Sandor Clegane

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
CleganeHanesi.png
Sandor Clegane
Kingsguard.PNG
MiguelRegodónHarkness theHound.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Tazı
Köpek
Bağlılık Clegane Hanesi
Lannister Hanesi (eskiden)
Kral Muhafızları (eskiden)
Doğum FS 270 ya da FS 271
Ölüm FS 300 (tahmin ediliyor)
Kitap(lar) Taht Oyunları (Görüldü)
Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (Bahsedildi)

Oyuncu Rory McCann
TV Sezon 1
Sezon 2
Sezon 3
Sezon 4
Sezon 6
Sezon 7 Sezon 8

Sandor Clegane, Clegane Hanesi'nin bir mensubudur. Hanenin yürürlükteki yöneticisi Ser Gregor Clegane’in küçük kardeşidir. Barbar doğası, efendilerine sorgusuz itaati ve ailesinin armasının üstünde bulunan üç köpekten dolayı Tazı lakabını almıştır. Televizyon adaptasyonu Game of Thrones 'ta Rory McCann tarafından canlandırılmıştır.

Sıkça baygın düşene kadar içse de, Batıdiyar'daki en tehlikeli dövüşçülerden biri olarak nitelendirilir. Çocukken, Gregor yüzünü sobaya bastırdığında yüzündeki korkunç yaraları aldı. Nihayetinde ateşten, abisinden ve genel olarak şövalyeliğin iki yüzlülüğünden nefret etti.

Görünüşü

Sandor büyük ve ciddi ölçüde kaslı bir adamdır. Yüzünün sol tarafı ince, keskin elmacık kemikli ve kalın kaşlıdır. Burnu geniş ve kanca gibi, saçları siyah, ince ve sağ tarafında hiç saç çıkmadığı için o tarafı kapatacak şekilde taranmıştır. Yüzünün sağ tarafı kulaksız ve yerinde sadece delik olan bir harabedir. Sol gözünün etrafında eğri büğrü öbek yaralar vardır. Kararmış etinde kan sızdıran çiçekbozuğu delikleriyle ve derin çatlaklar vardır. Gözleri gridir. Çenesinde kemiği görünür.

Sandor hışırtılı bir sesle konuşur. Öfkelidir fakat görevine sadıktır.

Tazı düzenli olarak süssüz, koyu is renginde zırhının üzerine zeytin yeşili bir pelerin giyer ve hırıldayan bir tazının kafası şeklinde kendisine özgü bir miğfer giyer. Ayrıca bazen bezden yıpranmış bir tunik ve çivili deri yelek giyer. Sandor uzunkılıç, savaş baltası, ve hançer kullanır. Atı Yabancı isminde ağır zırhlı bir süvari atıdır.

Geçmiş

Sandor'un çocukluğu ağabeyi Gregor'un zalimliğinin ve savaştaki hünerlerinin gölgedesinde kalmıştır. Babaları, Sandor yedi yaşındayken Gregor'un sebep olduğu yaraların, Sandor'un yatağının ateş almasıyla olduğunu iddia etmiştir. Gençken gizemli sebeplerle ölen bir kız kardeşleri olduğu konusunda dedikodular varır ve Kral Robert I Baratheon tahta çıktıktan kısa bir süre sonra bir av kazasında ölen babalarının ölümünün ve böylece aile mülklerinin Gregor'a kalmasının da şüpheli olduğu ima edilir.

Sandor, Gregor'un mirasını aldığı gün evini Lannisterlara katılmak için terk eder. On iki yaşındayken muhtemelen Robert'ın İsyanı sırasında bir adamı öldürdüğü, ve Kral Toprakları Yağmalaması sırasında Tywin Lannister'ın ordusunun bir parçası olduğu iddia edilir. Sandor asla şövalye yemini etmemiştir.

Sör Barristan Selmy bir yıl önce bir turnuva da Sandor tarafından atsız bırakılır.

Son Olaylar

Tazı vs Dağ - Cristi Balanescu ©

Taht Oyunları

Clegane bir süre onu sürekli “köpek” olarak çağıran Prens Joffrey Baratheon’ın koruyucusu ve hizmetçisi olarak görev yaptı. Cersei, onun Tazı’yı babasının yerini tutan biri olarak gördüğünü belirtir. Kışyarı’ndan Kral Toprakları'na giderken Mycah isminde kasabın oğlu arkadaşını Lannister emirleriyle Joffrey’e zarar verdiğine inandığı için öldürdüğünde Arya Stark’ın düşmanlığını kazandı.

