Samwell Tarly

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Tarly.png
Samwell Tarly
Gece Gozculeri.png
Samwell Tarly.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Sam
Sör Domuzcuk
Leydi Domuzcuk
Domuz Lordu
Katil Sam
Kara Sam
Unvan Kahya
Bağlılık Tarly Hanesi
Gece Nöbetçileri
Kültür Menzil Toprakları
Doğum 283FSBoynuz Tepe
Kitap(lar) Taht Oyunları(Görüldü)
Kralların Çarpışması(Görüldü)
Kılıçların Fırtınası(POV)
Kargaların Ziyafeti (POV)
Ejderhaların Dansı (Görüldü)
Oyuncu John Bradley
TV Sezon 1
Sezon 2
Sezon 3
Sezon 4
Sezon 5
Sezon 6
Sezon 7

Samwell Tarly, Lord Randyll Tarly ve karısı Melessa Florent’in en büyük oğullarıdır. Çoğunlukla ‘’Sam’’ diye hitap ederler, alay etmek içinse Sör Domuzcuk derler. Gece Nöbetçileri’nin bir kahyasıdır. Kılıçların Fırtınası’nda POV karakter olmuştur. Dizide John Bradley tarafından canlandırılmaktadır.

Karakter ve Görünüm

Samwell oldukça şişman, koyu renk saçlı, geniş yuvarlak yüzlü ve solgun renkte gözlere sahip bir insandır. Jon Kar, Samwell'in yirmi kaya parçası kadar ağır olduğunu (yaklaşık 127 kg) tahmin eder. Müzik ve şarkıları sevmektedir ve silahlara karşı kitapları, zırha karşı yumuşak kumaşları tercih etmektedir. Aynı zamanda kan ve vahşetten korkan ödleğin biridir. Şişman, çekingen ve kendine güveni olmayan biri olmasına rağmen zeki ve düşüncelidir.

Hayatı

Samwell, Lord Randyll Tarly ve karısı Melessa Florent’in ilk çocuklarıdır. Yedi krallıktaki en iyi askeri kumanlardan biri olarak anılan Lord Randyll, oğlunun yükselmesi ve ona düzgün bir veliaht olabilmesi için elindeki her türlü gücü kullanmıştır. Ancak Samwell onu her fırsatta hayal kırıklığına uğratmıştır. Sam, doğasını değiştirmek uğruna yapılan her şeyde feci bir şekilde başarısız olmuştur. Bir düzine kılıç ustası onu sertleştirmekte başarısız oldu. Annesinin kıyafetlerini giyip zırhının içinde uyuyakalması gibi davranışlar ve hatta Qarth’lı savaşçıların onu cesur yapabilmek için yaban öküzü kanıyla banyo yaptırmaları başarısızlığa uğramıştır. Sam, bir tavuğun boğazlandığını gördüğünde bile ağlardı. Lord Tarly, oğluna yüzmeyi öğretmek için Sam'i Boynuz Tepe'deki bir gölete atar ama Lord Hyle Hunt, çocuğu kurtarmak zorunda kalmıştır.

Sam bir keresinde Arbor'a seyahate çıkan babasına eşlik eder ama Redwyne ikizleri Horas ve Hobber ona kabadayılık taslayınca Lord Randyll, oğlunu eve geri getirir. Sam'in annesi, Randyll'nin aslında Samwell'in Arbor'da kalmasını, Lord Paxter Redwyne'in yanında şövalye olarak eğitilmesi ve Lord Pexter'e refakat etmesini istediğini oğluna belli eder. Sam Paxter'ı memnun etmiş olsaydı, kızı Desmera Redwyne ile nişanlanabilirdi.

Lady Melessa kocasına üç kız doğurduktan sonra, Samwell'in erkek kardeşi Dickon doğdu. Dickon, Samwell’de eksik olan tüm fiziksel güce sahip olduğunu gösterdi ve Randyll tüm ilgisini veliaht olarak daha umut verici olan en genç oğluna çevirdi. Zamanla Sam’in müzikle, yemekle ve diğer hoş şeylerle ilgilenmesine izin verildi. Bu arada Randyll, Samwell’in Eski Şehir’ e gidip üstat olmasını yasakladı. Hanesinden bir üyenin zincir takması onu dehşete düşürmüştü. Çocuğun cesaretini kırmak için Randyll, Sam'i üç gün boyunca zincire vurup bir duvara kelepçelemiştir.

