Selmy Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Hasat Kalesi'nin Selmy Hanesi
Selmy-Hanesi.png
Hane arması Kahverengi zemin üzerinde üç sarı buğday sapı
Sözler Bİlinmiyor
Şimdiki Lord Lord Arstan Selmy
Bölge Fırtına Toprakları
Unvan Hasat Kalesi lordu
Bağlılık Baratheon Hanesi

Hasat Kalesi'nin Selmy Hanesi, Fırtına Toprakları'ndaki soylu bir hanedir. Yerleşkeleri Hasat Kalesi, Dorne Hudutları'ndadır. Armaları kahverengi zemin üzerinde üç sarı buğday sapıdır. Sözleri kitaplarda geçmez.

Yarı resmi kaynaklara göre Selmy Hanesi sadece bir şövalye hanesidir. Ancak Ejderhaların Dansı'nın ekinde hanenin başı Arstan Selmy tam olarak bir lord olarak kayıtlarda geçer ve Selmy'ler Hudut Lordları arasındadır.

Tarih

Sör Barristan Selmy yada bilinen adıyla Cesur Barristan, Kral Muhafızları'nın en büyük şövalyelerinden biridir. Barristan, Sör Lyonel Selmy'nin en büyük oğludur. Selmy Hanesi'nin makamını devralacakken Kral Muhafızları'na katılır ve hanenin başı olma iddiası son bulur. Barristan'la evlenmesi gereken kız Barristan'ın kuzeni ile evlenir ve Barristan'ın Hasat Kalesi'nde ki haklarının da ona kalmış olması muhtemeldir.

Barristan on yaşında iken Kara Liman'daki Turnuva'ya gizemli şövalye olarak katılır. Prens Duncan Targaryen nihayetinde onu atsız bıraktığında Barristan'a Cesur lakabını verir.

Barristan Sör Manfred Swann'ın yaverliğini yapar ve Kral Aegon V Targaryen tarafından şövalye ilan edilir. Barristan yirmi üç yaşındayken Kral Muhafızları Lord Kumandanı Sör Gerold Hightower tarafından omuzlarına beyaz pelerin yerleştirilerek Kral Muhafızları'na alınır. Barristan Fırtına Burnu'nda yapılan turnuvada son mücadelede Prens Rhaegar Targaryen'i yenerek şampiyon olur. Barristan Dokuzmetelik Kralları'nın Savaşı'nda Canavar Maelys'i öldürür.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Kral Muhafızları Lord Kumandanı Sör Barristan Selmy, Lord Renly Baratheon ve Sör Ilyn Payne ile birlikte Kuzey'den dönen Kral Robert Baratheon'u karşılar. Barristan Robert'ın varisi Joffrey tarafından Kral Muhafızları'ndan alınır ve yerine Lord Kumandanlığa Sör Jaime Lannister getirilir. Barristan Kral'ın Şehri'nden çıkarken iki Altın Pelerinli'yi öldürür.

Kralların Çarpışması

Selmy Hanesi Beş Kralın Savaşı'nda Renly'i destekler.

Sör Barristan Daenerys Targaryen'in beraberindekilere katılmak için Arstan Beyazsakal ismini kullanır ve Güçlü Belwas'ın yaveri olduğunu söyler.

Kılıçların Fırtınası

Arstan'ın Barristan olduğu ortaya çıkar ve Daenerys'in en güvenli danışmanlarından biri olur.

Ejderhaların Dansı

Selmy Hanesi'nin başı Hasat Kalesi'nin Lordu Arstan Selmy'dir.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Selmy Hanesi

Tarihi Üyeler