırasında öldürülür.

Rosby'ler Ejderhaların Dansı sırasında önce Siyahlar'ı sonra Yeşiller'i destekledi. Rhaenyra Targaryen Kral'ın Şehri'nin Düşüşü sırasında Lord Rosby'i idam etti.

Lord Kanlıkuzgun İkinci Blackfyre İsyanı'nı bastırmak üzere Beyaz Duvarlar'ın üzerine yürüdüğü zaman destek veren hanelerin arasında Rosby Hanesi'de vardı.

Lord Gyles Rosby, Prens Doran Martell'in kızı Arianne'e sunduğu eş adaylarından biridir.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Gyles Rosby sık sık Kral'ın Şehri'nde görülür, sürekli öksürür. Cersei Lannister ile bir komplo kurar, buna göre Lord ile Prens Tommen Baratheon şehir dışından kaçacak ve Rosby'e gidecek, Tommen yaver çömezi kılığına girecekti. Tyrion Lannister'a göre Gyles Rosby koşmak için çok hasta ve mücadele için çok korkak biri olarak nitelendirilir. Jacelyn Bywater Rosby yoluna tuzak hazırlar. Gyles, Tommen ve muhafızlar yakalanırlar, Tommen ellerinden alınır ve Gyles ile muhafızları serbest bırakılır. Tommen Rosby'de Cersei'nin adamları yerine Tyrion'un adamları tarafından korunur, Sör Boros Blount ise zindanda tutulur.

Kılıçların Fırtınası

Lord Gyles Rosby Kral'ın Şehri'nde Prens Oberyn Martell liderliğindeki Dorne grubunu karşılayan soylular arasında yer alır.

Gyles, Kral Joffrey Baratheon'un ölümü sonrasında Tyrion Lannister'ın davasında ifade verdi, Joffrey'in düğününde onun kadehini doldurduğunu gördüğünü belirtir.

Kargaların Ziyafeti

Lord Gyles Rosby Vekil Kraliçe Cersei Lannister tarafından Hazine Başı (Lord Hazinedar olarak adlandırılır) olarak ilan edilir. Lord Tywin Lannister'ın ölümünün ardından Cersei Lannister'a Kral'ın Şehri'nin Aslan Kapısı'na Lord Tywin'in bir büstünü yaptıracağına dair söz verir. Gyles Kral Tommen Baratheon ve Margaery Tyrell'ın düğününe katılır.

Leydi Falyse Stokeworth ve kocası Sör Balman Byrch Kral'ın Şehri'ne olan yolculuğunda istirahat etmek için Rosby'de dururlar ama Lord Gyles Rosby'nin bir muhafızı onları kaleye almayı reddeder. Falyse'e göre Leydi Tanda Lord Gyles'ın ikinci eşinin halası ve lordun üçüncü dereceden kuzeniydi, Lord Gyles'ın ölmesiyle Rosby Stokeworth'lere kalacaktı.

Lord Gyles Rosby Kral'ın Şehri'nde öksürükten ötürü ölür. Arkasında bir varis bırakır ancak kanından değil muhafızlarından biridir, bu varis Rosby'de hak iddia eder.

Ejderhaların Dansı

Küçük Konsey'in gündeminde olan konulardan biride Rosby'nin yeni yöneticisi olmuştur, Büyük Üstat Pycelle altı talip olduğunu belirtir. Ancak Sör Kevan Lannister'a göre bu mesele sonrada konuşulabilirdi.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Rosby Hanesi

  • Lord Gyles Rosby, Rosby Lordu, sık sık öksüren yaşlı bir adam, öksürükten ötürü öldü.

Ana dal belirtilmeyen hane üyeleri;

Hane Halkı

Tarihsel Üyeler