El Turnuvası'nın ilk gecesinde, ziyafetten sonra Joffrey, onu Sansa’ya kaleye geri dönüşünde eşlik ettirdi. Ertesi günkü atlı mızrak dövüşlerine rağmen sarhoş olan Sandor, Sansa’ya tutulur. Çirkinliği yüzünden gözlerine bakamamasına sinirlenip Sansa’nın cilalı davranışlarıyla dalga geçip ona emir üstüne cıvıldayan minik kuş der. Sör Loras Tyrell’i Gregor’ın hiddetinden kurtararak turnuvayı kazandı. Kardeşiyle öfkeli bir şekilde savaşır fakat Kral Robert durmalarını emrettiğinde Tazı savaşlarına ara verir. Eddard Stark, Cersei ve gayrimeşru çocuklarını Altın Pelerinler’in yardımıyla (Janos Slynt’in başından beri hain Serçeparmak’a çalıştığını ve ihanet komplosu kurduklarından habersiz) tutuklamaya teşebbüs ettiğinde Sandor Clegane, Eddard’ın kalan aile muhafızlarının yanı sıra eski müttefiklerinin geniş çaplı katliamında yer alıp Cayn’i bizzat öldürmüştür. Barristan Selmy Kral Muhafızları’ndan kovulduktan sonra Clegane şövalye olmayı reddetmesine rağmen onun yerine geçmiştir. Bu mevkide sıkça Sansa’yı kollamakla görevlendirilmiştir. Joffrey’e sadakatine karşı stratejik olarak Sansa’yı onun hiddetinden birçok kez korumuş, onu dövme emri almamış tek Kral Muhafızı’dır. Onun yerine Sansa’ya nispi nazik davranmış, onu Joffrey’nin sadistliğinden korumaya çalışmıştır.

Kralların Çarpışması

Rory McCann, Game of Thrones 'ta Sandor Clegane'i canlandırıyor.

Sandor, Kral Joffrey’nin 13. İsim Günü Turnuvası’nda Joffrey’nin muhafızı olarak bulunur. Yarışmacılara karşı kibirli olup onlara sinek diye hitap etmiş, kendisinin rekabet etmesinin efor ziyanı olacağını ve onları Joffrey’nin bile yenebileceğini söylemiştir. Joffrey şampiyonla ölümüne savaşmasını önerdiğinde Tazı, “Bir şövalye daha fakirleşirsiniz.” diye cevaplamıştır. Sandor şövalyelik yemini etmemiştir. Sör Dontos turnuvaya şarhoş ve uygunsuz giyimle gelip kendini rezil ettiğinde Sansa, isim gününde birini öldürmenin kötü şans olacağı hikayesini uydurup onu Joffrey’nin öfkesinden kurtarır. Joffrey bu fikirle alay edip onun Sör Dontos’la birlikte şarapla boğulmasını öne sürer ama Tazı “Bir adam isim gününde ne ekerse, yıl boyunca onu biçer.” diyerek onu kurtarmaya gelir.

Daha sonra Tyrion Lannister askeri birlikler ve dağ kabileleriyle gelir. Sandor, Tyrion’a “Öldüğünü söylediler.” der ve buna karşılık Tyrion “Kral’la konuşuyordum, onun aşağılık köpeğiyle değil.” diyerek karşılık verir. Joffrey kız ve erkek kardeşiyle gittikten sonra Tazı, Tyrion’a “Yerinde olsam dilime sahip olurdum, küçük adam.” der. Sansa, Dontos Hollard’la ilk kez görüştükten sonra Tanrı Ormanı’ndan dönerken kıvrılan merdivenlerde gizli bir kapı aralığından sendeleyerek çıkan sarhoş Sandor’la karşılaşır. Sandor onu sertçe yakalar ve nereye olduğuna dair sorgular. Sansa’nın babası ve kral için dua ettiği yalanına inanmaz ama Sör Boros Blount aynı soruyu sorduğunda onun arkasında olur. Onun çiçek açan kadınlığına hayran olur ama hala “Öğretilen şarkıları şakıyan küçük salak bir kuş” olarak görür. Ondan “şövalyeler ve güzel bakireler” hakkında şarkı söylemesini ister ve Sansa’nın “gerçek şövalyeler”e olan hayranlığıyla dalga geçer. Bu karşılaşma sırasında Sansa ondan korkar, bileğini kavrayarak canını yaksa da Sandor onu Kızıl Kale’ye zarar görmeden götürür.

