Selyse Florent

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
FlorentHanesi.PNG
Selyse Florent
Stannis sigil coat.png
Selyse.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Leydi
Kraliçe
Kuzeyin Işığı
Bağlılık Florent Hanesi
Ejderha Kayası-Baratheon Hanesi
Kültür Westeros
Stannis Baratheon
Kitap(lar) Taht Oyunları (Bahsedildi)
Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası(Görüldü)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (Görüldü)
Oyuncu Sarah MacKeever ~ Sezon 2
Tara Fitzgerald ~ Sezon 3
Sezon 4
TV Sezon 2
Sezon 3
Sezon 4

Selyse Florent veya Selyse Baratheon, Lord Stannis Baratheon'un eşidir ve Ejderha Kayası Leydisi'dir. Selyse R'hllor'un tutkulu bir inananı, ve Melisandre'nin bir destekçisidir. Televizyon dizisi Game of Thrones 'ta Sarah MacKeever ve Tara Fitzgerald tarafından canlandırılmıştır.

Görünüş ve Karakter

Selyse çekici bir kadın değildir. Kocası kadar uzun, zayıf ve Florent'lere özgü geniş kulaklara sahiptir. Selyse solgun gözlere, sivri bir burna sahiptir ve dudağının üzerinde çıkan kıllardan dolayı rahatsızdır. Ağzı serttir ve sesi bir kırbaçtır.

Selyse, Ejderha Kayası'nın Baratheon Hanesi'nden Lord Stannis ile evlidir. Bu aşksız bir evliliktir, ve ikili birbirlerine karşı çok az bir toleransa sahiptir. Shireen adında gripul hastalığının izlerini taşıyan küçük üzgün bir kızları vardır.

Mücevher takar ve ermin kürkler giyer.

Geçmişi

Selyse, Stannis ile 286FS'de ya da 287FS'de evlenir. Düğünleri sırasında Stannis'in ağabeyi Kral Robert I Baratheon, yeni evlenenler için hazırlanan yatakta Selyse'in bir kuzeni olan Delena Florent'in kızlığını bozar. Delena hamile kalır ve Edric adında bir erkek çocuk dünyaya getirir. Selyse daha sonra kocasına bu olayın lanetlenmelerinin ve hiçbir erkek çocuklarının olmamalarının nedeni olduğunu söyler.

Stannis karısına düşkün değildir. Nadiren birlikte olurlar fakat buna rağmen kızları Shireen dışında hiç oğulları olmaz.

Buz ve Ateşin Şarkısı'ndan birkaç yıl önce Lord Varys, Robert'ın Küçük Konseyi'ni Selyse'in bir Kırmızı Rahip'le görüştüğü konusunda bilgilendirir.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Melisandre kendisini Stannis'e adadığı zaman, Selyse Melisandre'nin en koyu takipçisi olur ve aniden Işığın Tanrısı R'hllor'a tapmaya başlar. Selyse'in amcası Sör Axell Florent'de R'hllor'a inanmaya başlamıştır. Selyse, Stannis Demir Taht'ta hak iddia ettikten sonra Stannis'in kraliçesi olur. Stannis'i takip edenlerin arasında R'hllor'a inananlar, Kraliçe'nin Adamları olarak adlandırılır. Selyse'in tacı Stannis'in tacına benzer, alev şeklinde noktalar barındıran bir kırmızı altından yapılmıştır.

Stannis'in itibarsızlaştırılması açısından, Kral Joffrey Baratheon'un Küçük Konsey'i Selyse'in kızı Shireen'in babasının Stannis yerine, Stannis'in Ejderha Kayası'ndaki soytarısı Yamalıyüz olduğu hakkında dedikodular yayar.

Stannis Fırtına Burnu'na yelken açtığı zaman, Selyse ve amcası Sör Axell Florent'i Ejderha Kayası'nda bırakır. Selyse'in kocası üzerindeki etkisi Renly Baratheon Fırtına Burnu'nda öldürüldükten sonra daha da artar ve Selyse'in hanesi olan Florent'ler Stannis'in saflarına geçer. Selyse'in erkek kardeşi Sör Imry Florent Stannis'in filosunu yönetir. Fakat filo Karasu Savaşı sırasında yok edildiğinde umutları büyük ölçüde tükenir.

Kılıçların Fırtınası

Karasu Savaşı'ndan ve Stannis'in güçlerinin Ejderha Kayası'na çekilmesinin ardından Stannis kimseyle konuşmak istemeyerek Taş Davul'da kapalı kalır. Selyse, Stannis'in kendisinden kaynaklanan sessizliği sırasında artık Kral Eli olan amcası Lord Alester Florent'in yardımıyla dikkatleri kendisine çeker. Ancak Alester daha sonra ihanetten dolayı hapsedilir.

