Ryman Frey

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
544px-House Frey.png
Ryman Frey
544px-House Frey.png
Ryman Frey TheMico.jpg
Karakter Bilgisi
Unvan Sör
Bağlılık Frey Hanesi
Irk Nehirli
Doğum 246FS, 247FS yada 248FS
Ölüm 300FSİkizler yakınları
Kitap(lar) Kralların Çarpışması (Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
Kargaların Ziyafeti (Görüldü)
Ejderhaların Dansı (Bahsedildi)

Sör Ryman Frey, Sör Stevron Frey'in ilk oğlu ve dedesi Lord Walder Frey'in ölümünden sonra babasının varisi olacak olan kişidir.

Görünüş ve Karakter

Ryman iştahı kocaman olan iri bir adamdır, oburluk eğilimindedir, sarhoştur ve fuhuş yapar. Yüzü geniş ve etlidir, Leydi Catelyn'e göre aptaldır. Küçük gözleri vardır, kırk yaşının üstündedir ve rahatsız edecek kadar büyük bir göbeği vardır.

Babası Stevron'un aksine Ryyman, dedesi Lord Walder'ın aile değerlerini asla kabul etmemiştir. Robb Stark onu donuk zekalı bir taşa benzetmiştir. Merrett Frey'e göre açgözlü ve inatçıdır.

Hayatı

Sör Ryman Greyjoy İsyanı'ndan sonra Kral Robert'ın zaferini kutlamak için yapılan Lannis Limanı Turnuvası'na katılır. Nihai şampiyon Lord Jorah Mormont'a yenilir.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Sör Stevron Frey Öküzağzı Savaşı'nda öldükten sonra oğlu Ryman Lord Walder Frey'in yeni varisi olur. Kışyarı'nda Üstat Luwin Sör Stevron'un ölümünü açıkladığında Büyük Walder Frey ile Küçük Walder Frey yeni varisin kim olduğunu tartışırlar. Küçük Walder Frey Büyük Walder Frey'e Ryman'ın kim olduğunu sorduğunda Büyük Walder, kırk yaşında büyük göbekli Ryman'ı kayıtsız şekilde anlatır. İkiside Sör Stevron için fazla endişeli görünmediğinden Üstat Luwin tarafından azarlanır.

Ryman Robb'un Batı Toprakları'ndaki savaşlarına katılır. Edmure Tully'nin çağrı yaptığını kız kardeşi Catelyn'e söylediğinde Sör Helman Tallhart İkizler'deki askerleriyle Üç Dişli Mızrak'ın aşağısındaki Lord Roose Bolton'un ordusuna katılmak için kaleden ayrıldığını söyler, Leydi Catelyn bu hareketi eleştirir çünkü Robb İkizler'in sadakati için bir kısım askerlerini bilerek oraya bırakmıştır, Lord Walder ise Stark Hanesi için sadık olacağının garantisini verir. Edmure ile tartışan Robb Frey'lerin açıkça Kuzey'in davasına bağlı olduklarını söylemiş, başta Sör Ryman dahil birçok Frey'in mücadelelerdeki güçlerine atıfta bulunmuştur.

Kılıçların Fırtınası

Robb Stark Jeyne Westerling ile evlendikten sonra Frey Hanesi'nin onurunun çizildiğini söyleyen Ryman askerlerini Sarpkaya'dan çekerek Robb'un güçlerinden ayrılır ve İkizler'e geri döner. Hatta giderken Kuzeyin Kralı'nın yanından ayrılmak istemeyen Robb'un yaveri Olyvar'ıda alır. Robb daha sonradan Leydi Catelyn ile konuşurken Sör Stevron hala hayatta olsaydı Frey'ler ile yeni bir ittifakın görüşülebileceğini söyler ancak Ryman ve oğlu Kara Walder'la bu işin yapılamayacağı söylenir.

Robb Stark, Lord Edmure Tully ile Roslin Frey'in düğünü için İkizler'e gelir. Ryman ve üç oğlu onu karşılamak için dışarı çıkarlar.

