Sancaksız Kardeşlik

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Sancaksız Kardeşlik, Delik Tepenin Şövalyeleri veya Unutulmuş Kardeşlik olarak da bilinir ve Kral Robert adına savaşan haydutlardır. Grup, El Eddard Stark tarafından Gregor Clegane'i adalete teslim etmeleri için gönderilen askerler tarafından kurulmuştur. Bir ırmağı geçmeye çalışırken pusuya düşürülen grup daha sonra haydutlar olarak savaşlarına devam etmiştir. Sayıları, mağlup olmuş askerler ve savaşmayı reddeden sığınmacılar tarafından artmıştır. Liderleri Beric Dondarrion'ın ölümünden sonra grubun başına, tekrar hayata dönen Catelyn Stark geçmiştir. Catelyn'in liderliği altında grup Lannister Hanesi'nden ve özellikle Kızıl Düğün yüzünden Frey Hanesi'nden intikam almayı ve halkı korumayı amaçlar.

Kuruluş

Sancaksız Kardeşlik asıl olarak Beric Dondarrion ve Myr'li Thoros tarafından kurulmuştur. Nehirova'yı yağmalayan akıncıların haberleri Kral Toprakları'na ulaştıktan sonra, Kral Eli Eddard Stark, kendi adamları da dahil olmak üzere Beric Dondarrion önderliğinde, suçluları adalete teslim edecek olan bir kuvvet göndermiştir. Şahitler tarafından denildiğine göre, akıncıların başı dev boyutta bir adamdı. Eddard , bu kişinin sadece Gregor Clegane olabileceğine kanaat getirmiştir.

Grubun Lideri Beric, pusuya düşürülür ve Gregor Clegane tarafından öldürülür. Daha sonra cenaze töreninde Thoros tarafından tesadüfi olarak diriltilir. Tekrar hayata dönen Beric, Kral Robert'a bağlılığına ve ona Gregor'un kafasını getireceğine yemin eder. Robert öldüğünden ve Demir Taht'ın kontrolünü Lannisterlar aldığından beri, Beric ve adamları, Kral Robert ve Eddard Stark adına halkını koruyan ve adalet için savaşan kanun dışı bir çeteye dönüşür.

Haydutluk

Grup ilk gönderildiğinde, Clegane suçlu ilan edilmişti ama Robert Baratheon'ın ölümünden sonra durumlar değişmişti. Şimdi, Dondarrion ve adamları haydut sıfatını alırken, Gregor Clegane ise kanun adına savaşıyordu. Daha sonralarda, Myr'li Thoros Arya'ya grupta kendilerinin teslim olmaları gerektiğini düşünenlerin olduğunu ifşa etmiştir fakat Beric herkesi Kral Robert'ın adına savaşmaya devam etmeye, Robert'ın emirlerini ve halkını korumaya devam etmeye ikna etmiştir.

Kardeşlik, istilacılara karşı savaşmıştır. İlk başlarda Lannisterlar ve onların müttefikleri düşmandı, ama nihayetinde halka kim zarar verirse versin onlarla savaşmayı görev bilmişlerdir. Bunun yüzünden, kuzeyli akıncılar ve başka çeteler Kardeşlik tarafından düşman olarak görülmüştür.

Bu evre Kardeşliğin en önemli olayı olarak görülebilir. Amaçlarının yüceliğine inanmışlardı, en büyük desteği de onlara bilgi ve erzak veren halktan aldılar. Düşmanlarını adilane bir şekilde esir alırlardı ve amaçlarının doğruluğunun inancını tutsakları adil bir şekilde yargılayarak gösterirlerdi, yani duruşma yaparak. Onlara karşı olan kazanma ihtimalinden dolayı, Beric birçok kez ölmüştür fakat her seferinde Myr'li Thoros tarafından tekrar diriltilmiştir. Gruptakilerin birçoğu bunu kabul etmeyi reddetmiştir. Onlara göre Beric sadece yaralanmıştır ve Myr'li Thoros işinin ehli bir şifacıdır.

Kardeşlikten bir grup Arya Stark'ı ve Sandor Clegane'i esir almayı başarmıştır ve onları aynı anda Beric'in saklandığı yere götürmüşlerdir. Beric Dondarrion, Tully tarafından akrabalarından fidye almayı umarak Arya'yı tutmaya karar vermiştir. Sandor'u ise Lannister vahşetleri yüzünden yargılamıştır. Arya'nın gözleri önünde gerçekleşen olayda, Beric, Sandor Clegane'i kasap çocuk Mycah'ı öldürmekten suçlu bulmuş ve Sandor'a dövüşle yargılanmayı seçmesine izin vermiştir. Sandor'a karşı yanan bir kılıçla savaşmış fakat öldürülmüştür. Kardeşlik, aldığı altınlar ve gümüşler karşılığında senet yazmış ve Sandor'u serbest bırakmıştır. Thoros, Beric'i bir kez daha canlandırmıştır. Arya kaçmıştır fakat daha sonra Sandor Clegane tarafından esir alınmıştır.