Simyacılar Loncası

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Diğer adı Alev Kehanetçileri olan Simyacılar Loncası, asırlardır varlığını sürdüren esrarengiz bir topluluktur. Erken dönemlerinde lonca çok kuvvetliydi ancak Kral Robert'in devrinde güçlerini kaybetmişlerdir ve yerlerini üstatlar almıştır. Güçlerinin dorukta olduğu yıllarda, metalleri dönüştürebeldikleri ve alevden canlılar yaratabildiklerini iddia ederler. Ancak yapabildikleri tek şey çılgınateş'tir.

Karasu Savaşı'nda ki çılgınateş patlaması

Tanım

Çılgınateş, uçucu bir sıvıdır ve napalm bombası ile Rum Ateşi(Grejuva)ne benzer. Lonca ise ‘’madde’’ der. Madde, küçük bir kıvılcım hatta güneş ışığıyla bile alev alabilir. Yıllar geçtikçe daha uçucu bir hal alır. Madde yandığı an yeşil bir alev verir ve söndürülmesi neredeyse imkânsızdır. Çılgınateş birçok maddenin üzerinde yayılabilir ve onları da yanıcı yapar. Fazla miktarda çılgınateş, patlama şeklinde alev alır ve bu savaşlarda kullanılan bir taktiktir.(bkz. Karasu Savaşı)

Lonca, maddeyi Kral Toprakları'ndaki Rhaenys Tepesi’nin altındaki merkezde yapar. Merkez sade taştan yapılmış bir labirenttir. Lonca üyeleri maddeyi, buradaki küçük odalarda yaparlar. Simyacılar bu işlemin büyülü ve hassas bir işlem olduğunu savunurlar. Bu yüzden her odanın tabanında özel bir mekanizma vardır. Herhangi bir yangında, mekanizma çalışır, tavan çöker ve ateşler dökülen kum ile söndürülür. Yapılan her çılgınateş kilden kaplara konulur ve bunlar kırılmayı veya yanmayı önlemek için dikkatlice taşınır ve taştan odalara yerleştirilir. Bu odalar su ile doldurulur ve madde burada kullanılacağı zamana kadar saklanır. Herhangi bir zamanda lonca binlerce kavanozu hazırda bulundurur.

Lonca, Aerys II devrinde yükselmişler ve eski popülerliğini geri kazanmışlardır. Bunun sebebi Aerys’in çılgınateşe olan tutkusu ve düşmanlarını bununla öldürmekten zevk almasıdır. Kral Şehri’nin yağmalanması sırasında birçok bilge öldürülmüştür ve kalanlarda maddeyi nasıl imha edeceklerini bilmedikleri için mahzenlerde saklamışlardır. Bu stoklar Beş Kralın Savaşı sırasında ortaya çıkartılmıştır ve Karasu’da kullanılmıştır.

Kitaplarda

Kralların Çarpışması

Beş Kralın Savaşı sırasında, Cersei Lannister loncadan şehri Stannis Baratheon’a karşı savunmak için büyük miktarda madde istemiştir. Lonca bu siparişi kısa sürede hazırlamış ve nedenini de büyülerinin etkisinin artışını göstermişlerdir ve bunun son ejderhanın öldüğünden beri görülmediğini söylemişlerdir.

Kargaların Şöleni

El Kulesi, Vekil Kraliçe Cersei Lannister'ın emriyle çılgınateş ile yakılmıştır.