Selyse Melisandre'ye, Stannis'i Robert'ın piçi Edric Fırtına'yı kurban etmesi konusunda ikna etmesinde yardımcı olur. Edric Fırtına'nın kurban edilmesinin Ejderha Kayası'nın üzerindeki taştan ejderhayı uyandırması gerekiyordur. Stannis'in yeni Eli Sör Davos Seaworth, Edric'in öldürülmesini önler ve çocuğu Özgür Şehirler'e yollar.

Davos Stannis'i, Gece Gözcüleri'nin üstadı Üstat Aemon'un mektubundan yola çıkarak gerçek düşmanın kuzeyde olduğu hakkında bilgilendirir. Stannis, bu konuda Davos'a katılır ve Selyse ve kalan ordusunun çoğuyla birlikte Sur'a varır. Selyse ve Shireen Kıyıdaki Doğugözcüsü'nde kalırken Stannis Kara Kale'yi kaleyi işgal etmekte olan Yabanıllar'dan kurtarmak için batıya hareket eder.

Kargaların Ziyafeti

Selyse, Stannis Kara Kale'de iken Kıyıdaki Doğugözcüsü'nde kalır.

Ejderhalarla Dans

Selyse, Kıyıdaki Doğugözcüsü'nde kaldığı yer ve kalenin kumandanı Cotter Pyke'ın kendisi hakkındaki tavrı hakkında mutsuzdur. Stannis'in hazırlanırken kullandığı Gece Kalesi'ne taşınmasına izin verilmesini talep eder. Gece Kalesi yaşanılabilir hale getirildiğinde Selyse Kıyıdaki Doğugözcüsü'nü; kızı Shireen, soytarısı Yamalıyüz, nedimeleri ve Leydi eşlikçileri, şövalye hizmetlileri, yeminli askerleri, ve 50 asker ile birlikte Kara Kale'ye varmak için terk eder. Kara Kale'deki Kral'ın Kulesi'nde bulunan kraliyet odası kendisine verilir. Gece Gözcüleri Lord Kumandanı Jon Kar, Selyse'in taktığı aleve benzer tacın Selyse'in sahip olduğu tek sıcaklık olduğunu düşünür.

Selyse Gerrick Kralkanı'nın üç kızının en büyüğünü Sör Axell Florent, ortancasını Sör Brus Buckler ve en küçüğünü de Sör Kızıl Havuz'lu Malegorn ile evleneceğini söyler. Sur'un Ötesindeki Kral olan Raymun Kızılsakal'ın soyundan gelen Gerrick'in Yabanıllar'ın gerçek kralı olduğunu iddia eder. Ancak Tormund, Gerrick'in Raymun Kızılsakal'ın küçük erkek kardeşinden olduğunu savunur ve Özgür Halk arasında kraliyetin kalıtsal olmadığını söyler. Selyse ayrıca Val'ın Kral'ın Dağı'ndan Sör Patrek ile evlenmesini ister. Fakat isteği geri çevrilir.

Alıntılar

Selyse: Hiç kimse O'nun karşısında duramaz!

Stannis: Sessiz ol, kadın. Şu an bir geceateşinde değilsin.

– Selyse ve Stannis Baratheon

Bir kraliçe kendi çatısı altında metres olmalı.

- Selyse'ten Jon Kar'a

Bırak ölsünler.

– Selyse'ten Jon Snow'a, Çetinocak'ta kapana kısılan yabanıllar hakkında

Hakkında Söylenenler

Melisandre, O'nun kalbini ve ruhunu kazandı, O'nu Yedi Krallık'ın tanrılarından, yenilerden ve eskilerden, Işığın Tanrısı diye adlandırdıklarına döndürdü.

-Üstat Cressen'in düşünceleri

Selyse Florent ile yatmak istemen için bir aptal olmalısın.

Petyr Baelish'ten Pycelle'e

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Alester
 
Melara Crane
 
Axell
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ryam
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Colin
 
Rylene
 
Rycherd Crane
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Randyll Tarly
 
MelessaAlekyneRhea
 
Leyton Hightower
 
Stannis Baratheon
 
SelyseImryErren
 
Hosman Norcross
 
DelenaOmerMerrell
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Samwell Tarly
 
Talla Tarly
 
İki Kızı
 
Dickon Tarly
 
 
 
 
 
Shireen Baratheon
 
 
 
 
 
Alester Norcross
 
Renly Norcross
 
Edric Fırtına