Asma köprüye vardıklarında Sör Boros Blount oradadır ve Sansa telaşlanır (“Kral Muhafızları’nın en kötüsü” diye düşünür). Tazı ona “Bu korkulacak biri değil, kızım. Kurbağayı çizgi çizgi boya, bir kaplana dönüşmez.” Ve Sör Boros’a “Defol git sör, Boros. Şövalye sensin, ben değil. Ben kralın köpeğiyim, hatırlamadın mı?” der. Blount, Sandor’a gürültünün Tyrek Lannister’ın düğün şölenini protesto eden “kapıdaki soytarılar” yüzünden olduğunu ve Joffrey’nin onlara karşı bir hücuma öncülük yaptığını söyler. Sandor ağzı seğirerek “cesur çocuk” der.

Asma köprüyü geçtikten sonra Sansa, Tazı’ya neden insanların ona şövalye değil köpek demelerine izin verdiğini sorar. Sandor hanesinin kuruluş hikayesini anlatarak cevaplar. “Köpekleri şövalyelerden daha çok seviyorum […] Bir köpek senin için ölür ama sana asla yalan söylemez. Ve dosdoğru yüzüne bakar. Ve bu küçük kuşların yapabileceğinden fazlası, değil mi?” Ondan ayrılmadan önce “Sevimli şey, ve böylesine kötü bir yalancı. […] Burada herkes yalancıdır … ve hepsi senden daha iyi.”

Öküzağzı Savaşı'ndan sonra Sandor, Sansa’yı Joffrey’nin önüne getirir. Sansa’nın abisinin ihanetinde bir payı olmadığını savunması üzerine Sandor küçümseyerek “Seni iyi eğitmişler, küçük kuş.” der. Joffrey orada bulunan üç Kral Muhafızı’na Sansa’yı dövmelerini emreder ama Sandor, Sör Dontos tarafından sekteye uğratılır ve itaat etmez. Dayak ancak Tyrion’ın Bronn ve Timett’la varmasıyla durur. Tyrion birinin Sansa’ya kendini örtmesi için bir şey vermesini ister ve Sandor pelerinini çıkarıp Sansa’nın önüne atar.

Kral Toprakları Ayaklanması sırasında Sansa serseriler tarafından neredeyse atından sürüklenecekken Sandor onun yardımına gelir. Sandor’un vahşi hiddeti ve kılıç mücadelesi serserileri Sansa’dan korkuyla uzaklaştırıp onu tecavüz ve muhtemel cinayetten kurtarır.

Sandor, Karasu Savaşı’nda kahramanca savaştı ama nihayetinde Tyrion’ın yanan savaş meydanına dönme emrini reddedip terk etti. Kaçmadan önce Sansa’yı odasında bekleyip sarhoşça onu da kendiyle götürmesini teklif etti ama onun yerine bıçak zoruyla bir şarkıya razı oldu. Sansa onun kendisini öptüğüne inandı ve ardında bıraktığı kanlanmış Kralın Muhafızları pelerinini sakladı.

Kılıçların Fırtınası

Lord Beric Dondarrion ile Sandor Clegane'in düellosu.

Amaçsızca gezerken Nehir Toprakları’nda, aynı zamanda Arya Stark’ı da nezaretlerinde tutan Sancaksız Kardeşlik tarafından yakalandı. Delik Tepe’ye götürülüp Lannister askerlerinin yaptığı çeşitli zulümler için yargılanmış ama Arya kasabın oğlu Mycah’ı öldürmesine tanıklık edene kadar üstüne hiçbir suç yıkılamamıştır. Mahkeme yargılaması için yeterli delil olmadığından kardeşliğin lideri Beric Dondarrion onunla dövüşle yargılamada yüzleşmeye karar vermiştir. R'hllor’un müridi olarak Beric sihirli alevlenen bir kılıçla savaştı ama Sandor içki mahmurluğu ve ateş korkusuna rağmen onu mağlup edebilmiştir.

Lütfen. Yandım. Yardım edin. Biri. Yardım edin. Lütfen.


