Ryam Redwyne

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
RedwyneHanesi.png
Ryam Redwyne
Kingsguard.PNG
Karakter Bilgisi
Unvan Sör
Kral Muhafızları Lord Kumandanı
Kral Eli
Bağlılık Redwyne Hanesi
Kral Muhafızları
Kültür Menzil Toprakları
Ölüm 105FSKral'ın Şehri
Kitap(lar) Buz ve Ateşin Dünyası (Bahsedildi)
Düzenbaz Prens (Bahsedildi)
Gezici Şövalye (Bahsedildi)
Taht Oyunları (Bahsedildi)
Kralların Çarpışması (Bahsedildi)]
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)

Sör Ryam Redwyne, Jaehaerys I Targaryen ve Viserys I Targaryen zamanında Kral Muhafızları Lord Kumandanı olarak hizmet eden Redwyne Hanesi'nden ünlü bir şövalyedir. Ayrıca Jaehaerys zamanında bir yıldan az bir süre boyunca Kral Eli olarak hizmet etmiştir.

Hayatı

Sör Ryam'ın, kendi zamanının en iyi şövalyesi olduğu düşünülmektedir, kılıçta ve mızrakta oldukça başarılıdır. Sör Uzun Duncan bir zamanlar Ryam'ın korkunç düşmanlara karşı zafer kazandığını hatırlar.

98FS'da Jaehaerys I Targaryen'in saltanatının ellinci yılının şerefine Kral'ın Şehri'nde düzenlenen turnuvada kral, turnuva şampiyonlarını ilan etmeden önce Ryam ve Sör Clement Crabb birbirine karşı otuz mızrak kırmıştır. Bu olayın sıklıkla Westeros tarihindeki en iyi mızrak gösterisi olduğu söylenir.

99FS'da önceki El Septon Barth'ın ölümünden sonra Ryam, Jaehaerys tarafından yeni Kral Eli ilan edilmiştir. Yedi Krallık'taki gelmiş geçmiş en kötü El'lerden biri olduğu düşünülmüştür. Ryam'ın bu makama yükseltilmesinin üzerinden bir yıl geçmeden yerine kralın oğlu ve varisi Prens Baelon getirilir.

103FS'da Jaehaerys'in ölümünden sonra Ryam, Kral Viserys I Targaryen'e hizmet etmiştir. 105FS'da Sör Harrold Westerling'in ölümünü takiben Ryam, Kral Muhafızları Lord Kumandalık'ına yükselmiştir. Ryam ölünce Kral Muhafızları'nda açılan boş yere Sör Criston Cole getirilmiştir.

Robb ve Jon çocukken oyun oynadıklarında Jon, Ryam olurken Robb, Daeron I Targaryen olurdu.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Bran Stark, Ryam gibi bir Kral Muhafızı olmanın hayalini kurar.

Kralların Çarpışması

Sansa Stark, Ekmek İsyanı'yla ilgili bir kabus görürken Ryam, Soytarı Florian veya Prens Aemon Targaryen tarafından kurtarılmayı ümit eder ama hiçbiri ortaya çıkmaz.

Kılıçların Fırtınası

Alt tabakadan olan Davos Seaworth, gönülsüzce Stannis'in Kral Eli olarak hizmet ederken Üstat Pylos, Davos'a Ryam gibi başarılı şövalyelerin kötü bir El olarak hizmet ettiklerini hatırlatır.

Sör Loras Tyrell'i Kral Muhafızları'na katılmaya ikna etmek için Lord Petyr Baelish'in Ryam, Aemon ve Ayna Kalkanlı Serwyn'in şanıyla ilgili şarkı söylemesi için rüşvet verdiği ozanları vardır.

Şu anki Lord Kumandan Jaime Lannister, bir zamanlar Ryam'ın bulunduğu mevkiye kendisinin layık olmadığını hisseder.

Kargaların Ziyafeti

Jaime, Loras'a Ryam gibi Kral Muhafızları'nın öncülerini öğrenmesini tavsiye etmiştir.

Ryam Hakkında Alıntılar

Dunk, daha önce duyduğu tüm şarkıları aklından geçirdi; kör Symeon Yıldızgöz'ün ve soylu Ayna Kalkanlı Serwyn'in, Prens Aemon Ejderşövalyesi'nin, Sör Ryam Redwyne'in ve Soytarı Florian'ın şarkıları. Hepsi de onun karşılaşabileceğinden çok daha korkunç düşmanlarla karşılaşmıştı. Ama onlar büyük kahramanlardı; soylu cesur adamlar, Florian'ın dışında. Ya ben neyim?

Uzun Duncan'ın düşünceleri

Bran da bir gün Kral Muhafızları şövalyelerinden biri olacaktı. Yaşlı Dadı, onların bütün diyarın en iyi kılıç kullanan adamlar olduğunu söylerdi. Sadece yedi kişilerdi. Beyaz zırh giyer, evlenmez ve çocuk sahibi olmaz, bütün hayatlarını yalnızca kralı korumaya adarlardı. Bran onlarla ilgili bütün hikâyeleri biliyordu. Hepsinin adı müzik gibi gelirdi kulağına. Ayna Kalkanlı Serwyn, Sör Ryam Redwyne, Ejderha Şövalyesi Prens Aemon. Yüzyıllar önce, birbirlerinin kılıcında ölen ikizler, Sör Erryk ve Sör Arryk. Kardeşin kardeşle savaştığı o mücadeleye Ejderhaların Dansı derdi ozanlar. Beyaz Boğa, Gerold Hightower. Sabah Kılıcı Sör Arthur Dayne. Cesur Barristan.

Bran Stark'ın düşünceleri

Ryam Redwyne ve Ejderha Şövalyesi Prens Aemon'ın beyaz pelerinler giydiği günler artık toza döndü, şarkılarda kaldı.

Varys'ten Eddard Stark'a

Sör Ryam Redwyne zamanının en büyük şövalyesiydi ve bir krala hizmet etmiş Eller’in en kötüsüydü

Pylos'tan Davos Seaworth'e

Duvarlar beyaz yün goblenlerle kaplanmıştı ve şöminenin üzerine bir kalkan ve çapraz şekilde duran iki kılıç asılmıştı. Masanın arkasındaki sandalye kara meşeydi, minderleri beyazlatılmış inek derisinden yapılmıştı, deri incelmişti. Cesur Barristan’ın kemikli poposu ve ondan önceki Sör Gerold Hightower tarafından aşındırıldı. Ejderha Şövalyesi Prens Aemon, Sör Ryam Redwyne, Darry’nin Şeytanı, Sör Uzun Duncan ve Solgun Grifon Alyn Connington tarafından aşındırıldı. Kral Katili böylesine haşmetli bir topluluğa nasıl ait olabilirdi?

Jaime Lannister'ın düşünceleri