Sam ergenliğe ulaştığında babası acımasızca hanelerinin sahip olduğu Valyria Çeliğinden yapılma eski kılıçları Yürekfelaketi'ni taşımaya değmediğini ve onun Gece Nöbetçileri’ne katılması gerektiğini söyledi. Bu şekilde aile adından vazgeçecek ve veraset sırasında küçük kardeşinin yolundan çekilmiş olacaktı. Eğer bunu yapmazsa, Randyll, onun ertesi gün çıkacakları avda talihsiz bir kaza geçirip acı çekeceğine dair yemin etti. Sam siyahlara bürünmeyi tercih etti.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Samwell, Kara Kale’ye Jon Kar'dan kısa bir süre sonra varmıştır ve anında cüssesi ve çekingen doğası nedeniyle dalga geçilmiştir. Kılıç ustası Sör Alliser Thorne ve diğer tüm acemiler onu küçümsedi . Alliser ona "Sör Domuzcuk" lakabını taktı ve diğerlerinin ona acı çektirip kabadayılık taslamalarına engel olmadı. Sefil bir şekilde, Samwell kendisini savunan Jon Snow ’u arkadaş edindi, tabi bunda Jon’un Alliser'ın sinir bozuculuğunu kabullenip arkadaşlarını ikna ederek (gerekli olduğunda tehdit ederek) Alliser’ın adamlarının Sam’i rahatsız etmelerini durdurması da vardı.

Samwell, Sör Alliser'in eğittiği kimseden yardım görmedi ve yetersiz savaşçı olarak anıldı. Gece Nöbetçileri’nin adamı ve yemin edip Jon ve diğerlerine katılmaya hazır olmamasına rağmen Jon, onu koruyamayacak olduğunda Sam’in başına gelebileceklerden korkuyordu, bu yüzden Üstat Aemon‘u onu kahya olarak alması için ikna etti. Aemon bunu kabul eder, onun kahyası olmasına izin verir ve bir asker olarak işe yaramayacağına Sam'i ikna eder. Sam'in okuryazar ve zeki olması Nöbet için büyük bir önem taşıyabilirdi. Üstat, kargalarına bakması ve kütüphanedeki işleri yapması için Chett yerine Sam'i getirmiştir. Yedi İnancı’yla doğup büyümesine rağmen Samwell, Gece Nöbeti’ne yemini Jon’la birlikte Yürek Ağacı’nın karşısında etmeye karar verdi. Othor ve Jafer Çiçek’in cesetlerindeki tuhaflıkları sezerek Lord Kumandan Mormont‘u etkiledi. Jon’un Gece Nöbetçileri’ni terk edip yemininden dönmesine engel olan arkadaş grubunun içinde yer aldı.

Kralların Çarpışması

Sam, Sur'un Ötesi'ne gitmeyi göze alan Büyük Muhafız Birliği’ne katıldı. Görevi kuzgunlara bakmak ve Lord Kumandan Mormont'un yardımcılığını yapmaktı. Keşif grubu bir gece Craster’ın Kalesi’nde kaldığında Craster’ın kızı ve karısı olan kızlardan Gilly’yle arkadaş oldu, kız aynı zamanda hamileydi ve çocuğun erkek olmasından korkuyordu. Craster çocuğu Ötekiler’e kurban edecekti. Samwell, ne yapacağını bilemedi ve Jon’dan yardım istedi ancak onun da yapabileceği bir şey yoktu.

Kılıçların Fırtınası

Sam, bir Öteki ile yüzleşirken. Amok © tarafından yapılmıştır.

İlk İnsanların Yumruğunda Ötekiler, Gözcü kampına saldırdığında Sam Kara Kale ve Gölge Kule'ye saldırıyı haber veren bir mesaj yolladı. Nöbet, İlk İnsanların Yumruğu Savaşı'nda kaybedince Sam her nasılsa kuzgunları geri kalanını serbest bıraktı ancak onlara mesaj koymayı unuttu. Jeor Mormont’un liderliğinde hayatta kalan yaklaşık 50 kişiyle birlikte kaçtılar. Yürüyüş Sam’e oldukça zor geldi ve Grenn ve Minik Paul ona yardım ettiler. Sonunda insanların çoğundan ayrıldılar. Yolculuğun büyük bir kısmında Sam’i taşıyan Paul, Ötekiler tarafından yaralanıp öldürüldü ancak ölürken wight’ı silahsız bırakmayı başardı. Samwell, gizlendiği yerden Hayalet’in bulduğu ejderhacamı hançerle Öteki’ye saldırma fırsatı buldu ve körlemesine hançeri sapladı, Öteki anında ejderhacamı hançerden dolayı ölmüş oldu. Her ne kadar pek çok kişi Öteki'yi öldürdüğüne inanmadığı için alaylı bir şekilde söylese de onu öldürmesi Sam'e "Katil Sam" lakabını kazandırdı.