- Sandor’ın ateşten korkusu.

Kardeşlik varlığının çoğunu, El Turnuvası’ndaki kazançlarından geri kalanları da dahil, aldı ve onu serbest bıraktı, yine de silahlarını, zırhını ve savaş atı Yabancı'yı saklamasına izin verildi. Kardeşliğin bir kısmı onun öldürülmesi gerektiğini belirttiğinde Lord Beric R'hllor’un, Tazı için bir amacı olmalı dedi. Clegane çok geçmeden dönüp altınlarını şiddet yoluyla geri almaya çalıştı, bu sırada kaçan Arya’ya rastladı. Onun yerine Arya’yı kaçırdı ve İkizler’deki abisi Robb Stark’tan fidye alıp onu serbest bırakmaya niyetlendi ama Kızıl Düğün katliamı gerçekleşirken geldi.

Sandor, Arya’yı fidye alabileceği başka bir akraba umuduyla tekrar kaçırdı. Lannister kuşatması altındaki Nehirova ve ulaşılamaz Vadi ile fidye ihtimalleri söndü ve köyden köye, hoyratça yaşayarak bir süre geçirdiler. Arya her gece öldürmek istediği insanlar arasında Tazı’yı saymaya devam etti. Dört yol ağzındaki handa barınacak yer ararken Gregor’ın iki adamı ve kavalyesine ters düştüler. İki grup çatışmaya başladığında Sandor Polliver’ı öldürdü ve Hatırlatıcı'yı oyaladı ama dövüş sırasında sarhoşluk ve açlık yüzünden ciddi şekilde yaralanmıştı. İkisi galip geldiler ve Arya yaralarını sarsa da, kısa sürede iltihaplandılar; hala ondan nefret eden Arya ona çabuk ölüm merhametini bağışlamayı reddetti. Arya Sandor’ı Üç Dişli Mızrak’taki bir ağacın altında ölüme terk ettikten sonra kaderi belirsizdir.

Kargaların Ziyafeti

"Merhamet".

Rorge, Isırgan ve geri kalan Cesur Dostlar’dan bazıları güneye, Tuzçukuru kasabasına giderler. Orada Rorge, Sandor Clegane’in mezar yeri gibi görünen yerde onun hırlayan köpek kafası miğferini bulup giyer ve Tuzçukuru’nun yağmasıyla sonuçlanan bölge boyunca eşkıyalığa girişir. Suçlunun sadece miğferiyle tanınmasıyla yapılan ihbarlarla Rorge’ın suçları Sandor’a yüklenmiş ve onun bölge boyunca sözde vahşetinin söylentileriyle sonuçlanmıştır.

Kral Tommen’ın nikahından hemen önce Kevan Lannister, Cersei’ye gelir ve Sandor’ın Beric Dondarrion’ın haydutlarına katıldığından bahseder. Haydutların Tuzçukuru’nu yağmaladığı ve kasaba kadınlarına vahşice tecavüz ettikleriyle ilgili bir ihbar okuyan kraliçe bundan zaten haberdardır. İhbar Üç Dişli Mızrak’ın ağzındaki adadaki bir septten gelmiştir. Cersei haydut topluluğu içinde köpek başlı miğferi olan gürültücü bir vahşi adam olduğunu okumuştur. Cersei, Lancel Lannister’ın Tazı’nın peşine düşmesini önerir ama amcası bu cüretkâr yorumdan hoşlanmamıştır ve oğlunun Sandor Clegane’le uğraşacak kişi olmadığını söyler. Cersei onun Clegane’in peşinden gitmesini önerdiğinde Sör Kevan “Bir köpek yolundan çıktığında, suç efendisindedir.” diye yanıtlar.

Rorge daha sonra Tarth’lı Brienne tarafından dört yol ağzındaki handa öldürülmüştür. Kardeşlik oraya vardığında köpek başı miğferi Lem Limoncübbe’nin sahipliğine geçmiştir. Myr'li Thoros onu Sandor’ın öfkesinin bir sembolü olarak gördüğünden Lem’e bırakmasını tavsiye etmiştir ama amansız Lem reddetmiştir.

