Ryswell Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Dereler'in Ryswell Hanesi
RyswellHanesi.PNG
Hane arması Siyah kenarlıklar içine, turuncu zeminde, gözleri ve yelesi kırmızı bir siyah at kafası
Sözler Bilinmiyor
Yerleşke Dereler
Şimdiki Lord Rodrik Ryswell
Bölge Kuzey
Unvan Dereler Lordu
Bağlılık Stark Hanesi (Önceden)
Bolton Hanesi

Dereler'in Ryswell Hanesi, Hendek Topraklar ve Taşlı Kıyı arasında bulunan Dereler adındaki geniş alanı yönetir.

Armaları siyah kenarlıklar içine, turuncu zeminde, gözleri ve yelesi kırmızı bir siyah at kafasıdır. Lord Rodrik Ryswell ve kavgacı oğulları zırhlarını farklı renklerle -siyah, kahverengi, altın (Rodrik'in) ve gri- süslerler. Mottoları kitaplarda geçmez.

Tarih

Eski bir hikayede anlatıldığına göre, içlerinde Lord Ryswell'in en genç oğlunun da bulunduğu yetmiş dokuz kardeş, Sur'dan kaçar ve çocuğun babasının kalesine sığınmaya karar verirler. Ancak, Lord Ryswell oğlunu ve eşlikçilerini Gece Kalesi'ne geri gönderir ve burada, canlı bir şekilde buza gömülürler, böylece terk ettikleri nöbeti sonsuza dek tutabileceklerdi. Lord Ryswell hayatının sonlarına doğru siyahları giyer ve oğlundan sonra, ömrünün son günlerini, nöbetini tutarak geçirir.

Leydi Robyn Ryswell, Kışyarı Lordu Jonnel Stark'ın karısıydı.

Lord Rodrik Ryswell, kızı Barbrey'i Kışyarı'nın Starklar'ıyla evlendirerek hanesinin statüsünü yükseltmek istedi ancak Lord Rickard Stark'ın varisi Brandon Stark nişanlı olduğu Catelyn Tully'yi tercih etti. Onun yerine Barbrey, Hendek Topraklar Lordu William Dustin ile evlendi. Brandon ve Rickard, Kral Aerys II Targaryen tarafından öldürüldükten sonra, Lord Eddard Stark, Barbrey yerine Catelyn ile evlendi. Robert'ın İsyanı'ndan sonra, Lord Dustin ve Sör Mark Ryswell Neşe Kulesi'nde Eddard ile birlikte savaşırken öldüler.

Son Olaylar

Kılıçların Fırtınası

Dereler'in mızrakçıları, Lord Roose Bolton'un, Üç Dişli Mızrak'taki mücadelelerden sonra nehri korumak için bıraktığı ve Ronnel Stout ile Sör Kyle Condon'un liderlik ettiği kuvvetlerin bir parçasıydı.

Üstat Aemon, Dereler'e, Kara Kale'yi Yabanıllar'a karşı savunmak için yardım isteyen bir kuzgun gönderir.

Kargaların Ziyafeti

Küçük Konsey, Umberlar ve Rysweller'in, Moat Cailin Kuşatması için Roose Bolton'a katıldığını haber alır.

Ejderhaların Dansı

Rysweller ve Dustinler, Lord Roose Kuzey Muhafızı ilan edildiğinde Bolton Hanesi'ne bağlılık yemini eden ilk hanelerdir. İki hane Ateşsuyu Koyu'nda bulunan Demir Adamlar'ı şaşırtır ve dargemilerini yakarlar. Demirdoğumlular Moat Cailin'in kuzey tarafından gelen üç saldırıyı püskürtürler ancak Theon Greyjoy kaleyi teslim etmeleri konusunda onlarla anlaşır.

Lord Rodrik Ryswell, huysuz oğulları ve kızı Barbrey, Ramsay'nin "Arya Stark" ile evlendiği düğüne katılırlar. Ryswell ve Dustin yaverleri kalenin içinde kartopu savaşı yaparlar. Rickard Ryswell, Abel'in çamaşırcı kadınlarından birine kur yapar. Roose Ryswell, Kurt Ormanı'nda Stannis Baratheon'un ordusunu bulmak için keşif birlikleri gönderdiğinde, hiçbiri dönmez.

Roger'ın silahlı adamlarından birinin de öldüğü ölümler hakkında Theon Greyjoy sorgulandığında, Roger Ryswell, Barbrey, Lord Bolton ve Sör Aenys Frey ile birlikte oradaydı. Roger, Ryswell adamları Kızıl Düğün'de katledildiği için Freyler'e düşmanlık beslemektedir.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Ryswell Hanesi

Buz ve Ateşin Şarkısı serisinde anlatılan olaylardan bilinen Ryswelller:

Hanenin ana dalı ile bağlantısı bilinmeyen üyeler:

 
 
 
 
Rodrik Ryswell
 
Roger Ryswell
 
Rickard Ryswell
 
Roose Ryswell
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Barbrey
Ryswell
 
{Willam
Dustin}
 
Bethany
Ryswell
 
Roose
Bolton
 
 
 
 


Tarihi Üyeler