Düğün ziyafeti sırasında Leydi Catelyn'in yanında oturur ve bolca şarap içer. Leydi Catelyn Ryman'ın kötü görünüşü olduğu fark eder, limonlu su ile banyo yapmış gibi kokusunun ekşi ter kokusunu bastırdığını düşünmüştür. Ryman küçük bir konuşma yaptığı sırada dans için kız kardeşini, halalarını ve kuzenlerini över, Leydi Catelyn Ryman'ın ekşi nefesli adam olduğunu düşünür. Robb annesinin yanına oturduğunda Olyvar'ı göremediğini ve onun tekrar yaveri olma ihtimalini sorar. Ryman Olyvar'ın bir görev sebebiyle İkizler'in dışına yollandığını söyler. Robb'un başka bir yere gitmesinin ardından Leydi Catelyn Ryman'a şarkıcı bir kuzeni olduğunu ve ona düğünde şarkı söyleyecekmi diye sorar. Ryman isminin Alesander olduğunu ve kız kardeşi Alyx'in Robin Flint'le dans ettiğini söyler ama Alesander'ın düğüne katılmayacağını açıklar. Frey'lerin misafirlere saldırısı başladığında Ryman zırhlı ve ağır silahlı şekilde yanında silahlı askerler ile geri döner. Dacey Mormont'un midesine balta sokarak öldürür. Leydi Catelyn Robb'u kurtarmak için Çıngıraklı'yı esir alıp boğazına hançer dayandığında Ryman ve oğlu Kara Walder Catelyn'in arkasından dolaşır. Robb ve Catelyn ikisi birlikte Kızıl Düğün'de öldürülür.

Kızıl Düğün sonrasında Ryman Nehirova'nın İkinci Kuşatması'nı başlatmak için Sör Daven Lannister ile Sör Forley Prester'ın yanına iki bin mızraklı ile gitmiştir.

Oğlu Petyr Sancaksız Kardeşlik tarafından kaçırıldığında Merrett Frey fidyeyi götürmek için gönüllü olur, ona göre başarılı olması halinde Ryman'ın iyi lütuflarını kazanacak ve lord olduğunda Merrett'le ailesini İkizler'den kovmayacaktır. Merrett'e göre Ryman, Lord Walder Frey ve Lord Roose Bolton'la birlikte Kızıl Düğün'ü planlayan kişiler arasındadır. Kanun kaçakları katliamda ki rolü sebebiyle Merrett'i asarlar.

Kargaların Ziyafeti

Lord Walder Frey'in varisi Ryman İkinci Nehirova Kuşatması'nda Frey kuvvetlerinin kumandanlığını yapar, kampını Tökeztaş'ın kuzeyine kurar ve kaleyi kuşatmak için hareket eden üç büyük ordudan birisi ona aittir. Komutayı oğlu Edwyn'e verdikten sonra zamanını içmeye ve fahişelerle uğraşmaya harcar.

Lannister kampına Genna Lannister tarafından getirilen Beyazgülüş Wat'ın üzerine Ryman'da kendi kampı için bir şarkıcı kiralamaya karar verir ve gizliden Sancaksız Kardeşlik üyesi olan Yeditelli Tom'u kiralar. Frey kararlarının kamplarda büyük etkisi vardır çünkü Ryman'ın Sör Daven Lannister ve Sör Forley Prester önderliğindeki ordularla paylaşmak istemediği yiyecek stokları vardır, bu nedenle askerlerini yiyecek aramak üzere gönderen diğer kamplar sonradan askerlerini ölü halde bulurlar ve kimisi bunun Sancaksız Kardeşlik tarafından yapıldığını düşünür.

Ryman'ın kuşatmadaki en büyük katkısı büyük bir darağacı inşa edip Lord Edmure Tully'i hergün oraya çıkararak boynuna ipi geçirmektir. Asma tehdidini Edmure'nin amcası Sör Brynden Tully'nin teslim olması için yapsalar da aksine Sör Brynden her geçen gün daha da tutumunu sertleştirir. Yarı sarhoş haldeki Ryman atını Nehirova'nın kapısına sürer ve Sör Brynden'ı tehdit etmeye çalışır. Bununla birlikte Karabalık askerleriyle kelime israf etmez ve Ryman'ın atına ok atar, at panik olarak üstündeki Ryman'ı yere düşürür bu durumda müttefikleri ve düşmanları ona güler.

Frey kararlarının kamplarda büyük etkisi vardı çünkü Ryman'ın Sör Daven Lannister ve Sör Forley Prester önderliğindeki ordularla paylaşmak istemediği yiyecek stokları vardı, bu nedenle askerlerini yiyecek aramak üzere gönderen diğer Kamplar sonradan askerlerini ölü halde bulurlar ve kimisi bunun Sancaksız Kardeşlik tarafından yapıldığını düşünür. Yarı sarhoş haldeki Ryman atını Nehirova'nın kapısına sürer ve Sör Brynden'ı tehdit etmeye çalışır. Bununla birlikte Karabalık askerleriyle kelime israf etmez ve Ryman'ın atına ok atar, at panik olarak üstündeki Ryman'ı yere düşürür bu durumda müttefikleri ve düşmanları ona güler.