O ve Grenn, Gilly’nin çocuğunu doğurduğu buluşma yeri olan Craster’ın Kalesi’ne, hayatta kalan birkaç kişiyle vardılar. Kısa bir süre sonra, bazı Gece Nöbeti adamlarının Craster’ın kendisi için yiyecekleri alması üzerine Komutan Mormont’a isyan ederek kaleye saldırdılar. Craster ve Mormont dövüşte öldürüldü. Mormont ölmeden önce Sam’e son arzusu olan oğlu Sör Jorah Mormont’nın Gece Nöbeti’ne katılmasını istedi.

Sam yalnızca Gilly ve yeni doğan bebeğiyle birlikte kaçmak zorunda kaldı. Sam‘in Beyazağaç olduğunu düşündüğü bir köye geldiler ama orada da yeniden canlanmış olan Küçük Paul dahil wightlar tarafından saldırıya uğradılar. Sam’e ilk saldıran Küçük Paul oldu. Sam onunla savaştı ve ejderhacamı hançeri sapladı ama işe yaramadı. Sam çaresizce kor haline gelmiş bir odun parçasıyla saldırdı ve wight ateş alıp öldü. Kaçtılar ancak etrafları sonradan gelen birkaç wight tarafından yine sarıldı. Son anda Soğukel’in yardımıyla kurtulmayı başardılar.

Gilly ve Sam Sur’a, Gece Kalesi'nde ona göndermeleri gereken biri olduğunu söyleyen Soğukel rehberliğinde ulaştılar.Kalenin kara kapılarından Gece Kalesi'ne girerlerken, Samwell Soğukel’in söz ettiği Bran Stark, Hodor, Meera ve Jojen ile karşılaştı.

Sam Kara Kale’ye döndükten sonra olanları Kara Kale Savaşı, Stannis Baratheon’un oraya gelişi, yavaş işleyen yeni Lord Kumandanın seçimini üzerine alması, üçte iki çoğunluğunun sağlanamaması durumunda kendinin birini seçeceği gibi olaylar dizisi takip etti. Oylama sırasında Janos Slynt, aday olan Cotter Pyke ve Denys Mallister karşısında öne geçmişti. Slynt’in berbat bir Lord Kumandanı olacağı düşüncesiyle Sam, tarafsızca Pyke ve Mallister’la konuştu ve Stannis’in göreve birini seçmemesi için Jon’un Lord Kumandan seçimini desteklemelerine ikna etti ve yalan söyleyerek Jon’un seçimini yönetti.

Kargaların Ziyafeti

Sam ve Gilly, cabepfir tarafından yapılmıştır.

Lord Kumandan olduğunda Jon’un ilk hareketi, Samwell’i güneye Eski Şehir’in Hisar'ına göndermek ve Üstat Aemon'ın halefi olmak için orada çalışmasını, onun Kara Kale’nin üstadı olmasını istemek oldu. Sam’le beraber Gece Nöbeti’ne yeni katılan Dareon ve Melisandre’ın kral kanına ihtiyaç duyulan büyüyü yapması ihtimaline karşın Üstat Aemon ve Mance Rayder’ın oğlunu da yolladı. Aynı zamanda Gilly’yi de bebeğinden ayırarak oraya yolladı, böylece Mance Rayder’ın çocuğuna bakıcılık yapabilecekti. Yolculuk sırasında Üstat Aemon hastalandı ve Braavos’ta durdular. Bütün paralarını bir şifacıda ve handa harcamak zorunda kaldılar. Aemon’un durumu gittikçe kötüleşiyordu ancak kısa süre için uyandı ve şehirde anlatılan Daenerys’in ejderhalarıyla ilgili hikayeleri duymak istedi. Belki de kehanette geçen Vadedilmiş Prens’in Daenerys olduğu açığa çıkacaktı.

Samwell, Dareon’u yerel meyhanelerde şarkı söyleyip para kazanması için zorlar, belki böylece Eski Şehir’e giden bir gemide yer bulabilirlerdi. Ama Dareon kazandığı tüm parasını şaraba ve şehirdeki fahişelere harcar. Samwell, Dareon’u bir genelevde bulur ve onun yeminini bozduğunu ve Gece Nöbeti’ni terk eden davranışlarının hesabını vermek zorunda olduğunu söyler. Böylece Daeron’u bir dövüşe sürükler ve kanala düşerler. Sam, hakkında konuşulan ejderhaları Qarth’ta gördüğünü söyleyen Xhondo tarafından sudan çıkarılır. Xhondo, karşılığında çalışıp sahip oldukları şeylerin bir kısmını takas ederlerse Tarçın Rüzgar adlı bir gemiyle açılabileceklerini önerir.

