Royce Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Royce Hanesi
Royce Hanesi.png
Hane arması turuncu zemin üzerine siyah çivi sapları ve etrafında rünik yazılar
Sözler Biz hatırlarız
Yerleşke Taşyazı
Şimdiki Lord Lord Yohn Royce
Bölge Vadi
Unvan Taşyazı Lordu
Varis Sör Andar Royce
Bağlılık Arryn Hanesi
Diğer Kol(lar) Ay Kapıları-Royce Hanesi
Silah Ağıt (kayıp)
Kurulma Tarihi Kahramanlar Çağı

Taşyazı'nın Royce Hanesi, Vadi’nin Arryn Hanesi'ne yeminli eski, güçlü ve soylu bir hanedir. Kaleleri Dar Deniz'in karşısında Martı Kasabası’nın kuzeyinde bulunan atalarından kalma Taşyazı'dır. Kartal Yuvası'na giden yolda olan Ay Kapıları hanenin bir başka koludur.

Armaları turuncu zemin üzerine siyah çivi sapları ve etrafında rünik yazılardır. Sözleri ise Biz Hatırlarızdır.

Tarih

Royce Hanesi, Vadi’nin eski bir hanesidir. Hane geçmişlerinin sözde Şafak Çağı'nda başladığını söylemelerine rağmen soylarının  Kahramanlar Çağı'nda başladığı düşünülmektedir. Andallar'ın Vadi’yi bin yıl önce işgal etmesine kadar İlk İnsan Kralları olan hane işgal sonrası Arryn’lere bağladılar ve şüphesiz bir çok kez kız alıp kız verdiler. Vadi’nin kralları Arryn’ler olmadan önce bir kez Vadi Kralı oldular.

Taşyazı'nın Bronz Kralları olarak bilinen bu antik krallar gerçek İlk İnsan Krallıkları'ndan biriydi ve Shett Hanesi gibi diğer kralları Andallar'a karşı yürütülen savaşta liderlik etti. Kral Yorwyck VI Royce'un babası Rünik Taç, Shett'leri kendi şehirleri olan Martı Kasabası’nın duvarları içinde yendi ve en korkulan düşmanları oldu ancak savaşta öldü. Shett Kralı Osgood III'un yardımıyla Andallar savaşı kazandı. Kral Osgood'un zaferiyle Royce Hanesi ve Andallar ilk kez müzakere yaptılar. Kral VI Yorwyck Andallar üzerine birkaç ezici zafer kazandı. İlk İnsanlar ve Andallar arasındaki savaşlar nesiller boyu sürdü ve Kral Yorwyck'ten sonra savaşı varisleri devam ettirdi.

Yorwyck'ten sonra torunu Robar II Royce on dördüncü isim gününde Taşyazı'yı miras olarak aldı.  Andallar'a savaştaki kurnazlığı, gaddarlığı ve çekiciliği ile bir savaşçı olduğunu kanıtladı. Vadi’nin dörtte üçünü kontrol eden Andallar'a karşı İlk İnsan lordlarını tek bayrak altında toplamayı başardı. Bu lordlar da küçük krallardı ama taçlarını kenara bıraktılar; kendini Vadi'nin, Ay Dağları'nın ve Parmaklar'ın Yüksek Kralı ilan eden Robar Royce’un önünde diz çöktüler. Yedi Yıldız Savaşı sırasında Kral Robar liderliğinde ki İlk İnsan ordusu yenildi ve bizzat Robar öldürüldü; Sör Artys Arryn, Lord Ruthermont, Luceon Templeton ve  Sör Jaime Corbray savaşı kazanan taraftaydı.  Sonuçta Royce Hanesi altınları, toprakları ve rehineleri nedeniyle hayatta kalmaya devam ettiler. Royce’lar, Dağ ve Vadi Kralı, İsminin Birincisi Sör Artys Arryn’e yemin etmişlerdir.

Targaryen iktidarının ilk günlerinde Taşyazı'dan Lord Royce, Jonos Arryn komutasındaki orduya, isyancıları yok etmek için katılmış, kralın kardeşi Ronnel Arryn savaşmak üzere Ay Kapıları'na gitmiştir.

Zamanla Royce Hanesi'nin onuru, serveti, gücü ve  gururu imrenilecek bir  şekilde artmıştı. Leydi Jeyne Arryn’in iktidarı sırasında Yorbert Royce, Vadi’nin Lord Vekilharcı olarak 101'in Büyük Konseyi'ne gitmişti çünkü Leydi Jeyne o zaman küçüktü.