Rorge’ın ölümünden önce Brienne, Timeon’dan aldığı Sansa Stark’ın Tazı tarafından kaçırılıp götürüldüğü bilgisi üzerine hareket eder. Septon Meribald’la seyahatleri onu Sessiz Ada’da bir manastıra götürür. Adada özel olarak manastırın Büyük Kardeş'i (adadaki Sığınak lideri) ile konuşur ve ona arayışı ile geçmişinden bahseder. Büyük Kardeş onu Sandor’ın diğer, küçük kardeş Arya’yı kaçırdığı konusunda bilgilendirir.

Brienne, Arya’nın öldüğüne inandığından bu habere şaşırmıştır. Büyük Kardeş dört yol ağzındaki, yaşlı Masha Heddle’ın bir zamanlar işlettiği handa Arya’nın Sandor’la birlikte olduğuna emin olduğunu söyler. Tuzçukuru’na doğru gittiklerinden emindir ama bunun ötesinde Brienne’e kesin olarak bildiği tek şeyin Sandor’ın “kılıçla, aynı yaşadığı gibi” öldüğünü söyler. Büyük Kardeş onu şahsen gömmüş ve köpek miğferini işaret olarak bırakmıştır – hata, başka biri bulduğu, aldığı ve diğerleriyle gidip Tuzçukuru’nda yağmalama ve tecavüze giriştiği için. “Onlara kurtlar demeyeceğim. Kurtlar bundan daha asildir… ve köpekler de öyle, sanırım.”

Büyük Kardeş, Brienne’e Sandor Clegane hakkında bildiklerini anlatır:

Sandor Clegane hakkında az bilgim var. Prens Joffrey’nin yıllar yılı yeminli kalkanıydı, ve burada bile yaptıklarının anlatıldığını duyardık, hem iyi hem kötü.

Eğer duyduklarımızın yarısı bile doğruyduysa, bu acılı ve işkence görmüş bir kimseydi, hem insanları hem de tanrıları küçümseyen bir günahkar. Hizmet etti ama bundan gurur duymadı. Savaştı, ama zaferden zevk almadı. İçti, acılarını bir şarap denizinde boğmak için. Ne sevdi, ne de kendisi sevildi. Onu yönlendiren nefretti. Çokça günah işlediğini düşündü, hiç bağışlanma aramadı.

Diğer adamlar aşk, zenginlik ya da şeref hayalleri kurarken o abisini katletme hayali kurdu, öyle korkunç bir günah ki bahsetmek bile beni ürpertir. Ama bu onu besleyen ekmekti, onun ateşlerini yakmaya devam eden yakıttı. Onursuzca olsa da abisinin kanını kılıcının üstünde görmek umudu bu üzgün ve kızgın yaratık için yaşadığı tek şeydi… ve bu bile Dorne’lu Prens Oberyn, Gregor’a zehirli mızrağını sapladığında ondan alınmıştı.

Brienne, Büyük Kardeş’ın sanki ona acıyormuş gibi konuştuğunu belirtir. Büyük Kardeş acıdığını söyler, ve eğer son zamanlarında onu acı içinde ağlarken ve “merhamet hediyesi” için yalvarırken görseydi Brienne’in de acıyacağını söyler. Tazı’nın kollarında öldüğünü ve büyük, siyah atı Yabancı'yı ahırlarında bıraktığını anlatır. “Dine hakaret eden bir isim. Biz ona Islakağaç demeyi tercih ediyoruz, nehir kenarında bulunmuştu. Korkarım eski sahibinin doğasına sahip.” Brienne’in düşünceleri gördüğü siyah ata kayar, ama savaş atlarının tekmelemek ve ısırmak için yetiştirildiklerini anlar. “Savaşta onlar birer silahtı. Aynı onları süren adamlar gibi. Aynı Tazı gibi.”

Serinin birçok okuyucusu Büyük Kardeş’ın Brienne’e söylediklerinde ipuçları olduğuna, “Tazı”nın basitçe Sandor’ın kişiliğinin bir tarafı – “yukarıdaki tamirci”nin Demirci’nin olduğu gibi ki bu da Tanrı’nın bir tarafıdır- olduğuna ve Sandor Clegane’in kurtulup keşiş adayı olarak Sessiz Ada manastırında yaşadığına inanıyor. Okuyucular, Brienne’in gözüne iliştiği üzere Sandor’ı acemi mezar kazıcı olarak saptıyorlar.