Üstat Aemon, Braavos'tan Eski Şehir'e olan yolculuklarının başında ölür ve öldüğü sabah Samwell ve Gilly sevgili olurlar. Gilly, Mance'in çocuğuna Üstat Aemon'a ithafen Aemon Çelikşarkı’ adını verir. Sam Eski Şehir'e vardığında bebek Aemon'ın Sam'in piç çocuğu olduğu hikayesiyle birlikte Gilly'i çocukluğunu geçirdiği Boynuz Tepe’deki evine göndermeyi planlamıştır.

Samwell, Hisar'a doğru yola devam eder ve tesadüfen onu arayan ve ona Leo Tyrell'i ve Aliüstat Marwyn’i tanıtan Alleras’la karşılaşır. Sam'in hikayesini duyunca Marwyn, Sam'e Aemon'ın kehanetini saklı tutmasını ve Daenerys'in ejderhalarının diğer aliüstatlardan bir sır olarak saklamasını emreder. Marwyn aceleyle Daenerys’in yanına, onun üstadı olmak amacıyla şehirden ayrılır. Alleras, Marwyn'in cam mumunun Sam'in gelişini önceden gördüğü hakkında Sam'i bilgilendirir ve Pate, Sam'e Aliüstat Walgrave'in odasının yanındaki bir hücreyi verir.

Alıntılar

Jon: Sur'u gördün mü?

Samwell:“Şişmanım, kör değil. Tabii ki gördüm, iki yüz otuz metre yüksekliğinde.

Jon Kar ve Samwell

Craster'ın Kalesi ve Yaşlı Ayının ölümü, kar ve buz ve dondurucu rüzgârlar, günlerce günlerce günlerce süren yürüyüş, Beyazağaç’taki yaratıklar, Soğukel ve ağaç kuzgunları, Sur, Sur, Sur, toprağın altındaki Kara Kapı. Bütün bunlar ne uğrunaydı? Mutlu seçenekler ve mutlu sonlar yoktur.

Sam'in Siyahkuş gemisindeyken düşündükleri

En kötüsü bitmedi. En kötüsü daha yeni başlıyor ve mutlu sonlar yok.

Samwell'den Dareon'a

Bu engin dünyada nereye gittiğinin bir önemi yoktu, korkuları onunla birlikte gitti.

Samwell'in düşünceleri

Samwell: Ben Sam, Boynuz Tepe'den. Lord Randyll Tarly'nin oğlu.

Leo: Gerçekten mi? Öylesin galiba. Baban hepimize senin öldüğünü söylemişti. Yoksa ölmeni istediğini mi söylemişti? Hâlâ ödlek misin?

Samwell: Hayır, Sur'un Ötesine gittim ve mücadelelere katıldım. Bana Katil Sam diyorlar.

Samwell ve Leo Tyrell

Samwell Hakkında Alıntılar

Kimse korkakları sevmez. Keşke ona yardım etmeseydik. Ya bizim de korkak olduğumuzu düşünürlerse?

Grenn'den Pypar'a

Dünya, kahraman taklidi yapan korkaklarla doluydu ve Samwell Tarly’nin yaptığı gibi korkak olduğunu itiraf etmek tuhaf bir cesaret gerektiriyordu.

Jon Kar'ın düşünceleri

Korkudan üstünü pisletsen umurumda değil, binlerce yabanıl duvarları aşıp kanını içmek için uluyarak gelse umurumda değil, o kuşları göndereceksin, aksi takdirde, yemin ederim ki seni yedi cehennemin her birinde arar bulurum ve o kuşları göndermediğine pişman ederim

Jeor Mormont'tan Sam'e

Senin baban yok, sadece kardeşlerin var. Sadece biz varız. Hayatın Gece Nöbetçileri’ne ait. Şimdi git ve iç çamaşırlarını bir torbaya doldur, Eski Şehir’e götürmek istediğin bütün eşyalarınla birlikte. Bugünden itibaren kendine ödlek demeyeceksin. Geçen yıl içinde, pek çok adamın bütün hayatı boyunca yüzleşmediği şeylerle yüzleştin. Hisar’la da yüzleşebilirsin ama orayla Gece Nöbetçilerinin Yeminli Kardeşi olarak yüzleşeceksin. Sana cesur olmanı emredemem ama korkularını saklamanı emredebilirim.

Jon Kar'dan Samwell'e

Sen yemek pişirme sanatını takdir eden bir adamsın Katil, bize senin gibi daha fazla adam lazım

Hobb'dan Sam'e

Hisar eskisi gibi değil, bu günlerde herkesi alıyorlar. Kara köpekler, Dornelular, domuz çobanları, sakatlar ve şimdi de siyahlara bürünmüş bir balina. Ben de burada durmuş deniz canavarlarının gri olduğunu düşünüyorum.

Leo Tyrell'den Alleras'a

Aile

Randyll
Tarly
 
Melessa
Florent
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Samwell
Tarly
 
Talla
Tarly
 
Diğer iki kız
 
Dickon
Tarly