Taşyazı'nın Leydisi Rhea Royce birkaç yıl sonra Ejderhaların Dansı'nın büyük aktörlerinden Daemon Targaryen ile evlendi. Ejderha Çukuru Saldırısı sırasında Sör Willum Royce öldürüldü ve Royce’ların antik Valyrian kılıçları Ağıt kayboldu.

Yakın gelecekte 207FS'de Bakire Havuzu Turnuvası'nda Lord Royce Sör Humfrey Hardyng'e yenildi.

Royce Hanesi'nden Perra Royce Lord Walder Frey ile evlenmişti. Lord Tywin Lannister, Lord Yohn Royce’un kızlarından biri ile oğlu Tyrion arasında bir evlilik düşünmüştü ancak reddedildi. Kyle Royce, kardeşi Lyanna Stark’ın Prens Rhaegar Targaryen tarafından kaçırıldığında Kral Toprakları'na giderek prensin kafasını talep eden Brandon Stark’ın grubundaydı, bu olay Robert'ın İsyanı'nın baslangıcıydı.

Lord Yohn oğlu Sör Waymar ile Kuzey'deki Sur'a giderlerken Kışyarı’nda durdular. Orada avlandılar ve eğitim sahasında Yohn hem Lord Eddard Stark’ı hemde Sör Rodrik Cassel'i yendi.

Bir kaç set antika , bronz plaka , üstünde yaralanmaya karşı bağışıklık kazandırdığına inandıkları eski yazılar olan zırhları vardır. Birçok Royce bunların içinde öldükten sonra bu iddia tartışılmaktadır.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Sör Waymar Royce Gece Gözcüleri'nde koruyucudur, Ötekiler tarafından öldürülür. Cesedi bir wight'a dönüşür ve Will'i öldürür. Lord Yohn Royce ve iki oğlu Andar ile Robar, Kral Toprakları'nda El Turnuvası'na katılırlar. Leydi Lysa Arryn’in turnuvaya Vadi'nin şövalyelerinin  katılmasını yasaklamasına rağmen buna uymazlar. Daha sonra Lord Yohn, Kral Robert ile beraber Kral Ormanı'na ava çıkarlar ve oğlu Sör Robar Kral eli Eddard Stark tarafından Lannister Hanesi'nin üstü kapalı savaş ilanına karşı savaşmaları için gönderilir.

Mahkemede Joffrey, Lord Royce ve oğullarının soylu oldukları için sadakat bildirmelerini aksi takdirde hain ilan edileceklerini bildirir.

Kralların Çarpışması

Sör Robar Renly Baratheon'un Gökkuşağı Muhafızları'nın bir üyesiydi ve Sör Kırmızı  Robar olarak anılır. Renly öldükten sonra Catelyn Tully ve Brienne Tarth'ın kaçmasına izin verir. Renly'nin ölümünden sonra Sör Loras Tyrell öfkeyle Robar'ı öldürür.

Kılıçların Fırtınası

Lord Yohn Royce, Beş Kralın Savaşı sırasında Robb Stark’a katılmak için Leydi Lysa Arryn’e istek bildiren Vadi lordlarından biriydi.

Kargaların Ziyafeti

Lysa’nın ölümünden sonra Lord Yohn, Lord Petyr Baelish’in  Vadi’nin Koruyucu Lordu'na karşı çıkan İstidacı Lordlar’dan biridir. Taşyazı'da toplanan lordlar kendi bildirgelerini yayınladılar. Petyr, Ay Kapıları-Royce Hanesi'ni oluşturur ve Ay Kapıları'nı ebediyen Lord Nestor Royce’a verir. Yohn Royce sadece yaverler için Taşyazı'da bir turnuva düzenler ve Harrold Hardyng turnuvanın birincisi seçilir. Yohn ödül olarak Harrold'u şövalye ilan eder. Sör Mychel Redfort babası Lord Horton Redfort tarafından, Lord Yohn'un kızlarından Ysilla ile evlenmeye zorlanır.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Royce Hanesi

Ana dal belirtilmeyen hane üyeleri

Hane Halkı

  • Üstat Helliweg  danışman, şifacı ve öğretmen
  • Septon Lucos  İnanç'ın adamı
  • Sör Samwell Taş  Güçlü Sam olarak bilinen silah ustası

Tarihi Üyeler

Yeminli Haneler