Bir süre sonra, Darry Kalesi’nde akşam yemeği yenirken, Jaime Lannister yemek masasındaki diğer insanlardan Sandor Clegane hakkında söylentiler duyar. Onlara Tuzçukuru’ndakinin Tazı olduğundan bu kadar emin olduranın ne olduğunu sorar. Yemek masasında tarif edilenin Sandor’dan çok Gregor Clegane’in işi olduğunu düşünür. Jaime söylentiler hakkında şüphe besler ve kendi kendine düşünür: “Sandor sert ve gaddardı, evet, ama Clegane Hanesi’ndeki asıl canavar abisiydi.”

Yemek sırasında Sör Lyle Crakehall, Lady Mariya ve Lady Amerei’nin üzüntülerinden etkilendiğini iddia eder, ve onlara Nehirova düşer düşmez dönüp Tazı’nın peşine düşeceğinin ve onu, onlar için öldüreceğinin sözünü verir, ve köpeklerin onu korkutmadığını ekler. Jaime kendi kendine düşünür: “İkisi de büyük ve güçlüydüler, ama Sandor Clegane çok daha hızlıydı ve Lyle Crakehall’un boy ölçüşmeyi umut edemeyeceği bir merhametsizlikle savaştı.”

Mezarcı

Serinin çok sayıda okuyucusu Büyük Kardeş'in Tarth'lı Brienne'e Tazı hakkında söylediklerinde ipuçları olduğuna inanır, Büyük Kardeş Tazı'nın Sandor'un kişiliğinin sadece bir görünümü olduğunu düşünür, — aynı şekilde “Yukarıdaki Ayakkabıcı” da bir tanrı olan Demirci'nin bir görünümüdür— ve Sandor'un kendisi kurtulmuş ve Sessiz Ada'nın manastırında bir acemi olarak yaşıyor olabilir. Bazıları Sandor'un Brienne tarafından görülen acemi mezarcı olduğuna inanır.

Alıntılar

Sandor Clegane küçük bir kuş ile birlikte
- Artwork by Asiulus ©

Eddard: Onun peşine düştün.
Sandor: Kaçtı. Fakat çok hızlı değildi.

– Sandor ve Eddard Stark, Mycah hakkında

Beni boş küçük iltifatlarından kutar, kızım ... ve sörlerinden. Ben şövalye değilim. Onlara ve yeminlerine tükürürüm. Kardeşim bir şövalye.

– Sandor'dan Sansa Stark'a

Septonlar yedi cehennem hakkında öğüt veriyorlar. Ne biliyorlar ki? Sadece yanmış bir adam cehennemin gerçekten neye benzediğini bilir.

– Sandor'dan Sansa Stark'a

Sansa: Neden insanların seni bir köpek olarak çağırmalarına izin veriyorsun? Kimsenin sana şövalye demesine izin vermiyorsun.
Sandor: Köpekleri şövalyelerden daha çok severim... Bir tazı senin için ölür, fakat asla sana yalan söylemez. Ve doğrudan yüzüne bakar.

– Sandor'dan Sansa Stark'a

Öldürmek var olan en tatlı şey.

– Sandor'dan Sansa Stark'a

Bir şövalyenin ne için olduğunu düşünüyorsun, kızım? Altın plaka içerisinde iyi görünmeleri ve leydilerden tüm övgüleri almaları için mi? Şövalyeler öldürmek içindir. İlk adamımı on iki yaşımdayken öldürdüm. O zamandan beri kaç kişiyi öldürdüğümü saymayı unuttum. Eski isimlerle yüksek lordlar, kadife giyinmiş şişman zengin adamlar, onurlarıyla şişirilmiş mesaneleri gibi şövalyeler, evet, ve kadınlar ve çocuklar da—hepsi etler, ve ben de kasabım.

– Sandor'dan Sansa Stark'a

Sandor: Eğer tanrılar varsa, kurtlar koyun eti yiyebilsin diye koyunları yarattılar, ve zayıfları güçlüler onlarla oynasın diye yarattılar.

Sansa: Gerçek şövalyeler zayıfı korurlar.
Sandor: Gerçek şövalye yoktur, tıpkı tanrılar gibi. Eğer kendini koruyamazsan, ölürsün ve koruyabilenlerin yolundan çekilirsin. Keskin çelik ve güçlü kollar bu dünyayı yönetirler, başka bir farka inanma.
Sansa: Berbatsın.

Sandor: Dürüstüm. Berbat olan dünya.