Kral Muhafızları Lord Kumandanı Jaime Lannister savaş konseyini topladığında Ryman konseye katılmaz, rahatsız olduğunu bahane ederek yerine oğlu Edwyn'i gönderir. Sör Daven'ın söylediği gibi sarhoş olması nedeniyle bahane uydurmuştur. Jaime bunun doğru olup olmadığını Edwyn'e sorduğunda babasının mide sorunları olduğunu ve şarabın bu soruna iyi geldiğini söyler.

Jaime Nehirova'da bir barışı yaratabilmek amacıyla darağacındaki Lord Edmure Tully ile konuşmak için Frey kampına gider. Yol üzerinde Jaime, Ryman'ı çadırında Tom Yeditelli'un şarkıları eşliğinde fahişesiyle eğlenir halde bulur. Ryman darağacında sendeler ve onu fahişesi tutar. Kafasında Robb'un bronz tacı takılıdır ve Ryman onu Fahişeler Kraliçesi olarak ilan eder. Jaime ona kötü davranışları olduğunu, beceriksiz bir liderlik gösterdiğini ifade eder ancak Ryman Jaime'nin huzurunda sessiz kalmaz, tavsiyelerine kulak asmaz ve Edmure'nin akıbetini Kral Muhafızları şövalyesinin planına göre çözmeyi reddeder, bunun üzerine Jaime altın eliyle yüzüne vurur, onu görevinden azleder ve yerine oğlu Edwyn'i geçirir. Jaime Ryman'ın kampı terk etmesi için emir verir, giderken fahişesini de götürmesini ister ancak tacı almamasını söyler.

Ryman İkizler'e geri dönerken kendisine eşlik eden üçü şövalye on ikisi mızraklı on beş adamıyla Panayır Pazarı yakınlarında asılır. Jaime olayı öğrendiğinde Edwyn Frey kendisine babasının kanının ellerinde olduğunu söyler, daha sonra kardeşi Kara Walder'ın Denizgözcüsü'nde olduğunu bildiği halde cinayeti kardeşinin yapmış olabileceğini söyler. Jaime özellikle Edwyn'in babasının yasını tutmadığını ve şüphelilerin Frey'ler olabileceğini düşünür. Yinede babasının haydutlar tarafından öldürülmesini rahatsız edici bulmuş ve uzaktaki ailesinin yeni Geçit varisi olmuştur. 

Ejderhaların Dansı

Sör Jaime Lannister Kuzgunağaç Kalesi Kuşatması sona erdiğinde Lord Tytos Blackwood'un oğlu Hoster'i esir alır. Lord Tytos sözünü tutmazsa Jaime oğlunu öldüreceğini söyler, ne var ki Hoster hala durumun ciddiyetini anlamaz. Bu bağlamda Jaime Ryman Frey olmadığını düşünür, yani Ryman'ın Lord Edmure Tully ile oynadığı saçma oyunu oynamadan esirin işini bitireceğini düşünür.

Alıntılar

Beni takip edin lütfen, babam bekliyor.

Kızıl Düğün öncesinde Ryman'dan Robb Stark'a

Ryman: Ben bir şey yapmadım.

Jaime : .... içmekten ve fuhuştan başka. Biliyorum.

Ryman'dan Jaime Lannister'a

Hakkında Söylenenler

Küçük Walder : Ryman da yaşlı. Bahse girerim ki kırkını geçmiştir. Üstelik hasta bir midesi var. Sence o mu lord olacak?

Büyük Walder : Ben lord olacağım. Onun olup olmaması umurumda değil.

Küçük Walder Frey'den Büyük Walder Frey' e

Ayyaş, korkak, aptal. Umarım Lord Walder Frey uzun süre yaşar ve kendinden sonra başka bir Frey geçer.

Jaime Lannister

Hala savaşta olduğumuzu hatırlatmamız için Tully'nin bir hücum yapması gerek. O arada birkaç Frey katletse hiç fena olmaz. En başta Ryman. Adam ayık olduğundan çok sarhoş.

Daven Lannister'dan Jaime Lannister'a

Jaime : Edwyn, babanın yetkisini sana veriyorum. Atan kadar aptal olmamaya çalış.

Edwyn : Zorluk çekmem lordum.

Jaime Lannister'dan Edwyn Frey'e

Aile

 
Walder Frey
 
Perra Royce
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Corenna Swann
 
 
Stevron
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marsella Waynwood
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jeyne Lydden
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ryman
 
 
 
 
 
 
 
 
Aegon Çıngıraklı
 
Maegelle
 
Dafyn Vance
 
 
 
 
Walton
 
Deana Hardyng
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Edwyn
 
Janyce Hunter
 
Kara Walder Frey
 
Petyr
 
Mylenda Caron
 
Marianne Vance
 
Walder Vance
 
Patrek Vance
 
Steffon
 
Güzel Walda
 
Bryan
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Walda
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Perra