– Sandor ve Sansa Stark

Seni koruyabilirim. Hepsi benden korkar. Seni kimse yeniden incitemez, veya onları öldürürüm.

– Sandor'dan Sansa Stark'a

Seni temin ederim ondan daha fazlasını öldürdüm. Bunun beni bir tür canavar yaptığını düşünüyorsun. Pekala, belki yapar, fakat kardeşinin hayatını da kurtardım. Ayak takımının onu atından çekip aldığı gün, onları doğradım ve kızı kaleye geri getirdim, yoksa Lollys Stokeworth'un başına gelenler başına gelecekti. Ve benim için şarkı söyledi. Bunu bilmiyordun, değil mi? Kardeşin benim için tatlı küçük bir şarkı söyledi.

– Sandor, to Arya Stark

Bir köpek bile tekmelenmekten yorulur.

– Sandor'dan Arya Stark'a

Okçu: Sen Joffrey'nin köpeğisin.
Sandor: Artık kendimin köpeğiyim.

– Sandor, Kızıl Düğün'den kurtulan birine, Marq Piper'ın servisindeki ölmekte olan bir okçuya

Sandor hakkında Alıntılar

Sansa ve Sandor, Karasu Savaşı akşamında
- Luaprata91 ©

Tıpkı söylediği gibi, o bir köpek. Yarı vahşi, onu evcilleştirmeyi deneyen her eli ısıran kaba ve sert, fakat yine de efendilerine zarar vermeyi deneyen herkesi parçalayacak bir köpek.

-Sansa Stark'ın düşünceleri

O bir gerçek şövalye değil, fakat beni hepsi gibi kurtardı. Eğer yapabilirseniz onu kurtarın, ve içindeki öfkeyi dindirin.

Sansa Stark, Anne'ye Karasu Savaşı sırasında dua ederken

Keşke Tazı burada olsaydı. Savaş gecesi, Sandor Clegane odasına onu şehirden götürmek için gelmişti, fakat Sansa reddetmişti. Bazen geceleri eğer akıllı olsaydı ne olacağını düşünerek uyanık bir şekilde uzanır. Sedir sandığında yaz ipeklerinin altında onun lekelenmiş beyaz pelerinini saklıyordu. Neden onu sakladığını bilmiyordu. Tazı ödlek çıkmıştı, şunu söylediğini duymuştu; savaş sırasında, o kadar sarhoş olmuştu ki Küçük Şeytan'ın onun adamlarını alması gerekti. Fakat Sansa anladı. Yanmış yüzünün sırrını biliyordu. Sadece ateşten korkardı. O gece, çılgınateş nehrin kendisini alevler içerisinde bırakmıştı, ve tüm havayı yeşil alevle doldurmuştu. Kalede bile, Sansa korkmuştu. Dışarıda… korkarak hayal edebiliyordu.

- Sansa Stark'ın düşünceleri

Sandor Clegane hepimizi memnuniyetle öldürürdü, fakat uykumuzda değil.

Beric Dondarrion'dan Watty'e

Bir köpek yatağa gittiği zaman, yanlışlar efendisiyle birlikte uzanır.

- Kevan Lannister'dan Cersei Lannister'a

Sandor sert ve zalimdi, evet, fakat Clegane Hanesi'ndeki gerçek canavar ağabeyiydi.

- Jaime Lannister'ın düşünceleri

İki adam da iri ve güçlüydü, fakat Sandor Clegane çok daha hızlıydı, Lyle Crakehall'ın eşleşmeyi ummayacağı bir acımasızlıkla dövüştü.

- Jaime Lannister'ın düşünceleri

Oğlanın dudakları kendisininkilere dokunduğunda kendisini başka bir öpücüğü düşünürken bulmuştu. Zalim ağız kendisininkine değdiğinde nasıl hissettirdiğini hala hatırlayabiliyordu. Sansa'ya yeşil alevin gökyüzünü doldurduğu karanlıkta geldi. Bir şarkı ve bir öpücük aldı, ve bana kanlı bir pelerin hariç hiçbir şey bırakmadı.

- Sansa Stark'ın düşünceleri

Sandor Clegane acı çeken bir adamdı.

Myr'li Thoros

Aile

 
 
 
 
 
Clegane Hanesi'nin kurucusu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bilinmeyen Clegane
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Gregor, Dağ
 
Sandor, Tazı
 
Bilinmeyen kız